ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Miasta w Tunezji, które warto zwiedzić

Tunezja jest jednym z najciekawszych krajów Maghrebu – znajdziesz tu wysokiej klasy zabytki fenickie i rzymskie, malownicze, pełne krętych uliczek medyny, tajemnicze położone na pustyni ksary, bezkresne krajobrazy Sahary służące jako plenery do wielu filmów oraz piękne długie plaże. Dodatkowo aromatyczna kuchnia tunezyjska zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy, a otwartość i serdeczność Tunezyjczyków na długo pozostanie w pamięci. Zobacz, które miasta w Tunezji warto odwiedzić oraz zaplanuj swoją wymarzoną podróż po tym niesamowitym kraju!

Tunis

Licząca niecałe 700 tys. mieszkańców stolica Tunezji to obowiązkowy punkt wizyty w tym kraju.

  1. Szczególnie warta odwiedzenia jest tutejsza malownicza medyna, pełna wąskich uliczek, straganów i zabytkowych budowli.
  2. Znajdziesz tu przepiękne meczety, m.in. Zitouna, Kasbah czy Ksar, imponujące misternymi zdobieniami pałace Dar Lasram, Dan Ben Achour i Dar Al Jaziri oraz zabytkowe madrasy.

Będąc w tym mieście na wakacjach w Tunezji, trzeba koniecznie wejść na dach jednego z tutejszych budynków, by móc zobaczyć panoramę tunezyjskiego miasta z góry oraz spróbować swoich sił w targowaniu na lokalnym bazarze. Warto obejrzeć również zabytkową bramę miejską Bab el Bahr, znaną w czasach kolonialnych jako Porte de France.

Od starówki odchodzi porośnięta eukaliptusami i palmami aleja Habiba Burgiby. Podczas spaceru po tym mieście w Tunezji da się zaobserwować ciekawe przykłady lokalnej architektury kolonialnej i postkolonialnej – można tu podziwiać eleganckie gmachy rządowe oraz liczne budowle w stylu modernistycznym, jak np. Hotel du Lac.

Obowiązkowym punktem wizyty w Tunisie jest również pełne niesamowitych zbiorów Muzeum Bardo. Można podziwiać tu ogromną kolekcję rzymskich mozaik, artefakty pochodzące ze starożytnej Grecji i Kartaginy oraz rozmaite dzieła sztuki z okresu islamskiego. Znajdziesz tu przedmioty z praktycznie każdego okresu w dziejach – od czasów prehistorycznych aż do współczesności. Do najcenniejszych obiektów w muzeum należą m.in. marmurowa mozaika przedstawiająca Posejdona triumfującego nad nereidami, stela wotywna poświęcona Saturnowi, niebieski manuskrypt Koranu, posąg Jowisza Kapitolińskiego czy kartagińskie monety.

Kairuan

To jedno z najważniejszych miast świata islamu, a także miasto turystyczne w Tunezji. Niespełna 200-tysięczny Kairuan znajduje się mniej więcej 160 km na południe od Tunisu.

Najważniejszym tutejszym zabytkiem jest Meczet Sidi Ukby, zwany również Wielkim Meczetem. Pierwszy meczet został zbudowany w tym miejscu już w 670 r., co czyni go jednym z najstarszych miejsc kultu w świecie muzułmańskim. Obecna bryła pochodzi z drugiej połowy IX w. i imponuje masywnym czworobocznym minaretem, ogromnym dziedzińcem otoczonym 400 zwieńczonymi portykami kolumnami, a przede wszystkim 17-nawową salą modlitewną podtrzymywaną przez kilkaset starożytnych kolumn przywiezionych tu z Kartaginy i Susy.

W Kairuanie znajdziesz ponadto setkę innych meczetów, a do najważniejszych należą Meczet Cyrulika, na terenie, którego pochowany jest przyjaciel Proroka Abu Zama el-Belawi oraz Meczet Trzech Drzwi.

Zwiedzając miasta Tunezji, koniecznie trzeba przespacerować się tutejszą medyną. Jest to znakomita okazja do zrobienia zakupów, jak i przyjrzenia się z bliska tradycyjnej architekturze. Ponadto na terenie medyny można zobaczyć Bir Barouta, czyli koło czerpakowe napędzane przez wielbłąda. Woda z tej studni uchodzi za świętą i jest chętnie kupowana przez pielgrzymów przybywających do Kairuanu.

To miasto w Tunezji słynie również z tkalni dywanów – jeśli więc ktoś ma ochotę przywieźć sobie dywan, Kairuan to znakomite miejsce na tego typu zakup.

Przeczytaj też: Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!

Sidi Bou Said

Położone kaskadowo nad Morzem Śródziemnym Sidi Bou Said to niezwykle urokliwe, artystyczne miasteczko usytuowane na malowniczym klifie. Kolorystyką domów przypomina nieco Grecję. Znajdziesz tu białe domy z niebieskimi okiennicami i zdobieniami. Tym, co odróżnia Sidi Bou Said od swojego europejskiego odpowiednika, jest charakterystyczna orientalna ornamentyka drzwi.

W tunezyjskim mieście turystycznym jest pełno malowniczo położonych kawiarni, restauracji, niewielkich galerii sztuki, między innymi Saladin, czy A.Gorgi. To znakomite miejsce zarówno do zrobienia fantastycznych zdjęć, jak i spędzenia przyjemnego relaksacyjnego popołudnia.

W Sidi Bou Said warto zobaczyć zbudowany na początku ubiegłego wieku pałac Ennejma Ezzahra charakteryzujący się licznymi łukami, wzorzystymi kaflami i misternie zdobionymi stiukami. Niezwykły jest także Dar El Annabi, czyli zabytkowy dom, w którym można obejrzeć ciekawą wystawę tradycyjnych strojów. Na skraju klifu znajduje się natomiast przepiękny punkt widokowy na Morze Śródziemne.

Monastyr

Monastyr to wypoczynkowa miejscowość turystyczna w Tunezji położona 15 km na południe od Susy. Oprócz przepięknych plaż i znakomitej infrastruktury hotelowej znajdziesz tu kilka światowej klasy zabytków.

Najważniejszym jest bez wątpienia monumentalny ribat (obronny klasztor muzułmański) zbudowany pod koniec VIII w., co czyni go najstarszą budowlą tego typu wzniesioną podczas islamskiego podboju północnej Afryki. Ribat w Monastyrze składa się z kilku wież, z których rozpościera się przepiękny widok na okolicę, kilkunastu sal i 2 meczetów. W niektórych pomieszczeniach można zobaczyć wystawy poświęcone tunezyjskiej historii oraz religii.

Podczas zwiedzania tego miasta w Tunezji, koniecznie trzeba zobaczyć również imponujące mauzoleum byłego prezydenta Tunezji Habiba Burgiby. Kompleks powstał w 1963 r. i charakteryzuje się dwoma wysokimi na 25 metrów minaretami, 3 kopułami (w tym największą złotą) oraz bogactwem zdobień. Wewnątrz można zobaczyć groby Bourgiby oraz jego najbliższej rodziny, a także wiele przedmiotów należących do byłego prezydenta i przedstawiających go zdjęć.

El Jem

Liczące zaledwie 20 tys. mieszkańców El Jem, koniecznie trzeba odwiedzić z jednego powodu – rewelacyjnie zachowanego amfiteatru, przyćmiewającego wyglądem i rozmiarem słynne rzymskie Koloseum. Ta trzykondygnacyjna budowla powstała w pierwszej połowie III w. n.e. i mogła pomieścić aż 35 tys. widzów. Jego rozmiary są również imponujące – mierzy 149 m długości, 124 m szerokości i 36 m wysokości. Niezwykłą atrakcją jest to, że można wejść zarówno na widownię, jak i arenę oraz do podziemi, gdzie przed walką przetrzymywano gladiatorów, chrześcijan, czy groźne zwierzęta mające wziąć udział w walkach.

W tutejszym amfiteatrze nakręcono wiele słynnych filmów, m.in. Gladiatora, Żywot Briana czy Quo Vadis. Każdego roku latem w tym tunezyjskim mieści turystycznym odbywa się też bardzo interesujący Festiwal Muzyki Symfonicznej, który regularnie przyciąga miłośników muzyki klasycznej z całego świata.

Kartagina

Lista najsłynniejszych miast w Tunezji byłaby niekompletna bez Kartaginy – słynnego starożytnego miasta-państwa, które pod wodzą Hannibala stawiło czoła Imperium Rzymskiemu. Choć dziś można tu zobaczyć jedynie ruiny, w starożytności Kartagina stanowiła stolicę wielkiego imperium.

Podczas wizyty w tym miejscu warto zobaczyć przede wszystkim:

  • wzgórze Byrsa – religijne centrum miasta ze świątynią boga Eszmuna, imponującym kapitolem, forum i teatrem,
  • ruiny Term Antoniusza - znajdują się w pobliżu morza,
  • Państwowe Muzeum Kartaginy - pełne mozaik, masek oraz przedmiotów codziennego użytku; znajdziesz tu artefakty zarówno z okresu cywilizacji punickiej, jak i z okresu bizantyjskiego.

Będąc w okolicy, warto zobaczyć też pozostałości 2 starożytnych portów – handlowego i wojskowego.

Susa

Susa to portowe miasto-kurort położone we wschodniej Tunezji, 143 km na południe od Tunisu. Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że oprócz pięknych plaż i całego mnóstwa hoteli nie ma tu nic ciekawego. Wręcz przeciwnie! W tym mieście w Tunezji na turystów czeka ogromna ilość atrakcji, zaczynając od wspaniałej, otoczonej murami medyny, w której znajdziesz, oprócz plątaniny krętych uliczek oraz bielonych domów, barwny bazar i niesamowite podziemne cysterny pochodzące z okresu rzymskiego.

W Susie koniecznie trzeba zobaczyć również:

  • ribat - niegdyś pierwsza linia obrony miasta,
  • kasbę z 30-metrową wieżą,
  • Muzeum Archeologiczne - pełne artefaktów z czasów punickich, rzymskich i chrześcijańskich,
  • Wielki Meczet z 13-nawową salą modlitewną.

Susa to doskonałe miejsce na wakacje. Zadowoleni będą zarówno Ci, którzy potrzebują wypoczynku na plaży, jak i osoby lubiące zwiedzać oraz poznawać lokalną historię czy kulturę.

Data Publikacji: 24.03.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.
krajobraz kierunku
Jakie pamiątki warto przywieźć z Meksyku?Meksyk jest krajem niezwykle różnorodnym – każdy region ma swoją kulturę, tradycję, a co za tym idzie również inne jedzenie, rękodzieło i lokalne wyroby. Co można przywieźć z Meksyku i gdzie najlepiej kupić pamiątki? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i porady.