Pogoda i średnie temperatury w Hurghadzie

Jeszcze do niedawna Hurghada była niewielką osadą rybacką, dziś to cieszący się ogromną popularnością egipski kurort z wieloma hotelami o zróżnicowanym standardzie, barami, dyskotekami i restauracjami. Miasto kusi przybyszów pięknymi plażami, słoneczną pogodą, szmaragdowym ciepłym morzem i piękną rafą koralową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – rodziny znakomite parki wodne i inne atrakcje dla dzieci, miłośnicy sportów wodnych okazje do kitesurfingu i windsurfingu, a osoby chcące poczuć lokalny klimat targ w dzielnicy El Dahar. Hurghada jest też znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania najważniejszych zabytków Egiptu– można udać się stąd na wycieczkę do Luksoru i do Kairu.

Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.

Klimat Hurghady

Według klasyfikacji Köppena Hurghada leży w strefie ciepłego klimatu pustynnego (tzw. pustyń subtropikalnych) charakteryzującego się wysoką temperaturą, dużą ilością godzin słonecznych i znikomą sumą opadów przez cały rok. Najniższe temperatury notuje się w styczniu i lutym – średnia w tych miesiącach to 17°C. To doskonały czas na aktywne zwiedzanie i skorzystanie z bogatej oferty wycieczek fakultatywnych po Egipcie, które startują właśnie z Hurghady. Najgoręcej jest zaś lipcu i sierpniu (32,5°C). W Hurghadzie praktycznie nigdy nie pada deszcz, roczna suma opadów to zaledwie 25 mm.

Niebo w Hurghadzie jest bezchmurne prawie przez cały rok – średnio rocznie notuje się tu aż 3530 godzin słonecznych (9,7 dziennie)! Najbardziej pochmurnym miesiącem jest grudzień (niebo jest pokryte chmurami średnio przez 24 proc. doby). Od marca do maja może pojawić się chamsin – gorący i suchy wiatr znad Sahary. Nazwa wiatru pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego pięćdziesiąt – zdarzało się bowiem, że chamsin wiał przez 50 dni. Pojawianiu się chamsinu towarzyszą burze piaskowe – pustynny pył pędzi wówczas z prędkością do 140 km/h, wilgotność powietrza spada poniżej 5 proc, a temperatura wzrasta nawet do 45°C. Jak zatem widzisz, wczasy w Hurghadzie to gwarancja udanego wypoczynku i świetnej pogody przez praktycznie cały rok.

Pogoda w Hurghadzie w poszczególnych porach roku

Zimy w Hurghadzie są bardzo łagodne, a niebo jest zwykle bezchmurne. Czasem napływają na te tereny zimne masy powietrza, obniżające temperatury w nocy o ok. 5°C.

Początek wiosny w Hurghadzie charakteryzuje się przyjemną, ciepłą aurą, jednak już od kwietnia zaczyna się robić gorąco (pogoda przypomina wówczas śródziemnomorskie lato).

Lato, trwające od połowy maja do września, jest upalne – słońce świeci przez cały dzień, a temperatury są bardzo wysokie. Zdarza się, że słupki rtęci w tym okresie pokazują 40, a nawet 45°C.

Jesień w Hurghadzie charakteryzuje się dosyć przyjemną pogodą – październik i listopad są zwykle ciepłe i słoneczne. W październiku dni mogą być jeszcze upalne, ale potem stopniowo temperatury stają się bardziej znośne.

Pogoda w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 16,8°C, min. 11,4°C, max. 22,2°C. Najcieplejszy dzień: 31,9°C (2015 r.), najzimniejsza noc: 5,9°C (2020 r.). Opady: 2 mm. Liczba godzin słonecznych: 265 (8,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Luty: Średnia temperatura: 17,9°C, min. 12,3°C, max. 23,5°C. Najcieplejszy dzień: 34,6°C (2016 r.), najzimniejsza noc: 4,2°C (1992 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 275 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Marzec: Średnia temperatura: 20,6°C, min. 15°C, max. 26,2°C. Najcieplejszy dzień: 37,8°C (2014 r.), najzimniejsza noc: 9,1°C (2012 r.). Opady: 6 mm. Liczba godzin słonecznych: 275 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 21 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 24,3°C, min. 18,6°C, max. 30°C. Najcieplejszy dzień: 41,8°C (2016 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 285 (9,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 21 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Maj: Średnia temperatura: 28,4°C, min. 22,9°C, max. 33,8°C. Najcieplejszy dzień: 45,1°C (2014 r.). Opady: 5 mm. Liczba godzin słonecznych: 315 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 22 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 31,2°C, min. 26°C, max. 36,3°C. Najcieplejszy dzień: 46°C (2013 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 350 (11,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 25 km/h. Średnia temperatura wody: 26°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 32,6°C, min. 27,7°C, max. 37,4°C. Najcieplejszy dzień: 44°C (2014 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 350 (11,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 23 km/h. Średnia temperatura wody: 27°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 32,8°C, min. 27,7°C, max. 37,5°C. Najcieplejszy dzień: 46,1°C (2015 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 320 (10,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 24 km/h. Średnia temperatura wody: 28°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 30,5°C, min. 25,6°C, max. 35,4°C. Najcieplejszy dzień: 43°C (1995 r.). Opady: 3 mm. Liczba godzin słonecznych: 320 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 25 km/h. Średnia temperatura wody: 27°C.

Październik: Średnia temperatura: 27,1°C, min. 22,1°C, max. 32,2°C. Najcieplejszy dzień: 43,2°C (2007 r.). Opady: 5 mm. Liczba godzin słonecznych: 275 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 21 km/h. Średnia temperatura wody: 26°C.

Listopad: Średnia temperatura: 22,7°C, min. 17,5°C, max. 27,9°C. Najcieplejszy dzień: 37,9°C (2016 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 265 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 19 km/h. Średnia temperatura wody: 25°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 18,6°C, min. 13,3°C, max. 23,9°C. Najcieplejszy dzień: 33,8°C (2014 r.). Opady: 6 mm. Liczba godzin słonecznych: 245 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 19 km/h. Średnia temperatura wody: 23°C.

Kiedy pojechać do Hurghady

Najlepszym okresem na plażowanie w Hurghadzie jest kwiecień, maj, początek czerwca oraz miesiące od połowy października do połowy listopada – jest wówczas bardzo ciepło w ciągu dnia, noc jednak przynosi przyjemne orzeźwienie. Latem temperatury są na tyle wysokie, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu nie należy do przyjemnych i niesie za sobą ryzyko udarów cieplnych i poparzeń słonecznych. Zima jest natomiast idealną porą na wycieczki objazdowe po Egipcie i aktywny wypoczynek. Temperatury są zwykle odpowiednie również do plażowania, noce jednak bywają chłodne, jeśli więc ktoś planuje wizytę w Hurghadzie w tym okresie, warto pamiętać o zabraniu czegoś cieplejszego na wieczór.

Data Publikacji: 15.11.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Planowanie wakacji w Gambii – kiedy jechać? Najlepszy czas na wypoczynekPołożona w zachodniej części Afryki Gambia to fascynujący kraj, który przyciąga turystów swoim urokiem, kulturą i przepięknymi krajobrazami. Na miłośników wypoczynku czekają tu złociste plaże, położone nad Oceanem Atlantyckim, unikatowa kultura oraz egzotyczna, pełna ciekawych smaków kuchnia. Dodatkowym atutem tego raju jest piękna, słoneczna pogoda, która występuje tu przez większą część roku! Kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Gambii, by w pełni skorzystać z uroków kontynentu, słońca i optymalnych temperatur?
krajobraz kierunku
Odpocznij na Wyspach Kanaryjskich w hotelu sieci Iberostar!Kiedy myślimy o idealnych wakacjach na Fuerteventurze, na myśl przychodzi nam piękno niekończących się plaż i kusząca błękitna woda oceanu. Ale co jeśli dodamy do tego luksus i komfort, które zapewnią niezapomniane doświadczenia dla każdego członka rodziny? Przedstawiamy hotel Iberostar, który zdobywa serca podróżników i gwarantuje nie tylko relaks, ale również przygody, pyszne kulinaria i niezapomniane wspomnienia. Zapraszamy do odkrycia magicznych zakątków Iberostar Selection Fuerteventura Palace.
krajobraz kierunku
Jak zaplanować wakacje z biurem podróży?Planowanie wakacji z biurem podróży to prawdziwa beztroska. To czas, aby całkowicie zrelaksować się i cieszyć każdą chwilą bez zbędnego stresu związanego z organizacją. Biuro podróży zajmuje się większością formalności, pozostawiając nam przestrzeń do bycia luźniejszymi i bardziej zrelaksowanymi. Oto dziesięć porad, które pomogą Ci przygotować się do podróży i maksymalnie wykorzystać ten wakacyjny luz.
krajobraz kierunku
Najlepszy czas na wakacje w Senegalu – pogoda, temperatury i klimatSenegal, leżący na zachodnim wybrzeżu Afryki, to kraj o bogatej tradycji i historii, gdzie mieszają się wpływy kultur afrykańskiej, arabskiej i berberyjskiej. Występuje tu też bardzo duże zróżnicowanie przyrodnicze – można się tu spotkać zarówno z pustyniami i sawannami, jak i z obszarami, na których występują dziewicze dżungle. W poszczególnych regionach mamy też do czynienia z różnym klimatem, a pogoda w każdym z nich może się różnić w zależności od pory roku. Przed wyjazdem do Senegalu dobrze jest się więc zaznajomić z tutejszymi warunkami pogodowymi. Kiedy jechać do Senegalu i jakiej pogody można spodziewać się w poszczególnych okresach roku?