Światy z odległej galaktyki są na wyciągnięcie ręki. Odwiedź miejsca, gdzie kręcono „Gwiezdne Wojny”

Wiele filmowych scen, które oglądamy w kosmicznym świecie „Gwiezdnych Wojen”, powstało w niezwyczajnych, ale zupełnie ziemskich plenerach - kochający podróże fani kosmicznej sagi koniecznie powinni dopisać je na listę miejsc, jakie chcieliby zobaczyć.

Villa del Balbianello nad jeziorem Como – miejsce sekretnego ślubu Anakina i Padme

Swoją podróż śladami „Gwiezdnych Wojen” zacząć możemy od wizyty we Włoszech. To właśnie tutaj, na północy kraju, nad Jeziorem Como położona jest malownicza Villa del Balbianello, która w "Ataku Klonów" posłużyła za miejsce sekretnego ślubu Anakina i Padme. Posiadłość już od bramy zachwyca gości wzorowo zadbanym ogrodem, kolorowymi kwiatami i pachnącymi cytrusami. Połączenie soczystej zieleni roślin z błękitem bezchmurnego nieba i gładką taflą jeziora stwarza niezapomniane wrażenie wizyty w raju na ziemi. Miejsce to dziś stało się prawdziwą mekką dla europejskich fanów „Star Wars” i specjalnie dla nich - w willi możliwe jest zorganizowanie ślubu w wiernie odtworzonym, kosmicznym klimacie.

Planeta Mustafar to tak naprawdę wulkan Etna

Będąc we Włoszech, nie sposób zapomnieć też o Etnie - to tutaj bowiem doszło do starcia mistrza Obi-Wana ze swoim uczniem Anakinem, skorumpowanym przez ciemną stronę mocy. Etna to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny. Wspinaczka na wulkan, czyli fikcyjną planetę Mustafar, z całą pewnością dostarczy nam wielu niezapomnianych, zapierających dech w piersiach widoków. We Włoszech znajdziemy również Pałac Królewski Naboo, czyli w rzeczywistości - wybudowany w XVIII wieku dla dynastii Burbonów Pałac Królewski w Casercie. Wykończona z barokowym przepychem rezydencja, wraz z otaczającym ją parkiem, w 1996 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tunezyjskie miasto Tataouine – pustynne krajobrazy planety Tatooine

Planeta Tatooine to z kolei pustynny obszar środkowej Tunezji. Filmowe sceny kręcone były w okolicy obszaru geograficznego i miasteczka Tataouine i to im pustynna planeta zawdzięcza swą nazwę. W Tunezji znajdziemy również dom wujostwa młodego Skywalkera, czyli bardzo klimatyczny hotel Sidi Driss, powstały w liczących sobie kilka tysiącleci jaskiniach. W jego wnętrzach, fani kosmicznej sagi obejrzeć mogą kolekcję gadżetów z planu "Ataku klonów" i, jak zapewniają hotelowi goście, w posiadłości naprawdę dane nam będzie poczuć przypływ Mocy.

Plac Hiszpański w Sewilii - Nabooańska stolica

Na przechadzkę po malowniczym Theed, podobnie jak Padme, Anakin i R2-D2, wybierzemy się odwiedzając Sewillę w Hiszpanii. Plac Hiszpański, mieszczący się w północno-wschodniej części Parku Marii Luizy, z pewnością zachwyci turystów swoim klimatem i bogactwem architektonicznych stylów (za jego projekt odpowiada popularny w tamtym okresie architekt – Anibal Gonzalez).

Lodowiec Hardangerjøkulen – lodowa planeta Hoth

Ochłodzenie klimatu odczujemy w mroźnej krainie Hoth. Pokryta wiecznym lodem i śniegiem filmowa planeta znajduje się w Norwegii. Sceny z „Gwiezdnych Wojen” kręcone były w miasteczku wypoczynkowym Finse oraz na pobliskim lodowcu Hardangerjøkulen. Wyprawa na Hardangerjøkulen, szósty co do wielkości lodowiec w kontynentalnej części Norwegii, to zdecydowanie gratka dla tych fanów „Star Wars”, którym niestraszne są różne warunki atmosferyczne i pokonywanie trudów podróży.

Park Narodowy Doliny Śmierci – kolejne oblicze pustynnej planety Tatooine

W kosmicznej sadze nie mogło też zabraknąć scen kręconych "na własnym podwórku", czyli w spektakularnej, amerykańskiej Dolinie Śmierci - jednym z najbardziej malowniczych obszarów pustynnych, ale również jednym z najgorętszych miejsc na całym świecie. W Kalifornii być może będzie nam też dane spotkać sympatyczne, leśne Ewoki, których filmowy dom znajduje się w Parku Narodowym Redwood.

Lasy Whippendell udawały Naboo, a wyspa Skellig Michael to samotnia Luke’a Skywalkera

Sceny z Jar Jar Binks, niespecjalnie lubianym bohaterem Gwiezdnych Wojen, kręcone były z kolei w malowniczych zakątkach Wielkiej Brytanii, które z pewnością docenią miłośnicy przyrody i spacerów na świeżym powietrzu. Lasy Whippendell w Watford to miejsce, w którym Jar Jar po raz pierwszy spotyka Qui-Gon i Obi-Wana w części I. Pozostając w okolicach Wielkiej Brytanii, warto też odwiedzić skalistą irlandzką wyspę Skellig Michael, znaną również pod nazwą Great Skellig, która posłużyła jako plan zdjęciowy w "Przebudzeniu Mocy". Zielona wysepka, ze względu na znajdujące się na niej kolonie i miejsca lęgowe ptaków, w 1988 roku uzyskała status rezerwatu przyrody. Z kolei z uwagi na położony na niej średniowieczny klasztor, w 1996 roku wyspę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Polecane wycieczki

Gdzie jeszcze możemy się wybrać podróżując śladami „Star Wars”?

Pustynne sceny na planecie Jakku rozgrywają się w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielką Jamę Carkoon znajdziemy na pustyni Yuma w stanie Arizona, Kashyyyk to miasto Guilin w Chinach, rajska Planeta Scarif - Malediwy, Yavin IV i Bazę Rebeliantów zlokalizowano w ruinach starożytnego miasta Majów w odległej Gwatemali (a dokładniej - w przepięknym Parku Narodowym Tikal), a Bazę Starkillera - w śniegowych krajobrazach Islandii.
Tak naprawdę, chcąc odwiedzić wszystkie plany filmowe „Gwiezdnych Wojen”, powinniśmy udać się w podróż dookoła całego świata. Dlatego, drodzy przyszli podróżnicy, niech Moc będzie z Wami!
Data Publikacji: 20.04.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie żyją kapibary? Kiedy i w jakim zakątku świata można je zobaczyć?Wyobraź sobie zwierzę wielkości małego psa, które wygląda jak przeskalowana świnka morska, uwielbia wodę i jest najbardziej towarzyskim gryzoniem na świecie! Tak, mowa o kapibarach – fascynujących stworzeniach, które można spotkać w najbardziej malowniczych zakątkach Ameryki Południowej. Te sympatyczne gryzonie, występujące od Panamy po północną Argentynę, są prawdziwymi mistrzami życia towarzyskiego. W przeciwieństwie do większości gryzoni żyją w zorganizowanych grupach rodzinnych, gdzie wspólnie wychowują młode, dzielą obowiązki i troszczą się o siebie nawzajem. Chcesz poznać te niezwykłe stworzenia bliżej? Dowiedz się, gdzie i kiedy najlepiej je obserwować w ich naturalnym środowisku!
krajobraz kierunku
Dokąd wybrać się na majówkę w 2025 roku?W 2024 roku majówka wypada całkiem zgrabnie, ponieważ 1 maja przypada w środę, a 3 - w piątek. Wystarczą 3 dni urlopu, by cieszyć się 9 dniami wolnymi lub zaledwie 1, by zrobić sobie długi weekend trwający 5 dni. Brzmi świetnie, więc trzeba zacząć rozważać, dokąd w tym czasie się wybrać. Zarówno 5 jak i 9 dni to wystarczająco dużo czasu, by zaplanować wyjazd majówkowy! Możesz wybrać się na greckie wyspy lub na włoskie wybrzeże Amalfi, by rozkoszować się słońcem, oddawać błogiemu lenistwu na plaży, albo wybrać się na zwiedzanie pięknych, zabytkowych miast. Natomiast jeśli nie chcesz spędzać całego wyjazdu w jednym, choćby najbardziej fantastycznym miejscu, to wybierz się na wycieczkę objazdową, na której nie sposób się nudzić. Oferta wycieczek jest niezwykle szeroka, więc możesz wybrać dokładnie taką, jaka spełni Twoje oczekiwania. Taka forma wypoczynku stanowi świetną okazję, by w stosunkowo krótkim czasie odwiedzić wiele ciekawych miejsc i poznać największe atrakcje wybranego regionu. Poniżej znajdziesz polecane przez nas kierunki! Podpowiadamy dokąd warto się wybrać, gdzie będzie ciepło, gdzie będzie ciekawie i gdzie będzie najlepiej!
krajobraz kierunku
Wenezuela i tajemnica Latarni Maracaibo, czyli niesamowite Błyskawice CatatumboNa południowy zachód od jeziora Maracaibo, w sercu stanu Zulia w Wenezueli, leży tajemniczy region, gdzie niebo każdej nocy rozświetla spektakl natury. Niezwykłe zjawisko znane jako Latarnia Maracaibo lub Błyskawica Catatumbo (hiszp. Relámpago del Catatumbo), to najdłużej trwająca burza na świecie. Niemal przez cały rok, na ograniczonym obszarze, pioruny rozdzierają ciemność przez dziewięć godzin każdej nocy, przyciągając uwagę podróżników, naukowców i legend. Od wieków, błyskawice te były tematem lokalnych opowieści i źródłem fascynacji rdzennych mieszkańców. Ich światło odegrało również kluczową rolę w historii – w 1597 roku hiszpański poeta Lope de Vega uwiecznił w klasycznym poemacie „La Dragoneta” wydarzenie, w którym Błyskawice Catatumbo uniemożliwiły angielskiemu piratowi Sir Francisowi Drake'owi dokonanie nocnego ataku na Maracaibo. Światło piorunów nie tylko zdradziło jego zamiary, ale i ocaliło miasto. Błyskawice Catatumbo zafascynowały również słynnego niemieckiego przyrodnika Alexandra von Humboldta, który opisał je jako jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie zaobserwował w swojej podróży po Ameryce Południowej. Dlaczego właśnie to miejsce słynie z najwyższej intensywności wyładowań na świecie? Co powoduje, że niebo w tym miejscu stale przecinają błyskawice? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!