Artykuły
Top 10. Największe pustynie świata. Sahara dopiero na trzecim miejscu!Jedna trzecia lądów naszej planety to przestrzenie, w których życie zmaga się z ekstremalnymi warunkami. Od lodowych pustkowi po rozgrzane słońcem wydmy – pustynie przybierają różne formy, ale zawsze łączy je jedno: skrajna suchość. Przy takiej definicji Sahara – ta, którą większość z nas wyobraża sobie jako synonim pustyni – zajmuje dopiero trzecie miejsce w rankingu największych pustyń świata.
Od skalistych wyżyn Gobi po czerwone wydmy Namib – każda z wielkich pustyń opowiada inną historię geologicznych przemian Ziemi. Niektóre powstały w cieniu gór, inne narodziły się z dna prehistorycznych oceanów. Pustynne krajobrazy, choć wydają się niezmienne, są w ciągłym ruchu – wydmy wędrują, skały pękają, a wiatr nieustannie rzeźbi nowe kształty.
Zapraszamy w podróż przez 10 największych pustyń świata, gdzie tradycyjne wyobrażenie o morzu piasku ustępuje miejsca znacznie bardziej złożonej rzeczywistości. Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.