Zainspiruj się

Pogoda i temperatury w Bułgarii. Kiedy najlepiej jechać na wczasy?

Bułgaria przez lata kojarzyła się przede wszystkim z popularnym kierunkiem zagranicznych wakacji w czasach PRL i stąd po upadku komunizmu nie była zbyt chętnie wybieranym przez Polaków miejscem na spędzenie urlopu. Od dłuższego czasu zaczyna się to jednak zmieniać. Nie bez powodu, kraj ma bowiem wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku – ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, malownicze góry, zróżnicowane krajobrazy, wspaniałą kuchnię, barwny folklor i ciekawe zabytki. Do tego dochodzą w miarę niskie ceny, gościnni mieszkańcy i zazwyczaj fantastyczna pogoda. Zobacz, w jakich miesiącach najlepiej wybrać się na wakacje do Bułgarii i jakiej pogody możesz się tam spodziewać.

Klimat Bułgarii

Bułgaria leży w przeważającej części w strefie klimatu kontynentalnego – lata są ciepłe, zimy surowe, a opady są równomiernie rozłożone przez cały rok. O znacznych różnicach temperatur między latem a zimą świadczy fakt, że rekord ciepła to 45,2°C, zimna zaś -38,3°C – to aż 83,5°C różnicy! Według klasyfikacji Köppena na terenie kraju możemy wyróżnić klimat kontynentalny z gorącym latem, który dominuje na północy, na zachodzie zaś przeważa klimat wilgotny kontynentalny. Południe kraju należy do strefy klimatu oceanicznego, który wyróżnia się brakiem występowania pory suchej (opady występują równomiernie przez cały rok), ciepłymi (lecz nie upalnymi), często pochmurnymi latami i łagodnymi zimami oraz śródziemnomorskiego kontynentalnego, charakteryzującego się suchym, gorącym latem oraz łagodną deszczową zimą. W północno-wschodniej i południowo-zachodniej Bułgarii występuje natomiast klimat zimny stepowy.

Pogoda w Bułgarii w poszczególnych porach roku

Wiosną w Bułgarii średnie temperatury zaczynają rosnąć – od ok. 15°C w marcu do 25°C w czerwcu, słońca jest co prawda mniej niż latem, ale za to nie występują bardzo duże opady deszczu. Dni w tym okresie mogą być mgliste, marzec natomiast jest najbardziej nieprzewidywalnym miesiącem roku, podobnie jak w Polsce, zgodnie z porzekadłem: „w marcu, jak w garncu”.

Bułgarskie lato rozpoczyna się w połowie czerwca – słupki rtęci pokazują wówczas temperatury powyżej 30°C. Lipiec i sierpień są najgorętszymi miesiącami w roku, temperatury dochodzą wówczas do 35, a nawet czasem do 40°C, na szczęście bryza wiejąca znad Morza Czarnego łagodzi nieco upał. Letnie dni są zwykle bezchmurne i słoneczne, ale zdarzają się gwałtowne i intensywne opady deszczu.

Jesienią dni stają się coraz krótsze, ale szczególnie wrzesień i październik, są jeszcze całkiem ciepłe i przyjemne. Wraz z kolejnymi jesiennymi miesiącami temperatury zaczynają powoli spadać – od 25°C we wrześniu do 10°C w listopadzie.

Zimą słupki rtęci pokazują temperatury poniżej 0°C, mróz może trzymać przez kilka tygodni z rzędu, a temperatury -10 i -15°C są dość powszechne. Pod koniec grudnia zwykle zaczyna sypać śnieg i do marca, jeśli pada, to raczej właśnie śnieg niż deszcz. Większość zimowych dni jest jednak słonecznych i suchych.

Pogoda w bułgarskich kurortach w poszczególnych miesiącach

Najsłynniejsze bułgarskie kurorty (Złote Piaski i Słoneczny Brzeg) znajdują się w tej samej strefie klimatycznej, więc różnice temperatur między nimi są nieznaczne. Poniżej szczegółowe dane klimatyczne dotyczące Złotych Piasków.

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 2,2°C, min. -0,6°C, max. 5,3°C.  Opady deszczu: 50 mm, liczba dni deszczowych: 6. Opady śniegu 58,5 mm. Liczba godzin słonecznych: 146 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 8°C.

Luty: Średnia temperatura: 3,6°C, min. 0,4°C, max. 6,9°C. Opady: 41 mm, liczba dni deszczowych: 5. Opady śniegu: 40 mm. Liczba godzin słonecznych: 148 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 7°C.

Marzec: Średnia temperatura: 6,8°C, min. 3,2°C, max. 7,5°C. Opady: 50 mm, liczba dni deszczowych: 7. Opady śniegu: 12 mm. Liczba godzin słonecznych: 220 (7 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 17 km/h. Średnia temperatura wody: 8°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 10,9°C, min. 7,1°C, max. 14,7°C. Opady: 44 mm, liczba dni deszczowych: 6. Liczba godzin słonecznych: 279 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 10°C.

Maj: Średnia temperatura: 16,3°C, min. 12,3°C, max. 20,1°C. Opady: 49 mm, liczba dni deszczowych: 7. Liczba godzin słonecznych: 338 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 21°C, min. 17°C, max. 24,7°C. Opady: 50 mm, liczba dni deszczowych: 7. Liczba godzin słonecznych: 354 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 23,5°C, min. 19,5°C, max. 27,3°C. Opady: 44 mm, liczba dni deszczowych: 5. Liczba godzin słonecznych: 375 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 23,6°C, min. 19,7°C, max. 27,6°C. Opady: 35 mm, liczba dni deszczowych: 4. Liczba godzin słonecznych: 350 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 25°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 19,1°C, min. 15,7°C, max. 22,7°C. Opady: 53 mm, liczba dni deszczowych: 5. Liczba godzin słonecznych: 267 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Październik: Średnia temperatura: 13,8°C, min. 10,8°C, max. 17°C. Opady: 59 mm, liczba dni deszczowych: 6. Liczba godzin słonecznych: 192 (6 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 16 km/h. Średnia temperatura wody: 18°C.

Listopad: Średnia temperatura: 9,4°C, min. 6,6°C, max. 12,3°C. Opady: 54 mm, liczba dni deszczowych: 6. Opady śniegu: 5 mm. Liczba godzin słonecznych: 150 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 17,5 km/h. Średnia temperatura wody: 14°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 4,2°C, min. 1,6°C, max. 7,1°C. Opady: 55 mm, liczba dni deszczowych: 7. Opady śniegu: 40 mm. Liczba godzin słonecznych: 149 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 10°C.

Kiedy najlepiej jechać na wakacje do Bułgarii

Najlepszym okresem na wizytę w Bułgarii jest lato (czerwiec, lipiec i sierpień) – temperatury są wówczas odpowiednie do plażowania i do zwiedzania. Początek września jest jeszcze dobrą porą na wypoczynek nad Morzem Czarnym i wędrówki po górach, ale w październiku jest już zwykle zbyt zimno na obie te aktywności. Zima to natomiast idealna pora na narty – dni są zwykle mroźne, ale słoneczne i bezdeszczowe. Góry mierzące powyżej 2000 m są przykryte śniegiem aż do połowy czerwca, wiosna więc nie jest dobrą porą na trekking, a woda w Morzu Czarnym jest jeszcze zbyt chłodna na pływanie.

Sprawdź też: Bułgaria – co warto wiedzieć przed podróżą?

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 18.06.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
4.6/6  88 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
4.5/6  134 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg - Sozopol
zdjęcie-oferty
5.1/6  49 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
4.3/6  92 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
zdjęcie-oferty
4.0/6  183 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
4.7/6  51 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.1/6  70 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i średnie temperatury w Hiszpanii Hiszpania to jedna z najciekawszych destynacji wakacyjnych w Europie. Znajdziemy tu ciepłe morze, wspaniałe plaże z mnóstwem przytulnych knajpek, gdzie można rozsmakować się w miejscowej kuchni oraz bogatą kulturę, która m.in. zrodziła muzykę flamenco. Warto też wiedzieć, że Hiszpania to także raj dla osób zainteresowanych historią i architekturą. Sewilla (można o niej więcej przeczytać w krótkim przewodniku po najważniejszych atrakcjach Sewilli), Barcelona, Kordoba czy Madryt czarują przyjezdnych niezwykłymi zabytkami – są tu i strzeliste katedry i okazałe place i wspaniałe muzea, a także zamki i pałace. W Hiszpanii każdy znajdzie coś dla ciebie – na miłośników rozrywki czekają tętniące życiem w dzień i w nocy kurorty Costa Del Sol czy Costa de la Luz, spragnionych odrobiny egzotyki, zachwycą Wyspy Kanaryjskie, a fani wycieczek objazdowych na pewno docenią klasę tutejszych zabytków. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hiszpanii w poszczególnych porach roku.
krajobraz-kierunku
Kemer – Turcja szlakiem owocu granatu Kemer to bardzo przyjemny kurort znajdujący się na Tureckiej Riwierze, nieco na południowy zachód od Antalyi - głównego miasta regionu. Od strony lądu znajdują się tu przepiękne góry, poprzecinane licznymi strumieniami, które porastają głównie sosy pionowe, a z drugiej strony – lazurową i spokojną wodę, która sprzyja kąpielom. W okolicy znajduje się też wiele pól uprawnych, na których dominują plantacje oliwek, figowce oraz drzewa granatów, z których słynie Kemer. Atrakcji turystycznych w tym urokliwym mieście nie brakuje - dowiedz się, co warto zobaczyć podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Gdzie polecieć na wakacje w lipcu 2022? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków! Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Poniżej znajdziesz na to odpowiedź.
krajobraz-kierunku
Złote Piaski w Bułgarii - czym zaskoczy Cię ten słoneczny kurort? Złoty Piaski są drugą po Słonecznym Brzegu najczęściej odwiedzaną miejscowością bułgarskiego wybrzeża. Tutejszy kurort jest mniejszy, a więc i dużo spokojniejszy, przez co chętnie wybierają go rodziny z dziećmi. Spokojny nie znaczy nudny, przeciwnie - każdy znajdzie tu coś interesującego, od pięknej piaszczystej plaży, przez spacery w sąsiadującym z miejscowością parku krajobrazowym, po ciekawe zabytki w okolicy i bogate życie nocne. Złote Piaski są po prostu bardziej kameralne, ale nie brak tu niczego! Sprawdź co warto zobaczyć podczas wakacji w Bułgarii i jakie atrakcje czekają na Ciebie w Złotych Piaskach. Zwiedź najciekawsze okoliczne miejscowości i przekonaj się jakie skrywają zabytki. Gwarantujemy, że wczasy będą udane.