Kotor – to portowe miasto położone nad malowniczym brzegiem Zatoki Kotorskiej od wielu lat przyciąga rzesze turystów z całego świata. Zatoka posiada cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana mianem najdalej na południe wysuniętego fiordu Europy. Otoczony z trzech stron majestatycznymi górami
Kotor wygląda jak miasto zaklęte w czasie i jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie.
Stare Miasto otoczone jest średniowiecznymi murami miejskimi, łączącymi się z położoną na Samotnym Wzgórzu twierdzą św. Jana. Kotorska starówka to charakterystyczny dla średniowiecznej urbanistyki gęsty labirynt krętych, brukowanych uliczek i dziedzińców. W miasteczku znajdują się świątynie prawosławne i katolickie, a także budynki w stylu romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym, co tworzy fascynującą przestrzeń dla zwiedzających. W 1979 r. Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Budva – położony nad Morzem Adriatyckim i odgrodzony od strony lądu górami kurort jest z pewnością miejscem, które powinien odwiedzić każdy turysta. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością Stare Miasto usytuowane na wysuniętym w głąb morza cyplu. Starówka, rozbudowana i otoczona murami miejskimi przez Wenecjan, to ciasno zabudowany, klimatyczny labirynt brukowanych uliczek, do którego prowadzą dwie bramy: Morska – od północy i Lądowa – od zachodu. W południowej części starówki znajduje się XV-wieczna cytadela. Ze szczytu okolicznych wzgórz, od strony Podgoricy rozciąga się wspaniały widok na tzw. Riwierę Budvańską, która słynie ze swych pięknych plaż.
Wakacje w Budvie umili wiele atrakcji znajdujących się w najbliższej okolicy, w tym Parki Narodowe Lovćen i Durmitor.
Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim znajduje się na granicy
Albanii i Czarnogóry. Jest to jezioro o charakterze krasowym, a jego powierzchnia zmienia się sezonowo, wynosząc od 360 do 550 km2. Znaczny fragment czarnogórskiej części jeziora został w 1983 r. uznany za park narodowy. Jezioro znane jest jako ważny obszar gniazdowania wielu gatunków ptaków i jedno z nielicznych w Europie miejsc, gdzie można spotkać pelikany. Na jeziorze znajduje się kilka wysp, na których mieszczą się zabytkowe monastery. Najważniejszym ośrodkiem turystycznym w okolicy jest Virpazar, skąd można wybrać się w rejs po krystalicznie czystych wodach jeziora.
Sveti Stefan – skalista wyspa, jedno z najbardziej znanych miejsc w Czarnogórze, znajduje się nieopodal Budvy. Malutka wysepka połączona jest ze stałym lądem groblą komunikacyjną, zalewaną w czasie przypływów. Na wyspie od XV w. istniała ufortyfikowana osada rybacka. Obecnie funkcjonuje tu luksusowy ośrodek wczasowy, utworzony w zrewitalizowanych kilkusetletnich budynkach.
Perast – to małe miasto portowe położone na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej, u podnóża góry Kason. W miasteczku, które ma mniej niż 1 000 mieszkańców znajduje się kilkanaście zabytkowych kościołów i niegdyś wspaniałe pałace należące do zamożnych rodów. W pobliżu miasta, na wodach zatoki leżą dwie malownicze wysepki: Wyspa Matki Boskiej na Skale – jedyna sztucznie utworzona wyspa na Adriatyku, z barokowym kościołem oraz Wyspa św. Jerzego, zwana czasami Wyspą Umarłych, z XII-wiecznym klasztorem Benedyktynów i zabytkowym cmentarzem. Perast wraz z Kotorem i kilkoma okolicznymi miejscowościami został w 1979 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.