Pogoda i średnie temperatury w Hurghadzie

Jeszcze do niedawna Hurghada była niewielką osadą rybacką, dziś to cieszący się ogromną popularnością egipski kurort z wieloma hotelami o zróżnicowanym standardzie, barami, dyskotekami i restauracjami. Miasto kusi przybyszów pięknymi plażami, słoneczną pogodą, szmaragdowym ciepłym morzem i piękną rafą koralową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – rodziny znakomite parki wodne i inne atrakcje dla dzieci, miłośnicy sportów wodnych okazje do kitesurfingu i windsurfingu, a osoby chcące poczuć lokalny klimat targ w dzielnicy El Dahar. Hurghada jest też znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania najważniejszych zabytków Egiptu– można udać się stąd na wycieczkę do Luksoru i do Kairu.

Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.

Klimat Hurghady

Według klasyfikacji Köppena Hurghada leży w strefie ciepłego klimatu pustynnego (tzw. pustyń subtropikalnych) charakteryzującego się wysoką temperaturą, dużą ilością godzin słonecznych i znikomą sumą opadów przez cały rok. Najniższe temperatury notuje się w styczniu i lutym – średnia w tych miesiącach to 17°C. To doskonały czas na aktywne zwiedzanie i skorzystanie z bogatej oferty wycieczek fakultatywnych po Egipcie, które startują właśnie z Hurghady. Najgoręcej jest zaś lipcu i sierpniu (32,5°C). W Hurghadzie praktycznie nigdy nie pada deszcz, roczna suma opadów to zaledwie 25 mm.

Niebo w Hurghadzie jest bezchmurne prawie przez cały rok – średnio rocznie notuje się tu aż 3530 godzin słonecznych (9,7 dziennie)! Najbardziej pochmurnym miesiącem jest grudzień (niebo jest pokryte chmurami średnio przez 24 proc. doby). Od marca do maja może pojawić się chamsin – gorący i suchy wiatr znad Sahary. Nazwa wiatru pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego pięćdziesiąt – zdarzało się bowiem, że chamsin wiał przez 50 dni. Pojawianiu się chamsinu towarzyszą burze piaskowe – pustynny pył pędzi wówczas z prędkością do 140 km/h, wilgotność powietrza spada poniżej 5 proc, a temperatura wzrasta nawet do 45°C. Jak zatem widzisz, wczasy w Hurghadzie to gwarancja udanego wypoczynku i świetnej pogody przez praktycznie cały rok.

Pogoda w Hurghadzie w poszczególnych porach roku

Zimy w Hurghadzie są bardzo łagodne, a niebo jest zwykle bezchmurne. Czasem napływają na te tereny zimne masy powietrza, obniżające temperatury w nocy o ok. 5°C.

Początek wiosny w Hurghadzie charakteryzuje się przyjemną, ciepłą aurą, jednak już od kwietnia zaczyna się robić gorąco (pogoda przypomina wówczas śródziemnomorskie lato).

Lato, trwające od połowy maja do września, jest upalne – słońce świeci przez cały dzień, a temperatury są bardzo wysokie. Zdarza się, że słupki rtęci w tym okresie pokazują 40, a nawet 45°C.

Jesień w Hurghadzie charakteryzuje się dosyć przyjemną pogodą – październik i listopad są zwykle ciepłe i słoneczne. W październiku dni mogą być jeszcze upalne, ale potem stopniowo temperatury stają się bardziej znośne.

Pogoda w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 16,8°C, min. 11,4°C, max. 22,2°C. Najcieplejszy dzień: 31,9°C (2015 r.), najzimniejsza noc: 5,9°C (2020 r.). Opady: 2 mm. Liczba godzin słonecznych: 265 (8,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Luty: Średnia temperatura: 17,9°C, min. 12,3°C, max. 23,5°C. Najcieplejszy dzień: 34,6°C (2016 r.), najzimniejsza noc: 4,2°C (1992 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 275 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 20 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Marzec: Średnia temperatura: 20,6°C, min. 15°C, max. 26,2°C. Najcieplejszy dzień: 37,8°C (2014 r.), najzimniejsza noc: 9,1°C (2012 r.). Opady: 6 mm. Liczba godzin słonecznych: 275 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 21 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 24,3°C, min. 18,6°C, max. 30°C. Najcieplejszy dzień: 41,8°C (2016 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 285 (9,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 21 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Maj: Średnia temperatura: 28,4°C, min. 22,9°C, max. 33,8°C. Najcieplejszy dzień: 45,1°C (2014 r.). Opady: 5 mm. Liczba godzin słonecznych: 315 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 22 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 31,2°C, min. 26°C, max. 36,3°C. Najcieplejszy dzień: 46°C (2013 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 350 (11,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 25 km/h. Średnia temperatura wody: 26°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 32,6°C, min. 27,7°C, max. 37,4°C. Najcieplejszy dzień: 44°C (2014 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 350 (11,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 23 km/h. Średnia temperatura wody: 27°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 32,8°C, min. 27,7°C, max. 37,5°C. Najcieplejszy dzień: 46,1°C (2015 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 320 (10,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 24 km/h. Średnia temperatura wody: 28°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 30,5°C, min. 25,6°C, max. 35,4°C. Najcieplejszy dzień: 43°C (1995 r.). Opady: 3 mm. Liczba godzin słonecznych: 320 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 25 km/h. Średnia temperatura wody: 27°C.

Październik: Średnia temperatura: 27,1°C, min. 22,1°C, max. 32,2°C. Najcieplejszy dzień: 43,2°C (2007 r.). Opady: 5 mm. Liczba godzin słonecznych: 275 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 21 km/h. Średnia temperatura wody: 26°C.

Listopad: Średnia temperatura: 22,7°C, min. 17,5°C, max. 27,9°C. Najcieplejszy dzień: 37,9°C (2016 r.). Opady: 0 mm. Liczba godzin słonecznych: 265 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 19 km/h. Średnia temperatura wody: 25°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 18,6°C, min. 13,3°C, max. 23,9°C. Najcieplejszy dzień: 33,8°C (2014 r.). Opady: 6 mm. Liczba godzin słonecznych: 245 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 19 km/h. Średnia temperatura wody: 23°C.

Kiedy pojechać do Hurghady

Najlepszym okresem na plażowanie w Hurghadzie jest kwiecień, maj, początek czerwca oraz miesiące od połowy października do połowy listopada – jest wówczas bardzo ciepło w ciągu dnia, noc jednak przynosi przyjemne orzeźwienie. Latem temperatury są na tyle wysokie, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu nie należy do przyjemnych i niesie za sobą ryzyko udarów cieplnych i poparzeń słonecznych. Zima jest natomiast idealną porą na wycieczki objazdowe po Egipcie i aktywny wypoczynek. Temperatury są zwykle odpowiednie również do plażowania, noce jednak bywają chłodne, jeśli więc ktoś planuje wizytę w Hurghadzie w tym okresie, warto pamiętać o zabraniu czegoś cieplejszego na wieczór.

Data Publikacji: 15.11.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.