Wróć

Inne

Pogoda, klimat i temperatury w Czarnogórze

W niewielkiej Czarnogórze znajduje się tyle ciekawych zabytków i malowniczych zakątków, że można by tym obdzielić niejeden kraj. Interesujące miejsca znajdą tu zarówno miłośnicy historii i architektury, jak i osoby lubiące dziewiczą przyrodę i zachwycające krajobrazy. Znajdziemy tu zarówno przepiękne piaszczyste plaże, malownicze zatoczki, jak i imponujące góry schodzące do wybrzeża. Dodatkowym atutem Czarnogóry jest piękna pogoda, występująca tu od maja do października. Kiedy więc najlepiej wybrać się na wakacje do Czarnogóry?

Klimat Czarnogóry – informacje ogólne

W tym niewielkim (13812 km²) kraju możemy wyróżnić aż trzy strefy klimatyczne. Na wybrzeżu panuje klimat typowo śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłymi i suchymi latami i łagodnymi zimami, kiedy temperatura nie spada poniżej 0°C. W centrum kraju występuje klimat kontynentalny, lata są znacznie cieplejsze niż na wybrzeżu, zimy zaś mroźne i surowe. Na północy zaś mamy klimat górski, temperatura jest tu dużo niższa niż w pozostałych częściach Czarnogóry, zimą jest mroźno i występują opady śniegu. Najlepszym czasem na wizytę w Montenegro jest okres od wiosny do jesieni. Jeśli naszym celem są kąpiele słoneczne, najdogodniejszymi miesiącami będzie lipiec i sierpień, jeśli zaś stawiamy na zwiedzanie i aktywny wypoczynek – maj, czerwiec, wrzesień i początek października.

Klimat czarnogórskiego wybrzeża – jakiej pogody się spodziewać?

Długość linii brzegowej Czarnogóry wynosi 293,5 km, wybrzeże ciągnie się wzdłuż Morza Adriatyckiego od granicy z Chorwacją na północy aż po Albanię na południu, i jest oddzielone od reszty kraju pasmami górskimi Orjen, Rumija i Lovcen.

W tej części kraju znajduje się również najpopularniejsze miejsce wypoczynkowe Czarnogóry – Boka Kotorska, która jest najbardziej nasłonecznionym zakątkiem państwa. Latem panują tu bardzo wysokie temperatury (26°C w czerwcu, 29°C w lipcu, 30°C sierpniu, 25°C we wrześniu w dzień i 16-19°C w nocy). W dużej mierze jest to spowodowane faktem, że zatokę osłaniają wysokie góry, która zatrzymują masy powietrza zarówno znad lądu, jak i morza. Przy wysokiej temperaturze powietrza, woda w zatoce jest zaskakująco zimna (23°C w czerwcu, 25°C w lipcu i w sierpniu i 24°C we wrześniu). Powodują to głównie rzeki i górskie strumienie, które wpływają do Boki ze wszystkich stron. Ma to jednak swoją zaletę – woda tutaj nie jest tak słona, jak na otwartym morzu. W miesiącach letnich jest tu 10-13 godzin słonecznych dziennie, a pada średnio 6 dni. Zimą słupki rtęci pokazują 8-11°C w dzień i 3-4°C w nocy. Otaczające region góry sprawiają, że jest tu bardzo cicho i spokojnie, a wiatry zdarzają się sporadycznie.

 

Poniższa tabelka przedstawia średnie temperatury powietrza i wody w Herceg Novi (mniej więcej takie same temperatury występują w całej Boce Kotorskiej):

 

 

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Paździer-

nik

Listopad

Grudzień

Temp. w dzień w°C

9

10

13

17

21

26

29

30

25

20

16

11

Temp. w nocy°C

3

4

6

9

11

16

18

19

16

12

9

4

Temp. wody w°C

15

14

14

16

19

23

25

26

24

22

19

17

Na Riwierze Czarnogórskiej latem średnia temperatura powietrza jest nieco wyższa niż nad Boką Kotorską (30°C w czerwcu, 32°C w lipcu i w sierpniu i 26°C we wrześniu w dzień oraz 18-21°C w nocy), wody zaś nieco cieplejsza (23°C w czerwcu i 26°C w lipcu i w sierpniu).

 

Poniższa tabelka przedstawia średnie temperatury powietrza i wody w Budvie (podobne temperatury panują też w miejscowościach Bar i Ulcinj):

 

 

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Paździer-

nik

Listopad

Grudzień

Temp. w dzień w°C

8

11

16

33

24

30

32

32

26

20

14

10

Temp. w nocy°C

1

3

6

10

13

18

21

21

16

11

7

2

Temp. wody w°C

14

14

14

16

19

23

26

26

24

21

18

16

 

 

Klimat i pogoda w centralnej części Czarnogóry

W tej części kraju pogodę kształtuje bliskie sąsiedztwo morza i gór. Klimat śródziemnomorski oraz górski przenikają się, dając w efekcie klimat kontynentalny, charakteryzujący się bardziej upalnymi latami i sroższymi zimami.

Średnia temperatura powietrza wynosi tu latem: 28°C w czerwcu, 31°C w lipcu, 32°C w sierpniu i 26°C we wrześniu w dzień i 12-16°C w nocy. W wyjątkowo upalne dni słupki rtęci w Podgoricy mogą pokazywać wówczas nawet 40°C. Zimą temperatura oscyluje w granicach 10-11°C w dzień i 1-3°C w nocy, mogą jednak występować przymrozki nawet do -10°C.

Klimat i pogoda północnej części Czarnogóry

Na północy Czarnogóry znajdują się zbudowane głównie z wapienia i dolomitów Góry Dynarskie. Ich średnia wysokość na terenie kraju to 2000 m. n.p.m., najwyższy zaś szczyt to Zla Kolata mierząca 2534 m. n.p.m.

Jednym z najczęściej odwiedzanych zakątków tej części kraju jest Park Narodowy Durmitor. Szykując się na wyjazd w Durmitor, nie wolno bagatelizować tych gór. Panuje tu typowy wysokogórski klimat, toteż nikogo nie powinno dziwić, że od listopada do czerwca w wyższych partiach zalega śnieg. A poza tym – jak to w górach – pogoda może się zmienić bardzo nagle! Dobrym miejscem wypadowym w Durmitor jest Žabljak. Średnia minimalna temperatura w tej miejscowości, leżącej na wysokości 1465 m. n.p.m., wynosi -5°C zimą (choć podczas wyjątkowo mroźnych dni może spaść nawet do -20°C), a średnia maksymalna latem to 14°C. W wyższych partiach gór jednak temperatury są znacznie niższe, a słupki rtęci pokazują od -8°C do 8°C. Roczne opady kształtują się na poziomie 1750 mm, często występują burze. Najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad, najsuchszymi zaś lipiec i sierpień. W ośrodkach narciarskich powyżej Žabljaku śnieg utrzymuje się przez ok. 150 dni w roku, na najwyższych szczytach zaś przez cały rok.

Zdecydowanie najlepszym okresem na wizytę w Žabljaku jest lipiec i sierpień – temperatura jest wtedy najlepsza, choć popołudniami mogą występować burze. Trzeba pamiętać jednak, że wieczory nawet wtedy są dość chłodne (7-8°C), koniecznie więc trzeba zabrać ze sobą kurtkę i sweter. Późna zima i wczesna wiosna są zaś najdogodniejszym okresem na narty.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 23.06.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  27 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Budva
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  135 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Ulcinj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.9/6  65 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Ulcinj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.7/6  162 oceny
Wypoczynek • Czarnogóra: Bar - Budva
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  1 ocena
Wypoczynek • Czarnogóra
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Czarnogóra: Bar
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  4 oceny
Wypoczynek • Czarnogóra: Podgorica
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.2/6  407 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Ulcinj
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.1/6  356 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Ulcinj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  33 oceny
Wypoczynek • Czarnogóra: Podgorica - Bar

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!