Tureckie zwroty, jakie warto znać przed podróżą

Ekscytującą częścią wizyty w danym kraju jest niewątpliwie poznawanie innej kultury, miejscowej kuchni, a także języka. Jest to szczególnie istotne, gdy wybierasz się do kraju, którego język ojczysty jest Ci całkowicie obcy. Jednym z takich państw jest z pewnością Turcja, a język turecki należy do jednych z trudniejszych języków do opanowania. Natomiast Turcy, jak chyba mieszkańcy większości państw, uwielbiają, gdy turyści próbują porozumieć się z nimi w ich języku. Nawet, jeśli opanujesz tylko kilka prostych słów lub podstawowych zwrotów grzecznościowych, zdobędziesz ich sympatię i uznanie. Oto lista typowych i ważnych słów oraz zwrotów codziennego użytku, które warto wydrukować i zabrać ze sobą na słoneczne wakacje w Turcji.

Języki świata: Tureckie zwroty, które będą pomocne podczas zwiedzania Turcji

Zwroty podstawowe i grzecznościowe

• Tak – evet
• Nie – hayır
• Cześć – merhaba
• Dobry wieczór – İyi akşamlar
• Do widzenia – hoşçakal lub güle güle
• Miło mi Cię poznać – tanıştığımıza sevindim
• Dziękuję – teşekkür ederim
• Nie ma za co – birşey değil
• Dzień dobry – İyi günler
• Proszę – lütfen



Inne przydatne zwroty

• Jak masz na imię? – İsminiz nedir?
• Mam na imię (…) – İsmim (...)
• Czy mówisz po angielsku? – İngilizce konuşur musunuz?
• Nie znam tureckiego – Türkçe bilmiyorum
• Nie rozmumiem – Sizi anlamıyorum
• Nie wiem – Bilmiyorum
• Przykro mi / przepraszam – Özür dilerim
• Przepraszam – Afedersiniz
• Napisz to proszę – Lütfen yazınız
• İle to kosztuje? – Ne kadar?
• Przepraszam, gdzie jest toaleta? – Afedersiniz, tuvalet nerede?
• Czy możesz mi pomóc? – Yardım edebilir misiniz?
• Smacznego – Afiyet olsun!



Co jeszcze warto wiedzieć o języku tureckim, przed wyjazdem na wymarzone wakacje? Jest to język aglutynacyjny, ojczysty dla ponad 83 milionów ludzi na całym świecie. Używany jest przede wszystkim w Turcji oraz na Cyprze Północnym, natomiast mniejsze skupiska mówiących znajdują się między innymi w Iraku, Grecji i Albanii. Język turecki dzieli się na wiele dialektów, a za podstawę języka literackiego i powszechnie używany standard uchodzi turecki stambulski. Współczesny alfabet turecki, oparty na alfabecie łacińskim, złożony jest z 29 liter i został wprowadzony w 1928 r. Nie ma w nim liter Q, W i X, natomiast występują dodatkowe znaki diakrytyczne: ç, ğ, ı, ö, ş, ü. Wcześniej język turecki był zapisywany za pomocą alfabetu arabskiego, a jeszcze wcześniej funkcjonowały tzw. runy tureckie. Co ważne, w języku tureckim istnieje silne rozgraniczenie w tytułowaniu osób oraz rozbudowany system wyrazów grzecznościowych, o czym warto pamiętać podczas wyjazdu. Turecki używa zaimków w drugiej osobie w zależności od stopnia zażyłości, grzeczności, statusu społecznego lub wieku. Dwa tureckie słowa siz i sen w tłumaczeniu na polski oznaczają „ty”, przy czym pierwsze jest bardziej formalne i ma zastosowanie wobec osób nieznajomych lub wyżej postawionych w społecznej hierarchii, natomiast druga forma jest zarezerwowana dla bliskich znajomych i rodziny.
Data Publikacji: 31.10.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.