Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

Kobieta z lornetką

Dla tak zawężonych kryteriów nie znaleźliśmy ofert.

Możesz usunąć część kryteriów wyszukiwania i spróbować ponownie.

Poniżej znajdziesz wycieczki o zbliżonych kryteriach wyszukiwania

Kobieta z lornetką

Poniżej znajdziesz wycieczki o zbliżonych kryteriach wyszukiwania

5.8/6  (34 oceny)
Polecana oferta
Royal Karthago
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
13.02.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
1 880zł/os.
Cena regularna: 2 180 Najniższa cena z 30 dni: 1 880 zł
5.3/6  (77 ocen)
Vincci Dar Midoun
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
13.02.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
1 930zł/os.
Cena regularna: 2 230 Najniższa cena z 30 dni: 1 930 zł
4.9/6  (61 ocen)
Djerba Castille
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
13.02.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
1 950zł/os.
Cena regularna: 2 250 Najniższa cena z 30 dni: 1 950 zł
5.5/6  (58 ocen)
Fiesta Beach
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
13.02.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
1 951zł/os.
Cena regularna: 2 251 Najniższa cena z 30 dni: 1 951 zł
Welcome Meridiana Resort & Thalasso
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
09.01.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
2 026zł/os.
Cena regularna: 2 426 Najniższa cena z 30 dni: 1 504 zł
5.4/6  (92 oceny)
Vincci Helios Beach
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
02.01.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
2 026zł/os.
Cena regularna: 2 426 Najniższa cena z 30 dni: 1 531 zł
4.8/6  (10 ocen)
Venice Beach
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
24.10.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
2 032zł/os.
4.9/6  (86 ocen)
Djerba Aqua Resort
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
02.01.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
2 056zł/os.
Cena regularna: 2 456 Najniższa cena z 30 dni: 1 552 zł
5.3/6  (124 oceny)
Bestseller
Djerba Resort
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
13.02.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
2 061zł/os.
Cena regularna: 2 361 Najniższa cena z 30 dni: 2 061 zł
4.6/6  (106 ocen)
Monarque Dar Djerba Zahra
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
24.10.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
2 061zł/os.
Tunezja
Tunezja

Tunezja

Stolica: Tunis

Waluta: TND

Powierzchnia: 163 610 km 2

Liczba ludności: ‍10 531 767

Dlaczego warto wyjechać do Tunezji?

Tunezja jest jednym z bezpieczniejszych i bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich, a do tego niezwykle ciekawym i różnorodnym. Mamy tu interesujące zabytki fenickie i rzymskie, malownicze, pełne krętych uliczek mediny, pustynne krajobrazy Sahary służące jako plenery do wielu filmów oraz piękne długie plaże. Kuchnia tunezyjska zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy, a serdeczność Tunezyjczyków na długo pozostanie w pamięci. Więcej przeczytasz na naszym blogu: Dlaczego warto wyjechać do Tunezji?

Co warto wiedzieć przed podróżą do Tunezji – praktyczny przewodnik

 • Tunezja jest krajem świeckim, ale dominującą religią jest islam sunnicki.
 • Tunezja leży w strefie czasowej UTC + 1, nie ma czasu letniego. Oznacza to, że w okresie wakacyjnym w Polsce jest godzinę później niż w Tunezji.
 • Polacy jadący do Tunezji na okres do 90 dni nie muszą posiadać wizy.
 • Woda z kranu nadaje się do picia jedynie po przegotowaniu.
 • Napiwki są mile widziane, a wręcz wymagane (dotyczy to przede wszystkim restauracji i hoteli).
 • Gniazdka elektryczne w Tunezji są takie same jak w Polsce, nie ma więc potrzeby zabierania przejściówek.
 • Nie wolno fotografować ambasad, obiektów wojskowych i rządowych.
 • Językiem urzędowym kraju jest arabski, jednak w powszechnym użyciu jest też francuski. Każdy, kto zna język francuski, będzie czuł się w Tunezji bardzo komfortowo – wiele nazw sklepów, restauracji itp. jest napisanych w tym języku. Angielskim posługują się zazwyczaj tylko pracownicy sektora turystycznego, i to też w podstawowym zakresie.

Szczepienia

Przy wjeździe do Tunezji nie ma wymogu posiadania szczególnych szczepień. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko polio i tężcowi.

Waluta

Walutą Tunezji jest dinar tunezyjski (TND), który dzieli się na 1000 milimów. Najlepiej wziąć ze sobą euro lub dolary i wymienić na miejscu. Kantory znajdują się zarówno na lotnisku, w hotelach, jak i w miastach. Kurs we wszystkich tych miejscach jest porównywalny. Kartą można zapłacić jedynie w większych sklepach i restauracjach.

1 EUR = 3,30 TND

1 USD = 2,71 TND

1 PLN = 0,74 TND

1 TND = 1,36 PLN

Z kraju nie wolno wywozić dinarów (mogą być skonfiskowane na lotnisku przy wylocie), warto więc nie wymieniać od razu za dużej kwoty. Jeśli komuś zostanie lokalna waluta, trzeba ją z powrotem wymienić na dewizy na lotnisku (jest do tego niezbędny kwit wymiany na dinary).

Pogoda w Tunezji

Sezon turystyczny w Tunezji trwa od wiosny do jesieni (kwiecień – październik). Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień – średnia temperatura wynosi wówczas 30 °C na Djerbie i 32 °C na lądzie. W tych miesiącach raczej nie występują opady deszczu a temperatura wody morskiej to ok. 24-26 °C.

W kwietniu, maju, wrześniu i październiku jest mniej upalnie (18-25 °C), więc są to idealne miesiące na zwiedzanie kraju, jednak jeśli ktoś ze zwiedzaniem chce połączyć kąpiele morskie, lepiej wybrać się do Tunezji wczesną jesienią, ponieważ woda jest jeszcze nagrzana po lecie.

Najzimniejszym i najbardziej deszczowym okresem jest grudzień, styczeń i luty – słupki rtęci pokazują wówczas 14-15 °C, i pada średnio 9-10 dni w miesiącu.

Co zobaczyć w Tunezji?

W Tunezji jest wiele interesujących miejsc, koniecznie jednak trzeba zobaczyć:

 • Tunis – stolica kraju z niezwykle malowniczą mediną, ciekawym Muzeum Bardo i majestatyczną aleją Habiba Burgiby.
 • Kairuan – urokliwa miejscowość z ciekawą starówką, gdzie znajduje się czwarty pod względem ważności meczet w świecie islamu.
 • Sidi Bou Said – artystyczne miasteczko z białymi domami i charakterystyczną ornamentyką drzwi usytuowane na malowniczym klifie.
 • Monastyr – wypoczynkowa miejscowość z monumentalnym ribatem (klasztorem muzułmańskim) i imponującym mauzoleum byłego prezydenta Habiba Burgiby.
 • El Jem – rewelacyjnie zachowany amfiteatr, przyćmiewający wyglądem i rozmiarem słynne rzymskie Koloseum, który był scenerią do filmu Gladiator.
 • Kartagina – ruiny słynnego starożytnego miasta-państwa, które pod wodzą Hannibala stawiło czoła Imperium Rzymskiemu.
 • Ksary w okolicy Tataouine – tradycyjne osady berberyjskie wznoszone z kamienia i gliny.
 • Ong Jemel – saharyjskie wydmy, które posłużyły jako plener Gwiezdnych Wojen i Angielskiego Pacjenta.
 • Chott Jerid – największe słone jezioro w Afryce, gdzie często możemy zobaczyć zjawisko

Więcej informacji o atrakcjach znajdziesz w artykule najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć na blogu.

Djerba

Tunezja ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Tak naprawdę najważniejsza jest Djerba. Leżąca na południowym-wschodzie wybrzeża wyspa jest największą w kraju (514 km²) i stanowi najważniejszą destynację turystyczną Tunezji. Na Djerbie znajdują się najlepsze hotele i najpiękniejsze plaże, a wyspa stanowi świetny punkt wypadowy do zwiedzania południa kraju, dlatego to właśnie tu przyjeżdża najwięcej turystów odwiedzających Tunezję.

Na wyspie jest też wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, m.in. Muzeum Tradycji i Kultury Djerby w Guellali, synagoga El Ghriba w Erriadh, stolica wyspy Houmt Souk ze wspaniałym bazarem i farma krokodyli Djerba Explore Park.

Loty do Tunezji

Głównym portem lotniczym kraju jest lotnisko w stolicy Tunis Carthage (TUN), jednak biura podróży, w tym i Rainbow, w sezonie letnim preferują loty czarterowe na Djerbę i do Enfidhy. Na Djerbę można polecieć z Poznania, Warszawy i Katowic. Do Enfidhy latają samoloty z Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Katowic. Lot z Polski do Tunezji trwa ok. 3 godzin. Pełną ofertę lotów czarterowych do Tunezji znajdziesz tutaj.

Krótka historia Tunezji

Tunezja ma bardzo bogatą historię, której odzwierciedleniem jest różnorodność tutejszych zabytków. Pierwsze ludy koczownicze pojawiły się tu na przełomie III i II tysiąclecie p.n.e., a w II tysiącleciu p.n.e. zaczęła się kolonizacja fenicka. Najważniejszą i najsłynniejszą z kolonii fenickich była Kartagina.

Po wojnach punickich teren ten wszedł w skład Imperium Rzymskiego (II w. p.n.e.), potem podbili go Wandalowie (V w.), Bizantyjczycy (VI w.), Arabowie (VII w.) i Turcy Osmańscy (XVI w.). W 1881 roku ustanowiono w Tunezji protektorat francuski, który (z wyjątkiem krótkiej okupacji włosko-niemieckiej podczas II wojny światowej) trwał aż do 1954 roku, kiedy to kraj uzyskał autonomię. Pełną niepodległość Tunezja uzyskała w 1956 roku, a w roku 1957 proklamowano republikę.

Pierwszym prezydentem niepodległej Tunezji był Habib Burgiba. Reformy, które przeprowadził przez 30 lat swoich rządów: liberalizacja życia, laicyzacja, wprowadzenie cywilnego kodeksu karnego i konstytucji, równouprawnienie kobiet, zakaz poligamii, nacjonalizacja części gospodarki, uczyniły z Tunezji nowoczesny kraj. W 1987 r. Burgiba został odsunięty od władzy przez Zajna al-Abidina ibn Aliego, którego rządy doprowadziły do kryzysu gospodarczego i pauperyzacji większości mieszkańców. W 2010 roku w kraju wybuchły demonstracje, dające początek tzw. arabskiej wiośnie, która później rozlała się na kolejne państwa Maghrebu i Bliskiego Wschodu.

Co zjeść w Tunezji?

Na ukształtowanie się dzisiejszej kuchni tunezyjskiej miały wpływ rozmaite ludy, które przez wieki przewijały się przez terytorium kraju.  Jest ona mieszanką kuchni berberyjskiej i arabskiej, z elementami kuchni żydowskiej, francuskiej, andaluzyjskiej, tureckiej a nawet włoskiej. Podstawą wielu dań jest jagnięcina i baranina, drób, ryby, kasze (szczególnie kuskus) i przyprawy (głównie kolendra i kumin) oraz harissa, czyli pasta z papryczek chili.

Podczas pobytu w Tunezji warto spróbować następujących dań:

 • Brik – rodzaj cienkiego naleśnika z jajkiem, pietruszką i tuńczykiem.
 • Ojja – jajka sadzone z kiełbaskami merguez (pikantne kiełbaski z baraniny z kminem) w ostrym pomidorowym sosie.
 • Zupy – Hsou (z semoliną), Berkoukech (warzywna zupa z gruboziarnistą kaszą), Lablabi (z ciecierzycy), Chorba Bil Hout (rybna), Bissara (z bobu).
 • Tajine – rodzaj zapiekanki z jajkiem i mięsem, np. kurczakiem, jagnięciną, wątróbką, tajine tunezyjski jest to zupełnie inne danie, niż to, które znamy z Maroka.
 • Chakchouka – wywodzący się prawdopodobnie właśnie z Tunezji rodzaj warzywnego ragout z pomidorami, papryką, cebulą i często z sadzonym jajkiem na wierzchu.
 • Couscous – bil djaj (z kurczakiem), bil khodra (z warzywami), bil hout (z rybą).
 • Market Jeblana – gulasz z zielonym groszkiem.
 • Frikasse – tunezyjski fast food, placek smażony na głębokim tłuszczu z harissą i dodatkami, np. warzywami, tuńczykiem.
 • Herbata – tradycyjna tunezyjska herbata jest serwowana z miętą, cukrem i orzechami pinii lub migdałami.
 • Słodycze – Garn ghzel (rogi gazeli – bardzo słodkie ciastka z nadzieniem migdałowym), bambaloni (pączek z dziurką posypany cukrem), Mille feuille (kilka warstw ciasta francuskiego przełożonego kremem), Makrouth (ciastko z nadzieniem daktylowym).

Przepisy celne

Do kraju można wwieźć środki do równowartości 5 tys. TND, dwa aparaty fotograficzne oraz jedną kamerę. Osoby powyżej 18 roku życia mogą wwieźć do kraju 200 szt. papierosów albo 50 cygar. W przypadku alkoholu limit wynosi odpowiednio: 1 litr powyżej 22% albo 2 litry poniżej 22%.

Ceny w Tunezji

Tunezja jest stosunkowo tanim krajem. Butelka wody kosztuje poniżej 1 TND, lokalne piwo 4 TND, kawa 2 TND, herbata 2-5 TND, sok ze świeżo wyciskanych owoców 5 TND, soda 1,5 TND, oliwa z oliwek 10-12 TND, tunezyjski fast food (lokalny placek z warzywami i mięsem) 7-9 TND, lunch od 20 TND.

Za taksówkę zapłacimy: 0,5 TND opłata początkowa i 1 TND za kilometr.

Wynajęcie samochodu to kosztu ok. 100 TND dziennie.

Co zabrać na wakacje do Tunezji?

Wybierając się na urlop do Tunezji, trzeba koniecznie zabrać paszport ważny minimum 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia kraju, potwierdzenie ubezpieczenia, wydrukowany i podpisany formularz wjazdowy ze strony https://app.e7mi.tn oraz zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR lub o ukończeniu pełnego cyklu szczepienia przeciw COVID-19, bądź o przechorowaniu koronawirusa (więcej w sekcji Koronawirus w Tunezji). Jeśli podróżujemy z biurem podróży, konieczne jest również posiadanie vouchera hotelowego.

Pamiętajmy też o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy, podstawowym zestawie leków (tabletki ,przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka na poparzenia słoneczne) i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli planujemy zwiedzanie meczetów, pamiętajmy o zabraniu odpowiedniego stroju (panowie dłuższe spodnie, panie chusty na głowę, skromny strój zakrywający dekolt, ramiona i łydki).

Najlepsze artykuły o Tunezji:

Światy z odległej galaktyki są na wyciągnięcie ręki. Odwiedź miejsca, gdzie kręcono „Gwiezdne Wojny”

Światy z odległej galaktyki są na wyciągnięcie ręki. Odwiedź miejsca, gdzie kręcono „Gwiezdne Wojny”

Światy z „Gwiezdnych Wojen” fascynują swoją różnorodnością, ale tak naprawdę większość filmowcy scen realizowanych była w zupełnie ziemskich plenerach. Oto lista kilku najważniejszych scenerii, gdzie kręcono „Gwiezdne Wojny”.

Dlaczego warto odwiedzić Tunezję?

Dlaczego warto odwiedzić Tunezję?

Złociste plaże, turkusowe wody i wakacyjna sielanka. Poznaj 8 powodów, dla których warto wybrać się na wycieczkę do Tunezji. Zapraszamy na blog r.pl

Jak przygotować się na wyprawę na Saharę w Tunezji?

Jak przygotować się na wyprawę na Saharę w Tunezji?

Jak przygotować się na wyprawę na tunezyjską Saharę? Kiedy jechać i co ze sobą zabrać? Znajdź odpowiedź na blogu o podróżach r.pl

Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!

Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!

Tunezja, często postrzegana jest wyłącznie jako miejsce idealne dla miłośników słońca, plaży i sportów wodnych. I choć oczywiście jest to zgodne z prawdą, to Tunezja ma w zanadrzu znacznie więcej zaskakujących atrakcji.

Wakacyjne Klasyki! Turcja i Tunezja z Polski!

Wakacyjne Klasyki! Turcja i Tunezja z Polski!

Na tę wiadomość czekało wielu z Was! Codziennie nas o to pytaliście. Teraz możemy już oficjalnie zakomunikować tę świetną wiadomość. Słoneczne i gorące kierunki - Turcja oraz Tunezja - nareszcie otworzyły swoje granice i są gotowe na Wasz przylot!  

Miasta w Tunezji, które warto zwiedzić

Miasta w Tunezji, które warto zwiedzić

Podczas wakacji w Tunezji czeka Cię nie tylko plażowanie, ale również zwiedzanie. Sprawdź, które miasta turystyczne warto zobaczyć!

Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcji

Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcji

Nie możesz się doczekać swojego urlopu na Djerbie? Poza leżeniem na plaży zaplanuj też zwiedzanie! Sprawdź popularnej atrakcje i zabytki.

Opinie o Tunezji:

5.2/6

Ocena ogólna Tunezja

6.0 / 6
Piękny kraj

Kolorowy kraj, przyjemny dla Turysty. Polecam lokalne jedzenie. Byłam w tym kraju 8 dni i uważam, że nie było to ani za dużo, ani za mało. Polecam.Dodał(a):
MARTA, Lubań, 2021.06.07
6.0 / 6
Wakacje lipiec 2021

Tunezja jest bardzo pięknym i co najważniejsze ciepłym krajem. Pogoda jest tutaj wyśmienita. Plaże piaszczyste, woda błękitna. Polecam każdemu!Dodał(a):
DANIEL, Elbląg, 2021.08.30
6.0 / 6
Super

Tunezja jest niesamowita. Zupełnie inny klimat,trzeba się przestawić na trochę inne myślenie...ale warto.Dodał(a):
Marta, Czestochowa, 2021.10.04
6.0 / 6
Tunezja Souse

Super wakacje w Tunezji,odpoczynek, relaks,zabawa,słońce,plaża,fajne miasto,tanio i bezpiecznie.PolecamDodał(a):
MACIEJ, CZELADZ, 2020.09.07
6.0 / 6
Wakacje udane,trochę zwiedzilam, poznałam kraj,obyczaje, jedzenie, kulturę, ciekawostki o życiu w Tunezji.

Bardzo ładna wyspa,dużo atrakcji, ładna pogoda i super może.Polecam wszystkim którzy chcą dobrze odpocząć i naładować akumulatory.Dodał(a):
Halina Okis , 2021.06.01
6.0 / 6
Tunezja 2021

Wrócę na pewno jeszcze nie raz. Piękny kraj, wiele miejsc do zwiedzania. Nowe tradycje, obyczaje, inni ludzie :) Warto :) Coś pięknego.Dodał(a):
Joanna, Łódź, 2021.06.23
6.0 / 6
Bezpiecznie

Tunezja jest bardzo bezpieczna. Ludzie są mili i uprzejmi, gdyż turystka to ich główne źródło dochodu dlatego też dbają o swoich klientów. Dodał(a):
Przemysław, Sokołów Podlaski, 2018.09.06
6.0 / 6
Djerba

Jeżeli ktoś tak ja my był wcześniej w innych arabskich krajach to nic go nie zaskoczy😉traktowaliśmy Tunezję trochę po macoszemu a okazała się świetnym wyboremDodał(a):
MICHAŁ, XX, 2021.10.01
6.0 / 6
Cudowny początek sezonu

Przyjemny kraj z sympatycznymi mieszkańcami! Pogoda w maju osiągała 30 stopni, a woda w morzu była bardzo ciepła. Polecam!Dodał(a):
Natalia, 2021.05.31
6.0 / 6
Polecam

Polecam odwiedzić kontynent na którym nie byliśmy ale napewno pojedziemy na wakacje może w przyszłym roku.Dodał(a):
Andrzej i Joanna, 2021.06.07

Poznaj regiony Tunezji:

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem