Klimat i pogoda w Nowej Zelandii – co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Dodatnie temperatury, trwające przez okrągły rok i oceaniczny klimat podzwrotnikowy sprawiają, że Nowa Zelandia przyciąga turystów spragnionych bezpośredniego kontaktu z dziką, piękną i niemal zawsze zieloną przyrodą. Obydwie wyspy – północna i południowa – cechują się niezwykle zbliżoną pogodą. Różnicę przejawiają dopiero w pełni sezonu zimowego i letniego. Lipiec – najzimniejszy miesiąc – w części południowej przynosi czasami do 10 stopni Celsjusza mniej niż na północy. Styczeń, który jest najcieplejszym miesiącem, daje przewagę północnej wyspie od 3 do 5 stopni.

Klimat w Nowej Zelandii. Jakich warunków pogodowych można się tu spodziewać?

Mimo sąsiedztwa z Australią, Nowa Zelandia wyróżnia się nieco innymi warunkami pogodowymi. Panuje tu klimat podzwrotnikowy i umiarkowany, ciepły morski. Funkcjonuje też podział na cztery pory roku, jednak przypadają one w innych miesiącach niż w Europie. Lecąc tam w okresie polskiej zimy, można spodziewać się najwyższych temperatur – a to z tego względu, że od grudnia do lutego trwa lato. Pogoda w Nowej Zelandii w tym czasie nie tak upalna jak chociażby w Polsce – średnia temperatur wynosi 20-23 stopnie Celsjusza. Względnie niskie temperatury nie wykluczają jednak silnego promieniowania słonecznego.



Jesień przypada tu na okres od marca do maja. Analogicznie, najzimniejszy okres przypada na lipiec, kiedy w Polsce panują najwyższe upały. Zima rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do końca sierpnia. Z klasycznych jej oznak występują tu zwłaszcza przymrozki, choć generalnie można ją uznać za łagodną. Zamiast śniegu, w okresie nowozelandzkiej zimy należy spodziewać się przede wszystkim obfitych opadów deszczu (zwłaszcza na Wyspie Północnej), a czasem nawet i gradu. Najbardziej dotkliwy bywa porywisty wiatr, zdolny bez trudu połamać parasol, oraz wysoka wilgotność powietrza. Śnieg w głębi kraju pada dość rzadko. Zdecydowanie częściej można go spotkać na południu oraz w okolicach górskich. Wraz z początkiem września, czyli nowozelandzkiej wiosny, temperatury powoli rosną. Jeżeli chodzi o letnie temperatury w Nowej Zelandii, to pod koniec listopada zbliżają się one do granicy 20 stopni Celsjusza.

Lato – jakie aktywności można podejmować w tym czasie w Nowej Zelandii?

W najcieplejszym okresie roku, przypadającym tu od grudnia do marca, można spędzać aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Skłaniają do tego górskie szlaki, ale również wyjątkowo malownicze fiordy. Wybierając się na wyprawę w takie rejony, obowiązkowo trzeba ze sobą zabrać wygodne buty trekkingowe (najlepiej nieprzemakalne), kurtkę i ciepłą bluzę. Przydadzą się również dobre okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy – w Nowej Zelandii poziom promieniowania UV jest wysoki. Warto wziąć również spray na komary, gdyż z powodu wysokiej wilgotności powietrza jest tu ich dosyć sporo.





Wyspa Południowa obfituje w parki narodowe, pełne różnorodnych gatunków fauny i flory. Przyjeżdżając do Nowej Zelandii wiosną czy latem, zdecydowanie warto wybrać się przynajmniej do jednego z 10 tu istniejących. Wyspa Północna, choć z natury cieplejsza (bo leżąca bliżej równika), może pochwalić się jedynie 4 parkami narodowymi. Mimo to również one mogą zaskoczyć turystów swoim pięknem – na uwagę zasługuje przede wszystkim Tongarino – najstarszy rezerwat przyrodniczy Nowej Zelandii z aktywnymi wulkanami.

Nowa Zelandia – kiedy jechać? Najciekawsze atrakcje na wyspie zimą

Wyspa Północna w okresie od czerwca do sierpnia sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. W tym okresie stok u podnóża Mount Ruapehu jest zaśnieżony, co umożliwia fanom narciarstwa swobodne zjazdy. Wiele radości z odkrywania okolicy pokrytej białym puchem znajdą również miłośnicy górskiej turystyki i pieszych wycieczek.

Pogoda w Nowej Zelandii, czyli jakie temperatury panują w stolicy (Wellington)

W tym regionie zimy są raczej łagodne – z punktu widzenia mieszkańca Polski. W ciągu dnia termometr może wskazywać nawet 15 stopni. Miejscowi mawiają, że codziennie może przewinąć się do czterech pór roku. Objawia się to częstym pojawianiem się deszczu i słonecznych rozpogodzeń – niemalże na zmianę. Jednak stolica latem postrzegana jest jako słoneczne miejsce. W codziennym ekwipunku nie powinno zatem zabraknąć wygodnych kurtek i poręcznych parasolek. Na te drugie należy uważać ze względu na porywający je wiatr, nadciagający od strony oceanu. W nocy, słupki rtęci nie schodzą zazwyczaj poniżej 6 stopni, a rzadkością jest ujemna temperatura.

Data Publikacji: 16.01.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.