Wróć

Zainspiruj się

Pogoda i temperatury w Bułgarii. Kiedy najlepiej jechać na wczasy?

Bułgaria przez lata kojarzyła się przede wszystkim z popularnym kierunkiem zagranicznych wakacji w czasach PRL i stąd po upadku komunizmu nie była zbyt chętnie wybieranym przez Polaków miejscem na spędzenie urlopu. Od dłuższego czasu zaczyna się to jednak zmieniać. Nie bez powodu, kraj ma bowiem wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku – ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, malownicze góry, zróżnicowane krajobrazy, wspaniałą kuchnię, barwny folklor i ciekawe zabytki. Do tego dochodzą w miarę niskie ceny, gościnni mieszkańcy i zazwyczaj fantastyczna pogoda. Zobacz, w jakich miesiącach najlepiej wybrać się na wakacje do Bułgarii i jakiej pogody możesz się tam spodziewać.

Klimat Bułgarii

Bułgaria leży w przeważającej części w strefie klimatu kontynentalnego – lata są ciepłe, zimy surowe, a opady są równomiernie rozłożone przez cały rok. O znacznych różnicach temperatur między latem a zimą świadczy fakt, że rekord ciepła to 45,2°C, zimna zaś -38,3°C – to aż 83,5°C różnicy! Według klasyfikacji Köppena na terenie kraju możemy wyróżnić klimat kontynentalny z gorącym latem, który dominuje na północy, na zachodzie zaś przeważa klimat wilgotny kontynentalny. Południe kraju należy do strefy klimatu oceanicznego, który wyróżnia się brakiem występowania pory suchej (opady występują równomiernie przez cały rok), ciepłymi (lecz nie upalnymi), często pochmurnymi latami i łagodnymi zimami oraz śródziemnomorskiego kontynentalnego, charakteryzującego się suchym, gorącym latem oraz łagodną deszczową zimą. W północno-wschodniej i południowo-zachodniej Bułgarii występuje natomiast klimat zimny stepowy.

Pogoda w Bułgarii w poszczególnych porach roku

Wiosną w Bułgarii średnie temperatury zaczynają rosnąć – od ok. 15°C w marcu do 25°C w czerwcu, słońca jest co prawda mniej niż latem, ale za to nie występują bardzo duże opady deszczu. Dni w tym okresie mogą być mgliste, marzec natomiast jest najbardziej nieprzewidywalnym miesiącem roku, podobnie jak w Polsce, zgodnie z porzekadłem: „w marcu, jak w garncu”.

Bułgarskie lato rozpoczyna się w połowie czerwca – słupki rtęci pokazują wówczas temperatury powyżej 30°C. Lipiec i sierpień są najgorętszymi miesiącami w roku, temperatury dochodzą wówczas do 35, a nawet czasem do 40°C, na szczęście bryza wiejąca znad Morza Czarnego łagodzi nieco upał. Letnie dni są zwykle bezchmurne i słoneczne, ale zdarzają się gwałtowne i intensywne opady deszczu.

Jesienią dni stają się coraz krótsze, ale szczególnie wrzesień i październik, są jeszcze całkiem ciepłe i przyjemne. Wraz z kolejnymi jesiennymi miesiącami temperatury zaczynają powoli spadać – od 25°C we wrześniu do 10°C w listopadzie.

Zimą słupki rtęci pokazują temperatury poniżej 0°C, mróz może trzymać przez kilka tygodni z rzędu, a temperatury -10 i -15°C są dość powszechne. Pod koniec grudnia zwykle zaczyna sypać śnieg i do marca, jeśli pada, to raczej właśnie śnieg niż deszcz. Większość zimowych dni jest jednak słonecznych i suchych.

Pogoda w bułgarskich kurortach w poszczególnych miesiącach

Najsłynniejsze bułgarskie kurorty (Złote Piaski i Słoneczny Brzeg) znajdują się w tej samej strefie klimatycznej, więc różnice temperatur między nimi są nieznaczne. Poniżej szczegółowe dane klimatyczne dotyczące Złotych Piasków.

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 2,2°C, min. -0,6°C, max. 5,3°C.  Opady deszczu: 50 mm, liczba dni deszczowych: 6. Opady śniegu 58,5 mm. Liczba godzin słonecznych: 146 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 8°C.

Luty: Średnia temperatura: 3,6°C, min. 0,4°C, max. 6,9°C. Opady: 41 mm, liczba dni deszczowych: 5. Opady śniegu: 40 mm. Liczba godzin słonecznych: 148 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 7°C.

Marzec: Średnia temperatura: 6,8°C, min. 3,2°C, max. 7,5°C. Opady: 50 mm, liczba dni deszczowych: 7. Opady śniegu: 12 mm. Liczba godzin słonecznych: 220 (7 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 17 km/h. Średnia temperatura wody: 8°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 10,9°C, min. 7,1°C, max. 14,7°C. Opady: 44 mm, liczba dni deszczowych: 6. Liczba godzin słonecznych: 279 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 10°C.

Maj: Średnia temperatura: 16,3°C, min. 12,3°C, max. 20,1°C. Opady: 49 mm, liczba dni deszczowych: 7. Liczba godzin słonecznych: 338 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 21°C, min. 17°C, max. 24,7°C. Opady: 50 mm, liczba dni deszczowych: 7. Liczba godzin słonecznych: 354 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 23,5°C, min. 19,5°C, max. 27,3°C. Opady: 44 mm, liczba dni deszczowych: 5. Liczba godzin słonecznych: 375 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 23,6°C, min. 19,7°C, max. 27,6°C. Opady: 35 mm, liczba dni deszczowych: 4. Liczba godzin słonecznych: 350 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 25°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 19,1°C, min. 15,7°C, max. 22,7°C. Opady: 53 mm, liczba dni deszczowych: 5. Liczba godzin słonecznych: 267 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Październik: Średnia temperatura: 13,8°C, min. 10,8°C, max. 17°C. Opady: 59 mm, liczba dni deszczowych: 6. Liczba godzin słonecznych: 192 (6 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 16 km/h. Średnia temperatura wody: 18°C.

Listopad: Średnia temperatura: 9,4°C, min. 6,6°C, max. 12,3°C. Opady: 54 mm, liczba dni deszczowych: 6. Opady śniegu: 5 mm. Liczba godzin słonecznych: 150 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 17,5 km/h. Średnia temperatura wody: 14°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 4,2°C, min. 1,6°C, max. 7,1°C. Opady: 55 mm, liczba dni deszczowych: 7. Opady śniegu: 40 mm. Liczba godzin słonecznych: 149 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 10°C.

Kiedy najlepiej jechać na wakacje do Bułgarii

Najlepszym okresem na wizytę w Bułgarii jest lato (czerwiec, lipiec i sierpień) – temperatury są wówczas odpowiednie do plażowania i do zwiedzania. Początek września jest jeszcze dobrą porą na wypoczynek nad Morzem Czarnym i wędrówki po górach, ale w październiku jest już zwykle zbyt zimno na obie te aktywności. Zima to natomiast idealna pora na narty – dni są zwykle mroźne, ale słoneczne i bezdeszczowe. Góry mierzące powyżej 2000 m są przykryte śniegiem aż do połowy czerwca, wiosna więc nie jest dobrą porą na trekking, a woda w Morzu Czarnym jest jeszcze zbyt chłodna na pływanie.

Sprawdź też: Bułgaria – co warto wiedzieć przed podróżą?

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 18.06.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  93 oceny
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
zdjęcie-oferty
Bestseller
4.3/6  204 oceny
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg - Sozopol
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.1/6  124 oceny
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski - Obzor
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  29 ocen
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  61 ocen
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.4/6  110 ocen
Wypoczynek • Bułgaria: Obzor
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  2 oceny
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  13 ocen
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.