Sousse (Tunezja) - atrakcje. Co warto zobaczyć?
Poznaj atrakcje, które czynią Sousse wyjątkowym punktem na mapie Tunezji. To świetny kierunek zarówno dla kochających zwiedzanie, jak i odpoczynek!
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Tematyka
Sezon (1)
Dokumenty
Oferty
Możesz usunąć część kryteriów wyszukiwania i spróbować ponownie.
Tunezja
Stolica: Tunis
Waluta: TND
Powierzchnia: 163 610 km 2
Liczba ludności: 10 531 767
Walutą Tunezji jest dinar tunezyjski (TND), który dzieli się na 1000 milimów. Najlepiej wziąć ze sobą euro lub dolary i wymienić na miejscu. Kantory znajdują się zarówno na lotnisku, w hotelach, jak i w miastach. Kurs we wszystkich tych miejscach jest porównywalny. Kartą można zapłacić jedynie w większych sklepach i restauracjach.
1 EUR = 3,30 TND
1 USD = 2,71 TND
1 PLN = 0,74 TND
1 TND = 1,36 PLN
Z kraju nie wolno wywozić dinarów (mogą być skonfiskowane na lotnisku przy wylocie), warto więc nie wymieniać od razu za dużej kwoty. Jeśli komuś zostanie lokalna waluta, trzeba ją z powrotem wymienić na dewizy na lotnisku (jest do tego niezbędny kwit wymiany na dinary).
Sezon turystyczny w Tunezji trwa od wiosny do jesieni (kwiecień – październik). Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień – średnia temperatura wynosi wówczas 30 °C na Djerbie i 32 °C na lądzie. W tych miesiącach raczej nie występują opady deszczu a temperatura wody morskiej to ok. 24-26 °C.
W kwietniu, maju, wrześniu i październiku jest mniej upalnie (18-25 °C), więc są to idealne miesiące na zwiedzanie kraju, jednak jeśli ktoś ze zwiedzaniem chce połączyć kąpiele morskie, lepiej wybrać się do Tunezji wczesną jesienią, ponieważ woda jest jeszcze nagrzana po lecie.
Najzimniejszym i najbardziej deszczowym okresem jest grudzień, styczeń i luty – słupki rtęci pokazują wówczas 14-15 °C, i pada średnio 9-10 dni w miesiącu.
W Tunezji jest wiele interesujących miejsc, koniecznie jednak trzeba zobaczyć:
Więcej informacji o atrakcjach znajdziesz w artykule najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć na blogu.
Tunezja ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Tak naprawdę najważniejsza jest Djerba. Leżąca na południowym-wschodzie wybrzeża wyspa jest największą w kraju (514 km²) i stanowi najważniejszą destynację turystyczną Tunezji. Na Djerbie znajdują się najlepsze hotele i najpiękniejsze plaże, a wyspa stanowi świetny punkt wypadowy do zwiedzania południa kraju, dlatego to właśnie tu przyjeżdża najwięcej turystów odwiedzających Tunezję.
Na wyspie jest też wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, m.in. Muzeum Tradycji i Kultury Djerby w Guellali, synagoga El Ghriba w Erriadh, stolica wyspy Houmt Souk ze wspaniałym bazarem i farma krokodyli Djerba Explore Park.
Głównym portem lotniczym kraju jest lotnisko w stolicy Tunis Carthage (TUN), jednak biura podróży, w tym i Rainbow, w sezonie letnim preferują loty czarterowe na Djerbę i do Enfidhy. Na Djerbę można polecieć z Poznania, Warszawy i Katowic. Do Enfidhy latają samoloty z Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Katowic. Lot z Polski do Tunezji trwa ok. 3 godzin. Pełną ofertę lotów czarterowych do Tunezji znajdziesz tutaj.
Tunezja ma bardzo bogatą historię, której odzwierciedleniem jest różnorodność tutejszych zabytków. Pierwsze ludy koczownicze pojawiły się tu na przełomie III i II tysiąclecie p.n.e., a w II tysiącleciu p.n.e. zaczęła się kolonizacja fenicka. Najważniejszą i najsłynniejszą z kolonii fenickich była Kartagina.
Po wojnach punickich teren ten wszedł w skład Imperium Rzymskiego (II w. p.n.e.), potem podbili go Wandalowie (V w.), Bizantyjczycy (VI w.), Arabowie (VII w.) i Turcy Osmańscy (XVI w.). W 1881 roku ustanowiono w Tunezji protektorat francuski, który (z wyjątkiem krótkiej okupacji włosko-niemieckiej podczas II wojny światowej) trwał aż do 1954 roku, kiedy to kraj uzyskał autonomię. Pełną niepodległość Tunezja uzyskała w 1956 roku, a w roku 1957 proklamowano republikę.
Pierwszym prezydentem niepodległej Tunezji był Habib Burgiba. Reformy, które przeprowadził przez 30 lat swoich rządów: liberalizacja życia, laicyzacja, wprowadzenie cywilnego kodeksu karnego i konstytucji, równouprawnienie kobiet, zakaz poligamii, nacjonalizacja części gospodarki, uczyniły z Tunezji nowoczesny kraj. W 1987 r. Burgiba został odsunięty od władzy przez Zajna al-Abidina ibn Aliego, którego rządy doprowadziły do kryzysu gospodarczego i pauperyzacji większości mieszkańców. W 2010 roku w kraju wybuchły demonstracje, dające początek tzw. arabskiej wiośnie, która później rozlała się na kolejne państwa Maghrebu i Bliskiego Wschodu.
Na ukształtowanie się dzisiejszej kuchni tunezyjskiej miały wpływ rozmaite ludy, które przez wieki przewijały się przez terytorium kraju. Jest ona mieszanką kuchni berberyjskiej i arabskiej, z elementami kuchni żydowskiej, francuskiej, andaluzyjskiej, tureckiej a nawet włoskiej. Podstawą wielu dań jest jagnięcina i baranina, drób, ryby, kasze (szczególnie kuskus) i przyprawy (głównie kolendra i kumin) oraz harissa, czyli pasta z papryczek chili.
Podczas pobytu w Tunezji warto spróbować następujących dań:
Tunezja jest stosunkowo tanim krajem. Butelka wody kosztuje poniżej 1 TND, lokalne piwo 4 TND, kawa 2 TND, herbata 2-5 TND, sok ze świeżo wyciskanych owoców 5 TND, soda 1,5 TND, oliwa z oliwek 10-12 TND, tunezyjski fast food (lokalny placek z warzywami i mięsem) 7-9 TND, lunch od 20 TND.
Za taksówkę zapłacimy: 0,5 TND opłata początkowa i 1 TND za kilometr.
Wynajęcie samochodu to kosztu ok. 100 TND dziennie.
Wybierając się na urlop do Tunezji, trzeba koniecznie zabrać paszport ważny minimum 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia kraju, potwierdzenie ubezpieczenia, wydrukowany i podpisany formularz wjazdowy ze strony https://app.e7mi.tn oraz zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR lub o ukończeniu pełnego cyklu szczepienia przeciw COVID-19, bądź o przechorowaniu koronawirusa (więcej w sekcji Koronawirus w Tunezji). Jeśli podróżujemy z biurem podróży, konieczne jest również posiadanie vouchera hotelowego.
Pamiętajmy też o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy, podstawowym zestawie leków (tabletki ,przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka na poparzenia słoneczne) i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujemy zwiedzanie meczetów, pamiętajmy o zabraniu odpowiedniego stroju (panowie dłuższe spodnie, panie chusty na głowę, skromny strój zakrywający dekolt, ramiona i łydki).