< WSTECZ
R.pl > Blog > Podróże ze smakiem > Smaki kuchni arabskiej. Jakich przypraw używać aby poczuć smak orientu?

Smaki kuchni arabskiej. Jakich przypraw używać aby poczuć smak orientu?

Skrócony opis

Z antropologicznego punktu widzenia kuchnia danego regionu jest równie ważna dla zrozumienia jego kultury, jak architektura, tradycje, muzyka i wiele innych czynników. Dlatego skosztowanie oryginalnej kuchni arabskiej powinno być kluczowym aspektem każdej wizyty na Bliskim Wschodzie. Arabskie potrawy są niezwykle różnorodne, a wyrafinowana paleta smaków przenosi nas w świat pełen ciekawych aromatów i przypraw. W krajach arabskich tradycyjnie serwuje się dania w jednym naczyniu, z którego częstują się wszyscy współbiesiadnicy. Jest to świetna opcja dla podróżujących w grupie, ponieważ mają możliwość zamówienia kilku różnych potraw i spróbowania wszystkiego po trochu.

Sekcja 1

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kuchnia arabska jest jedną z najstarszych na świecie. Już w VIII wieku spisywano tradycyjne przepisy i tworzono podręczniki dotyczące dietetycznych i leczniczych właściwości żywności, a pod koniec średniowiecza tworzono obszerne manuskrypty, w których omawiano różne kwestie związane z kulinariami, od mieszanek przypraw i sposobów obróbki, po prezentację dań i maniery przy stole. W 1226 roku powstała arabskojęzyczna książka kucharska z okresu panowania Abbasydów, której kompilatorem był Muhammad al-Baghadi. Pisał w niej, że można wyróżnić sześć rodzajów przyjemności, z których jedzenie jest rozkoszą najszlachetniejszą i najważniejszą. Nic zatem dziwnego, że Arabowie lubią jeść i chętnie dzielą się swoją pasją z odwiedzającymi. Często można spotkać się z tym, że gdy turysta zapyta miejscowego o drogę do jakiejś atrakcji turystycznej, to oprócz wskazówek otrzyma dodatkowo rekomendacje, gdzie i co zjeść.

Używane na Bliskim Wschodzie przyprawy i zioła sprawiają, że lokalne jedzenie jest naprawdę wyjątkowe. Sprawdźmy, zatem jakie są podstawowe smaki i aromaty kuchni arabskiej.Smaki i aromaty kuchni arabskiej


Kmin rzymski, zwany również kuminem, nie ma nic wspólnego z naszym poczciwym kminkiem. Jest to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniona i jedna z najpopularniejszych na świecie spośród bliskowschodnich przypraw. Jej wyjątkowy, charakterystyczny aromat i pikantna nuta, budują niepowtarzalny smak wielu lokalnych potraw, w tym klasyków kuchni arabskiej, takich jak falafel i hummus.

Gałka muszkatołowa na Bliskim Wschodzie jest wykorzystywana podobnie jak w Polsce głównie w daniach wytrawnych, dla podkreślenia smaku potraw mięsnych. Jest to zazwyczaj odkryciem dla turystów z Europy Zachodniej czy USA, gdzie gałka muszkatołowa używana jest przede wszystkim w deserowych daniach słodkich. Jeśli chcesz poczuć odrobinę arabskiej magii w zaciszu swego domu, przygotuj sobie kubek gorącego kakao, z dodatkiem sezamowej pasty tahini i szczyptą gałki muszkatołowej.

Kardamon jest powszechnie stosowany jest w wielu napojach. Do naparów używa się głównie kardamonu w wersji sproszkowanej, ale czasami, by wydobyć głębię smaku do gotowania dodaje się nieobrane strączki. To właśnie dodatek kardamonu sprawia, że kawa „po arabsku” – parzona w specjalnym tygielku, na ogniu – ma tak niepowtarzalny smak i aromat.Kurkuma wzbogaca wiele arabskich przepisów, głównie na wytrawne potrawy mięsne i warzywne, nie tylko o wyjątkowy aromat, ale również wspaniały, jaskrawożółty kolor. Kuchnia Bliskiego Wschodu wykorzystuje kurkumę wyłącznie w postaci zmielonego proszku. Lekko gorzkawa kurkuma daje unikalny smak wielu tradycyjnym potrawom, w tym słynnemu kurczakowi z ryżem szafranowym (Polo Ba Morgh).

Sumak ma kwaskowy smak i intensywnie czerwoną barwę, czasem w przepisach kuchni arabskiej zastępuje cytryny. Może być dodawany do mięs, ryb, sałatek i dań z ziemniaków. Ze względu na swój cytrusowy, jakby rześki smak, sumak jest świetnym dodatkiem do dressingów. Sumak jest jednym ze składników arabskiej mieszanki przypraw zwanej zaatar. Poza wyjątkowymi walorami smakowymi sumak słynie ze swych właściwości prozdrowotnych: zapobiega niestrawności, działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i antywirusowo.

Baharat w języku arabskim oznacza po prostu przyprawę. W rzeczywistości jest to wyjątkowa mieszanka kilku różnych przypraw, której dokładny skład zależy od kraju lub regionu. Baharat tworzą zazwyczaj przyprawy pochodzące z Afryki Północnej, a mieszanka jest powszechnie używana głównie w Syrii, Libanie, Iranie, Izraelu, Jordanii, a także w Turcji. W sklepach i na targach można kupić tę mieszankę, by zabrać ze sobą wspomnienie wspaniałych wakacji. Baharat służy do przyprawiania jagnięciny, ryb, dań z grilla, ale także sosów i zup. Nadaje wytrawnym potrawom odrobinę słodkiego, dymnego smaku.

Anyż pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Egiptu. Jest to jedna z najstarszych roślin, wykorzystywanych od czasów starożytnych w celach kulinarnych, ale również leczniczych. Dzięki swojemu wyraźnemu posmakowi lukrecji anyż jest popularnym składnikiem ciast i deserów, ale także pieczywa żytniego na zakwasie. Anyż dodawany jest do dań z drobiu i ryb praz używany do aromatyzowania napojów alkoholowych i syropów. Warto pamiętać, że anyż wykorzystywany w kuchni arabskiej ma niewiele wspólnego z anyżem gwiaździstym znanym z kuchni chińskiej.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.80/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Zasada pięciu przemian, czyli pełna harmonii i lecznicza kuchnia Chin

Z formalnego punktu widzenia Chiny to najstarsza cywilizacja, która wykazuje ciągły, nieprzerwany rozwój od momentu powstania aż do czasów współczesnych. A ów rozwój sięga – bagatela – czasów neolitu. Początki rolnictwa na terenach Chin datowane są na dziesiąte tysiąclecie p.n.e. Nic więc dziwnego, że chińska tradycja kulinarna jest jedną z najbardziej oryginalnych i zróżnicowanych w skali globu. Co więcej, mówiąc o kuchni chińskiej należy pamiętać, że stanowi ona element całej chińskiej kultury, w skład której wchodzą także medycyna, filozofia oraz szeroko pojęta sztuka życia. Wszystkie zaś elementy należy traktować całościowo – są ze sobą połączone w nierozerwalny sposób, a jeden bez innych nie istnieje.

Masale i tandoori, czyli aromatyczna i wegetariańska kuchnia Indii

Na początek – ważne rozróżnienie. „Kuchnia indyjska” i „kuchnia hinduska” to dwa różne pojęcia. Pod pojęciem „kuchnia indyjska” kryje się sztuka kulinarna, którą spotkamy na terenie Indii. Siódme pod względem powierzchni i drugie pod względem liczby mieszkańców (!) państwo na świecie to trudny do opisania, gigantyczny konglomerat narodowości, religii, języków (24 języki urzędowe!) oraz kultur, co przekłada się także na jedyny w swoim rodzaju, niebywale zróżnicowany tygiel kulinarny. „Kuchnia hinduska”, czyli wyznawców hinduizmu, jest jednym z jego składników, ale oprócz niej na dziedzictwo kulinarne Indii składają się także tradycje muzułmańskie, buddyjskie, żydowskie, nie mówiąc o europejskich i całej masie innych. Kuchnia indyjska jest zatem pojęciem szerszym, związanym bardziej z geografią i historią tej części świata, niż z konkretną grupą wyznaniową. Czy istnieją jakieś punkty wspólne dla licznych kuchni, składających się na kuchnię indyjską?

Gruzja – miejsce, w którym gościnność spotyka się z fantastycznymi smakami

Gruzja to państwo położone na pograniczu Europy i Azji, gdzie panuje klimat podzwrotnikowy, dzięki czemu ciepłe słońce przyczynia się do intensywnego smaku takich warzyw i owoców jak: soczyste pomidory, arbuzy, melony, winogrona czy bakłażany, które stanowią podstawę tamtejszej kuchni. Jadąc na wakacje do Gruzji, grzechem jest nie spróbować lokalnej kuchni, obfitującej w wiele zwariowanych ale też i prostych smaków. O tamtejszej kuchni opowiadają gruzińskie kucharki z warszawskiej restauracji Mała Gruzja - Nino Melikishvili oraz Ketino Tolordava.

Czego musisz spróbować podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich?

Wyspy Kanaryjskie to idealny kierunek dla wszystkich smakoszy. Tamtejsza kuchnia jest sycąca aromatyczna i pełna niespodzianek. To swoista fuzja kuchni kontynentalnej Hiszpanii z unikatowymi wyspiarskimi smakami. Wyraźnie czuć w niej też powiew egzotyki i wpływy afrykańskie. Oto czego koniecznie trzeba spróbować na Wyspach Kanaryjskich.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Maroko