Top 10 atrakcji w Dubaju
1. Burdż Chalifa
Pośród imponujących wieżowców Dubaju zdecydowanie wyróżnia się Burdż Chalifa, który przy wysokości 829 m jest obecnie najwyższym budynkiem świata. Tytuł ten odebrał w 2010 r. znajdującemu się na Tajwanie wieżowcowi Taipei 101, mierzącemu „zaledwie” 509 m. Dla większości turystów obowiązkowym punktem podczas wycieczki do Dubaju jest wjazd na taras widokowy na 124. piętrze. Z tarasu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta oraz otaczający je ocean i pustynię. Szybką przejażdżkę windą uprzyjemnia dodatkowo multimedialna prezentacja dokumentująca proces budowy wieżowca.
Burdż Chalifa otaczają pięknie zaprojektowane ogrody, których kręte ścieżki biegnące pośród bujnej roślinności sprzyjają spacerom. W ogrodach znajduje się między innymi olbrzymie sztuczne jezioro, a na nim Fontanny Dubaju (The Dubai Fountain). Organizowane są tutaj spektakularne pokazy tańczących przy akompaniamencie muzyki i świateł fontann, które gromadzą tłumy.
2. The Dubai Mall
W Dubaju wiele rzeczy jest największych, najwyższych, w ogóle „naj”. Nie inaczej jest z centrum handlowym The Dubai Mall – największym pod względem powierzchni tego typu obiektem na świecie, które jest jednocześnie wejściem do Burdż Chalifa i Dubai Aquarium. W centrum znajduje się również lodowisko, strefa gier, kompleks kinowy i mnóstwo restauracji. Prawie codziennie organizowane są tam wydarzenia specjalne, koncerty na żywo lub pokazy mody.
3. Muzeum dubajskie
W XVIII-wiecznym forcie al-Fahidi znajduje się obecnie Muzeum dubajskie. Pierwsza z wież fortu powstała w 1787 r. i jest uznawana za najstarszy istniejący po dziś budynek w Dubaju. Fort przez wieki służył nie tylko jako budowla obronna, ale również jako pałac emira, garnizon wojskowy i więzienie. Muzeum powstało w celu prezentowania historii oraz tradycyjnego życia w Emiracie Dubaju. W zbiorach muzealnych znajdują się przedmioty pochodzące nie tylko z samego Dubaju, ale także z różnych państw Azji i Afryki, z którymi Dubaj na przestrzeni wieków utrzymywał stosunki handlowe. Można tu podziwiać stare mapy regionu, doskonale dokumentujące niesamowity rozwój jaki nastąpił z chwilą odkrycia w Emiratach złóż ropy naftowej. W salach urządzonych wewnątrz fortu podziwiać można kolekcję dawnej broni, tradycyjnych instrumentów muzycznych oraz model przedstawiający miasto w roku 1820.
4. Stare Miasto Bastakiya
Dzielnica Bastakiya została wybudowana w XIX w. przez bogatych perskich kupców i poławiaczy pereł, którzy osiedlili się w Dubaju z powodu niskich ceł i bliskości kanału Dubai Creek. Pięknie odrestaurowana Bastakiya znajduje się we wschodniej części dzielnicy Bur Dubai, tuż nad kanałem. Urzeka turystów labiryntem krętych uliczek, wieżami wiatrowymi i domami o ścianach wyłożonych koralowcem. Wąskie zaułki, ciasno zabudowane charakterystyczną architekturą islamu przypominają minione czasy. W sercu Starego Miasta znajduje się Galeria Majlis, gdzie można podziwiać bogatą kolekcję arabskiej ceramiki i mebli oraz Galeria XVA poświęcona sztuce współczesnej.
5. Muzeum Al Shindagha
Shindagha to jedna z najstarszych dzielnic Dubaju, w skromnym dwupiętrowym budynku mieszkał niegdyś szejk Saeed Al Maktoum, rządzący Dubajem w latach 1921-1958, dziadek obecnego władcy. Po śmierci władcy dom uległ zniszczeniu i został wyburzony, ale wkrótce odbudowano go obok pierwotnej lokalizacji. Działające tu muzeum, które ma za zadanie przypominać historię Dubaju sprzed ery naftowej, udostępniono zwiedzającym w 1986 r. Można w nim obejrzeć stare fotografie z lat 1948-53, mapy, listy, monety i znaczki. W części poświęconej morzu znajdują się unikatowe zdjęcia poławiaczy pereł, rybaków i szkutników. Te ciekawe eksponaty, prezentowane w budynku będącym symbolem islamskiej architektury, pozwalają lepiej zrozumieć życie społeczne i kulturę Dubaju, którego już nie ma.
6. Dubai Creek
Dubai Creek to naturalny wlot wody morskiej, który dzieli miasto na dwie części: Deira na północy i Bur Dubai na południu. Kanał Dubai Creek odegrał kluczową rolę w rozwoju miasta, przyciągając pierwotnie rybaków i poławiaczy pereł. Już 4000 lat temu wzdłuż kanału powstawały pierwsze wioski. Po kanale wciąż pływają tradycyjne arabskie żaglówki (dhow), którymi przewożone są rozmaite towary. Ten niewielki obszar, gdzie wciąż kwitnie handel, jest unikatową pozostałością po dawnym Dubaju. Turyści mogą wybrać się w mini rejs po kanale na jednej z odrestaurowanych łodzi lub wsiąść na drewniany prom (abra) przewożący pasażerów między brzegami Bar Dubai i Deira. Podczas rejsu można podziwiać stary port handlowy oraz wiele znajdujących się w pobliżu zabytkowych i nowoczesnych atrakcji turystycznych.
7. Meczet Dżumeirah
Zdaniem wielu Meczet Dżumeirah będący wspaniałym przykładem islamskiej architektury jest najpiękniejszym meczetem w Dubaju. Jest to zarazem jedyny dubajski meczet, do którego wstęp mają osoby innych wyznań niż islam. Wybudowano go w 1976 r. w stylu fatymidzkim, ma dwa minarety z subtelnie zdobionymi kamiennymi ścianami. W meczecie działa Centrum dla Porozumienia Kulturowego szejka Mohammeda, które zainicjowało program „Otwarte drzwi, otwarte serca”, w ramach którego meczet mogą odwiedzać turyści innych wyznań.
8. Deira
Deira położona jest na północnym brzegu Dubai Creek, a jej kręte uliczki skrywają ciekawą mieszankę etniczną i kulturową różnych grup, które przybyły i osiedliły się w Dubaju. Przy nabrzeżu odbywa się załadunek towarów na tradycyjne żaglówki (dhow), tuż obok piętrzą się nowoczesne banki, hotele i biurowce. Wśród turystów Deira słynie ze swych wspaniałych souków, czyli targów, na których słychać radosne nawoływania kupców. Jest tam największy na świecie targ złota (Gold Souk) i trag z przyprawami (Spice Souk), na którym można dostać wszystkie przyprawy świata. Spacer wśród stoisk uginających pod ciężarem worków wypełnionych kadzidłem, kuminem, papryką, szafranem to obowiązkowy punkt każdej wycieczki.
9. Skansen Heritage and Diving Village
W odrestaurowanych zabudowaniach dawnej portowej wioski, u samego wejścia do kanału Dubai Creek, w dzielnicy Shindagha znajduje się skansen poświęcony dziedzictwu architektonicznemu i kulturowemu, mającemu związek z morzem. Skansen ma za zadanie przybliżyć tradycyjne zajęcia tutejszej ludności, czyli przede wszystkim poławianie pereł i budowanie łodzi. Odbywają się tu również pokazy tradycyjnych beduińskich czynności, podczas których można podejrzeć jak ubrane w tradycyjną burkę (maskę sokoła) kobiety przygotowują lokalne potrawy i tkają kosze z liści palmy lub jak mężczyźni oczyszczają małże czy obrabiają metal. Od października do kwietnia skansen wypełniają dźwięki lokalnej muzyki i tańce.