ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Nurkowanie w Egipcie – odkryj podwodny świat

Jeśli marzysz o niesamowitej wyprawie nurkowej, pełnej przygód i podwodnych emocji, Egipt jest miejscem, do którego zdecydowanie warto się udać. Morze Czerwone bierze swoją nazwę od okresowo kwitnących alg, które występują sezonowo, zabarwiając morskie wody czerwonawym odcieniem. To raj dla nurków, nie tylko z powodu niesamowitego podwodnego świata, ale także z powodu krystalicznie czystej wody i doskonałej widoczności.

Odkryj niesamowity podwodny świat – nurkowanie w Egipcie


Morze Czerwone, znane z niezrównanych miejsc do nurkowania, zostało nawet wpisane na listę podwodnych cudów świata obok takich miejsc, jak Jezioro Bajkał, Wyspy Galapagos czy Rafa Koralowa Belize. Żyje tu ponad 1 000 gatunków bezkręgowców i ponad 220 gatunków koralowców miękkich i twardych, co zapewnia nurkującym niesamowite wrażenia. Z tutejszych podwodnych atrakcji mogą korzystać zarówno nurkowie schodzący na znaczne głębokości, jak i amatorzy snorkelingu. Ponad 20 % spośród 1 100 występujących tu gatunków ryb to gatunki endemiczne, charakterystyczne dla basenu Morza Czerwonego, więc jeśli nigdy wcześniej tam nie byłeś, przygotuj się na ekscytujące nowe doświadczenia. Znajdziesz tam niesamowite rafy, które rozciągają się na dużych powierzchniach, tworząc labirynt lagun, jaskiń, podwodnych ogrodów i płaskowyżów. Odkryjesz tajemniczy podwodny świat, pełen dziwnych stworzeń, ale również zatopionych przed wiekami wraków statków. Podczas nurkowania w Morzu Czerwonym nie ma szans na nudę, w jednej minucie przepłyniesz nad koralowym ogrodem, by znaleźć się nad szczytem podwodnej skały, która nagle znika w otchłani. Ogromna różnorodność podwodnej fauny i flory i niebywałe piękno tego morskiego świata jest dla wielu nurków atrakcją, której nic nie przebije.

Powodów, dla których nurkowanie w Egipcie nie ma sobie równych, jest wiele, ale spróbujemy Ci je przybliżyć, by zachęcić Cię do przeżycia najwspanialszej przygody życia:

1. Warunki do nurkowania w Morzu Czerwonym są wprost idealne, temperatura wody rzadko spada poniżej 22 °C, nawet podczas egipskiej zimy, czyli w okresie między grudniem, a lutym. Latem temperatura wody w południowej części Morza Czerwonego wynosi zazwyczaj 30 °C, co umożliwia wielokrotne schodzenie pod wodę bez obawy wychłodzenia organizmu. Warunki atmosferyczne na zewnątrz są równie przyjemne, przy temperaturach rzędu 20-40 °C w zależności od pory roku.

Widoczność jest zazwyczaj doskonała i czasami może osiągnąć oszałamiające 40 metrów. Taka niesamowita klarowność wody przekształca tętniące życiem rafy w naturalne akwarium, stwarzając idealne warunki dla podwodnych fotografów, którzy polują na najpiękniejsze ujęcia. Ciepłe i czyste wody sprawiają, że nawet niedoświadczeni nurkowie czują się komfortowo, dzięki czemu Morze Czerwone jest doskonałym wyborem także dla tych, którzy chcą zapisać się na kurs nurkowania na poziomie podstawowym.2. Jak już wspomnieliśmy Morze Czerwone jest znane przede wszystkim ze swoich raf, które pozostają w dobrej kondycji, mimo że inne główne systemy rafowe na świecie niszczeją z powodu skutków zmiany klimatu i zanieczyszczenia mórz. Łącznie rafy Morza Czerwonego obejmują ponad 220 różnych gatunków twardych i miękkich koralowców. Wspólnie te koralowce stanowią podstawę ekosystemu, który dostarcza zarówno pokarmu, jak i schronienia ponad 1 100 gatunkom ryb, w tym wielu gatunkom endemicznym, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi.

Prawdopodobnie najsłynniejsze z dziewiczych raf tego regionu znajdują się w Parku Narodowym Ras Mohammed. Założony w 1983 r. rezerwat morski położony jest na południowym krańcu Półwyspu Synaj, w pobliżu kurortu Sharm el Sheikh. Jest to najstarszy park narodowy w Egipcie, obszar o powierzchni 480 km2 umożliwia swobodne rozrastanie się koralowców i zapewnia schronienie licznym podmorskim gatunkom zwierząt. Inne, równie wspaniałe rafy znajdują się w okolicach wyspy Giftun i Cieśniny Tirańskiej. Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się w pobliżu głównych kurortów, takich jak Sharm el Sheikh, Hurghada i Marsa Alam.

3. Morze Czerwone jest także świetnym miejscem do nurkowania wrakowego, ponieważ na jego dnie spoczywa mnóstwo słynnych na całym świecie wraków zatopionych statków, w tym kilka z okresu II wojny światowej. Niewątpliwie najbardziej znanym z nich jest SS Thistlegorm, wrak brytyjskiego statku handlowego wcielonego do marynarki wojennej w 1940 roku. W październiku 1941 r. jednostka została zaatakowana przez dwa niemieckie bombowce. Obecnie wrak spoczywa na głębokości 30 metrów, a rozszczepiony kadłub statku odsłania skarby wojenne, w tym motocykle, broń i samochody pancerne. Warunki i głębokość zanurzenia jakie jest potrzebne czynią ten wrak dostępnym jedynie dla nurków z doświadczeniem.Na północ od popularnego kurortu Hurghada leży rafa Sha’b Abu Nuhas, której zdradzieckie ławice na przestrzeni wieków pochłonęły wiele statków. Najsłynniejsze znajdujące się tu wraki to statek towarowy Giannis D zatopiony w 1983 r., statek handlowy Carnatic zatopiony w 1869 r. i frachtowiec Chrisoula K zatopiony w 1981 r. Każdy z wraków Morza Czerwonego ma wyjątkową historię, a zwiedzanie ich miejsc ostatniego spoczynku to niesamowity sposób na jej poznanie.

4. Dla nurków zejście pod wodę w Morzu Czerwonym jest niepowtarzalną okazją do zobaczenia niektórych spośród najbardziej wyjątkowych gatunków zamieszkujących podwodny świat. W ciepłe miesiące letnie (od maja do lipca), w północnej części Morza Czerwonego występuje bardzo dużo planktonu, który stanowi pożywienie dla różnych, ciekawych gatunków, w tym rekinów wielorybich i olbrzymich mant. Lato to także dobry czas na obserwowanie zagrożonych wyginięciem młotowatych.Jeśli marzysz o pływaniu w towarzystwie rekinów, to najlepszym miejscem, gdzie możesz spotkać trudno uchwytnego żarłacza białopłetwego są rafy położone na południu, takie jak Daedalus i Elphinstone oraz okolice Wysp Braci. Te wspaniałe zwierzęta mają reputację nieprzewidywalnych, ale przy pomocy doświadczonego operatora wyprawy nurkowej możesz być pewien, że spotkanie z nimi przebiegnie bezpiecznie i spokojnie. Można tu także spotkać przedstawicieli innych niesamowitych gatunków, na przykład diugonie przybrzeżne w lagunie Abu Dabbab w pobliżu kurortu Marsa Alam oraz przyjazne delfinki długoszczękie na rafie Samadai.
Data Publikacji: 17.12.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Śladem wulkanów w Europie. Gdzie zobaczysz najbardziej znane wulkany na Starym Lądzie?Czy wiesz, że na świecie jest 800 czynnych wulkanów? Chociaż większość jest pod powierzchnią wód oceanicznych, a nie na stałym lądzie, to każdy robi duże wrażenie na zwiedzających. Na Starym Lądzie również trafisz na kilka z nich. Poznaj 7 najbardziej znanych wulkanów w Europie!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyćHiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.
krajobraz kierunku
7 powodów, dla których warto wybrać DominikanęDominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.
krajobraz kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.