Pogoda i temperatury w Bułgarii. Kiedy najlepiej jechać na wczasy?

Bułgaria przez lata kojarzyła się przede wszystkim z popularnym kierunkiem zagranicznych wakacji w czasach PRL i stąd po upadku komunizmu nie była zbyt chętnie wybieranym przez Polaków miejscem na spędzenie urlopu. Od dłuższego czasu zaczyna się to jednak zmieniać. Nie bez powodu, kraj ma bowiem wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku – ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, malownicze góry, zróżnicowane krajobrazy, wspaniałą kuchnię, barwny folklor i ciekawe zabytki. Do tego dochodzą w miarę niskie ceny, gościnni mieszkańcy i zazwyczaj fantastyczna pogoda. Zobacz, w jakich miesiącach najlepiej wybrać się na wakacje do Bułgarii i jakiej pogody możesz się tam spodziewać.

Klimat Bułgarii

Bułgaria leży w przeważającej części w strefie klimatu kontynentalnego – lata są ciepłe, zimy surowe, a opady są równomiernie rozłożone przez cały rok. O znacznych różnicach temperatur między latem a zimą świadczy fakt, że rekord ciepła to 45,2°C, zimna zaś -38,3°C – to aż 83,5°C różnicy! Według klasyfikacji Köppena na terenie kraju możemy wyróżnić klimat kontynentalny z gorącym latem, który dominuje na północy, na zachodzie zaś przeważa klimat wilgotny kontynentalny. Południe kraju należy do strefy klimatu oceanicznego, który wyróżnia się brakiem występowania pory suchej (opady występują równomiernie przez cały rok), ciepłymi (lecz nie upalnymi), często pochmurnymi latami i łagodnymi zimami oraz śródziemnomorskiego kontynentalnego, charakteryzującego się suchym, gorącym latem oraz łagodną deszczową zimą. W północno-wschodniej i południowo-zachodniej Bułgarii występuje natomiast klimat zimny stepowy.

Pogoda w Bułgarii w poszczególnych porach roku

Wiosną w Bułgarii średnie temperatury zaczynają rosnąć – od ok. 15°C w marcu do 25°C w czerwcu, słońca jest co prawda mniej niż latem, ale za to nie występują bardzo duże opady deszczu. Dni w tym okresie mogą być mgliste, marzec natomiast jest najbardziej nieprzewidywalnym miesiącem roku, podobnie jak w Polsce, zgodnie z porzekadłem: „w marcu, jak w garncu”.

Bułgarskie lato rozpoczyna się w połowie czerwca – słupki rtęci pokazują wówczas temperatury powyżej 30°C. Lipiec i sierpień są najgorętszymi miesiącami w roku, temperatury dochodzą wówczas do 35, a nawet czasem do 40°C, na szczęście bryza wiejąca znad Morza Czarnego łagodzi nieco upał. Letnie dni są zwykle bezchmurne i słoneczne, ale zdarzają się gwałtowne i intensywne opady deszczu.

Jesienią dni stają się coraz krótsze, ale szczególnie wrzesień i październik, są jeszcze całkiem ciepłe i przyjemne. Wraz z kolejnymi jesiennymi miesiącami temperatury zaczynają powoli spadać – od 25°C we wrześniu do 10°C w listopadzie.

Zimą słupki rtęci pokazują temperatury poniżej 0°C, mróz może trzymać przez kilka tygodni z rzędu, a temperatury -10 i -15°C są dość powszechne. Pod koniec grudnia zwykle zaczyna sypać śnieg i do marca, jeśli pada, to raczej właśnie śnieg niż deszcz. Większość zimowych dni jest jednak słonecznych i suchych.

Pogoda w bułgarskich kurortach w poszczególnych miesiącach

Najsłynniejsze bułgarskie kurorty (Złote Piaski i Słoneczny Brzeg) znajdują się w tej samej strefie klimatycznej, więc różnice temperatur między nimi są nieznaczne. Poniżej szczegółowe dane klimatyczne dotyczące Złotych Piasków.

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 2,2°C, min. -0,6°C, max. 5,3°C.  Opady deszczu: 50 mm, liczba dni deszczowych: 6. Opady śniegu 58,5 mm. Liczba godzin słonecznych: 146 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 8°C.

Luty: Średnia temperatura: 3,6°C, min. 0,4°C, max. 6,9°C. Opady: 41 mm, liczba dni deszczowych: 5. Opady śniegu: 40 mm. Liczba godzin słonecznych: 148 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 7°C.

Marzec: Średnia temperatura: 6,8°C, min. 3,2°C, max. 7,5°C. Opady: 50 mm, liczba dni deszczowych: 7. Opady śniegu: 12 mm. Liczba godzin słonecznych: 220 (7 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 17 km/h. Średnia temperatura wody: 8°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 10,9°C, min. 7,1°C, max. 14,7°C. Opady: 44 mm, liczba dni deszczowych: 6. Liczba godzin słonecznych: 279 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 10°C.

Maj: Średnia temperatura: 16,3°C, min. 12,3°C, max. 20,1°C. Opady: 49 mm, liczba dni deszczowych: 7. Liczba godzin słonecznych: 338 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 21°C, min. 17°C, max. 24,7°C. Opady: 50 mm, liczba dni deszczowych: 7. Liczba godzin słonecznych: 354 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 23,5°C, min. 19,5°C, max. 27,3°C. Opady: 44 mm, liczba dni deszczowych: 5. Liczba godzin słonecznych: 375 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 23,6°C, min. 19,7°C, max. 27,6°C. Opady: 35 mm, liczba dni deszczowych: 4. Liczba godzin słonecznych: 350 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 25°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 19,1°C, min. 15,7°C, max. 22,7°C. Opady: 53 mm, liczba dni deszczowych: 5. Liczba godzin słonecznych: 267 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Październik: Średnia temperatura: 13,8°C, min. 10,8°C, max. 17°C. Opady: 59 mm, liczba dni deszczowych: 6. Liczba godzin słonecznych: 192 (6 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 16 km/h. Średnia temperatura wody: 18°C.

Listopad: Średnia temperatura: 9,4°C, min. 6,6°C, max. 12,3°C. Opady: 54 mm, liczba dni deszczowych: 6. Opady śniegu: 5 mm. Liczba godzin słonecznych: 150 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 17,5 km/h. Średnia temperatura wody: 14°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 4,2°C, min. 1,6°C, max. 7,1°C. Opady: 55 mm, liczba dni deszczowych: 7. Opady śniegu: 40 mm. Liczba godzin słonecznych: 149 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 10°C.

Polecane wycieczki

Kiedy najlepiej jechać na wakacje do Bułgarii

Najlepszym okresem na wizytę w Bułgarii jest lato (czerwiec, lipiec i sierpień) – temperatury są wówczas odpowiednie do plażowania i do zwiedzania. Początek września jest jeszcze dobrą porą na wypoczynek nad Morzem Czarnym i wędrówki po górach, ale w październiku jest już zwykle zbyt zimno na obie te aktywności. Zima to natomiast idealna pora na narty – dni są zwykle mroźne, ale słoneczne i bezdeszczowe. Góry mierzące powyżej 2000 m są przykryte śniegiem aż do połowy czerwca, wiosna więc nie jest dobrą porą na trekking, a woda w Morzu Czarnym jest jeszcze zbyt chłodna na pływanie.

Sprawdź też: Bułgaria – co warto wiedzieć przed podróżą?

Data Publikacji: 18.06.2022
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na wakacje w marcu? Poznaj najciekawsze europejskie oraz egzotyczne kierunki!W marcu w Polsce pojawiają się pierwsze promienie słońca, a termometry nieśmiało wskazują kilkanaście stopni. Niestety, zazwyczaj są to tylko pojedyncze cieplejsze dni, które sprawiają, że szaro-bura codzienność staje się jeszcze trudniejsza do zniesienia. Co zrobić, gdy tęsknota za słońcem i ciepłem jest już nie do wytrzymania? Odpowiedź jest prosta – czas na wakacje zagraniczne! Marzec to doskonały moment, by wyrwać się z zimowej monotonii i wymienić bure niebo na lazurowe, a kalosze na sandały. Wymarzony urlop w ciepłych krajach wcale nie musi czekać do lata – właśnie teraz oferty wakacji w marcu kuszą atrakcyjnymi cenami i przepięknymi plażami bez tłumów turystów. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i naładuj baterie przed nadejściem prawdziwej polskiej wiosny!
krajobraz kierunku
Turcja czy Tunezja? Który kierunek i dlaczego wybrać? Zapach korzennych przypraw unoszący się nad bazarem, szum fal rozbijających się o złociste plaże, tajemnicze zaułki medyn i majestatyczne meczety – to wszystko czeka na Ciebie zarówno w Turcji, jak i Tunezji. Dwa kraje na styku Europy, Azji i Afryki, dwie historie pełne przeplatających się wątków. Choć pozornie podobne, oferują zupełnie inne doświadczenia podróżnicze. Gdzie szukać starożytnych miast wyrytych w skałach? Które morze kusi cieplejszymi falami? Gdzie zjesz najlepszą baklavę, a gdzie brika? Sprawdźmy!
krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.