Villa del Balbianello nad jeziorem Como – miejsce sekretnego ślubu Anakina i Padme
Swoją podróż śladami „Gwiezdnych Wojen” zacząć możemy od wizyty we
Włoszech. To właśnie tutaj, na północy kraju, nad Jeziorem Como położona jest malownicza Villa del Balbianello, która w "Ataku Klonów" posłużyła za miejsce sekretnego ślubu Anakina i Padme. Posiadłość już od bramy zachwyca gości wzorowo zadbanym ogrodem, kolorowymi kwiatami i pachnącymi cytrusami. Połączenie soczystej zieleni roślin z błękitem bezchmurnego nieba i gładką taflą jeziora stwarza niezapomniane wrażenie wizyty w raju na ziemi. Miejsce to dziś stało się prawdziwą mekką dla europejskich fanów „Star Wars” i specjalnie dla nich - w willi możliwe jest zorganizowanie ślubu w wiernie odtworzonym, kosmicznym klimacie.
Planeta Mustafar to tak naprawdę wulkan Etna
Będąc we Włoszech, nie sposób zapomnieć też o Etnie - to tutaj bowiem doszło do starcia mistrza Obi-Wana ze swoim uczniem Anakinem, skorumpowanym przez ciemną stronę mocy. Etna to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny. Wspinaczka na wulkan, czyli fikcyjną planetę Mustafar, z całą pewnością dostarczy nam wielu niezapomnianych, zapierających dech w piersiach widoków. We Włoszech znajdziemy również Pałac Królewski Naboo, czyli w rzeczywistości - wybudowany w XVIII wieku dla dynastii Burbonów Pałac Królewski w Casercie. Wykończona z barokowym przepychem rezydencja, wraz z otaczającym ją parkiem, w 1996 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Tunezyjskie miasto Tataouine – pustynne krajobrazy planety Tatooine
Planeta Tatooine to z kolei pustynny obszar środkowej
Tunezji. Filmowe sceny kręcone były w okolicy obszaru geograficznego i miasteczka Tataouine i to im pustynna planeta zawdzięcza swą nazwę. W Tunezji znajdziemy również dom wujostwa młodego Skywalkera, czyli bardzo klimatyczny hotel Sidi Driss, powstały w liczących sobie kilka tysiącleci jaskiniach. W jego wnętrzach, fani kosmicznej sagi obejrzeć mogą kolekcję gadżetów z planu "Ataku klonów" i, jak zapewniają hotelowi goście, w posiadłości naprawdę dane nam będzie poczuć przypływ Mocy.
Plac Hiszpański w Sewilii - Nabooańska stolica
Na przechadzkę po malowniczym Theed, podobnie jak Padme, Anakin i R2-D2, wybierzemy się odwiedzając Sewillę w
Hiszpanii. Plac Hiszpański, mieszczący się w północno-wschodniej części Parku Marii Luizy, z pewnością zachwyci turystów swoim klimatem i bogactwem architektonicznych stylów (za jego projekt odpowiada popularny w tamtym okresie architekt – Anibal Gonzalez).
Lodowiec Hardangerjøkulen – lodowa planeta Hoth
Ochłodzenie klimatu odczujemy w mroźnej krainie Hoth. Pokryta wiecznym lodem i śniegiem filmowa planeta znajduje się w
Norwegii. Sceny z „Gwiezdnych Wojen” kręcone były w miasteczku wypoczynkowym Finse oraz na pobliskim lodowcu Hardangerjøkulen. Wyprawa na Hardangerjøkulen, szósty co do wielkości lodowiec w kontynentalnej części Norwegii, to zdecydowanie gratka dla tych fanów „Star Wars”, którym niestraszne są różne warunki atmosferyczne i pokonywanie trudów podróży.
Park Narodowy Doliny Śmierci – kolejne oblicze pustynnej planety Tatooine
W kosmicznej sadze nie mogło też zabraknąć scen kręconych "na własnym podwórku", czyli w spektakularnej, amerykańskiej Dolinie Śmierci - jednym z najbardziej malowniczych obszarów pustynnych, ale również jednym z najgorętszych miejsc na całym świecie. W
Kalifornii być może będzie nam też dane spotkać sympatyczne, leśne Ewoki, których filmowy dom znajduje się w Parku Narodowym Redwood.
Lasy Whippendell udawały Naboo, a wyspa Skellig Michael to samotnia Luke’a Skywalkera
Sceny z Jar Jar Binks, niespecjalnie lubianym bohaterem Gwiezdnych Wojen, kręcone były z kolei w malowniczych zakątkach Wielkiej Brytanii, które z pewnością docenią miłośnicy przyrody i spacerów na świeżym powietrzu. Lasy Whippendell w Watford to miejsce, w którym Jar Jar po raz pierwszy spotyka Qui-Gon i Obi-Wana w części I. Pozostając w okolicach
Wielkiej Brytanii, warto też odwiedzić skalistą
irlandzką wyspę Skellig Michael, znaną również pod nazwą Great Skellig, która posłużyła jako plan zdjęciowy w "Przebudzeniu Mocy". Zielona wysepka, ze względu na znajdujące się na niej kolonie i miejsca lęgowe ptaków, w 1988 roku uzyskała status rezerwatu przyrody. Z kolei z uwagi na położony na niej średniowieczny klasztor, w 1996 roku wyspę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.