Pogoda, klimat i temperatury w Czarnogórze

W niewielkiej Czarnogórze znajduje się tyle ciekawych zabytków i malowniczych zakątków, że można by tym obdzielić niejeden kraj. Interesujące miejsca znajdą tu zarówno miłośnicy historii i architektury, jak i osoby lubiące dziewiczą przyrodę i zachwycające krajobrazy. Znajdziemy tu zarówno przepiękne piaszczyste plaże, malownicze zatoczki, jak i imponujące góry schodzące do wybrzeża. Dodatkowym atutem Czarnogóry jest piękna pogoda, występująca tu od maja do października. Kiedy więc najlepiej wybrać się na wakacje do Czarnogóry?

Klimat Czarnogóry – informacje ogólne

W tym niewielkim (13812 km²) kraju możemy wyróżnić aż trzy strefy klimatyczne. Na wybrzeżu panuje klimat typowo śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłymi i suchymi latami i łagodnymi zimami, kiedy temperatura nie spada poniżej 0°C. W centrum kraju występuje klimat kontynentalny, lata są znacznie cieplejsze niż na wybrzeżu, zimy zaś mroźne i surowe. Na północy zaś mamy klimat górski, temperatura jest tu dużo niższa niż w pozostałych częściach Czarnogóry, zimą jest mroźno i występują opady śniegu. Najlepszym czasem na wizytę w Montenegro jest okres od wiosny do jesieni. Jeśli naszym celem są kąpiele słoneczne, najdogodniejszymi miesiącami będzie lipiec i sierpień, jeśli zaś stawiamy na zwiedzanie i aktywny wypoczynek – maj, czerwiec, wrzesień i początek października.

Klimat czarnogórskiego wybrzeża – jakiej pogody się spodziewać?

Długość linii brzegowej Czarnogóry wynosi 293,5 km, wybrzeże ciągnie się wzdłuż Morza Adriatyckiego od granicy z Chorwacją na północy aż po Albanię na południu, i jest oddzielone od reszty kraju pasmami górskimi Orjen, Rumija i Lovcen.

W tej części kraju znajduje się również najpopularniejsze miejsce wypoczynkowe Czarnogóry – Boka Kotorska, która jest najbardziej nasłonecznionym zakątkiem państwa. Latem panują tu bardzo wysokie temperatury (26°C w czerwcu, 29°C w lipcu, 30°C sierpniu, 25°C we wrześniu w dzień i 16-19°C w nocy). W dużej mierze jest to spowodowane faktem, że zatokę osłaniają wysokie góry, która zatrzymują masy powietrza zarówno znad lądu, jak i morza. Przy wysokiej temperaturze powietrza, woda w zatoce jest zaskakująco zimna (23°C w czerwcu, 25°C w lipcu i w sierpniu i 24°C we wrześniu). Powodują to głównie rzeki i górskie strumienie, które wpływają do Boki ze wszystkich stron. Ma to jednak swoją zaletę – woda tutaj nie jest tak słona, jak na otwartym morzu. W miesiącach letnich jest tu 10-13 godzin słonecznych dziennie, a pada średnio 6 dni. Zimą słupki rtęci pokazują 8-11°C w dzień i 3-4°C w nocy. Otaczające region góry sprawiają, że jest tu bardzo cicho i spokojnie, a wiatry zdarzają się sporadycznie.

 

Poniższa tabelka przedstawia średnie temperatury powietrza i wody w Herceg Novi (mniej więcej takie same temperatury występują w całej Boce Kotorskiej):

 

 

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Paździer-

nik

Listopad

Grudzień

Temp. w dzień w°C

9

10

13

17

21

26

29

30

25

20

16

11

Temp. w nocy°C

3

4

6

9

11

16

18

19

16

12

9

4

Temp. wody w°C

15

14

14

16

19

23

25

26

24

22

19

17

Na Riwierze Czarnogórskiej latem średnia temperatura powietrza jest nieco wyższa niż nad Boką Kotorską (30°C w czerwcu, 32°C w lipcu i w sierpniu i 26°C we wrześniu w dzień oraz 18-21°C w nocy), wody zaś nieco cieplejsza (23°C w czerwcu i 26°C w lipcu i w sierpniu).

 

Poniższa tabelka przedstawia średnie temperatury powietrza i wody w Budvie (podobne temperatury panują też w miejscowościach Bar i Ulcinj):

 

 

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Paździer-

nik

Listopad

Grudzień

Temp. w dzień w°C

8

11

16

33

24

30

32

32

26

20

14

10

Temp. w nocy°C

1

3

6

10

13

18

21

21

16

11

7

2

Temp. wody w°C

14

14

14

16

19

23

26

26

24

21

18

16

 

 

Klimat i pogoda w centralnej części Czarnogóry

W tej części kraju pogodę kształtuje bliskie sąsiedztwo morza i gór. Klimat śródziemnomorski oraz górski przenikają się, dając w efekcie klimat kontynentalny, charakteryzujący się bardziej upalnymi latami i sroższymi zimami.

Średnia temperatura powietrza wynosi tu latem: 28°C w czerwcu, 31°C w lipcu, 32°C w sierpniu i 26°C we wrześniu w dzień i 12-16°C w nocy. W wyjątkowo upalne dni słupki rtęci w Podgoricy mogą pokazywać wówczas nawet 40°C. Zimą temperatura oscyluje w granicach 10-11°C w dzień i 1-3°C w nocy, mogą jednak występować przymrozki nawet do -10°C.

Klimat i pogoda północnej części Czarnogóry

Na północy Czarnogóry znajdują się zbudowane głównie z wapienia i dolomitów Góry Dynarskie. Ich średnia wysokość na terenie kraju to 2000 m. n.p.m., najwyższy zaś szczyt to Zla Kolata mierząca 2534 m. n.p.m.

Jednym z najczęściej odwiedzanych zakątków tej części kraju jest Park Narodowy Durmitor. Szykując się na wyjazd w Durmitor, nie wolno bagatelizować tych gór. Panuje tu typowy wysokogórski klimat, toteż nikogo nie powinno dziwić, że od listopada do czerwca w wyższych partiach zalega śnieg. A poza tym – jak to w górach – pogoda może się zmienić bardzo nagle! Dobrym miejscem wypadowym w Durmitor jest Žabljak. Średnia minimalna temperatura w tej miejscowości, leżącej na wysokości 1465 m. n.p.m., wynosi -5°C zimą (choć podczas wyjątkowo mroźnych dni może spaść nawet do -20°C), a średnia maksymalna latem to 14°C. W wyższych partiach gór jednak temperatury są znacznie niższe, a słupki rtęci pokazują od -8°C do 8°C. Roczne opady kształtują się na poziomie 1750 mm, często występują burze. Najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad, najsuchszymi zaś lipiec i sierpień. W ośrodkach narciarskich powyżej Žabljaku śnieg utrzymuje się przez ok. 150 dni w roku, na najwyższych szczytach zaś przez cały rok.

Zdecydowanie najlepszym okresem na wizytę w Žabljaku jest lipiec i sierpień – temperatura jest wtedy najlepsza, choć popołudniami mogą występować burze. Trzeba pamiętać jednak, że wieczory nawet wtedy są dość chłodne (7-8°C), koniecznie więc trzeba zabrać ze sobą kurtkę i sweter. Późna zima i wczesna wiosna są zaś najdogodniejszym okresem na narty.

Data Publikacji: 23.06.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!