Narty we Włoszech – 3 najlepsze kurorty narciarskie

Włochy co roku przyciągają setki narciarzy, którzy poszukują swobodnej atmosfery, pysznej kuchni, świetnie przygotowanych tras i przystępnych cen. Włoskie kurorty sprawiają wrażenie nieco bardziej wyluzowanych niż ich odpowiedniki w sąsiedniej Francji, Szwajcarii czy Austrii. Włochy sprawdzają się idealnie jako cel podróży dla osób, dla których podczas urlopu dobra zabawa i relaks jest równie ważny, co sportowa rywalizacja. Tutaj duże rodziny z dziećmi i wesołe grupki znajomych są mile widziane nawet w najbardziej eleganckich hotelach i restauracjach.

Jednakże, dobra atmosfera to oczywiście za mało i gdyby nie świetna infrastruktura narciarska i przepiękne trasy o różnym stopniu trudności, Włochy nie cieszyłyby się tak dużym uznaniem wśród miłośników narciarstwa. We Włoszech znajduje się bardzo dużo ciekawych kurortów narciarskich, które będą odpowiednie nie tylko dla doświadczonych narciarzy, poszukujących najtrudniejszych tras zjazdowych, ale także dla totalnych nowicjuszy, na których czekają liczne szkółki narciarskie z przyjaźnie nastawionymi i niezwykle przyjaznymi instruktorami.

3 najlepsze kurorty narciarskie we Włoszech

Narty we Włoszech to świetny pomysł na kilkudniowy wypad ze znajomymi w środku zimy, czy rodzinne ferie z dziećmi, a także romantyczny wyjazd we dwoje. Po całym dniu szusowania na stoku miło jest spędzić spokojny wieczór przy kominku, ze szklanką ciepłej herbaty lub grzanego wina w dłoni. Włoskie kurorty przyciągają miłośników białego szaleństwa smaczną kuchnią, doskonałą pogodą, nowocześnie urządzonymi pokojami i dodatkowymi atrakcjami na terenie ośrodków, a sezon trwa tu aż do marca/kwietnia.

Włoski kurort Val di Sole

Położony w prowincji Trentino, pomiędzy jeziorem Garda a Południowym Tyrolem, region narciarski Val di Sole oferuje możliwość jazdy na nartach na wysokości 3000 metrów. Na obszarze tym znajdują się najwyższe szczyty górskie w środkowo-wschodnich Alpach, w tym łańcuch górski Ortles-Cevedale, Adamello-Presanella oraz Dolomity Brenty. Duża wysokość i gwarantowane obfite opady śniegu zapewniają doskonałe warunki do jazdy na nartach od listopada aż do marca.

Region Val di Sole to istny raj dla średnio zaawansowanych narciarzy, na których czeka ponad 100 km czerwonych tras. Dzięki tak szerokiemu wyborowi tras, możesz być pewien, że tygodniowy pobyt znacznie wpłynie na poprawę Twoich umiejętności i być może zakończysz urlop z gracją szusując po czarnych trasach. Również snowboardziści nie wyjadą stąd rozczarowani, ponieważ mają tu do dyspozycji aż cztery niesamowite snowparki. W regionie jest także mnóstwo bajkowych i świetnie przygotowanych tras dla narciarzy biegowych.

Dodatkowe atrakcje w regionie Val di Sole

Z atrakcji niezwiązanych z narciarstwem warto zwrócić uwagę na wioskę Pejo, która jest najstarszym ośrodkiem turystycznym w Val di Sole, słynącym z wody termalnej, minerałów naftowych i żelazistych. Z kolei ośrodek narciarski Passo Tonale, oprócz świetnych stoków oferuje turystom wspaniałe życie nocne i piękne zabytki.

Val di Sole, z 270 km tras narciarskich i 97 wyciągami narciarskimi, oferuje doskonałe warunki do jazdy na snowboardzie i na nartach. Dolomity Brenta nie są w zasadzie częścią głównego pasma Dolomitów, lecz leżą nieco na zachodzie. W okolicy znajdują się również inne regiony narciarskie, które są łatwo dostępne dzięki łączonym karnetom. Skipass pozwala szusować na połączonych wyciągami trasach słynnej Madonna di Campiglio, Folgarida-Marilleva i Pinzolo.

Folgarida-Marilleva jest nowoczesną miejscowością wypoczynkową, która ma 53 km tras o różnym stopniu trudności i 27 wyciągów. Madonna di Campiglio przyciąga nieco bogatszych narciarzy i jest znana jako miasto, w którym są najlepsze imprezy. Trzeba jednak dodać, że oferuje również wiele świetnych tras o średnim i wysokim stopniu trudności. Z kolei Pinzolo to mniejszy kurort z około 30 km nartostrad, który idealnie nadaje się dla początkujących.

Znajdujący się w Val di Sole obszar Passo Tonale obejmuje 100 km tras narciarskich i 30 wyciągów. Cieszy się niezwykłą popularnością wśród narciarzy, ponieważ dzięki wyciągom na lodowcu Presena, osiągającym wysokość 3 000 m, daje możliwość szusowania także poza sezonem zimowym. Wraz z ośmioma trasami Ponte di Legno tworzy rozległy region narciarski Adamello dający praktycznie nieskończone możliwości.

Narty we Włoszech w Val di Fassa

Val di Fassa, jedna z dolin utworzonych przez szczyty Gruppo del Sella, jest dobrym wyborem dla doświadczonych narciarzy. Raczej nie jest to miejsce dla początkujących, no chyba, że należysz do osób odważnych i zamierzasz stawiać pierwsze kroki pod okiem doświadczonego instruktora. Największym i najbardziej znanym z włoskich kurortów w Val di Fassa jest Canazei. W mieście można podziwiać ciekawą mieszankę nowoczesnych i tradycyjnych budynków i obiektów, w tym świetne spa, idealne do relaksu po wielogodzinnym białym szaleństwie. Canazei ma zdecydowanie ciekawszą niż inne okoliczne miasteczka ofertę apres ski, więc jeśli po zejściu ze stoku lubisz zabawę w wesołym, międzynarodowym gronie, to może być idealne miejsce dla Ciebie. Miasteczko Campitello jest nieco starsze – w rzeczywistości był to pierwszy ośrodek narciarski w regionie – i ma bardziej tradycyjnie alpejski charakter, z urokliwą drewnianą zabudową i wąskimi uliczkami. Kolejki linowe z obu miast ułatwiają dotarcie do popularnego obwodu czterech przełęczy, Sellaronda, obejmującego 40 kilometrów tras. Średnio zaawanasowany i dobrze przygotowany do sezonu narciarz może pokonać cały obwód w ciągu około sześciu godzin. Tereny narciarskie doliny Val di Fassa są częścią Dolomiti Superski, największego skupiska ośrodków narciarskich na świecie.

Narty w dolinie Val di Fiemme z widokiem na Dolomity

W przyrodniczym raju Ski Center Latemar znajduje się blisko 100 km tras narciarskich łączących miejscowości Pampeago, Predazzo i Obereggen. Stoki Bellamonte-Alpe Lusia wyznaczają granice rezerwatu przyrody Paneveggio, jednego z obszarów chronionych, które przyczyniły się do decyzji o wpisaniu Dolomitów do listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widok z regionu narciarskiego Alpe Cermis, który obejmuje długi tor Olimpia (7,5 km), jest jednym z najbardziej urokliwych w całych Dolomitach. Z Passo Lavazé-Oclini można podziwiać panoramiczne widoki na słynne wapienne góry, na których odbijają się barwne odcienie wschodu i zachodu słońca. Po wspaniałym dniu na stoku spędzisz cudowny wieczór w jednej z górskich chat lub w przytulnym barze, przy dobrej muzyce i w międzynarodowym gronie. Nie musisz nawet odpinać nart, ponieważ bary serwujące napoje i pyszne jedzenie znajdują się tuż przy wyciągu.

Polecane wycieczki

Atrakcje w okolicach narciarskiego kurortu Val di Fiemme

Z ogromnego narciarskiego kompleksu, w którego skład wchodzi Val di Fiemme jest dość blisko do głównych miast regionu Trentino. W oddalonym o około 40 kilometrów Bolzano czeka wiele atrakcji wartych zobaczenia, w tym Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu – obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania miasteczka. Znajduje się w nim mumia słynnego człowieka z lodu odnalezionego w latach ’90 przy granicy włosko-austriackiej, która liczy sobie ok 5300 lat. Samo miasto, w szczególności jego historyczne centrum, urzeka piękną zabudową. Podczas spaceru po starówce warto zajrzeć do zbudowanej w stylu romańskim i gotyckim XVI wiecznej katedry, a w szczególności do skarbca katedralnego. Nieco dalej, około 60km od Val di Fiemme znajduje się Trydent z monumentalną, zbudowaną w z białego kamienia Katedrą św. Wergiliusza z XIII wieku. Na Placu Katedralnym można podziwiać przepiękną fontannę Neptuna – symbol Trydentu

Wybierając narty we Włoszech warto mieć na uwadze doskonałe warunki do uprawiania zimowych sportów, jakie oferują tutejsze ośrodki i kurorty narciarskie. Oprócz doskonale rozplanowanej infrastruktury warto również zwrócić uwagę na inne atrakcje turystyczne, które mogą urozmaicić wyjazd na narty we włoskie Alpy. Daj się ponieść atmosferze i korzystaj ze wszystkiego, co włoskie kurorty narciarskie mają do zaoferowania.

Data Publikacji: 17.12.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie żyją kapibary? Kiedy i w jakim zakątku świata można je zobaczyć?Wyobraź sobie zwierzę wielkości małego psa, które wygląda jak przeskalowana świnka morska, uwielbia wodę i jest najbardziej towarzyskim gryzoniem na świecie! Tak, mowa o kapibarach – fascynujących stworzeniach, które można spotkać w najbardziej malowniczych zakątkach Ameryki Południowej. Te sympatyczne gryzonie, występujące od Panamy po północną Argentynę, są prawdziwymi mistrzami życia towarzyskiego. W przeciwieństwie do większości gryzoni żyją w zorganizowanych grupach rodzinnych, gdzie wspólnie wychowują młode, dzielą obowiązki i troszczą się o siebie nawzajem. Chcesz poznać te niezwykłe stworzenia bliżej? Dowiedz się, gdzie i kiedy najlepiej je obserwować w ich naturalnym środowisku!
krajobraz kierunku
Dokąd wybrać się na majówkę w 2025 roku?W 2024 roku majówka wypada całkiem zgrabnie, ponieważ 1 maja przypada w środę, a 3 - w piątek. Wystarczą 3 dni urlopu, by cieszyć się 9 dniami wolnymi lub zaledwie 1, by zrobić sobie długi weekend trwający 5 dni. Brzmi świetnie, więc trzeba zacząć rozważać, dokąd w tym czasie się wybrać. Zarówno 5 jak i 9 dni to wystarczająco dużo czasu, by zaplanować wyjazd majówkowy! Możesz wybrać się na greckie wyspy lub na włoskie wybrzeże Amalfi, by rozkoszować się słońcem, oddawać błogiemu lenistwu na plaży, albo wybrać się na zwiedzanie pięknych, zabytkowych miast. Natomiast jeśli nie chcesz spędzać całego wyjazdu w jednym, choćby najbardziej fantastycznym miejscu, to wybierz się na wycieczkę objazdową, na której nie sposób się nudzić. Oferta wycieczek jest niezwykle szeroka, więc możesz wybrać dokładnie taką, jaka spełni Twoje oczekiwania. Taka forma wypoczynku stanowi świetną okazję, by w stosunkowo krótkim czasie odwiedzić wiele ciekawych miejsc i poznać największe atrakcje wybranego regionu. Poniżej znajdziesz polecane przez nas kierunki! Podpowiadamy dokąd warto się wybrać, gdzie będzie ciepło, gdzie będzie ciekawie i gdzie będzie najlepiej!
krajobraz kierunku
Wenezuela i tajemnica Latarni Maracaibo, czyli niesamowite Błyskawice CatatumboNa południowy zachód od jeziora Maracaibo, w sercu stanu Zulia w Wenezueli, leży tajemniczy region, gdzie niebo każdej nocy rozświetla spektakl natury. Niezwykłe zjawisko znane jako Latarnia Maracaibo lub Błyskawica Catatumbo (hiszp. Relámpago del Catatumbo), to najdłużej trwająca burza na świecie. Niemal przez cały rok, na ograniczonym obszarze, pioruny rozdzierają ciemność przez dziewięć godzin każdej nocy, przyciągając uwagę podróżników, naukowców i legend. Od wieków, błyskawice te były tematem lokalnych opowieści i źródłem fascynacji rdzennych mieszkańców. Ich światło odegrało również kluczową rolę w historii – w 1597 roku hiszpański poeta Lope de Vega uwiecznił w klasycznym poemacie „La Dragoneta” wydarzenie, w którym Błyskawice Catatumbo uniemożliwiły angielskiemu piratowi Sir Francisowi Drake'owi dokonanie nocnego ataku na Maracaibo. Światło piorunów nie tylko zdradziło jego zamiary, ale i ocaliło miasto. Błyskawice Catatumbo zafascynowały również słynnego niemieckiego przyrodnika Alexandra von Humboldta, który opisał je jako jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie zaobserwował w swojej podróży po Ameryce Południowej. Dlaczego właśnie to miejsce słynie z najwyższej intensywności wyładowań na świecie? Co powoduje, że niebo w tym miejscu stale przecinają błyskawice? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!