Tureckie zwroty, jakie warto znać przed podróżą

Ekscytującą częścią wizyty w danym kraju jest niewątpliwie poznawanie innej kultury, miejscowej kuchni, a także języka. Jest to szczególnie istotne, gdy wybierasz się do kraju, którego język ojczysty jest Ci całkowicie obcy. Jednym z takich państw jest z pewnością Turcja, a język turecki należy do jednych z trudniejszych języków do opanowania. Natomiast Turcy, jak chyba mieszkańcy większości państw, uwielbiają, gdy turyści próbują porozumieć się z nimi w ich języku. Nawet, jeśli opanujesz tylko kilka prostych słów lub podstawowych zwrotów grzecznościowych, zdobędziesz ich sympatię i uznanie. Oto lista typowych i ważnych słów oraz zwrotów codziennego użytku, które warto wydrukować i zabrać ze sobą na słoneczne wakacje w Turcji.

Języki świata: Tureckie zwroty, które będą pomocne podczas zwiedzania Turcji

Zwroty podstawowe i grzecznościowe

• Tak – evet
• Nie – hayır
• Cześć – merhaba
• Dobry wieczór – İyi akşamlar
• Do widzenia – hoşçakal lub güle güle
• Miło mi Cię poznać – tanıştığımıza sevindim
• Dziękuję – teşekkür ederim
• Nie ma za co – birşey değil
• Dzień dobry – İyi günler
• Proszę – lütfen



Inne przydatne zwroty

• Jak masz na imię? – İsminiz nedir?
• Mam na imię (…) – İsmim (...)
• Czy mówisz po angielsku? – İngilizce konuşur musunuz?
• Nie znam tureckiego – Türkçe bilmiyorum
• Nie rozmumiem – Sizi anlamıyorum
• Nie wiem – Bilmiyorum
• Przykro mi / przepraszam – Özür dilerim
• Przepraszam – Afedersiniz
• Napisz to proszę – Lütfen yazınız
• İle to kosztuje? – Ne kadar?
• Przepraszam, gdzie jest toaleta? – Afedersiniz, tuvalet nerede?
• Czy możesz mi pomóc? – Yardım edebilir misiniz?
• Smacznego – Afiyet olsun!



Co jeszcze warto wiedzieć o języku tureckim, przed wyjazdem na wymarzone wakacje? Jest to język aglutynacyjny, ojczysty dla ponad 83 milionów ludzi na całym świecie. Używany jest przede wszystkim w Turcji oraz na Cyprze Północnym, natomiast mniejsze skupiska mówiących znajdują się między innymi w Iraku, Grecji i Albanii. Język turecki dzieli się na wiele dialektów, a za podstawę języka literackiego i powszechnie używany standard uchodzi turecki stambulski. Współczesny alfabet turecki, oparty na alfabecie łacińskim, złożony jest z 29 liter i został wprowadzony w 1928 r. Nie ma w nim liter Q, W i X, natomiast występują dodatkowe znaki diakrytyczne: ç, ğ, ı, ö, ş, ü. Wcześniej język turecki był zapisywany za pomocą alfabetu arabskiego, a jeszcze wcześniej funkcjonowały tzw. runy tureckie. Co ważne, w języku tureckim istnieje silne rozgraniczenie w tytułowaniu osób oraz rozbudowany system wyrazów grzecznościowych, o czym warto pamiętać podczas wyjazdu. Turecki używa zaimków w drugiej osobie w zależności od stopnia zażyłości, grzeczności, statusu społecznego lub wieku. Dwa tureckie słowa siz i sen w tłumaczeniu na polski oznaczają „ty”, przy czym pierwsze jest bardziej formalne i ma zastosowanie wobec osób nieznajomych lub wyżej postawionych w społecznej hierarchii, natomiast druga forma jest zarezerwowana dla bliskich znajomych i rodziny.
Data Publikacji: 31.10.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!