Top 5 miejsc w Czarnogórze

Czarnogóra to niewielki kraj o fascynującej historii i bogatej kulturze. Tutaj każde miasteczko ma własną, ciekawą historię i urok, więc podjęcie decyzji o tym, gdzie się wybrać i co zobaczyć, może być dość trudne. Niesamowite naturalne piękno i zabytkowa architektura sprawiają, że jest to bardzo ciekawy kraj do odkrycia, który jednak wciąż pozostaje nieco poza głównym szlakiem. Aby ułatwić Wam wybór przedstawiamy listę pięciu miejsc, od których warto zacząć wakacje w Czarnogórze.

Kotor – to portowe miasto położone nad malowniczym brzegiem Zatoki Kotorskiej od wielu lat przyciąga rzesze turystów z całego świata. Zatoka posiada cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana mianem najdalej na południe wysuniętego fiordu Europy. Otoczony z trzech stron majestatycznymi górami Kotor wygląda jak miasto zaklęte w czasie i jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie.



Stare Miasto otoczone jest średniowiecznymi murami miejskimi, łączącymi się z położoną na Samotnym Wzgórzu twierdzą św. Jana. Kotorska starówka to charakterystyczny dla średniowiecznej urbanistyki gęsty labirynt krętych, brukowanych uliczek i dziedzińców. W miasteczku znajdują się świątynie prawosławne i katolickie, a także budynki w stylu romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym, co tworzy fascynującą przestrzeń dla zwiedzających. W 1979 r. Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



Budva – położony nad Morzem Adriatyckim i odgrodzony od strony lądu górami kurort jest z pewnością miejscem, które powinien odwiedzić każdy turysta. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością Stare Miasto usytuowane na wysuniętym w głąb morza cyplu. Starówka, rozbudowana i otoczona murami miejskimi przez Wenecjan, to ciasno zabudowany, klimatyczny labirynt brukowanych uliczek, do którego prowadzą dwie bramy: Morska – od północy i Lądowa – od zachodu. W południowej części starówki znajduje się XV-wieczna cytadela. Ze szczytu okolicznych wzgórz, od strony Podgoricy rozciąga się wspaniały widok na tzw. Riwierę Budvańską, która słynie ze swych pięknych plaż. Wakacje w Budvie umili wiele atrakcji znajdujących się w najbliższej okolicy, w tym Parki Narodowe Lovćen i Durmitor.



Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim znajduje się na granicy Albanii i Czarnogóry. Jest to jezioro o charakterze krasowym, a jego powierzchnia zmienia się sezonowo, wynosząc od 360 do 550 km2. Znaczny fragment czarnogórskiej części jeziora został w 1983 r. uznany za park narodowy. Jezioro znane jest jako ważny obszar gniazdowania wielu gatunków ptaków i jedno z nielicznych w Europie miejsc, gdzie można spotkać pelikany. Na jeziorze znajduje się kilka wysp, na których mieszczą się zabytkowe monastery. Najważniejszym ośrodkiem turystycznym w okolicy jest Virpazar, skąd można wybrać się w rejs po krystalicznie czystych wodach jeziora.



Sveti Stefan – skalista wyspa, jedno z najbardziej znanych miejsc w Czarnogórze, znajduje się nieopodal Budvy. Malutka wysepka połączona jest ze stałym lądem groblą komunikacyjną, zalewaną w czasie przypływów. Na wyspie od XV w. istniała ufortyfikowana osada rybacka. Obecnie funkcjonuje tu luksusowy ośrodek wczasowy, utworzony w zrewitalizowanych kilkusetletnich budynkach.



Perast – to małe miasto portowe położone na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej, u podnóża góry Kason. W miasteczku, które ma mniej niż 1 000 mieszkańców znajduje się kilkanaście zabytkowych kościołów i niegdyś wspaniałe pałace należące do zamożnych rodów. W pobliżu miasta, na wodach zatoki leżą dwie malownicze wysepki: Wyspa Matki Boskiej na Skale – jedyna sztucznie utworzona wyspa na Adriatyku, z barokowym kościołem oraz Wyspa św. Jerzego, zwana czasami Wyspą Umarłych, z XII-wiecznym klasztorem Benedyktynów i zabytkowym cmentarzem. Perast wraz z Kotorem i kilkoma okolicznymi miejscowościami został w 1979 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Data Publikacji: 21.03.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.
krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!