Norwegia – atrakcje. Co zobaczyć? Wspaniałe widoki dla miłośników przyrody, ale nie tylko!

Stoisz na krawędzi urwiska, 600 metrów nad fiordem. Wiatr niesie zapach morza i sosnowych lasów, a przed tobą rozciąga się krajobraz, który wydaje się niemożliwy, surowy i potężny, wykuty przez lodowce i czas. To nie jest zwykły widok z okna hotelowego pokoju – to Norwegia. Kraj lodowców starszych niż ludzka cywilizacja, fiordów wyrzeźbionych przez naturę przez tysiące lat i zorzy polarnej, zachwycającej nie tylko barwami, ale i pełnym życia tańcem.

Norwegia to miejsce dla odważnych – dla tych, którzy wolą poczuć moc natury niż leżeć na leżaku. Jeśli należysz do grona ludzi, którzy znajdują spokój w surowych krajobrazach, energię w górskim powietrzu, a inspirację w miejscach, gdzie można dotknąć prawdziwej dzikości – to właśnie tu powinieneś się znaleźć.

Przekonaj się, jakie atrakcje czekają na ciebie w krainie fiordów.

Listę atrakcji turystycznych Norwegii otwierają wyjątkowe miasta

Norweskie miasta często schodzą na drugi plan wobec imponującej przyrody, która przyciąga turystów. Okazuje się jednak, że mają do zaoferowania wiele klimatycznych miejsc, które oddają charakter północy i jej mieszkańców. Warto odwiedzić nie tylko Oslo, które jest stolicą kraju, ale także szereg innych miast, by przekonać się, jak dziedzictwo sprzed wieków łączy się z nowoczesnym skandynawskim minimalizmem. Obawiasz się, że miejski gwar i monumentalna architektura odciągną Twoją uwagę od piękna natury? Nie w Norwegii! Tutaj widok na fiord można podziwiać nawet z opery w Oslo, a Tromsø to jedno z najlepszych miejsc, by zobaczyć zorzę polarną.

Oslo

Stolica Norwegii to jednocześnie największe miasto kraju, łączące w sobie tradycję i nowoczesność, a dodatkowo otoczone przez lasy i fiordy. Turystów przyciąga bogate życie kulturalne oraz zróżnicowana architektura oddająca historię kraju.

Z pewnością na liście atrakcji turystycznych, których nie wolno pominąć znajduje się Muzeum Łodzi Wikingów, które pozwala cofnąć się do czasów słynnych wojowników północy. Świadectwem tradycji monarchistycznych tradycji jest z kolei Pałac Królewski otoczony imponującymi ogrodami. Opera w Oslo uznawana jest natomiast za najbardziej spektakularny przykład nowoczesnej architektury.

Bergen

Drugie co do wielkości norweskie miasto jest znane przede wszystkim ze wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Bryggen. Historyczna dzielnica jest kwintesencją skandynawskiej tradycji, to właśnie tutaj poczujesz się, jakbyś cofnął się do miasta sprzed wieków. Jest to możliwe dzięki drewnianym budynkom w nordyckim stylu, które są pamiątką po sięgającej XIV wieku handlowej historii miasta.

Aby jeszcze głębiej doświadczyć życia hanzeatyckich kupców, warto odwiedzić poświęcone im muzeum. Drugim miejsce, gdzie bez wątpienia można poczuć lokalny klimat jest Fisketorget, czyli targ rybny. Owoce morza to w końcu jedne z najpopularniejszych produktów w całej Skandynawii.

Trondheim

Wielbiciele sportów zimowych kojarzący Trondheim z telewizyjnych relacji, być może nie widzą, że miasto było stolicą państwa Wikingów i do dziś można tam znaleźć średniowieczne zabytki. Wśród nich znajduje się Katedra Nidaros, będąca miejscem koronacji norweskich królów, czy Erkebispegården, czyli Pałac Arcybiskupii. W centrum miasta położona jest urokliwa dzielnica Bakklandet z charakterystycznymi drewnianymi domami ciągnącymi się wzdłuż nabrzeża rzeki Nidelvy. Spacer w tym miejscu to jak znalezienie się w samym środku najbardziej ikonicznego skandynawskiego obrazka!

Stavanger

Stavanger od wieków jest ośrodkiem przemysłu naftowego, ale turyści mogą odkryć także innego jego oblicze. Zabytkowa dzielnica Gamle Stavanger może zaskoczyć odwiedzających zwłaszcza latem, bo wąskie brukowane uliczki, białe elewacje drewnianych domów i ozdabiające je donice z kwiatami, wcale nie przywodzą na myśl surowego krajobrazu północy. Jej zupełnym przeciwieństwem, a jednocześnie kolejnym nieznanym szerzej obliczem norweskich miast jest ulica Øvre Holmegate zwana także Ulicą Kolorów. To miejsce pełne barw, street artu oraz intensywnego miejskiego życia.

Tromsø

Miasto często określane jako „Bramy Arktyki” położone jest na północy Norwegii pomiędzy górami i fiordami. Jednak turystów przyciągają w to miejsce nie tylko piękne krajobrazy. Zimą uznawane jest za najlepsze do podziwiania zapierającej dech w piersiach zorzy polarnej. Ze względu na fakt, że to właśnie z Tromsø wyruszało wiele wypraw w kierunku Arktyki, warto zobaczyć również stworzone w mieście Muzeum Polarne. Jeśli jednak chcesz podziwiać mniej typowe eksponaty, warto wiedzieć, że w Tromsø swojego muzeum doczekały się... Trolle! Można w nim poznać legendy i ludowe opowieści o tych mitologicznych stworzeniach.

Røros

Na mapie Norwegii znajdują się unikalne miejsca o bogatej przeszłości, której ślady widać do dziś. Jednym z nich jest górnicze miasteczko Røros założone w XVII wieku w pobliżu huty miedzi działającej przez ponad trzysta lat. Obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją oryginalną, drewnianą architekturę, XVIII wieczny kościół oraz budynki kopalni. Røros położone jest na górzystym i słabo zaludnionym terenie, gdzie wciąż mieszkają rdzenni Saamowie, dzięki czemu można wybrać się na farmę reniferów czy kupić oryginalne miejscowe produkty.

Ålesund

Portowe miasto Ålesund uważane jest za jedno z najpiękniejszych w całej Norwegii. Nie bez znaczenia jest jego położenie – na półwyspie oraz kilku wyspach, które można podziwiać z punktu widokowego Aksla. Historia Ålesund jest bardzo burzliwa, na jego obecny wygląd najsilniej spłynąć pożar z 1904 roku, który doszczętnie zniszczył drewniane zabudowania. W ich miejsce zaczęły powstawać murowane budynki w secesyjnym stylu. Spacerując po centrum miasta, warto rozglądać się, by zobaczyć detale zdobiące fasady kamienic.

Kościoły klepkowe (stavkirke) – unikatowe zabytki Norwegii

Miejsca kultu religijnego należą do jednych z najczęściej odwiedzanych zabytków. To często imponujące przykłady architektury, pełne dzieł sztuki sprzed wieków. W Norwegii można zobaczyć drewniane kościoły oraz strzeliste katedry, ale tym, czego absolutnie nie można pominąć, planując wyjazd, jest odwiedzenie jednego ze stavkirke, czyli kościołów klepkowych.

Pochodzące ze średniowiecza budowle należą do najstarszych drewnianych kościołów w całej Europie. Wyróżnia je nie tylko konstrukcja, będąca świadectwem rzemieślniczych umiejętności Wikingów i ich potomków (przy budowie nie używano gwoździ!), ale także wieńczące je ozdoby. Na kaletnicach pojawiają się na przykład smoki, czy runiczne napisy dowodząc, jak chrześcijaństwo sięgało po motywy znane mitologii nordyckiej. Wchodząc do wnętrza, można poczuć zapach starego drewna i przenieść się w świat lokalnej duchowości sprzed wieków.

Obecnie w Norwegii znajduje się niespełna trzydzieści kościołów klepkowych. Do najchętniej odwiedzanych należy Borgund stavkirke położony pomiędzy Oslo a Bergen. Największą tego rodzaju budowlą jest z kolei kościół w Heddal.

Trasy widokowe – jedna z największych atrakcji turystycznych Norwegii

Przyroda, górskie wzniesienia, wodospady i fiordy zawsze robią wrażenie na odwiedzających Norwegię. Można je podziwiać w wielu zakątkach kraju, a sposobem, by zatrzymać w pamięci i kadrze najpiękniejsze widoki, jest podróż jedną z licznych tras widokowych. Bez względu na to, czy poruszasz się samochodem, czy stawiasz na lokalną kolej, możesz spędzić czas, stając oko w oko z majestatyczną naturą.

Flåmsbana

Dwudziestokilometrowa linia kolejowa łączy małą wioskę Flåm z Myrdal i tworzy jedną z najbardziej stromych i spektakularnych tras kolejowych na świecie. Podróż nią zajmuje zaledwie godzinę, ale w jej trakcie można zobaczyć m.in. Wodospad Kjosfossen, gdzie zaplanowano najdłuższy postój. Turyści za oknami pociągu widzą też pełen przekrój norweskich krajobrazów: wysokie góry i płynące wśród nich potoki, fiordy, kolorowe drewniane domy.

Droga Trolli

Poruszasz się po Norwegii samochodem lub autokarem i chcesz zobaczyć jak najwięcej? Droga Trolli to ponad stu kilometrowa trasa, na którą można wjechać od strony Åndalsnes lub Valldal. W pierwszym przypadku czeka ostry podjazd w górę, w drugim stromy zjazd w dół, a droga jest naprawdę kręta! Niedogodności wynagrodzą znajdujące się wzdłuż trasy punkty widokowe. Najbardziej spektakularnym jest z pewnością unosząca się nad urwiskiem platforma z widokiem na okoliczne góry i Trollstigen.

Droga Atlantycka

Najsłynniejsza trasa widokowa Norwegii, która nieustannie przyciąga turystów, to Droga Atlantycka. Jej unikalność wynika z faktu, że przecina morze, a z tworzących ją mostów rozciąga się widok na malownicze wysepki i klify. Przejazd trzydziestosześciokilometrową drogą łączącą Kårvåg a Bud nie trwa długo, ale warto dłużej zatrzymać się w punktach widokowych, a także w okolicy mostów rybackich. Ich nazwa nie jest przypadkowa i naprawdę powinny zainteresować aktywnych wędkarzy!

Sognefjell

Sognefjell to idealna trasa dla osób, które chciałyby zobaczyć norweskie góry, ale nie czują się na siłach, by na własnych nogach zdobywać szczyty. Jest to najwyższa droga w Norwegii, która łączy Luster z Lom, przechodząc przez malowniczy region górski Jotunheimen. Najwyżej położony odcinek szosy znajduje się na wysokości 1434 metry n.p.m., a śnieg zalega to niemal przez cały rok. Jeśli chcesz na kilka godzin przenieść się w górski, zimowy krajobraz i mieć Norweskie doliny u swoich stóp, to najlepsza trasa dla Ciebie!

Hardangervidda

Lodowiec Hardangerjøkulen, skała o wdzięcznej nazwie „Język Trolla”, jezioro Store Sandvatn, widok na szczyt Jezioro Store Sandvatn, liczne szlaki i schroniska – to wszystko czeka na turystów, którzy podejmą wyzwanie i wyruszą na największy płaskowyż północnej Europy. To miejsce pełne zróżnicowanych krajobrazów i roślinności, idealne na długie piesze wędrówki. Trasa przez Hardangerviddę to okazja, by zbliżyć się do surowej, norweskiej przyrody, poczuć polarny wiatr od lodowca, a w oddali zobaczyć majestatyczne dzikie renifery.

Kolej Bergeńską (Bergensbanen)

Jeśli piesze wędrówki po płaskowyżu Hardangervidda wydają się zbyt wielkim wyzwaniem, to jego krajobrazy można podziwiać także wybierając podróż Koleją Bergeńską. Linia łączy dwa największe miasta Norwegii, czyli Oslo i Bergen i jest najwyżej położoną trasą kolejową, osiągając wysokość 1237 m n.p.m. Przez wielu podróżników uznawana jest za najpiękniejszą trasę kolejową, warto samemu to sprawdzić!

Norwegia to raj dla miłośników przyrody. Jakie niezwykłe widoki oferuje?

Żyjąc w miastach i podróżując w poszukiwaniu najsłynniejszych zabytków architektury, zapominamy, jak ważne jest zatrzymanie się i skupienie na świecie przyrody. Skandynawia to idealne miejsce, by przypomnieć sobie, jak szumi woda uderzająca o skały i poczuć zimny wiatr wiejący znad fiordów. Największych atrakcji Norwegii warto szukać właśnie wśród majestatycznych gór i polodowcowych jezior.

Fiordy

Wysokie skały ze stromymi klifami i otaczająca je morska woda, tworzy krajobraz, który stał się wizytówką Norwegii. Nie bez powodu znana jest turystom jako kraina fiordów, a rejs wzdłuż wybrzeża to jedna z jej największych atrakcji. Lista norweskich fiordów wartych zobaczenia jest długa i znajduje się na nich z pewnością Geirangerfjord, znany z urzekających wodospadów, Sognefjord, czyli najgłębszy i najdłuższy fiord oraz Nærøyfjord znany przez swoje wąskie szczeliny.

Lodowce

Mroźny krajobraz pełen lodowych formacji czeka na podróżujących do północnej Norwegii. Szacuje się, że na tym terenie lodowców jest aż dwa i pół tysiąca! Wiele z nich można zobaczyć nie tylko na zdjęciach, ale samemu stanąć naprzeciw budzącej respekt lodowej bryły. Dla tych, którzy chcą podjąć wyzwanie, czeka największy lodowiec w Europie, czyli Jostedalsbreen, język lodowcowy Briksdal oraz Svartisen znany jako „czarny lód”. Aby jeszcze intensywniej doświadczyć polarnego chłodu, można odwiedzić także jaskinie lodowe w Nigardsbreen.

Góry i punkty widokowe

Aby w pełni docenić norweskie krajobrazy, warto odwiedzić miejsca, w których widok jest szczególnie imponujący. Jednym z nich będzie Preikestolen – słynna półka skalna wznosząca się na wysokość około 604 metrów nad fiordem Lysefjord. Jeśli szukamy miejsc, do których można dostać się kolejką, rezygnując z długiej wędrówki, odpowiednie będzie Gaustatoppen (szczyt w regionie Telemark) lub Fløyen (wzgórze w Bergen). Z kolei Przylądek Północny Nordkapp charakteryzuje się nie tylko pięknym widokiem na Morze Barentsa, ale także jest najbardziej wysuniętym na północ punktem Europy, co przyciąga turystów, którzy chcą stanąć na symbolicznym krańcu kontynentu.

Wodospady

Spadające z góry masy wody i ich szum, budzą respekt wobec siły przyrody. Odwiedzając Norwegię, można znaleźć się w pobliżu najpiękniejszych wodospadów i poczuć na twarzy rozpryskujące się krople wody. Z pewnością punktem obowiązkowym jest uznawany za najpiękniejszy wodospad Vøringsfossen znajdujący się w regionie Hardanger. Jego dwie kaskady mają łącznie wysokość 182 metrów.

Pod względem wielkości nie może jednak równać się z wodospadem Langfoss mającym 612 metrów wysokości i wpadającym bezpośrednio do fiordu. Kolejny wodospad, który przyciąga ludzi chcących znaleźć się jak najbliżej norweskiej natury to Steinsdalsfossen. Dzięki ścieżce można przejść za spadającą z góry wodą!

Jeziora

Norwegia, choć bardziej znana ze swoich fiordów i gór, posiada również piękne jeziora. Największe z nich to Mjøsa, położone w południowej Norwegii. Nad jego brzegami znajdują się miasta Lillehammer oraz Hamar, ale także wiele typowo turystycznych lokalizacji, w których można korzystać ze sportów wodnych i wędkować. Ze względu na piękne położenie warto zobaczyć także jezioro Røssvatnet. Liczne wyspy i półwyspy, a także widok na góry i fiordy tworzą scenerię, która pozostaje w pamięci.

Parki Narodowe

Sposobem, by zachować dziką przyrodę, jest tworzenie parków narodowych, gdzie jest ona pod specjalną ochroną. Dzięki temu turyści mogą zachwycać się krajobrazami i szukać w norweskiej naturze ciszy i ukojenia. W całym kraju wyznaczono 47 parków narodowych, a największym spośród nich jest Jotunheimen. Jego nazwa oznacza „Dom Olbrzymów” i odnosi się do masywu górskiego, w którym znajdują się szczyty Galdhøpiggen i Glittertind. Jotunheimen to również miejsce, gdzie można zobaczyć lodowiec Svartisen oraz doliny i jeziora.

Wyspy i archipelagi

Długa linia brzegowa to krajobraz charakterystyczny dla Norwegii. Atrakcje, które oferuje wybrzeże, wiążą się przede wszystkim z rybackimi tradycjami oraz licznymi szlakami trekkingowymi, zapewniającymi widoki na morze i okoliczne wyspy. Najbardziej znanym norweskim archipelagiem są bez wątpienia Lofoty. To tam można znaleźć jedne z najpiękniejszych fiordów, klimatyczne rybackie wioski oraz podziwiać, jak ośnieżone góry wznoszą się nad błękitnym oceanem.

Nie mniej wrażeń dostarczy archipelag Vega, gdzie powinni wybrać się turyści poszukujący kontaktu z fauną i florą północy. To idealne miejsce na niespieszne wędrówki, podczas których można zanurzyć się w krajobrazie i własnych myślach.

Doświadczenia jako atrakcje turystyczne. Co Cię czeka w Norwegii?

Poszukiwanie najpiękniejszych miejsc i krajobrazów może okazać się pułapką i zamiast autentycznych doznań, z podróży przywieziemy tylko piękne zdjęcia. Tymczasem Norwegia to idealne miejsce, by nie tylko zachwycać się majestatycznymi krajobrazami, ale też pozwolić sobie na poszukiwanie lokalnych ciekawostek i odkrywanie jej mniej znanej strony.

Zorza polarna

Barwne łuny światła pojawiające się na norweskim niebie to naturalne zjawisko atmosferyczne, które robi niezwykłe wrażenie. Dla wielu osób staje się głównym powodem, by wybrać Norwegię na miejsce wyjazdu, ponieważ region Tromsø uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie, by podziwiać zorzę polarną. Turystyka związana z polowaniem na zorzę jest w Norwegii bardzo rozwinięta, dlatego na jej poszukiwanie można wyruszyć z doświadczonym przewodnikiem, a w niektórych hotelach zamówić usługę budzenia, gdy na niebie pojawia się to niezwykłe zjawisko.

Tradycyjne targi rybne (fisketorget)

Norwegia to bez wątpienia kraj idealny dla wszystkich miłośników ryb. Łowi się ich tu aż 500 kilogramów na mieszkańca rocznie! Nic dziwnego, że na mapie miast wybrzeża ważnymi punktami są targi rybne. Najczęściej zlokalizowane są w pobliżu portu, przetwórni lub wędzarni. Stoiska prowadzone są przez lokalnych mieszkańców, którzy rybołówstwem zajmują się od pokoleń. To właśnie wizyta na fisketorget pozwoli zbliżyć się do ich kulinarnych upodobań. Być może skusisz się nawet na słynnego Surströmming, czyli kiszonego śledzia?

Brunost – brązowy ser karmelowy

Wszyscy wiedzą, że podczas wizyty we Francji czy Holandii należy posmakować lokalnych serów, ale także Norwegia jest miejscem, gdzie warto zainteresować się tym produktem. Tym bardziej że norweski przysmak to oryginalny w smaku Brunost, czyli brązowy ser karmelowy. Wyróżnia się gładką, kremową teksturą oraz smakiem łączącym w sobie słodkie i słone nuty. Początki jego wytwarzania sięgają XIX wieku, a receptura nadal owiana jest tajemnicą. Wiadomo, że do jego produkcji wykorzystuje się mleko kozie, krowie, serwatkę oraz śmietankę.

Safari wielorybnicze w Andenes

Ogromne, majestatyczne wieloryby, przecinające ogonami tafle spokojnej wody to obraz, który można zobaczyć na własne oczy! Okazją do tego będą specjalnie safari wielorybnicze organizowane u wybrzeża Nordlandu. Rejs i możliwość znalezienia się pośrodku Morza Norweskiego sam w sobie jest gwarancją emocji, a w tym przypadku można liczyć także na wciągający wykład przewodnika, a w końcu spotkanie z największym ze ssaków.

Doświadcz niezwykłych atrakcji Norwegii z Rainbow!

Marzy ci się podróż do miejsca, które zupełnie odbiega od standardowych wakacyjnych kierunków? Norwegia to idealna propozycja dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż typowe plaże i kurortowe hotele. Tutaj czekają na ciebie noc polarna, której blask tańczy na niebie, surowe krajobrazy fiordów udekorowane wodospadami oraz fascynujące muzea wikingów, gdzie historia ożywa.

Norwegia zachwyca o każdej porze roku. Zimą, między październikiem a lutym, to prawdziwy raj dla łowców zorzy polarnej. Lato z kolei otwiera przed podróżnikami szlaki górskie, parki narodowe i lodowce, które można odkrywać bez pośpiechu. A może wolisz jesienną wycieczkę statkiem przez malownicze fiordy? Lub spacer po skandynawskim miasteczku okrytym białym puchem śniegu?

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, nawet ci najbardziej doświadczeni podróżnicy. Z Rainbow wycieczka do Norwegii staje się jeszcze prostsza – nie musisz martwić się o planowanie tras przez odległe tereny czy porozumiewanie się w obcym języku. Zadbamy o każdy szczegół, żebyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze: odkrywaniu magii norweskiej natury i tworzeniu wspomnień na całe życie.

Data Publikacji: 20.05.2025
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Dagmara Pawlik

Copywriterka, dziennikarka i bibliotekarka. Absolwentka kierunku filologia polska Uniwersytetu Jagiellońskiego. W życiu zawodowym związanym z pisaniem tekstów sięgała już po różne tematy – od architektury przez medycynę po kulturę i turystykę. Lubi dowiadywać się nowych rzeczy i przekazywać tę wiedzę innym. Po pracy najchętniej czyta powieści różnego typu i gatunku – od Jane Austen po Andrzeja Sapkowskiego. Pasjonuje się też rękodziełem, głównie tworzeniem biżuterii artystycznej. Do jej ulubionych regionów świata należą Wyspy Brytyjskie (wciąż marzy o chatce na Highlandach) oraz Skandynawia. W Polsce wybiera najmniej popularny urlopowy kierunek, czyli Bałtyk zimą.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jamajka – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć na Jamajce?Jamajka to wyspiarski kraj na Karaibach w archipelagu Wielkich Antyli. Światową sławę zapewnił mu Bob Marley – Jamajka jest miejscem narodzin reggae i to z tym gatunkiem muzycznym zazwyczaj się kojarzy. Jednocześnie ma do zaoferowania podróżnikom wiele atrakcji związanych z jej kolonialną przeszłością. Jamajka olśniewa też turystów niesamowitymi widokami. Znajdziemy tu liczne jaskinie, wodospady (zwłaszcza uwielbiany przez turystów wodospad na rzece Dunn's River), laguny, czy góry. Jamajskie plaże nad turkusowymi wodami Morza Karaibskiego robią piorunujące wrażenie i wprawiają w błogi nastrój od samego tylko na nie patrzenia. Brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe? A to dopiero początek! Poznaj najpiękniejsze miejsca tej rajskiej wyspy i dowiedz się, co warto zobaczyć na Jamajce.
krajobraz kierunku
Największe atrakcje Uzbekistanu. Co skrywa Perła Jedwabnego Szlaku?Uzbekistan to kraj na skrzyżowaniu kultur. Przez wieki o władzę na tutejszych terenach Azji Środkowej walczyły armie Aleksandra Macedońskiego, Czyngischana, Tamerlana i imperium rosyjskiego. Było o co walczyć – bogate miasta Jedwabnego Szlaku i otoczone wysokimi górami żyzne doliny w samym sercu pustynnej Azji stanowiły niegdyś nie lada gratkę. Dziś stają się coraz bardziej popularne wśród zagranicznych turystów. Przyciągają ich legendy o kupcach i karawanach, gwarnych bazarach i pustynnych twierdzach oraz niesamowitej, niejednokrotnie pełnej sprzeczności przyrodzie tej części Azji. Kto bowiem nie marzy o zobaczeniu legendarnej Samarkandy i pustynnego Morza Aralskiego?
krajobraz kierunku
Klasztor Shaolin istnieje naprawdę! Poznaj historię słynnej świątyni sztuk walkiCzy klasztor, w którym mnisi potrafią złamać włócznię o własne ciało, naprawdę istnieje? Czy miejsce znane z filmów kung-fu, legend o wojownikach i duchowego oświecenia to tylko mit? Nie – to rzeczywistość. Klasztor Shaolin to nie tylko świątynia, lecz także symbol niezwykłej harmonii między ciałem a duchem, siłą a skupieniem, przeszłością a teraźniejszością. To miejsce nieodłącznie związane z Chinami i jeden z głównych celów podróży turystów z całego świata.
krajobraz kierunku
Najważniejsze miasta Uzbekistanu. Które i dlaczego warto zobaczyć?Mało znane tereny Azji Środkowej skrywają w sobie prawdziwe skarby: wysokie góry, rozległe stepy, pustynie o czerwonawym piasku i gwarne, wielobarwne miasta dawnego Szlaku Jedwabnego. Niegdyś łączył on orientalne krainy z Europą, a punktem spotkań było właśnie serce Azji – Uzbekistan. To tu, w Samarkandzie, nazywanej często Rzymem Wschodu, na placach, rynkach i bazarach spotykali się kupcy i wędrowcy ze wszystkich stron. Perłą Samarkandy jest plac Registan, którego medresy stanowiły centrum naukowe nie tylko Azji Środkowej, ale i całego ówczesnego świata. Dziś będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasta Uzbekistanu przyciągają nie podróżnych i kupców, ale coraz więcej turystów, także z Polski. Nigdzie w całej Azji Środkowej nie znajdzie się aż takiego nagromadzenia zabytków, a także rozciągających się po horyzont pól bawełny i świadectwa największej katastrofy ekologicznej, czyli wysychania Jeziora Aralskiego.