Tureckie zwroty, jakie warto znać przed podróżą

Ekscytującą częścią wizyty w danym kraju jest niewątpliwie poznawanie innej kultury, miejscowej kuchni, a także języka. Jest to szczególnie istotne, gdy wybierasz się do kraju, którego język ojczysty jest Ci całkowicie obcy. Jednym z takich państw jest z pewnością Turcja, a język turecki należy do jednych z trudniejszych języków do opanowania. Natomiast Turcy, jak chyba mieszkańcy większości państw, uwielbiają, gdy turyści próbują porozumieć się z nimi w ich języku. Nawet, jeśli opanujesz tylko kilka prostych słów lub podstawowych zwrotów grzecznościowych, zdobędziesz ich sympatię i uznanie. Oto lista typowych i ważnych słów oraz zwrotów codziennego użytku, które warto wydrukować i zabrać ze sobą na słoneczne wakacje w Turcji.

Języki świata: Tureckie zwroty, które będą pomocne podczas zwiedzania Turcji

Zwroty podstawowe i grzecznościowe

• Tak – evet
• Nie – hayır
• Cześć – merhaba
• Dobry wieczór – İyi akşamlar
• Do widzenia – hoşçakal lub güle güle
• Miło mi Cię poznać – tanıştığımıza sevindim
• Dziękuję – teşekkür ederim
• Nie ma za co – birşey değil
• Dzień dobry – İyi günler
• Proszę – lütfen



Inne przydatne zwroty

• Jak masz na imię? – İsminiz nedir?
• Mam na imię (…) – İsmim (...)
• Czy mówisz po angielsku? – İngilizce konuşur musunuz?
• Nie znam tureckiego – Türkçe bilmiyorum
• Nie rozmumiem – Sizi anlamıyorum
• Nie wiem – Bilmiyorum
• Przykro mi / przepraszam – Özür dilerim
• Przepraszam – Afedersiniz
• Napisz to proszę – Lütfen yazınız
• İle to kosztuje? – Ne kadar?
• Przepraszam, gdzie jest toaleta? – Afedersiniz, tuvalet nerede?
• Czy możesz mi pomóc? – Yardım edebilir misiniz?
• Smacznego – Afiyet olsun!



Co jeszcze warto wiedzieć o języku tureckim, przed wyjazdem na wymarzone wakacje? Jest to język aglutynacyjny, ojczysty dla ponad 83 milionów ludzi na całym świecie. Używany jest przede wszystkim w Turcji oraz na Cyprze Północnym, natomiast mniejsze skupiska mówiących znajdują się między innymi w Iraku, Grecji i Albanii. Język turecki dzieli się na wiele dialektów, a za podstawę języka literackiego i powszechnie używany standard uchodzi turecki stambulski. Współczesny alfabet turecki, oparty na alfabecie łacińskim, złożony jest z 29 liter i został wprowadzony w 1928 r. Nie ma w nim liter Q, W i X, natomiast występują dodatkowe znaki diakrytyczne: ç, ğ, ı, ö, ş, ü. Wcześniej język turecki był zapisywany za pomocą alfabetu arabskiego, a jeszcze wcześniej funkcjonowały tzw. runy tureckie. Co ważne, w języku tureckim istnieje silne rozgraniczenie w tytułowaniu osób oraz rozbudowany system wyrazów grzecznościowych, o czym warto pamiętać podczas wyjazdu. Turecki używa zaimków w drugiej osobie w zależności od stopnia zażyłości, grzeczności, statusu społecznego lub wieku. Dwa tureckie słowa siz i sen w tłumaczeniu na polski oznaczają „ty”, przy czym pierwsze jest bardziej formalne i ma zastosowanie wobec osób nieznajomych lub wyżej postawionych w społecznej hierarchii, natomiast druga forma jest zarezerwowana dla bliskich znajomych i rodziny.
Data Publikacji: 31.10.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Podróż z niemowlakiem. Jak się przygotować na pierwsze zagraniczne wakacje z małym dzieckiem?Pierwszy zagraniczny wyjazd z niemowlęciem to moment, który wielu rodziców wspomina jako mieszankę ekscytacji i niepewności. Kiedy standardowa lista przygotowań do podróży musi nagle pomieścić potrzeby najmłodszego członka rodziny, wyzwanie staje się zupełnie nowe i nieco przytłaczające. Gdy planowałam nasze pierwsze rodzinne wakacje, internet zalewał mnie poradami, których było tak wiele, że mogłyby wypełnić osobną walizkę. Dzisiaj, już po zagranicznym wyjeździe z niespełna dwuletnim maluchem, wiem już znacznie więcej. Przede wszystkim, że chociaż wakacje dla rodziców z pewnością różnią się od tych dla bezdzietnych, to wciąż mogą przynieść odpoczynek, relaks i przede wszystkim – piękne wspomnienia.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na wakacje w marcu? Poznaj najciekawsze europejskie oraz egzotyczne kierunki!W marcu w Polsce pojawiają się pierwsze promienie słońca, a termometry nieśmiało wskazują kilkanaście stopni. Niestety, zazwyczaj są to tylko pojedyncze cieplejsze dni, które sprawiają, że szaro-bura codzienność staje się jeszcze trudniejsza do zniesienia. Co zrobić, gdy tęsknota za słońcem i ciepłem jest już nie do wytrzymania? Odpowiedź jest prosta – czas na wakacje zagraniczne! Marzec to doskonały moment, by wyrwać się z zimowej monotonii i wymienić bure niebo na lazurowe, a kalosze na sandały. Wymarzony urlop w ciepłych krajach wcale nie musi czekać do lata – właśnie teraz oferty wakacji w marcu kuszą atrakcyjnymi cenami i przepięknymi plażami bez tłumów turystów. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i naładuj baterie przed nadejściem prawdziwej polskiej wiosny!
krajobraz kierunku
Turcja czy Tunezja? Który kierunek i dlaczego wybrać? Zapach korzennych przypraw unoszący się nad bazarem, szum fal rozbijających się o złociste plaże, tajemnicze zaułki medyn i majestatyczne meczety – to wszystko czeka na Ciebie zarówno w Turcji, jak i Tunezji. Dwa kraje na styku Europy, Azji i Afryki, dwie historie pełne przeplatających się wątków. Choć pozornie podobne, oferują zupełnie inne doświadczenia podróżnicze. Gdzie szukać starożytnych miast wyrytych w skałach? Które morze kusi cieplejszymi falami? Gdzie zjesz najlepszą baklavę, a gdzie brika? Sprawdźmy!
krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?