Pogoda, klimat i temperatury w Czarnogórze

W niewielkiej Czarnogórze znajduje się tyle ciekawych zabytków i malowniczych zakątków, że można by tym obdzielić niejeden kraj. Interesujące miejsca znajdą tu zarówno miłośnicy historii i architektury, jak i osoby lubiące dziewiczą przyrodę i zachwycające krajobrazy. Znajdziemy tu zarówno przepiękne piaszczyste plaże, malownicze zatoczki, jak i imponujące góry schodzące do wybrzeża. Dodatkowym atutem Czarnogóry jest piękna pogoda, występująca tu od maja do października. Kiedy więc najlepiej wybrać się na wakacje do Czarnogóry?

Klimat Czarnogóry – informacje ogólne

W tym niewielkim (13812 km²) kraju możemy wyróżnić aż trzy strefy klimatyczne. Na wybrzeżu panuje klimat typowo śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłymi i suchymi latami i łagodnymi zimami, kiedy temperatura nie spada poniżej 0°C. W centrum kraju występuje klimat kontynentalny, lata są znacznie cieplejsze niż na wybrzeżu, zimy zaś mroźne i surowe. Na północy zaś mamy klimat górski, temperatura jest tu dużo niższa niż w pozostałych częściach Czarnogóry, zimą jest mroźno i występują opady śniegu. Najlepszym czasem na wizytę w Montenegro jest okres od wiosny do jesieni. Jeśli naszym celem są kąpiele słoneczne, najdogodniejszymi miesiącami będzie lipiec i sierpień, jeśli zaś stawiamy na zwiedzanie i aktywny wypoczynek – maj, czerwiec, wrzesień i początek października.

Klimat czarnogórskiego wybrzeża – jakiej pogody się spodziewać?

Długość linii brzegowej Czarnogóry wynosi 293,5 km, wybrzeże ciągnie się wzdłuż Morza Adriatyckiego od granicy z Chorwacją na północy aż po Albanię na południu, i jest oddzielone od reszty kraju pasmami górskimi Orjen, Rumija i Lovcen.

W tej części kraju znajduje się również najpopularniejsze miejsce wypoczynkowe Czarnogóry – Boka Kotorska, która jest najbardziej nasłonecznionym zakątkiem państwa. Latem panują tu bardzo wysokie temperatury (26°C w czerwcu, 29°C w lipcu, 30°C sierpniu, 25°C we wrześniu w dzień i 16-19°C w nocy). W dużej mierze jest to spowodowane faktem, że zatokę osłaniają wysokie góry, która zatrzymują masy powietrza zarówno znad lądu, jak i morza. Przy wysokiej temperaturze powietrza, woda w zatoce jest zaskakująco zimna (23°C w czerwcu, 25°C w lipcu i w sierpniu i 24°C we wrześniu). Powodują to głównie rzeki i górskie strumienie, które wpływają do Boki ze wszystkich stron. Ma to jednak swoją zaletę – woda tutaj nie jest tak słona, jak na otwartym morzu. W miesiącach letnich jest tu 10-13 godzin słonecznych dziennie, a pada średnio 6 dni. Zimą słupki rtęci pokazują 8-11°C w dzień i 3-4°C w nocy. Otaczające region góry sprawiają, że jest tu bardzo cicho i spokojnie, a wiatry zdarzają się sporadycznie.

 

Poniższa tabelka przedstawia średnie temperatury powietrza i wody w Herceg Novi (mniej więcej takie same temperatury występują w całej Boce Kotorskiej):

 

 

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Paździer-

nik

Listopad

Grudzień

Temp. w dzień w°C

9

10

13

17

21

26

29

30

25

20

16

11

Temp. w nocy°C

3

4

6

9

11

16

18

19

16

12

9

4

Temp. wody w°C

15

14

14

16

19

23

25

26

24

22

19

17

Na Riwierze Czarnogórskiej latem średnia temperatura powietrza jest nieco wyższa niż nad Boką Kotorską (30°C w czerwcu, 32°C w lipcu i w sierpniu i 26°C we wrześniu w dzień oraz 18-21°C w nocy), wody zaś nieco cieplejsza (23°C w czerwcu i 26°C w lipcu i w sierpniu).

 

Poniższa tabelka przedstawia średnie temperatury powietrza i wody w Budvie (podobne temperatury panują też w miejscowościach Bar i Ulcinj):

 

 

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Paździer-

nik

Listopad

Grudzień

Temp. w dzień w°C

8

11

16

33

24

30

32

32

26

20

14

10

Temp. w nocy°C

1

3

6

10

13

18

21

21

16

11

7

2

Temp. wody w°C

14

14

14

16

19

23

26

26

24

21

18

16

 

 

Klimat i pogoda w centralnej części Czarnogóry

W tej części kraju pogodę kształtuje bliskie sąsiedztwo morza i gór. Klimat śródziemnomorski oraz górski przenikają się, dając w efekcie klimat kontynentalny, charakteryzujący się bardziej upalnymi latami i sroższymi zimami.

Średnia temperatura powietrza wynosi tu latem: 28°C w czerwcu, 31°C w lipcu, 32°C w sierpniu i 26°C we wrześniu w dzień i 12-16°C w nocy. W wyjątkowo upalne dni słupki rtęci w Podgoricy mogą pokazywać wówczas nawet 40°C. Zimą temperatura oscyluje w granicach 10-11°C w dzień i 1-3°C w nocy, mogą jednak występować przymrozki nawet do -10°C.

Polecane wycieczki

Klimat i pogoda północnej części Czarnogóry

Na północy Czarnogóry znajdują się zbudowane głównie z wapienia i dolomitów Góry Dynarskie. Ich średnia wysokość na terenie kraju to 2000 m. n.p.m., najwyższy zaś szczyt to Zla Kolata mierząca 2534 m. n.p.m.

Jednym z najczęściej odwiedzanych zakątków tej części kraju jest Park Narodowy Durmitor. Szykując się na wyjazd w Durmitor, nie wolno bagatelizować tych gór. Panuje tu typowy wysokogórski klimat, toteż nikogo nie powinno dziwić, że od listopada do czerwca w wyższych partiach zalega śnieg. A poza tym – jak to w górach – pogoda może się zmienić bardzo nagle! Dobrym miejscem wypadowym w Durmitor jest Žabljak. Średnia minimalna temperatura w tej miejscowości, leżącej na wysokości 1465 m. n.p.m., wynosi -5°C zimą (choć podczas wyjątkowo mroźnych dni może spaść nawet do -20°C), a średnia maksymalna latem to 14°C. W wyższych partiach gór jednak temperatury są znacznie niższe, a słupki rtęci pokazują od -8°C do 8°C. Roczne opady kształtują się na poziomie 1750 mm, często występują burze. Najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad, najsuchszymi zaś lipiec i sierpień. W ośrodkach narciarskich powyżej Žabljaku śnieg utrzymuje się przez ok. 150 dni w roku, na najwyższych szczytach zaś przez cały rok.

Zdecydowanie najlepszym okresem na wizytę w Žabljaku jest lipiec i sierpień – temperatura jest wtedy najlepsza, choć popołudniami mogą występować burze. Trzeba pamiętać jednak, że wieczory nawet wtedy są dość chłodne (7-8°C), koniecznie więc trzeba zabrać ze sobą kurtkę i sweter. Późna zima i wczesna wiosna są zaś najdogodniejszym okresem na narty.

Data Publikacji: 23.06.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.