Pogoda i temperatury w Bułgarii. Kiedy najlepiej jechać na wczasy?

Bułgaria przez lata kojarzyła się przede wszystkim z popularnym kierunkiem zagranicznych wakacji w czasach PRL i stąd po upadku komunizmu nie była zbyt chętnie wybieranym przez Polaków miejscem na spędzenie urlopu. Od dłuższego czasu zaczyna się to jednak zmieniać. Nie bez powodu, kraj ma bowiem wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku – ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, malownicze góry, zróżnicowane krajobrazy, wspaniałą kuchnię, barwny folklor i ciekawe zabytki. Do tego dochodzą w miarę niskie ceny, gościnni mieszkańcy i zazwyczaj fantastyczna pogoda. Zobacz, w jakich miesiącach najlepiej wybrać się na wakacje do Bułgarii i jakiej pogody możesz się tam spodziewać.

Klimat Bułgarii

Bułgaria leży w przeważającej części w strefie klimatu kontynentalnego – lata są ciepłe, zimy surowe, a opady są równomiernie rozłożone przez cały rok. O znacznych różnicach temperatur między latem a zimą świadczy fakt, że rekord ciepła to 45,2°C, zimna zaś -38,3°C – to aż 83,5°C różnicy! Według klasyfikacji Köppena na terenie kraju możemy wyróżnić klimat kontynentalny z gorącym latem, który dominuje na północy, na zachodzie zaś przeważa klimat wilgotny kontynentalny. Południe kraju należy do strefy klimatu oceanicznego, który wyróżnia się brakiem występowania pory suchej (opady występują równomiernie przez cały rok), ciepłymi (lecz nie upalnymi), często pochmurnymi latami i łagodnymi zimami oraz śródziemnomorskiego kontynentalnego, charakteryzującego się suchym, gorącym latem oraz łagodną deszczową zimą. W północno-wschodniej i południowo-zachodniej Bułgarii występuje natomiast klimat zimny stepowy.

Pogoda w Bułgarii w poszczególnych porach roku

Wiosną w Bułgarii średnie temperatury zaczynają rosnąć – od ok. 15°C w marcu do 25°C w czerwcu, słońca jest co prawda mniej niż latem, ale za to nie występują bardzo duże opady deszczu. Dni w tym okresie mogą być mgliste, marzec natomiast jest najbardziej nieprzewidywalnym miesiącem roku, podobnie jak w Polsce, zgodnie z porzekadłem: „w marcu, jak w garncu”.

Bułgarskie lato rozpoczyna się w połowie czerwca – słupki rtęci pokazują wówczas temperatury powyżej 30°C. Lipiec i sierpień są najgorętszymi miesiącami w roku, temperatury dochodzą wówczas do 35, a nawet czasem do 40°C, na szczęście bryza wiejąca znad Morza Czarnego łagodzi nieco upał. Letnie dni są zwykle bezchmurne i słoneczne, ale zdarzają się gwałtowne i intensywne opady deszczu.

Jesienią dni stają się coraz krótsze, ale szczególnie wrzesień i październik, są jeszcze całkiem ciepłe i przyjemne. Wraz z kolejnymi jesiennymi miesiącami temperatury zaczynają powoli spadać – od 25°C we wrześniu do 10°C w listopadzie.

Zimą słupki rtęci pokazują temperatury poniżej 0°C, mróz może trzymać przez kilka tygodni z rzędu, a temperatury -10 i -15°C są dość powszechne. Pod koniec grudnia zwykle zaczyna sypać śnieg i do marca, jeśli pada, to raczej właśnie śnieg niż deszcz. Większość zimowych dni jest jednak słonecznych i suchych.

Pogoda w bułgarskich kurortach w poszczególnych miesiącach

Najsłynniejsze bułgarskie kurorty (Złote Piaski i Słoneczny Brzeg) znajdują się w tej samej strefie klimatycznej, więc różnice temperatur między nimi są nieznaczne. Poniżej szczegółowe dane klimatyczne dotyczące Złotych Piasków.

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 2,2°C, min. -0,6°C, max. 5,3°C.  Opady deszczu: 50 mm, liczba dni deszczowych: 6. Opady śniegu 58,5 mm. Liczba godzin słonecznych: 146 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 8°C.

Luty: Średnia temperatura: 3,6°C, min. 0,4°C, max. 6,9°C. Opady: 41 mm, liczba dni deszczowych: 5. Opady śniegu: 40 mm. Liczba godzin słonecznych: 148 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 7°C.

Marzec: Średnia temperatura: 6,8°C, min. 3,2°C, max. 7,5°C. Opady: 50 mm, liczba dni deszczowych: 7. Opady śniegu: 12 mm. Liczba godzin słonecznych: 220 (7 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 17 km/h. Średnia temperatura wody: 8°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 10,9°C, min. 7,1°C, max. 14,7°C. Opady: 44 mm, liczba dni deszczowych: 6. Liczba godzin słonecznych: 279 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 10°C.

Maj: Średnia temperatura: 16,3°C, min. 12,3°C, max. 20,1°C. Opady: 49 mm, liczba dni deszczowych: 7. Liczba godzin słonecznych: 338 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 21°C, min. 17°C, max. 24,7°C. Opady: 50 mm, liczba dni deszczowych: 7. Liczba godzin słonecznych: 354 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 23,5°C, min. 19,5°C, max. 27,3°C. Opady: 44 mm, liczba dni deszczowych: 5. Liczba godzin słonecznych: 375 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 23,6°C, min. 19,7°C, max. 27,6°C. Opady: 35 mm, liczba dni deszczowych: 4. Liczba godzin słonecznych: 350 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 25°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 19,1°C, min. 15,7°C, max. 22,7°C. Opady: 53 mm, liczba dni deszczowych: 5. Liczba godzin słonecznych: 267 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Październik: Średnia temperatura: 13,8°C, min. 10,8°C, max. 17°C. Opady: 59 mm, liczba dni deszczowych: 6. Liczba godzin słonecznych: 192 (6 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 16 km/h. Średnia temperatura wody: 18°C.

Listopad: Średnia temperatura: 9,4°C, min. 6,6°C, max. 12,3°C. Opady: 54 mm, liczba dni deszczowych: 6. Opady śniegu: 5 mm. Liczba godzin słonecznych: 150 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 17,5 km/h. Średnia temperatura wody: 14°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 4,2°C, min. 1,6°C, max. 7,1°C. Opady: 55 mm, liczba dni deszczowych: 7. Opady śniegu: 40 mm. Liczba godzin słonecznych: 149 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 18,5 km/h. Średnia temperatura wody: 10°C.

Polecane wycieczki

Kiedy najlepiej jechać na wakacje do Bułgarii

Najlepszym okresem na wizytę w Bułgarii jest lato (czerwiec, lipiec i sierpień) – temperatury są wówczas odpowiednie do plażowania i do zwiedzania. Początek września jest jeszcze dobrą porą na wypoczynek nad Morzem Czarnym i wędrówki po górach, ale w październiku jest już zwykle zbyt zimno na obie te aktywności. Zima to natomiast idealna pora na narty – dni są zwykle mroźne, ale słoneczne i bezdeszczowe. Góry mierzące powyżej 2000 m są przykryte śniegiem aż do połowy czerwca, wiosna więc nie jest dobrą porą na trekking, a woda w Morzu Czarnym jest jeszcze zbyt chłodna na pływanie.

Sprawdź też: Bułgaria – co warto wiedzieć przed podróżą?

Data Publikacji: 18.06.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!