TOP 10 - Największych atrakcji w Dubaju

Ostentacyjnie bogaty Dubaj na przestrzeni ostatnich kilku lat stał się jednym z ulubionych miejsc wybieranych na wakacyjny odpoczynek. Niegdyś niewielka wioska słynąca z połowu pereł, obecnie jest jednym z najnowocześniejszych miast świata, które rozwija się w niesamowitym tempie. Dubaj z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, którzy przylatują tu po słońce, niesamowitą energię i luksusowe zakupy. W mieście czeka na nich wiele ciekawych miejsc do zwiedzania i olbrzymich centrów handlowych, ale nie tylko. Dubaj to nieprzebrana skarbnica turystycznych atrakcji. Przedstawiamy poniżej największe z nich, by zachęcić Was do podróży.

Top 10 atrakcji w Dubaju


1. Burdż Chalifa

Pośród imponujących wieżowców Dubaju zdecydowanie wyróżnia się Burdż Chalifa, który przy wysokości 829 m jest obecnie najwyższym budynkiem świata. Tytuł ten odebrał w 2010 r. znajdującemu się na Tajwanie wieżowcowi Taipei 101, mierzącemu „zaledwie” 509 m. Dla większości turystów obowiązkowym punktem podczas wycieczki do Dubaju jest wjazd na taras widokowy na 124. piętrze. Z tarasu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta oraz otaczający je ocean i pustynię. Szybką przejażdżkę windą uprzyjemnia dodatkowo multimedialna prezentacja dokumentująca proces budowy wieżowca. Burdż Chalifa otaczają pięknie zaprojektowane ogrody, których kręte ścieżki biegnące pośród bujnej roślinności sprzyjają spacerom. W ogrodach znajduje się między innymi olbrzymie sztuczne jezioro, a na nim Fontanny Dubaju (The Dubai Fountain). Organizowane są tutaj spektakularne pokazy tańczących przy akompaniamencie muzyki i świateł fontann, które gromadzą tłumy.2. The Dubai Mall

W Dubaju wiele rzeczy jest największych, najwyższych, w ogóle „naj”. Nie inaczej jest z centrum handlowym The Dubai Mall – największym pod względem powierzchni tego typu obiektem na świecie, które jest jednocześnie wejściem do Burdż Chalifa i Dubai Aquarium. W centrum znajduje się również lodowisko, strefa gier, kompleks kinowy i mnóstwo restauracji. Prawie codziennie organizowane są tam wydarzenia specjalne, koncerty na żywo lub pokazy mody.3. Muzeum dubajskie

W XVIII-wiecznym forcie al-Fahidi znajduje się obecnie Muzeum dubajskie. Pierwsza z wież fortu powstała w 1787 r. i jest uznawana za najstarszy istniejący po dziś budynek w Dubaju. Fort przez wieki służył nie tylko jako budowla obronna, ale również jako pałac emira, garnizon wojskowy i więzienie. Muzeum powstało w celu prezentowania historii oraz tradycyjnego życia w Emiracie Dubaju. W zbiorach muzealnych znajdują się przedmioty pochodzące nie tylko z samego Dubaju, ale także z różnych państw Azji i Afryki, z którymi Dubaj na przestrzeni wieków utrzymywał stosunki handlowe. Można tu podziwiać stare mapy regionu, doskonale dokumentujące niesamowity rozwój jaki nastąpił z chwilą odkrycia w Emiratach złóż ropy naftowej. W salach urządzonych wewnątrz fortu podziwiać można kolekcję dawnej broni, tradycyjnych instrumentów muzycznych oraz model przedstawiający miasto w roku 1820.

4. Stare Miasto Bastakiya

Dzielnica Bastakiya została wybudowana w XIX w. przez bogatych perskich kupców i poławiaczy pereł, którzy osiedlili się w Dubaju z powodu niskich ceł i bliskości kanału Dubai Creek. Pięknie odrestaurowana Bastakiya znajduje się we wschodniej części dzielnicy Bur Dubai, tuż nad kanałem. Urzeka turystów labiryntem krętych uliczek, wieżami wiatrowymi i domami o ścianach wyłożonych koralowcem. Wąskie zaułki, ciasno zabudowane charakterystyczną architekturą islamu przypominają minione czasy. W sercu Starego Miasta znajduje się Galeria Majlis, gdzie można podziwiać bogatą kolekcję arabskiej ceramiki i mebli oraz Galeria XVA poświęcona sztuce współczesnej.5. Muzeum Al Shindagha

Shindagha to jedna z najstarszych dzielnic Dubaju, w skromnym dwupiętrowym budynku mieszkał niegdyś szejk Saeed Al Maktoum, rządzący Dubajem w latach 1921-1958, dziadek obecnego władcy. Po śmierci władcy dom uległ zniszczeniu i został wyburzony, ale wkrótce odbudowano go obok pierwotnej lokalizacji. Działające tu muzeum, które ma za zadanie przypominać historię Dubaju sprzed ery naftowej, udostępniono zwiedzającym w 1986 r. Można w nim obejrzeć stare fotografie z lat 1948-53, mapy, listy, monety i znaczki. W części poświęconej morzu znajdują się unikatowe zdjęcia poławiaczy pereł, rybaków i szkutników. Te ciekawe eksponaty, prezentowane w budynku będącym symbolem islamskiej architektury, pozwalają lepiej zrozumieć życie społeczne i kulturę Dubaju, którego już nie ma.

6. Dubai Creek

Dubai Creek to naturalny wlot wody morskiej, który dzieli miasto na dwie części: Deira na północy i Bur Dubai na południu. Kanał Dubai Creek odegrał kluczową rolę w rozwoju miasta, przyciągając pierwotnie rybaków i poławiaczy pereł. Już 4000 lat temu wzdłuż kanału powstawały pierwsze wioski. Po kanale wciąż pływają tradycyjne arabskie żaglówki (dhow), którymi przewożone są rozmaite towary. Ten niewielki obszar, gdzie wciąż kwitnie handel, jest unikatową pozostałością po dawnym Dubaju. Turyści mogą wybrać się w mini rejs po kanale na jednej z odrestaurowanych łodzi lub wsiąść na drewniany prom (abra) przewożący pasażerów między brzegami Bar Dubai i Deira. Podczas rejsu można podziwiać stary port handlowy oraz wiele znajdujących się w pobliżu zabytkowych i nowoczesnych atrakcji turystycznych.7. Meczet Dżumeirah

Zdaniem wielu Meczet Dżumeirah będący wspaniałym przykładem islamskiej architektury jest najpiękniejszym meczetem w Dubaju. Jest to zarazem jedyny dubajski meczet, do którego wstęp mają osoby innych wyznań niż islam. Wybudowano go w 1976 r. w stylu fatymidzkim, ma dwa minarety z subtelnie zdobionymi kamiennymi ścianami. W meczecie działa Centrum dla Porozumienia Kulturowego szejka Mohammeda, które zainicjowało program „Otwarte drzwi, otwarte serca”, w ramach którego meczet mogą odwiedzać turyści innych wyznań.

8. Deira

Deira położona jest na północnym brzegu Dubai Creek, a jej kręte uliczki skrywają ciekawą mieszankę etniczną i kulturową różnych grup, które przybyły i osiedliły się w Dubaju. Przy nabrzeżu odbywa się załadunek towarów na tradycyjne żaglówki (dhow), tuż obok piętrzą się nowoczesne banki, hotele i biurowce. Wśród turystów Deira słynie ze swych wspaniałych souków, czyli targów, na których słychać radosne nawoływania kupców. Jest tam największy na świecie targ złota (Gold Souk) i trag z przyprawami (Spice Souk), na którym można dostać wszystkie przyprawy świata. Spacer wśród stoisk uginających pod ciężarem worków wypełnionych kadzidłem, kuminem, papryką, szafranem to obowiązkowy punkt każdej wycieczki.

9. Skansen Heritage and Diving Village

W odrestaurowanych zabudowaniach dawnej portowej wioski, u samego wejścia do kanału Dubai Creek, w dzielnicy Shindagha znajduje się skansen poświęcony dziedzictwu architektonicznemu i kulturowemu, mającemu związek z morzem. Skansen ma za zadanie przybliżyć tradycyjne zajęcia tutejszej ludności, czyli przede wszystkim poławianie pereł i budowanie łodzi. Odbywają się tu również pokazy tradycyjnych beduińskich czynności, podczas których można podejrzeć jak ubrane w tradycyjną burkę (maskę sokoła) kobiety przygotowują lokalne potrawy i tkają kosze z liści palmy lub jak mężczyźni oczyszczają małże czy obrabiają metal. Od października do kwietnia skansen wypełniają dźwięki lokalnej muzyki i tańce.

10. Burdż al-Arab

W Dubaju znajduje się także jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli świata, mierzący 321 m Burdż al-Arab zbudowany na prywatnej sztucznej wyspie. Hotel kształtem przypomina żagiel tradycyjnej łodzi dhow, a jego fasada w nocy staje się tłem dla świetlnego pokazu. W kompleksie hotelowym znajduje się podwodna restauracja al-Mahara, której przeszklone ściany umożliwiają podglądanie morskiej fauny i flory. A ze Skyview Bar na 27. piętrze można podziwiać panoramę miasta.

Data Publikacji: 24.02.2021
Data Aktualizacji: 02.11.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Atrakcje Lizbony. Zwiedzamy stolicę PortugaliiStolica Portugalii to idealne miejsce dla miłośników malowniczych uliczek, klimatycznych restauracji, wspaniałej kuchni i wyśmienitego wina. W samym sercu dzielnic Alfama i Mouraria co wieczór rozbrzmiewa nostalgiczna i pełna tęsknoty muzyka fado czyniąc z Lizbony miasto pełne melancholii i skłaniając odwiedzających do zadumy. Jakie ciekawe miejsca i zabytki warto odwiedzić w Lizbonie? Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który pomoże Ci odkryć najpiękniejsze zakątki, zachwycające zabytki i inne topowe atrakcje turystyczne miasta.
krajobraz kierunku
Zwiedzanie Phu Quoc - atrakcje, które czekają Cię na wietnamskiej wyspieWietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni. Jeszcze do niedawna ten kraj kojarzył się przede wszystkim ze zwiedzaniem – większość turystów przyjeżdżała tu na wycieczki objazdowe, ale od jakiegoś czasu wybiera się tu coraz więcej osób w celach wypoczynkowych. Wszystko za sprawą prześlicznej wyspy Phu Quoc, która jest dosłownie rajem dla miłośników przyrody, plażowiczów i osób poszukujących relaksu w egzotycznym miejscu. To zdecydowanie najlepsze miejsce w Wietnamie do wypoczynku! Jakie atrakcje w Phu Quoc szczególnie warto zobaczyć?
krajobraz kierunku
Zwiedzamy albańską Sarandę. Najważniejsze atrakcje i zabytki Położona w Albanii Saranda jest największym i najpopularniejszym kurortem południowego wybrzeża tego bałkańskiego kraju. Znajduje się naprzeciwko greckiej wyspy Korfu i może się poszczycić nawet 300 dniami słonecznymi w ciągu roku! To czyni ją idealnym kierunkiem wakacyjnym dla osób nastawionych przede wszystkim na relaks na jednej z tamtejszych plaż - wokół Sarandy ich nie brakuje! Czy w kurorcie czekają na turystów jakieś inne atrakcje, niekoniecznie związane z wybrzeżem? Okazuje się, że tak! Sprawdź, co warto zobaczyć w Sarandzie oraz jej bliskich i ciut dalszych okolicach.
krajobraz kierunku
Piramidy Egipskie – które szczególnie warto zobaczyć?W Egipcie, którego historia sięga tysięcy lat wstecz, znajduje się wiele bardzo ciekawych zabytków i monumentalnych budowli, typowych dla różnych kultur, które na przestrzeni wieków rozkwitały nad Nilem. Najbardziej charakterystyczne dla tego kraju są jednak piramidy, które każdego roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Przygotowaliśmy dla Was opis tych, które są najczęściej odwiedzane, i które wart zobaczyć na własne oczy podczas podróży po Egipcie.