Wakacje w Indonezji, co warto wiedzieć przed wyjazdem

Jeśli planujesz daleką wyprawę, na przykład do jednego z krajów Azji, powinieneś poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, jakie dokumenty mogą być potrzebne, czy wymagane są jakieś szczepienia, czy są jakieś miejscowe przepisy prawne, o których warto pamiętać podczas pobytu (na przykład w Indonezji za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grozi kara śmierci).
O Bali, słynącej ze wspaniałej, dzikiej przyrody i… z elektryzującego życia nocnego, słyszał niemal każdy. I właśnie ta wyspa jest często najważniejszym powodem, dla którego turyści podejmują decyzję o wyjeździe do Indonezji. Pamiętać jednak trzeba, że Bali jest zaledwie jedną z ponad 17 tysięcy wysp archipelagu. Warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, co dokładnie chcesz zobaczyć, które wyspy odwiedzić, ponieważ jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem kulturowym, architektonicznym i krajobrazowym. Prawie każda wyspa ma odrębną kulturę, język i potrawy. Poniżej przedstawiamy w skrócie najważniejsze informacje ogólne, które miejmy nadzieję ułatwią Ci przygotowanie się na wyprawę do odległej i egzotycznej Indonezji.



Indonezja – co warto wiedzieć przed wyjazdem?


Dokumenty.

Na mocy dekretu, który wszedł w życie 10 czerwca 2015 r. Indonezja jednostronnie zniosła obowiązek wizowy dla obywateli 45 państw, w tym Polski. W roku 2016 nastąpiła nowelizacja prawa regulującego ruch bezwizowy w Indonezji, rozszerzając między innymi dopuszczalny cel wizyty. Obecnie polscy turyści mogą wjechać na terytorium Indonezji na okres do 30 dni, bez możliwości przedłużenia pobytu bezwizowego, w celach nie tylko turystycznych, ale także między innymi na przykład w celu prowadzenia działalności kulturalnej, w celu rodzinnym lub społecznym. Ponadto nowelizacja umożliwiła wjazd i wyjazd z Indonezji w ramach bezwizowego ruchu turystycznego z 29 lotnisk, 88 przejść morskich i 7 lądowych, co znacznie ułatwia turystom podróżowanie.

W dalszym ciągu istnieje możliwość otrzymania wizy „on arrival” przy wjeździe (VoA) ważnej przez okres 30 dni. Niektórzy turyści podróżujący samodzielnie decydują się na jej wykupienie, gdyż możliwe jest jej przedłużenie na kolejnych 30 dni w najbliższym urzędzie imigracyjnym, po złożeniu wniosku i uiszczeniu urzędowej opłaty, bez konieczności opuszczania terytorium Indonezji. Paszport w momencie wjazdu na terytorium Indonezji musi być ważny przez jeszcze minimum 6 miesięcy.

Władze imigracyjne mają prawo zażądać okazania na granicy biletu powrotnego lub biletu na dalszą podróż poza granie Indonezji. Nie ma natomiast obowiązku udokumentowania ani deklarowania posiadania określonej kwoty niezbędnej na pokrycie kosztów pobytu. Jedynie osoby składające wniosek o przyznanie wizy VoA muszą mieć przy sobie kartę kredytową lub potwierdzone przez bank zaświadczenie o posiadaniu konta albo pisemną gwarancję od osoby zapraszającej o zapewnieniu utrzymania podczas pobytu. Te wymogi nie dotyczą oczywiście osób wjeżdżających na terytorium Indonezji w ramach wycieczek zorganizowanych przez biura podróży.

Bezpieczeństwo.

Niestety zagrożenie zamachami terrorystycznymi nadal w Indonezji występuje, pomimo zdecydowanych kroków i działań podejmowanych przez indonezyjskie władze, mających na celu walkę z tym zjawiskiem. Możliwe są ataki na cieszące się popularnością wśród turystów hotele, targi, kluby nocne. Dlatego zarówno Ambasada RP w Dżakarcie, jak i polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zalecają osobom udającym się w te rejony zachowanie szczególnej ostrożności. Ponadto zarówno MSZ, jak i Ambasada na swoich stronach na bieżąco informują o ewentualnych zagrożeniach.

W Stolicy kraju – Dżakarcie – zagrożenie tzw. przestępczością pospolitą nie jest duże, ale na prowincji kradzieże i rozboje zdarzają się częściej. Przed podróżą należy wykonać kserokopie paszportu i biletów lotniczych, co w razie napaści uchroni Was przed większymi problemami. Zdarzają się, szczególnie na Bali, przypadki nagabywania turystów przez zorganizowane grupy oferujące nielegalne zakłady. Należy unikać takich rozrywek i nie dać się w nie wciągnąć, gdyż hazard jest w Indonezji surowo zabroniony i karalny.



Szczepienia.

Przy wjeździe do Indonezji nie obowiązują żadne szczepienia, ale niektóre mogą być zalecane, gdyż w kraju tym można zachorować między innymi na dengę, malarię, wściekliznę, dur brzuszny oraz żółtaczkę typu A i B. Dlatego już około 10-8 tygodni przez planowaną podróżą warto skonsultować się z lekarzem lub sprawdzić w stacji sanitarno-epidemiologicznej, jakie są aktualne zalecenia dotyczące szczepień.

Na miejscu turyści powinni pamiętać o tym, że woda z kranu nie jest zdatna do spożycia, należy pić wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną. Należy także unikać kostek lodu w drinkach, które owszem, może przyjemnie chłodzą, ale mogą niestety poważnie zaszkodzić zdrowiu. Z uwagi na istniejące zagrożenie ptasią grypą zaleca się unikanie potraw z drobiu. Lokalne władze na Jawie oraz Bali zalecają zaopatrzenie się w dobre środki przeciw komarom (zwłaszcza w okresie pory deszczowej i tuż po jej zakończeniu) oraz profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych przed przyjazdem, w jego trakcie i dwa tygodnie po powrocie.

Ponieważ opieka medyczna w Indonezji – zarówno państwowa, jak i prywatna – jest płatna, zaleca się wykupienie przed podróżą odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Pamiętaj, że na zdrowiu nie warto oszczędzać, dlatego zawsze ubezpieczaj się w firmach sprawdzonych i wiarygodnych, które mają doświadczenie w obsłudze danego regionu.

Kwestie kulturowe.

Jak wspominaliśmy największą popularnością wśród turystów cieszy się hinduistyczna wyspa Bali i niestety spora grupa osób nie zdaje sobie sprawy, że Indonezja jest jednak w znacznej mierze krajem muzułmańskim. Warto mieć to na uwadze podczas pakowania walizki, do której lepiej nie wkładać kusych spódnic, szortów ledwie zakrywających pośladki, bluzek z dużymi dekoltami. Wiemy, że takie swobodne ubrania kojarzą się z wakacjami na rajskich wyspach, zwłaszcza gdy żar leje się z nieba, ale lepiej postawić na lekkie i przewiewne ubrania zasłaniające ramiona i nogi. Lokalni mieszkańcy są raczej konserwatywni, więc postarajmy się uszanować ich kulturę i obyczaje. Tak naprawdę najlepiej do walizki nie wkładać zbyt wiele, ot tylko to, co będzie nam potrzebne przez kilka pierwszych dni, ponieważ Indonezja jest zakupowym rajem. Tradycyjnie wyrabiane indonezyjskie batiki są słynne na całym świecie, a każdy region ma swoje unikalne wzory i patenty.

Bardzo istotne jest również pamiętanie o zasadzie prawej ręki. Tylko i wyłącznie prawa ręka służy do jedzenia, płacenia za zakupy i inne usługi oraz do witania się. Używanie do tych czynności lewej ręki może być odebrane jako zniewaga i brak szacunku. Źle widziane jest także okazywanie sobie nawzajem czułości w miejscach publicznych, więc zakochani powinni mieć się na baczności i zachowywać przyzwoicie.

Wszystkie przedstawione powyżej informacje dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia, choć na pierwszy rzut oka mogą wydać się trochę odstraszające, tak naprawdę mają na celu nie zniechęcenie Was od wyprawy do Indonezji, ale zachęcenie do zaplanowania jej z głową, w sposób jak najbardziej przemyślany i rozsądny. Dzięki dobrej organizacji i zachowaniu należytych środków ostrożności, czekają Was w Indonezji piękne chwile i niezapomniane wrażenia.

Data Publikacji: 21.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!