Wodospady Krk w Chorwacji – magiczna kraina rodem z baśni

Wybierając się do Chorwacji, warto wiedzieć, że wypoczynek nad wodą możliwy jest tam nie tylko na wybrzeżu. Jednym z miejsc jakie od lat przyciąga turystów są Wodospady Krka. Co jest w nich takiego niezwykłego? Rzeka Krka, od której nazwę wzięły zarówno wodospady jak i otaczający je Park Narodowy w swoim środkowym oraz dolnym brzegu tworzy bajkową krainę pełną bystrzyn, wodospadów i jezior z turkusową wodą. Nie dość, że widoki są tam magiczne, to w jeziorze u stóp największego wodospady można się zanurzyć w krystalicznie czystej wodzie. To istny raj na ziemi, od którego dzieli nas trochę ponad 1000 km.

Skradinski Buk


Teren Parku Krka rozciąga się na imponującej powierzchni 109 km2. Dlatego, aby dotrzeć do głównych atrakcji, które w sobie kryje - czyli Wodospadów Krka - należy pokonać przepiękną drogę składającą się z wielu drewnianych kładek i mostków. Ścieżka biegnie przez terytorium parku, oferując każdemu przybyszowi niezapomniane widoki. Początkowa część szlaku wije się między soczyście zielonymi roślinami, a cichy szum wody powoli zmienia się w coraz głośniejsze dźwięki i zwiastuje niesamowite atrakcje czekające w środku parku. Ścieżka edukacyjna, która towarzyszy drodze, jest również doskonałym źródłem informacji na temat bogatej fauny i flory oraz skał osadowych, które tworzą fundament parku. Głównym punktem Parku Krka jest oczywiście jego największy wodospad czyli Skradinski Buk, który może pochwalić się imponującymi 17 kaskadami, zajmującymi aż 800 metrów długości i mającymi łączną wysokość 45,7 metrów. Ich szerokość natomiast waha się od 200 do 400 metrów. Na osoby, które chcą znaleźć się jeszcze bliżej tego wodnego cudu natury, czeka kąpielisko usytuowane u jego podnóża. Zanurzenie się w turkusowej i krystalicznie czystej wodzie jest ogromną przyjemnością.



Roski Slap


Skradinski Buk to największy, ale nie jedyny, wodospad na terenie Parku Krka. Zobaczymy tam także piętnastometrowy Brijan, dwudziestometrowy Biluszicz oraz Roski Slap, którego wysokość wynosi 25 metrów. Ta druga, co do wielkości kaskada wodna na terenie Parku Narodowego Krka liczy sobie aż 650 metrów długości. Nazwa wodospadu pochodzi od twierdzy Rog, niegdyś ozdabiającej prawy brzeg rzeki Krka. Dziś forteca już nie istnieje, ale po dziś dzień można znaleźć tam pozostałości drogi z czasów rzymskich.



Wysepka Visovac


Ten niewielki kawałek lądu, znajdujący się na jeziorze Visovac, kryje w sobie prawdziwą historyczną perełkę - Klasztor Franciszkanów pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej oraz Kościół Matki Boskiej Visovackiej. Obie budowle zostały wzniesione już w 1445 roku i po dzień dzisiejszy stanowią cel pielgrzymek wierzących mieszkańców Chorwacji. Klasztor Franciszkanów jest również w posiadaniu niezwykle cennych zbiorów bibliotecznych oraz archeologicznych - m.in. bogatej kolekcji szat i naczyń liturgicznych. Poza tym wysepka Visovac stanowi doskonały punkt widokowy, a z jej brzegów można podziwiać rozległy teren Parku Narodowego Krka.



Monastyr Krka


Na terenie parku znajduje się także świątynia wyznania prawosławnego, czyli monastyr należący do Dalmatyńskiej Diecezji Prawosławnej, który położony jest w zatoce Carigradska Draga. Został zbudowany na pozostałościach niegdysiejszego klasztoru pustelników, a pierwsze informacje na jego temat pojawiły się już w 1402 roku. Niedaleko Monastyru Krka znajdują się również starorzymskie katakumby, bizantyjska cerkiew oraz fragmenty dwóch średniowiecznych twierdzy - Trosenij i Necven.

Data Publikacji: 02.08.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Norwegia – atrakcje. Co zobaczyć? Wspaniałe widoki dla miłośników przyrody, ale nie tylko!Stoisz na krawędzi urwiska, 600 metrów nad fiordem. Wiatr niesie zapach morza i sosnowych lasów, a przed tobą rozciąga się krajobraz, który wydaje się niemożliwy, surowy i potężny, wykuty przez lodowce i czas. To nie jest zwykły widok z okna hotelowego pokoju – to Norwegia. Kraj lodowców starszych niż ludzka cywilizacja, fiordów wyrzeźbionych przez naturę przez tysiące lat i zorzy polarnej, zachwycającej nie tylko barwami, ale i pełnym życia tańcem. Norwegia to miejsce dla odważnych – dla tych, którzy wolą poczuć moc natury niż leżeć na leżaku. Jeśli należysz do grona ludzi, którzy znajdują spokój w surowych krajobrazach, energię w górskim powietrzu, a inspirację w miejscach, gdzie można dotknąć prawdziwej dzikości – to właśnie tu powinieneś się znaleźć. Przekonaj się, jakie atrakcje czekają na ciebie w krainie fiordów.
krajobraz kierunku
Jamajka – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć na Jamajce?Jamajka to wyspiarski kraj na Karaibach w archipelagu Wielkich Antyli. Światową sławę zapewnił mu Bob Marley – Jamajka jest miejscem narodzin reggae i to z tym gatunkiem muzycznym zazwyczaj się kojarzy. Jednocześnie ma do zaoferowania podróżnikom wiele atrakcji związanych z jej kolonialną przeszłością. Jamajka olśniewa też turystów niesamowitymi widokami. Znajdziemy tu liczne jaskinie, wodospady (zwłaszcza uwielbiany przez turystów wodospad na rzece Dunn's River), laguny, czy góry. Jamajskie plaże nad turkusowymi wodami Morza Karaibskiego robią piorunujące wrażenie i wprawiają w błogi nastrój od samego tylko na nie patrzenia. Brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe? A to dopiero początek! Poznaj najpiękniejsze miejsca tej rajskiej wyspy i dowiedz się, co warto zobaczyć na Jamajce.
krajobraz kierunku
Największe atrakcje Uzbekistanu. Co skrywa Perła Jedwabnego Szlaku?Uzbekistan to kraj na skrzyżowaniu kultur. Przez wieki o władzę na tutejszych terenach Azji Środkowej walczyły armie Aleksandra Macedońskiego, Czyngischana, Tamerlana i imperium rosyjskiego. Było o co walczyć – bogate miasta Jedwabnego Szlaku i otoczone wysokimi górami żyzne doliny w samym sercu pustynnej Azji stanowiły niegdyś nie lada gratkę. Dziś stają się coraz bardziej popularne wśród zagranicznych turystów. Przyciągają ich legendy o kupcach i karawanach, gwarnych bazarach i pustynnych twierdzach oraz niesamowitej, niejednokrotnie pełnej sprzeczności przyrodzie tej części Azji. Kto bowiem nie marzy o zobaczeniu legendarnej Samarkandy i pustynnego Morza Aralskiego?
krajobraz kierunku
Klasztor Shaolin istnieje naprawdę! Poznaj historię słynnej świątyni sztuk walkiCzy klasztor, w którym mnisi potrafią złamać włócznię o własne ciało, naprawdę istnieje? Czy miejsce znane z filmów kung-fu, legend o wojownikach i duchowego oświecenia to tylko mit? Nie – to rzeczywistość. Klasztor Shaolin to nie tylko świątynia, lecz także symbol niezwykłej harmonii między ciałem a duchem, siłą a skupieniem, przeszłością a teraźniejszością. To miejsce nieodłącznie związane z Chinami i jeden z głównych celów podróży turystów z całego świata.