Światy z odległej galaktyki są na wyciągnięcie ręki. Odwiedź miejsca, gdzie kręcono „Gwiezdne Wojny”

Wiele filmowych scen, które oglądamy w kosmicznym świecie „Gwiezdnych Wojen”, powstało w niezwyczajnych, ale zupełnie ziemskich plenerach - kochający podróże fani kosmicznej sagi koniecznie powinni dopisać je na listę miejsc, jakie chcieliby zobaczyć.

Villa del Balbianello nad jeziorem Como – miejsce sekretnego ślubu Anakina i Padme

Swoją podróż śladami „Gwiezdnych Wojen” zacząć możemy od wizyty we Włoszech. To właśnie tutaj, na północy kraju, nad Jeziorem Como położona jest malownicza Villa del Balbianello, która w "Ataku Klonów" posłużyła za miejsce sekretnego ślubu Anakina i Padme. Posiadłość już od bramy zachwyca gości wzorowo zadbanym ogrodem, kolorowymi kwiatami i pachnącymi cytrusami. Połączenie soczystej zieleni roślin z błękitem bezchmurnego nieba i gładką taflą jeziora stwarza niezapomniane wrażenie wizyty w raju na ziemi. Miejsce to dziś stało się prawdziwą mekką dla europejskich fanów „Star Wars” i specjalnie dla nich - w willi możliwe jest zorganizowanie ślubu w wiernie odtworzonym, kosmicznym klimacie.

Planeta Mustafar to tak naprawdę wulkan Etna

Będąc we Włoszech, nie sposób zapomnieć też o Etnie - to tutaj bowiem doszło do starcia mistrza Obi-Wana ze swoim uczniem Anakinem, skorumpowanym przez ciemną stronę mocy. Etna to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny. Wspinaczka na wulkan, czyli fikcyjną planetę Mustafar, z całą pewnością dostarczy nam wielu niezapomnianych, zapierających dech w piersiach widoków. We Włoszech znajdziemy również Pałac Królewski Naboo, czyli w rzeczywistości - wybudowany w XVIII wieku dla dynastii Burbonów Pałac Królewski w Casercie. Wykończona z barokowym przepychem rezydencja, wraz z otaczającym ją parkiem, w 1996 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tunezyjskie miasto Tataouine – pustynne krajobrazy planety Tatooine

Planeta Tatooine to z kolei pustynny obszar środkowej Tunezji. Filmowe sceny kręcone były w okolicy obszaru geograficznego i miasteczka Tataouine i to im pustynna planeta zawdzięcza swą nazwę. W Tunezji znajdziemy również dom wujostwa młodego Skywalkera, czyli bardzo klimatyczny hotel Sidi Driss, powstały w liczących sobie kilka tysiącleci jaskiniach. W jego wnętrzach, fani kosmicznej sagi obejrzeć mogą kolekcję gadżetów z planu "Ataku klonów" i, jak zapewniają hotelowi goście, w posiadłości naprawdę dane nam będzie poczuć przypływ Mocy.

Plac Hiszpański w Sewilii - Nabooańska stolica

Na przechadzkę po malowniczym Theed, podobnie jak Padme, Anakin i R2-D2, wybierzemy się odwiedzając Sewillę w Hiszpanii. Plac Hiszpański, mieszczący się w północno-wschodniej części Parku Marii Luizy, z pewnością zachwyci turystów swoim klimatem i bogactwem architektonicznych stylów (za jego projekt odpowiada popularny w tamtym okresie architekt – Anibal Gonzalez).

Lodowiec Hardangerjøkulen – lodowa planeta Hoth

Ochłodzenie klimatu odczujemy w mroźnej krainie Hoth. Pokryta wiecznym lodem i śniegiem filmowa planeta znajduje się w Norwegii. Sceny z „Gwiezdnych Wojen” kręcone były w miasteczku wypoczynkowym Finse oraz na pobliskim lodowcu Hardangerjøkulen. Wyprawa na Hardangerjøkulen, szósty co do wielkości lodowiec w kontynentalnej części Norwegii, to zdecydowanie gratka dla tych fanów „Star Wars”, którym niestraszne są różne warunki atmosferyczne i pokonywanie trudów podróży.

Park Narodowy Doliny Śmierci – kolejne oblicze pustynnej planety Tatooine

W kosmicznej sadze nie mogło też zabraknąć scen kręconych "na własnym podwórku", czyli w spektakularnej, amerykańskiej Dolinie Śmierci - jednym z najbardziej malowniczych obszarów pustynnych, ale również jednym z najgorętszych miejsc na całym świecie. W Kalifornii być może będzie nam też dane spotkać sympatyczne, leśne Ewoki, których filmowy dom znajduje się w Parku Narodowym Redwood.

Lasy Whippendell udawały Naboo, a wyspa Skellig Michael to samotnia Luke’a Skywalkera

Sceny z Jar Jar Binks, niespecjalnie lubianym bohaterem Gwiezdnych Wojen, kręcone były z kolei w malowniczych zakątkach Wielkiej Brytanii, które z pewnością docenią miłośnicy przyrody i spacerów na świeżym powietrzu. Lasy Whippendell w Watford to miejsce, w którym Jar Jar po raz pierwszy spotyka Qui-Gon i Obi-Wana w części I. Pozostając w okolicach Wielkiej Brytanii, warto też odwiedzić skalistą irlandzką wyspę Skellig Michael, znaną również pod nazwą Great Skellig, która posłużyła jako plan zdjęciowy w "Przebudzeniu Mocy". Zielona wysepka, ze względu na znajdujące się na niej kolonie i miejsca lęgowe ptaków, w 1988 roku uzyskała status rezerwatu przyrody. Z kolei z uwagi na położony na niej średniowieczny klasztor, w 1996 roku wyspę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gdzie jeszcze możemy się wybrać podróżując śladami „Star Wars”?

Pustynne sceny na planecie Jakku rozgrywają się w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielką Jamę Carkoon znajdziemy na pustyni Yuma w stanie Arizona, Kashyyyk to miasto Guilin w Chinach, rajska Planeta Scarif - Malediwy, Yavin IV i Bazę Rebeliantów zlokalizowano w ruinach starożytnego miasta Majów w odległej Gwatemali (a dokładniej - w przepięknym Parku Narodowym Tikal), a Bazę Starkillera - w śniegowych krajobrazach Islandii.
Tak naprawdę, chcąc odwiedzić wszystkie plany filmowe „Gwiezdnych Wojen”, powinniśmy udać się w podróż dookoła całego świata. Dlatego, drodzy przyszli podróżnicy, niech Moc będzie z Wami!
Data Publikacji: 20.04.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Annapurna – poznaj bliżej legendę HimalajówCo sprawia, że jeden z himalajskich szczytów budzi jednocześnie strach i fascynację? Dlaczego śmiałkowie wciąż próbują zdobyć górę, która przez lata zabierała życie co trzeciemu wspinaczowi? Annapurna – góra o dwóch obliczach. Jej południowa ściana stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań wspinaczkowych, podczas gdy otaczający ją masyw gości rocznie ponad 100 tys. trekkingowych zapaleńców. To miejsce, gdzie Maurice Herzog w 1950 roku zapisał pierwszy rozdział współczesnego himalaizmu. W tym artykule odkryjesz, skąd wzięła się nazwa tej wyjątkowej góry i co oznacza w hinduskiej mitologii. Dowiesz się, dlaczego wskaźnik śmiertelności na jej zboczach jest tak wysoki i poznasz historię dramatycznej francuskiej wyprawy. Zajrzysz też do tajemniczego Sanktuarium Annapurny – naturalnego amfiteatru otoczonego koroną himalajskich gigantów. Zapraszam w podróż do regionu „Bogini Obfitości”.
krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę z dziećmi za granicę? 5 sprawdzonych kierunkówMajówka z dzieckiem za granicą? Jak najbardziej! Właśnie na przełomie kwietnia i maja w wielu kurortach w zasięgu krótkiego lotu z Polski zaczyna się idealna pogoda dla rodzin – jest już naprawdę ciepło (20-28°C), ale bez męczących upałów. Świeżym powietrzem można się cieszyć przez cały dzień bez obawy o przegrzanie. Hotele po zimowej przerwie oferują odświeżoną infrastrukturę, piaszczyste plaże nie są zatłoczone, a ceny wakacyjnych wyjazdów pozostają przyjemne dla portfela. Trudno o lepszy moment, by pokazać dzieciom kawałek świata poza Polską i złapać pierwszą w roku solidną dawkę słońca!
krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę w 2025 roku? Weekend majowy za granicąKiedy w Polsce rozkładamy grille, zerkając nerwowo w niebo, w wielu miejscach na świecie temperatury pozwalają już w pełni cieszyć się wiosną i pierwszymi promieniami słońca. Po co czekać na polskie lato, które bywa kapryśne? Wszak majówka to nie tylko czas kiełbasy skwierczącej nad rozżarzonym węglem, ale także idealna okazja do ciepłych wypadów za granicę. Długi weekend majowy to doskonały moment, by wyrwać się z codzienności i odetchnąć świeżym powietrzem w jakimś urokliwym miejscu z fantastyczną pogodą. W przeciwieństwie do wakacji w najbardziej wyczekiwanych okresach, w maju turystyka nie osiąga jeszcze szczytowego natężenia, a to oznacza zarówno doskonałą okazję cenową, jak i możliwość zwiedzania bez przeciskania się przez tłumy w wielkim mieście. Przygotowaliśmy przegląd miejsc, które w czasie weekendu majowego pokazują swoje najlepsze oblicze. Od śródziemnomorskich wybrzeży z pięknymi plażami, gdzie już można zażyć pierwszej kąpieli, przez europejskie perełki o idealnej temperaturze, aż po najlepsze oferty egzotycznych zakątków, w których właśnie wtedy panują najlepsze warunki.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na Wielkanoc? Nasze pomysły na święta wielkanocne poza domemWielkanoc to dla wielu pierwszy moment w roku, gdy kalendarz daje nam kilka dni, by zniknąć. W czasie gdy jedni szykują pisanki, inni pakują walizki. Kilka dni wolnych od pracy może zamienić się w podróż do miejsc, gdzie wiosna już nie jest nieśmiała, a pokazuje pełnię swoich możliwości. W krajach południa kwitną migdałowce, w Sewilli unosi się zapach kadzideł, a na plażach Karaibów rozbrzmiewają rytmy merengue. Te same dni mogą wyglądać tak różnie – wszystko zależy od tego, gdzie zdecydujesz się je spędzić. Jeżeli więc po długiej zimie bardziej niż święta wielkanocne w Polsce kusi Cię poszukiwanie nowych, niezapomnianych wrażeń i ucieczka od codziennych obowiązków gdzieś w świat, to jesteś w dobrym miejscu. Poznaj nasze propozycje, gdzie spędzić Wielkanoc za granicą, w ciepłych krajach!