Zainspiruj się

Wakacje w Indonezji, co warto wiedzieć przed wyjazdem

Jeśli planujesz daleką wyprawę, na przykład do jednego z krajów Azji, powinieneś poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, jakie dokumenty mogą być potrzebne, czy wymagane są jakieś szczepienia, czy są jakieś miejscowe przepisy prawne, o których warto pamiętać podczas pobytu (na przykład w Indonezji za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grozi kara śmierci).
O Bali, słynącej ze wspaniałej, dzikiej przyrody i… z elektryzującego życia nocnego, słyszał niemal każdy. I właśnie ta wyspa jest często najważniejszym powodem, dla którego turyści podejmują decyzję o wyjeździe do Indonezji. Pamiętać jednak trzeba, że Bali jest zaledwie jedną z ponad 17 tysięcy wysp archipelagu. Warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, co dokładnie chcesz zobaczyć, które wyspy odwiedzić, ponieważ jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem kulturowym, architektonicznym i krajobrazowym. Prawie każda wyspa ma odrębną kulturę, język i potrawy. Poniżej przedstawiamy w skrócie najważniejsze informacje ogólne, które miejmy nadzieję ułatwią Ci przygotowanie się na wyprawę do odległej i egzotycznej Indonezji.Indonezja – co warto wiedzieć przed wyjazdem?


Dokumenty.

Na mocy dekretu, który wszedł w życie 10 czerwca 2015 r. Indonezja jednostronnie zniosła obowiązek wizowy dla obywateli 45 państw, w tym Polski. W roku 2016 nastąpiła nowelizacja prawa regulującego ruch bezwizowy w Indonezji, rozszerzając między innymi dopuszczalny cel wizyty. Obecnie polscy turyści mogą wjechać na terytorium Indonezji na okres do 30 dni, bez możliwości przedłużenia pobytu bezwizowego, w celach nie tylko turystycznych, ale także między innymi na przykład w celu prowadzenia działalności kulturalnej, w celu rodzinnym lub społecznym. Ponadto nowelizacja umożliwiła wjazd i wyjazd z Indonezji w ramach bezwizowego ruchu turystycznego z 29 lotnisk, 88 przejść morskich i 7 lądowych, co znacznie ułatwia turystom podróżowanie.

W dalszym ciągu istnieje możliwość otrzymania wizy „on arrival” przy wjeździe (VoA) ważnej przez okres 30 dni. Niektórzy turyści podróżujący samodzielnie decydują się na jej wykupienie, gdyż możliwe jest jej przedłużenie na kolejnych 30 dni w najbliższym urzędzie imigracyjnym, po złożeniu wniosku i uiszczeniu urzędowej opłaty, bez konieczności opuszczania terytorium Indonezji. Paszport w momencie wjazdu na terytorium Indonezji musi być ważny przez jeszcze minimum 6 miesięcy.

Władze imigracyjne mają prawo zażądać okazania na granicy biletu powrotnego lub biletu na dalszą podróż poza granie Indonezji. Nie ma natomiast obowiązku udokumentowania ani deklarowania posiadania określonej kwoty niezbędnej na pokrycie kosztów pobytu. Jedynie osoby składające wniosek o przyznanie wizy VoA muszą mieć przy sobie kartę kredytową lub potwierdzone przez bank zaświadczenie o posiadaniu konta albo pisemną gwarancję od osoby zapraszającej o zapewnieniu utrzymania podczas pobytu. Te wymogi nie dotyczą oczywiście osób wjeżdżających na terytorium Indonezji w ramach wycieczek zorganizowanych przez biura podróży.

Bezpieczeństwo.

Niestety zagrożenie zamachami terrorystycznymi nadal w Indonezji występuje, pomimo zdecydowanych kroków i działań podejmowanych przez indonezyjskie władze, mających na celu walkę z tym zjawiskiem. Możliwe są ataki na cieszące się popularnością wśród turystów hotele, targi, kluby nocne. Dlatego zarówno Ambasada RP w Dżakarcie, jak i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zalecają osobom udającym się w te rejony zachowanie szczególnej ostrożności. Ponadto zarówno MSZ, jak i Ambasada na swoich stronach na bieżąco informują o ewentualnych zagrożeniach.

W Stolicy kraju – Dżakarcie – zagrożenie tzw. przestępczością pospolitą nie jest duże, ale na prowincji kradzieże i rozboje zdarzają się częściej. Przed podróżą należy wykonać kserokopie paszportu i biletów lotniczych, co w razie napaści uchroni Was przed większymi problemami. Zdarzają się, szczególnie na Bali, przypadki nagabywania turystów przez zorganizowane grupy oferujące nielegalne zakłady. Należy unikać takich rozrywek i nie dać się w nie wciągnąć, gdyż hazard jest w Indonezji surowo zabroniony i karalny.Szczepienia.

Przy wjeździe do Indonezji nie obowiązują żadne szczepienia, ale niektóre mogą być zalecane, gdyż w kraju tym można zachorować między innymi na dengę, malarię, wściekliznę, dur brzuszny oraz żółtaczkę typu A i B. Dlatego już około 10-8 tygodni przez planowaną podróżą warto skonsultować się z lekarzem lub sprawdzić w stacji sanitarno-epidemiologicznej, jakie są aktualne zalecenia dotyczące szczepień.

Na miejscu turyści powinni pamiętać o tym, że woda z kranu nie jest zdatna do spożycia, należy pić wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną. Należy także unikać kostek lodu w drinkach, które owszem, może przyjemnie chłodzą, ale mogą niestety poważnie zaszkodzić zdrowiu. Z uwagi na istniejące zagrożenie ptasią grypą zaleca się unikanie potraw z drobiu. Lokalne władze na Jawie oraz Bali zalecają zaopatrzenie się w dobre środki przeciw komarom (zwłaszcza w okresie pory deszczowej i tuż po jej zakończeniu) oraz profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych przed przyjazdem, w jego trakcie i dwa tygodnie po powrocie.

Ponieważ opieka medyczna w Indonezji – zarówno państwowa, jak i prywatna – jest płatna, zaleca się wykupienie przed podróżą odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Pamiętaj, że na zdrowiu nie warto oszczędzać, dlatego zawsze ubezpieczaj się w firmach sprawdzonych i wiarygodnych, które mają doświadczenie w obsłudze danego regionu.

Kwestie kulturowe.

Jak wspominaliśmy największą popularnością wśród turystów cieszy się hinduistyczna wyspa Bali i niestety spora grupa osób nie zdaje sobie sprawy, że Indonezja jest jednak w znacznej mierze krajem muzułmańskim. Warto mieć to na uwadze podczas pakowania walizki, do której lepiej nie wkładać kusych spódnic, szortów ledwie zakrywających pośladki, bluzek z dużymi dekoltami. Wiemy, że takie swobodne ubrania kojarzą się z wakacjami na rajskich wyspach, zwłaszcza gdy żar leje się z nieba, ale lepiej postawić na lekkie i przewiewne ubrania zasłaniające ramiona i nogi. Lokalni mieszkańcy są raczej konserwatywni, więc postarajmy się uszanować ich kulturę i obyczaje. Tak naprawdę najlepiej do walizki nie wkładać zbyt wiele, ot tylko to, co będzie nam potrzebne przez kilka pierwszych dni, ponieważ Indonezja jest zakupowym rajem. Tradycyjnie wyrabiane indonezyjskie batiki są słynne na całym świecie, a każdy region ma swoje unikalne wzory i patenty.

Bardzo istotne jest również pamiętanie o zasadzie prawej ręki. Tylko i wyłącznie prawa ręka służy do jedzenia, płacenia za zakupy i inne usługi oraz do witania się. Używanie do tych czynności lewej ręki może być odebrane jako zniewaga i brak szacunku. Źle widziane jest także okazywanie sobie nawzajem czułości w miejscach publicznych, więc zakochani powinni mieć się na baczności i zachowywać przyzwoicie.

Wszystkie przedstawione powyżej informacje dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia, choć na pierwszy rzut oka mogą wydać się trochę odstraszające, tak naprawdę mają na celu nie zniechęcenie Was od wyprawy do Indonezji, ale zachęcenie do zaplanowania jej z głową, w sposób jak najbardziej przemyślany i rozsądny. Dzięki dobrej organizacji i zachowaniu należytych środków ostrożności, czekają Was w Indonezji piękne chwile i niezapomniane wrażenia.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 21.08.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.5/6  10 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
4.7/6  57 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.2/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
6.0/6  2 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.3/6  2 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
5.3/6  2 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
4.8/6  11 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Top 10 atrakcji Madrytu. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Madryt, rzadko odwiedzany przez wypoczywających na plaży wczasowiczów, jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Hiszpanii oraz popularnym celem na weekendowy „city break”. Co warto zwiedzić w Madrycie, stolicy Hiszpanii? Przedstawiamy 10 największych atrakcji i zabytków Madrytu, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku. Przygotujcie się na piękne widoki i niezapomniane wrażenia z miasta pełnego zapierających dech atrakcji turystycznych. Od imponujących królewskich rezydencji, przez muzea, aż po…dworzec kolejowy. W Madrycie nie sposób się nudzić - miasto każdemu, bez względu na wiek czy upodobania, ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
krajobraz-kierunku
Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko! Pamukkale to niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Denizli, niecałe 200 km na wschód od egejskiego wybrzeża Turcji. Legendy głoszą, że była tu nawet Kleopatra! Znajduje się tu jedna z największych naturalnych osobliwości tego kraju, nazywana często przyrodniczym cudem świata – setki wapiennych tarasów w Pamukkale, przez które przelewa się woda, tworząc malowniczą i niespotykaną nigdzie indziej scenerię, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To jednak nie wszystko – przeczytaj, z czego słynie Pamukkale i czy warto tam pojechać podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie? Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami. Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.
krajobraz-kierunku
Grecka Kefalonia i jej największe atrakcje. Krótki przewodnik Jeśli zapytamy która grecka wyspa wydaje się być idealna na wymarzony wypoczynek, w pierwszej kolejności usłyszymy takie nazwy jak Zakynthos, Korfu czy Kreta. Po chwili namysłu być może ktoś doda Santorini, Rodos czy Mykonos. Jest wielce prawdopodobne, że Kefalonii na tej liście nie będzie. Zupełnie niesłusznie! Kefalonia oferuje wszystko co niezbędne by przeżyć niezapomniany urlop – przede wszystkim niezliczoną ilość przepięknych plaż (na wyspie jest ich tyle, że podczas tygodniowego wypoczynku, trzeba by odwiedzać trzy dziennie, żeby zobaczyć wszystkie), małe urokliwe miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i winiarnie produkujące doskonałe wina. Ci, którzy podczas urlopu lubią też zwiedzać, nie będą narzekać - na Kefalonii znajduje się kilka bardzo ciekawych jaskiń, klasztorów, zamków a nawet grobowców mykeńskich.