Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

Nowa Zelandia wakacje

Nowa Zelandia
Nowa Zelandia

Nowa Zelandia

Stolica: Wellington

Waluta: NZD

Powierzchnia: 268 680 km 2

Liczba ludności: ‍4 393 500

Dlaczego warto wyjechać na wakacje do Nowej Zelandii?

Nowa Zelandia to jeden z najbardziej spektakularnych krajów świata, słynący z przepięknej, dziewiczej i bardzo zróżnicowanej przyrody. Znajdziemy tu zarówno pokryte śniegiem góry oraz lodowce, jak i wulkany, niesamowite zjawiska geotermalne i pokryte czarnym piaskiem plaże. Wszyscy fani ekranizacji Władcy Pierścieni będą z pewnością zachwyceni, że mogą na własne oczy zobaczyć Mordor, Górę Przeznaczenia czy Shire. Ponadto w trakcie wczasów w Nowej Zelandii można spotkać florę i faunę, której nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie, np. ptaki kiwi. Podróż do Nowej Zelandii to unikatowe przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci każdego, kto zdecyduje się tu wybrać!

Co warto wiedzieć przed urlopem w Nowej Zelandii? – praktyczny przewodnik

 • Nowa Zelandia to wyspiarski kraj położony na Pacyfiku, na południowy wschód od Australii. Powierzchnia państwa wynosi 680 km² i mieszka tu 4,5 mln osób.
 • Największe wyspy kraju to Wyspa Południowa (Te Waipounamu) o powierzchni ok. 150 tys. km² oraz Wyspa Północna (Te Ika-a-Māui) zajmująca obszar 115 tys. km², na której znajduje się stolica Nowej Zelandii – Wellington, oraz największe miasto kraju – Auckland. Główne wyspy oddziela od siebie Cieśnina Cooka, która w najwęższym miejscu ma 22 kilometry szerokości.
 • Przez centralną część Wyspy Południowej biegnie pasmo Alp Południowych z najwyższym szczytem kraju Aoraki (Mount Cook) mierzącym 3.724 m n.p.m. Wyspa Północna jest nieco mniej górzysta, ale występuje tu szereg zjawisk wulkanicznych.
 • Nowa Zelandia jest dominium Wielkiej Brytanii, na czele państwa stoi brytyjska królowa Elżbieta II, reprezentowana tu przez gubernatora generalnego.
 • Oficjalne języki kraju to angielski, maoryski i migowy.
 • Obywatele polscy wybierający się na wczasy do Nowej Zelandii w celach turystycznych na okres do 3 miesięcy nie potrzebują wizy. Należy mieć ze sobą paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia Nowej Zelandii, dokumenty świadczące o turystycznym charakterze podróży, bilet powrotny i pieniądze na cały okres pobytu. Oprócz tego przed podróżą należy uzyskać pozwolenie na wjazd NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority) i uiścić opłatę 9 NZD (jeśli rejestrujemy się przez aplikację) lub 12 NZD (jeśli rejestrujemy się przez stronę internetową).
 • W Nowej Zelandii obowiązuje ruch lewostronny.
 • Gniazdka elektryczne są inne niż w Polsce (3 skośne płaskie otwory), dlatego należy zabrać ze sobą przejściówkę.

Szczepienia

Nie ma obowiązku specjalnych szczepień, warto natomiast zaszczepić się na tężec, błonicę i wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Waluta

Walutą kraju jest dolar nowozelandzki (NZD), który dzieli się na 100 centów. Można wziąć ze sobą dolary australijskie lub amerykańskie, funty brytyjskie lub euro i wymienić na miejscu. Kartą można zapłacić praktycznie wszędzie, a bankomaty są powszechnie dostępne.

1 EUR = 1,72 NZD

1 USD = 1,50 NZD

1 PLN = 0,38 NZD

1 NZD = 2,64 PLN

Pogoda w Nowej Zelandii

Dominuje klimat oceaniczny – łagodny na Wyspie Północnej i chłodny na Wyspie Południowej. Jest dosyć deszczowo i wietrznie, szczególnie w południowej i zachodniej części kraju, więc pogoda w Nowej Zelandii potrafi się bardzo dynamicznie zmieniać w ciągu dnia.

Ponieważ Nowa Zelandia znajduje się na półkuli południowej, pory roku są odwrócone względem Europy.

Średnie temperatury w Auckland wynoszą latem 22-24°C w dzień 15-17°C w nocy, wiosną i jesienią 17-20°C w dzień i 11-15°C w nocy i zimą 14-15°C w dzień i 8-10°C w nocy. Opady deszczu pojawiają się przez cały rok, z tym że najwięcej pada zimą (135-145 mm miesięcznie, czyli ok. 14-16 deszczowych dni). Najwięcej godzin słonecznych notuje się w styczniu (7,5), najmniej w czerwcu (3,5). Woda jest chłodna przez cały rok – jej temperatura wynosi od 15°C wczesną wiosną do 20-21°C.

Wyspa Południowa jest chłodniejsza i znacznie bardziej wietrzna. Zimą, szczególnie w południowej części wyspy, może się pojawić śnieg i mróz.

Średnie temperatury w Invercargill wynoszą latem 18-19°C w dzień i 9-10°C w nocy, wiosną i jesienią 12-16°C w dzień i 6-8°C w nocy i zimą 10-11°C w dzień i 1-2°C w nocy. Roczna suma opadów wynosi 1145 mm, a deszcze są w miarę równomiernie rozłożone na wszystkie miesiące.

Najlepszą porą na wakacje w Nowej Zelandii jest tutejsze lato (okres od grudnia do marca), na północy jest wówczas przyjemnie ciepło, a południu zaś chłodnawo, lecz nie zimno.

Co zobaczyć podczas wakacji w Nowej Zelandii?

Wyspa Północna:

 • Parku Narodowego Tongariro – park narodowy, który posłużył jako Mordor w ekranizacji Władcy Pierścieni z malowniczymi Szmaragdowymi Jeziorami, wulkanami Ruapehu i Ngauruhoe (który „zagrał” Górę Przeznaczenia) oraz wodospadem Taranaki.
 • Jezioro Taupo – znajdujące się w kalderze wulkanu jezioro o powierzchni 616 km².
 • Wai-o-tapu – strefa geotermalna, gdzie można zobaczyć jeziora błotne, fumarole, a także mnóstwo kolorowych jezior i skał. W pobliżu znajduje się gejzer Lady Knox.
 • Te Puia – strefa geotermalna z gejzerem Pohutu, gorącymi źródłami, Instytutem Kultury Maoryskiej i centrum ochrony ptaka kiwi.
 • Waimangu – strefa geotermalna powstała w 1886 r. z Jeziorem Frying Pan – największym akwenie na świecie z wrzącą wodą.
 • Hobbiton – plan filmowy, gdzie kręcono sceny Władcy Pierścieni i Hobbita dziejące się w Shire.
 • Jaskinie Waitomo – kompleks jaskiń słynących z licznej populacji świecących larw owadów z gatunku Arachnocampa luminosa.
 • Kitekite Falls – malowniczy wodospad z 3 progami, o wysokości 40 m.
 • Piha Beach – niezwykle urokliwa piaszczysta plaża, przy której znajdują się klify.
 • Wellington – stolica kraju z punktem widokowym Victoria Peak, budynkami Parlamentu, katedrą św. Pawła i przyjemnym deptakiem Cuba Street.
 • Auckland – największe miasto kraju z wieżą Sky Tower, z której rozpościera się przepiękna panorama na okolicę, historyczną dzielnicą miasta – Devonport, urokliwymi nadmorskimi przedmieściami Mission Bay, parkiem Auckland Domain, muzeum miejskim z bogatymi zbiorami prezentującymi kulturę maoryską, a także florę i faunę Nowej Zelandii.

Do największych atrakcji Wyspy Południowej należą natomiast: Jezioro Tekapo, lodowce Tasmana, Fox i Franciszka Józefa, parki narodowe Abel Tasman, Kahrangi, Góry Cooka i Nelson Lakes.

Loty do Nowej Zelandii

Największe lotniska kraju to Auckland International Airport (AKL) i Wellington International Airport (WLG) na Wyspie Północnej oraz Christchurch International Airport (CHC) i Queenstown International Airport (ZQN) na Wyspie Południowej. Żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich połączeń z Polski – można więc połączyć wczasy w Nowej Zelandii z wizytą w Australii lub wybrać lot z Polski do Auckland z przesiadką np. w Dubaju. Podróż z Polski do Nowej Zelandii zajmuje min. 25 godzin (z przesiadką).

Krótka historia Nowej Zelandii

Według wierzeń Maorysów, ich przodkowie przybyli na Nową Zelandię z mitycznej wyspy na Pacyfiku zwanej Hawaiki, utożsamianej przez historyków z Tahiti. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł do brzegów kraju, był Holender Abel Tasman w 1642 r., w drugiej połowie XVII w. dopłynął tu Thomas Cook. Jego dzienniki podróży zainspirowały kolonistów z Europy do osiedlania się na wyspach, początkowo byli to przede wszystkim łowcy wielorybów i fok.

Na początku XIX w. na Nową Zelandię dotarli misjonarze, którzy z czasem przekonali większość Maorysów do przyjęcia chrześcijaństwa. W 1840 r. podpisano Traktat z Waitangi, który gwarantował Maorysom własność ziemi w zamian za uznanie zwierzchnictwa Wielkiej Brytanii, dawał zielone światło do brytyjskiej kolonizacji i zezwalał na kupno ziemi wyłącznie Brytyjczykom. Wkrótce jednak wybuchły walki między rdzenną ludnością a osadnikami z Europy, którzy zmuszali Maorysów do sprzedaży najlepszych ziem. W konsekwencji Maorysi owe ziemie utracili, a ich populacja zaczęła maleć. W 1907 r. kraj uzyskał status dominium, a 40 lat później został niepodległym państwem w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Co zjeść w Nowej Zelandii?

Będąc na wczasach w Nowej Zelandii, koniecznie trzeba spróbować tutejszych owoców morza (ostryg, langusty, omułków zielonowargorych), jagnięciny, fish and chips, dań z grilla, ślimaków paua, batatów (kumara), owoców feijoa (akka sellowa) i kiwi.

 • Hāngī – tradycyjny maoryski sposób przygotowywania potraw (zwykle mięsa i warzyw) w podziemnym piecu.
 • Meat pie – zapiekanki mięsne występujące w różnych wersjach, np. z bekonem, kurczakiem, łososiem, jajkiem, jagnięciną i miętą.
 • Kiwi Burger – burger z burakiem, jajkiem, sałatą i serem.
 • Marmite – pasta z ekstraktu drożdżowego.
 • Jaffa – małe czekoladowe kuleczki oblane polewą z lekką pomarańczową nutą.
 • Afgan – tradycyjne ciastko z mąki, masła, płatków kukurydzianych, cukru i kakao z czekoladowym lukrem i połową orzecha włoskiego na wierzchu.
 • Pavlova – deser bezowy z bitą śmietaną i owocami.
 • Lody Hokey Pokey – lody waniliowe z kawałkami karmelizowanego toffi.

Przepisy celne

Do Nowej Zelandii wolno wwieźć 50 papierosów lub 50 g cygar, lub 50 g tytoniu, 3 butelki mocnego alkoholu (max. 1.125 ml każda) i 4,5 l wina lub 4,5 l piwa, przedmioty osobistego użytku oraz prezenty do wartości 110 NZD.

Środki pieniężne powyżej 10.000 NZD trzeba zgłosić.

Nie wolno wwozić świeżych owoców i całej gamy innych produktów spożywczych. Przed wyjazdem najlepiej zapoznać się z listą towarów dozwolonych na oficjalnej stronie służb celnych – https://www.customs.govt.nz/. Wszelkie produkty spożywcze wwożone do kraju muszą być zgłoszone.

Ceny w Nowej Zelandii

W sklepach: chleb tostowy 3,30 NZD, sześciopak bułek 1,75 NZD, mleko 1,90 NZD, sześciopak jogurtu 5 NZD, cola 1,5 l 3,80 NZD, woda 0,90 NZD, mały słoik marmite 4 NZD, czekolada Whittaker’s 5,5 NZD, ciasteczko Cookie Time 2,50 NZD, Lemon & Paeroa 1,5 l 3,80 NZD, pasta do zębów 3 NZD, szampon 5 NZD, wino 15 NZD, piwo 3 NZD.

W restauracjach: kawa 3-5 NZD, zupy od 9 NZD, dania główne w restauracjach typu fast food od 13 NZD, w restauracjach 20 NZD, burgery od 9 NZD, pizza 12 NZD.

Litr benzyny kosztuje ok. 2,4 NZD, bilet komunikacji miejskiej 3,50 NZD, taksówka 3,25 opłaty początkowej i 3 NZD za kilometr, wynajem auta od 45 NZD dziennie.

Co zabrać na wakacje do Nowej Zelandii?

Odzież przeciwdeszczowa (kurtka, spodnie), wygodne buty, cieplejsze ubrania na wieczór lub jeśli planujemy podróż na Wyspę Południową, lub w zimie.

Krem z filtrem UV, podstawowy zestaw leków.

Jakie pamiątki przywieźć z Nowej Zelandii?

Produkty spożywcze: sery Kāpiti, Whitestone i Puhoi Valley, czekolada Whittaker’s, ciasteczka Cookie Time, wino, napój Lemon & Paeroa, miód manuka.

Produkty użytkowe: naszyjnik z jadeitu, wyroby z wełny merino (sweter, koc, szalik), koszulka All Blacks (drużyny rugby), kosmetyki z błota geotermalnego, wyroby z drewna (talerze, patery), biżuteria z motywem liścia paproci.

Produkty dekoracyjne: gadżety związane z Władcą Pierścieni, maskotki ptaka kiwi i owieczki, sztuka maoryjska.

Najlepsze artykuły o Nowej Zelandii:

Wyjątkowe zdjęcia z Nowej Zelandii

Wyjątkowe zdjęcia z Nowej Zelandii

Natura Nowej Zelandii sprawia, że jest to istny raj na Ziemi. Przedstawiamy najpiękniejsze fotografie obrazujące wyjątkowe miejsca w Nowej Zelandii. Zainspiruj się blogiem o podróżach r.pl

Jezioro o wielkości miasta – Taupo, Nowa Zelandia

Jezioro o wielkości miasta – Taupo, Nowa Zelandia

Znajdujące się w Nowej Zelandii jezioro Taupo należy do największego w kraju. Dlaczego warto je odwiedzić? Dowiedz się więcej na blogu r.pl.

Te zakątki świata warto zobaczyć chociaż raz w życiu!

Te zakątki świata warto zobaczyć chociaż raz w życiu!

13 ciekawostek na temat Nowej Zelandii

13 ciekawostek na temat Nowej Zelandii

Gdyby zapytać kogokolwiek, czy kojarzy jakieś zabytki Nowej Zelandii, prawdopodobnie odpowiedź by nie padła. Dumą tego kraju i tym, co przyciąga turystów jest to, co oferuje nieokiełznana natura. To jednak znacznie więcej niż można się spodziewać po takiej rekomendacji. Znajdziemy tutaj zjawiska kompletnie unikatowe, rozsławione przez wielki biznes kinematograficzny.

Klimat i pogoda w Nowej Zelandii – co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Klimat i pogoda w Nowej Zelandii – co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Dodatnie temperatury, trwające przez okrągły rok i oceaniczny klimat podzwrotnikowy sprawiają, że Nowa Zelandia przyciąga turystów spragnionych bezpośredniego kontaktu z dziką, piękną i niemal zawsze zieloną przyrodą.

Opinie o Nowej Zelandii:

5.6/6

Ocena ogólna Nowa Zelandia

6.0 / 6
Zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń

Nowa Zelandia pełna jest różnorodności, niesamowitych miejsc, zapierających dech widoków. Ktoś kiedyś powiedział: "chcesz zobaczyć co świat ma do zaoferowania? Jedź do Nowej Zelandii- tam jest wszystko". I chyba coś w tym jest ;)Dodał(a):
Monika, SOSNOWIEC, 2020.04.02
6.0 / 6
Zaskakująco piękna Nowa Zelandia

Nowa Zelandia chwilami przypominała mi Irlandię. I plenery, i ludzie. Również bardzo przyjazny kraj. Bardziej europejski niż Australia. Widoki zapierające dech. Rotorua i Auckland absolutne hity tej wycieczki. Zaskakująco piękne.Dodał(a):
Wielbicielka Antypodów, 2019.08.07
6.0 / 6
Soczysta zieleń krajobrazu

Piękny, zielony krajobraz nieskończonych pól i lasów srebrnej paproci. Tysiące owiec i krów na pastwiskach. Broniący swojej przyrody ludzie, jednocześnie otwarci i skłonni do pomocy. Rdzenny lud - Maorysi, kultywujący swoje tradycje, czego mieliśmy przyjemność doświadczyć. Tym razem napatrzyłam się, co nie miara z okien naszego busa :)Dodał(a):
Kasia i Tomek, 2019.11.24
6.0 / 6
Po prostu raj na Ziemi

Obie wyspy są piękne. Na południowej wyspie Park przy górze Cooka, Fiordy Milford, Miasto Queenstown. Północna wyspa to Hobbiton zdecydowanie i Auckland. Obie wyspy zielone, Widoki nieziemskie.Dodał(a):
MARIA, Opole, 2020.03.20
6.0 / 6
Piękne miejsca...

Jak ktoś lubi ogladać świat, to trzeba zobaczyć ten kraj, z pięknym krajobrazem i gdzie żyje wielokrotnie więcej zwierząt niż ludzi:)Dodał(a):
Zbigniew Ignacy, Łódź, 2019.11.23
5.0 / 6
Nowa Zelandia

Przepiękna. Żałuję, że nie było zwiedzania drugiej części wyspy. Wrażenie zrobiły, gejzery. przyroda. Wizyta w Hobbiton i po parkach .Dodał(a):
uczestniczka wycieczki, 2020.04.02
5.0 / 6
Kiwi

Objazd po kraju Kiwi aż nadto wyczerpał potrzebę zwiedzenia tego państwa. Wszystkie najważniejsze miejsca, dużo atrakcji, długi czas pobytu dały pełne odczucie tamtejszego klimatu.Dodał(a):
Michał Kamil, Warszawa, 2020.02.15
5.0 / 6
Impreza A -Z druga część Nowa Zelandia

Piękne i autentycznie zielone Wyspy / Południowa i Północna /. Urzekająca przyroda i przepiękne widoki oraz interesujące miasta Queensland i Auckland.Dodał(a):
Anna i Eugeniusz, 2020.02.11
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem