Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie.
Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami?
Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
W tym artykule przeczytasz o:
Teneryfa położona jest na wodach Oceanu Atlantyckiego, niedaleko od północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Od końca XV wieku należy jednak do Hiszpanii i to wpływ kultury europejskiej jest najbardziej zauważalny w jej miastach. Nie warto pomijać ich w swoich wakacyjnych planach! Spacery po historycznych placach czy lokalnych targach pozwolą lepiej wczuć się w klimat wyspy i zobaczyć codzienne życie jej mieszkańców.
Historia Santa Cruz de Tenerife sięga przełomu XV i XVI wieku, gdy powstało jako miasto portowe. Wzrost znaczenia handlowego i strategicznego sprawił, że obecnie jest to największe miasto i stolica całego regionu. Jego kosmopolityczny charakter może zaskoczyć! Nowoczesne budynki sąsiadują tu ze śladami historii. Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić:
Auditorio de Tenerife – położony nad oceanem budynek stał się ikoną miasta. Za nowoczesny projekt, przypominający biały żagiel, odpowiada Santiago Calatrava, a w jego wnętrzu znajduje się opera.
Plaza de España – główny plac z fontanną, otoczony palmami, to miejsce spotkań mieszkańców i punkt obowiązkowy dla turystów.
Mercado de Nuestra Señora de África – zbudowany w stylu kolonialno-mauretańskim targ to miejsce, gdzie można posmakować autentycznej Teneryfy. Owoce, ryby, przyprawy, hiszpańskie tapas to artykuły, w które warto się tu zaopatrzyć.
Museo de la Naturaleza y el Hombre – to najważniejsze muzeum przyrodniczo-archeologiczne na Teneryfie. Do wyjątkowych eksponatów należą mumie Guanczów, czyli rdzennych mieszkańców Teneryfy.
Parque García Sanabria – szukając wytchnienia od miejskiego zgiełku, warto zatrzymać się w największym parku miejskim Santa Cruz de Tenerife. To miejsce, gdzie można zobaczyć egzotyczne rośliny i spokojnie przechadzać się, mijając urokliwe fontanny i posągi.
Położone w północnej części wyspy San Cristóbal de La Laguna jest pierwszym miastem założonym po podboju Teneryfy przez Hiszpanów. Zyskało ono status pierwszej stolicy oraz centrum administracyjno-religijnego, a plan położonych w centrum uliczek wzorowano na renesansowych zasadach planowania miast. Warto odwiedzić je, by zbliżyć się do kolonialnej przeszłości Teneryfy i zobaczyć najważniejsze zabytkowe budynki:
Historyczne centrum – spacer brukowanymi ulicami La Laguna i podziwianie kolorowych fasad budynków to najlepszy sposób, by wczuć się w jego klimat. Kolonialną architekturę i zachowany pierwotny układ ulic doceniono wpisaniem na listę UNESCO.
Katedra La Laguna z XVI wieku – to miejsce wypełnione sztuką sakralną, którą warto zobaczyć! Rzeźba Chrystusa z XVI wieku czy barokowe obrazy to tylko kilka z nich.
Casa de los Capitanes – historyczny pałac to dawna rezydencja wojskowych gubernatorów. Oryginalna fasada z oknami obramowanymi czerwoną cegłą oraz drewniane balkony to jego znaki rozpoznawcze.
Universidad de La Laguna – założony w 1701 roku uniwersytet to najstarsza uczelnia na Wyspach Kanaryjskich. W dalszym ciągu stanowi główny ośrodek badawczy i akademicki regionu.
Convento de Santa Clara – zbudowany pod koniec XV wieku klasztor warto odwiedzić ze względu na walory architektoniczne, ale także znajdujące się w jego części muzeum sztuki sakralnej.
Miasto u swoich początków pełniło przede wszystkim rolę portu. Z czasem doceniono jego potencjał turystyczny – łagodny klimat, nadmorskie położenie oraz bliskość urokliwej doliny La Orotava. Puerto de la Cruz stało się jednym z pierwszych ośrodków turystycznych na Wyspach Kanaryjskich i do dziś przyciąga turystów zróżnicowanymi atrakcjami, wśród których znajdują się:
Lago Martiánez – to gratka dla wszystkich, którzy kochają wodę i chcą zakosztować nie tylko kąpieli w morzu. Lago Martiánez to kompleks basenów projektu Césara Manrique otoczony palmami i rzeźbami.
Jardín Botánico – jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Hiszpanii założony w 1788 roku. Na jego terenie znajduje się ponad 2500 gatunków roślin z całego świata.
Plaza del Charco – również w Puerto de la Cruz można podziwiać kolonialną architekturę, czego przykładem jest urokliwy główny plac miasta. To miejsce szczególnie lubiane przez turystów ze względu na wiele sklepików i restauracji.
Playa Jardín – to niezwykła plaża o czarnym piasku pochodzenia wulkanicznego. Otoczona bujną roślinnością jest świetnym miejscem wypoczynku i kontaktu z przyrodą.
Casa de la Aduana – w zabytkowym budynku z XVII wieku mieści się muzeum sztuki współczesnej. Wśród eksponatów nie brakuje dzieł lokalnych twórców oraz światowych nazwisk.
Teleférico del Teide – około 30 kilometrów od miasta znajduje się jedna z najbardziej znanych kolejek linowych w Hiszpanii i najpopularniejszy sposób dostania się na wzgórze wulkanu Teide.
Candelaria została założona jeszcze przed hiszpańską kolonizacją i była zamieszkiwana przez rdzennych mieszkańców – Guanczów. Obecnie jest znana przede wszystkim jako duchowe centrum Wysp Kanaryjskich. Niezależnie od tego, czy jest miejscem pielgrzymki, czy turystycznego zwiedzania, warto zwrócić uwagę na kilka jej atrakcji:
Basilica de Nuestra Señora de Candelaria – to najważniejsze sanktuarium na Wyspach Kanaryjskich i miejsce odwiedzane przez tysiące pielgrzymów z całego świata. Poświęcone jest Matce Bożej z Candelarii – patronce archipelagu.
Posągi królów Guanczów – dziewięć imponujących brązowych rzeźb znajdujących się na plaży przypomina o pierwszych mieszkańcach tego regionu i ich władcach.
Plaza de la Patrona – to główny plac pielgrzymkowy, na którym koncentruje się życie miasta. Wokół niego znajdują się restauracje, a tuż obok bazylika.
Cueva de Achbinico – grota, w której według podań znaleziono figurkę Madonny i która stała się pierwszym miejscem kultu Matki Boskiej.
Malownicze miasteczko położone na północy wyspy to miejsce, w którym osiedlali się Hiszpanie w XV wieku. Miasto do dziś zachowało swój autentyczny, kanaryjski charakter – z wąskimi uliczkami, tradycyjną architekturą i bogatym dziedzictwem religijnym. Los Realejos to także świetna baza wypadowa dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku – od spacerów po klifach po szlaki wśród wulkanicznych wzgórz:
Mirador de La Corona – punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na dolinę Orotava, Puerto de la Cruz i północne wybrzeże Teneryfy. Szczególnie warto go odwiedzić o zachodzie słońca!
Iglesia de Santiago – zabytkowy kościół z XVI wieku, wzniesiony prawdopodobnie jako pierwszy na Teneryfie. Na przestrzeni lat był rozbudowywany, a jego wnętrze wypełniono barokowymi zdobieniami.
Hacienda de los Príncipes – historyczna posiadłość otoczona ogrodami, która należała do jednego z pierwszych hiszpańskich osadników – Ferdinanda de Lugo.
Rambla de Castro – turystom poszukującym pięknych widoków spodoba się ta nadmorska ścieżka spacerowa. Prowadzi przez obszar chronionego krajobrazu, ale widać z niej także ruiny XVIII wiecznego fortu.
Miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Teneryfy od czasów średniowiecza było najbardziej znane z uprawy winorośli – sama jego nazwa odnosi się do tradycji winiarskich. To świetnie miejsce dla turystów, którzy unikają największych kurortów i chcą poznać kulturę i przyrodę archipelagu w bardziej kameralnej atmosferze, którą oferuje Teneryfa. Atrakcje zasługujące na szczególną uwagę to:
Drago Milenario – słynne tysiącletnie smocze drzewo jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem Icod de los Vinos. Uznawane jest za jedno z najstarszych drzew na świecie, a jego wysokość to imponujące 18 metrów.
Cueva del Viento – jest jedną z najdłuższych jaskiń wulkanicznych na świecie i powstała w wyniku erupcji wulkanu. Turyści mogą wybrać się trasą po jej korytarzach, liczących łącznie 17 kilometrów.
Museo del Drago – muzeum poświęcone smoczym drzewom znajduje się nieopodal Drago Milenario i jest kopalnią ciekawostek związanych z tymi niezwykłymi roślinami oraz ich rolą w kulturze Wysp Kanaryjskich.
Centro histórico – urokliwe centrum miasta to idealne miejsce na wieczorny spacer. W jego trakcie warto przyjrzeć się świetnie zachowanym budynkom, a przede wszystkich charakterystycznym drewnianym balkonom.
Historia wielu miast na Teneryfie rozpoczyna się wraz z hiszpańskim podbojem wyspy – nie inaczej jest w przypadku La Orotava. Można tu zobaczyć wiele zabytków z kolonialnych czasów, które przetrwały nawet wybuch wulkanu na początku XVIII wieku. Okolica miasta La Orotava to z kolei otoczone zielenią wzgórza oraz plantacje bananów.
Casa de los Balcones – to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. Zabytkowy dom z rzeźbionymi balkonami warto podziwiać z zewnątrz oraz odwiedzić znajdujące się w nim muzeum.
Jardines Victoria – ogrody były przed laty częścią posiadłości markiza Quinta Roja. Obecnie są to dostępne dla zwiedzających tarasy ogrodowe oferujące niesamowite widoki – na ocean oraz szczyt Teide.
Iglesia de la Concepción – to barokowa świątynia z XVII wieku, zwieńczona charakterystyczną kopułą. Uznawana za najpiękniejszy kościół La Orotava.
Museo de Artesanía Iberoamericana – aby poznać lokalną kulturę, warto zobaczyć jej wytwory. Umożliwi to muzeum rzemiosła, które gromadzi eksponaty z całej Ameryki Łacińskiej, ale kładzie szczególny nacisk na przedmioty z Wysp Kanaryjskich.
Hijuela del Botánico – kameralny ogród botaniczny będący filią głównego ogrodu w Puerto de la Cruz to świetne miejsce na odpoczynek wśród trzech tysięcy egzotycznych roślin.
Alfombras de flores – katolickie święto Bożego Ciała jest na Teneryfie obchodzone w sposób szczególny. Z tej okazji na ulicach La Orotava pojawiają się słynne dywany z płatków kwiatów.
Garachico to kolejne z kanaryjskich miast o portowej przeszłości. Należy do jednej z najstarszych osad o handlowym charakterze, zostało bowiem założone około XV wieku. Ważnym punktem w jego historii był wybuch wulkanu w 1706 roku, but mimo to turyści wciąż mogą zwiedzać historyczne budynki i odkrywać przeszłość wyspy.
El Caletón – wybuch wulkanu miał również nieoczekiwane pozytywne konsekwencje – w jego wyniku powstały naturalne baseny wulkaniczne. Położone nad brzegiem oceanu El Caletón stały się jednym z największych atrakcji miasta.
Castillo de San Miguel – pochodząca z XVI wieku forteca została zbudowana, by zapewnić ochronę przed piratami. Obecnie znajduje się w niej muzeum, w którym można zagłębić się w historię Garachico oraz regionu.
Ex-Convento de San Francisco – dawny klasztor jest wart zobaczenia ze względu na oryginalną architekturę, m.in. zachowane klasztorne dziedzińce czy kaplicę. Turystów przyciąga także zlokalizowane w budynku centrum kulturalne organizujące wystawy i różne wydarzenia artystyczne.
Plaza de la Libertad – główny plac z zabytkowymi kamienicami to punkt obowiązkowy podczas spaceru po mieście! Można tu podziwiać lokalną architekturę i spędzić czas w jednej z licznych restauracji lub kawiarni.
Iglesia de Santa Ana – kościół należy do najważniejszych zabytków Garachico. Pochodzącą z XVI wieku świątynię wyróżnia przede wszystkim drewniany strop w stylu mudéjar, charakterystycznym dla Hiszpanii.
Planując zwiedzanie Teneryfy, można odkryć wiele propozycji na aktywne spędzenie czasu. Zapierające w piersiach widoki to nie jedyne, co może zaoferować to miejsce! Miejscowe zabytki pozwolą przybliżyć się do życia mieszkańców wyspy – zarówno tych sprzed wieków, jak i obecnych. Co powinno znaleźć się na liście miejsc, które warto zobaczyć na Teneryfie?
Budowle kojarzone głównie z Egiptem, można odnaleźć również innych częściach świata. Na Teneryfie turyści mają okazję zobaczyć piramidy schodkowe o tajemniczym pochodzeniu. Sześć budowli znajduje się na terenie parku etnograficznego Pirámides de Güímar. Dla turystów zaskakujący może być fakt, że piramidy prawdopodobnie nie są pamiątką po starożytnych cywilizacjach – datowane są na XIX wiek. Kolejną ciekawostką są ich astrologiczne uwarunkowania. Podczas przesilenia zimowego można z nich obserwować podwójny wschód słońca, a w czasie przesilenia letniego podwójny zachód.
Dom Wina La Baranda to dawna kanaryjska posiadłość pochodząca z XVIII wieku, która przyciąga nie tylko ze względu na swoje walory architektoniczne, ale także obecną rolę, jaką jest promocja lokalnych win. We wnętrzach mieści się Wyspiarskie Muzeum Winorośli i Wina z Teneryfy, turyści mogą liczyć również na degustację trunku oraz spędzenie czasu w restauracji serwującej tradycyjne potrawy z Wysp Kanaryjskich.
Ruiny fortu obronnego położonego w górach Anaga przyciągają zwolenników pieszych wędrówek, którzy mogą liczyć na wspaniałe widoki i kontakt z historią. Starożytna budowla powstała dla obrony przed piratami, obecnie stała się jednym z najciekawszych zabytków w górach Anaga.
Spacer po urokliwych portowych miasteczkach to nie jedyny sposób, by poznawać Teneryfę. Wyspa to idealne miejsce również dla miłośników przyrody, którzy oprócz piasku i morza chcą poznawać górskie wzniesienia, odkrywać powulkaniczny krajobraz czy patrzeć na horyzont z wysokich klifów. Planując zwiedzanie Teneryfy, nie zapomnij o jej najważniejszych przyrodniczych atrakcjach!
Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii i zarazem wulkan, którego wysokość wynosi 3718 m n.p.m. Otaczający go obszar tworzy najstarszy kanaryjski park narodowy o powierzchni ponad 18 tysięcy hektarów. Pola lawy, wulkaniczne wzniesienia oraz ogromna bioróżnorodność to jego znaki rozpoznawcze, które przyciągają turystów, odwiedzających jego liczne szlaki. Dla mniej doświadczonych piechurów, którzy nie chcą rezygnować z oglądania unikalnych formacji skalnych przygotowano kolejkę linową na sam szczyt Teide.
Las Esperanza znajduje się północno-wschodniej części Teneryfy, na skraju pasma górskiego Cumbre Dorsal. Las stanowi jedno z najlepiej zachowanych naturalnych środowisk na Teneryfie, a wyznaczone w nim szlaki dają okazję, by z bliska podziwiać florę typową dla kanaryjskiej wyspy. Drzewa eukaliptusowe, oplecione paprociami sosny, widok na górę Anaga i miejsca na odpoczynek wśród zieleni czekają na Ciebie na trasie!
Masyw górski Anaga oraz otaczający go ściśle chroniony obszar Parque Rural de Anaga położone są w północno-wschodniej części Teneryfy i uznawane za jedno z najbardziej dzikich i zróżnicowanych przyrodniczo miejsc na wyspie. Najwyższym szczytem Anaga jest Cruz de Taborno, który sięga 1024 m n.p.m. Turyści wybierający się na wędrówkę zobaczą tu strome, ostro zakończone szczyty, głębokie doliny oraz piękne widoki na ocean.
Plaża położona w okolicach Santa Cruz de Tenerife to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Widok na klify, spokojna woda oraz dobrze przygotowane zaplecze to jej niewątpliwe atuty. Wyróżnia ją również jasny piasek, który został przywieziony w to miejsce wprost z Sahary. Po plażowaniu warto wybrać się także na położony nieopodal punkt widokowy Mirador de la Teresitas.
Wąwóz Masca to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród osób, które chcą aktywnie spędzać czas na Teneryfie. Osada o tej samej nazwie jest początkiem szlaku prowadzącego wśród stromych zboczy aż do plaży u podnóża klifów Los Gigantes. Malownicza wioska zachwyca turystów również tradycyjna kanaryjską architekturą.
Majestatyczne, strome ściany skalne, które wznoszą się na wysokość do 800 m nad poziomem morza, są wizytówką Teneryfy. Powstały w wyniku wulkanicznych erupcji, a ich nazwa oznacza "olbrzymy", co podkreśla ich imponujące rozmiary. Aby podziwiać Los Gigantes w całej okazałości, warto wybrać się na rejs, podczas którego są doskonale widoczne.
Przylądek Teno jest najdalej wysuniętym na zachód punktem Teneryfy; uznawany jest również za jeden z najstarszych geologicznie terenów pełnych formacji skalnych oraz wulkanicznych. Już sama podróż na Punta de Teno zapewni wiele atrakcji – widokowa droga dojazdowa gwarantuje widok na góry, morze i klify. Przylądek to wciąż jeden z mniej obleganych atrakcji Teneryfy i stanowi świetny punkt widokowy do swobodnej kontemplacji kanaryjskiej przyrody.
Zwolennicy pieszych wędrówek, którym niestraszne są bardziej wymagające szlaki, powinni wybrać się do Barranco del Infierno, czyli „piekielnego wąwozu”. Jego obszar stanowi park krajobrazowy sąsiadujący z miastem Adeje. Ze względu na ochronę przyrody przejście przez wąwóz jest limitowane oraz odbywa się wzdłuż wyznaczonego szlaku. Zwieńczeniem blisko trzygodzinnej wędrówki jest imponujący wodospad o wysokości ponad 200 metrów.
Wśród gór wulkanicznych Montaña Roja wzbudza największe zainteresowanie turystów. Góruje nad popularną wypoczynkową miejscowością Playa Blanca, a to tego uwagę zwraca czerwony kolor jej zboczy. Wyjątkowa barwa jest efektem minerałów wulkanicznych obecnych w skałach. Wysokość góry to 171 metrów, co zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na plaże i ocean.
Cueva del Viento, czyli Jaskinia Wiatru, to najdłuższy wulkaniczny tunel w całej Europie. Powstał on 27 tysięcy lat temu na skutek wybuchu wulkanu Pico Viejo. System jaskiń liczy obecnie 18 kilometrów tuneli i przyciąga turystów wizją podróży do wnętrza ziemi. Po drodze mijają oni lawowe stalaktyty i wodospady oraz podziemne jeziora.
Aktywność wulkanu Montaña Grande jest odpowiedzialna za ukształtowanie terenu Malpaís de Güímar. Surowy krajobraz powstały z zastygłej lawy często kojarzy się turystom z odległymi planetami i przyciąga swoją odmiennością. Wśród pól lawowych można dostrzec endemiczną roślinność, która przystosowała się do trudnych warunków, a patrząc w kierunku horyzontu podziwiać wybrzeże Teneryfy.
Rodzinne wakacje mają swoją specyfikę i możliwość zadbania o potrzeby dzieci niejednokrotnie przesądza o wyborze kierunku podróży. Rodzice chcący zobaczyć Teneryfę nie muszą obawiać się, że hiszpańska wyspa nie dostarczy atrakcji najmłodszym członkom rodziny. To idealne miejsce, by cieszyć się piaszczystymi plażami i spokojną wodą oddzieloną od oceanu przez falochrony. Aktywny wypoczynek? Wystarczy wybrać jeden z najlepszych parków wodnych lub parków tematycznych. Dzieci i Teneryfa? Atrakcje czekają!
Największy park wodny na Teneryfie znajduje się kurorcie Costa Adeje, na południu Teneryfy. Jego teren to 18 hektarów wypełnionych atrakcjami dla całej rodziny. Zjeżdżalnie, tory do zjazdu pontonami, sztuczna plaża, basen z fokami, strefa gastronomiczna czy beach bar z widokiem na ocean gwarantują brak czasu na nudę.
To niezwykły park w Puerto de la Cruz, który przyciąga miłośników natury. Największe na świecie stado papug, pokazy orek i delfinów, pingwinarium oraz liczne egzotyczne gatunki zwierząt tworzą wyjątkową oazę, w której w ciągu jednej wizyty można zobaczyć najwspanialsze zwierzęta świata i odpocząć wśród bujnej roślinności.
Turyści, którzy na kierunek swojego wyjazdu wybrali okolice Costa Adeje, również mogą doświadczyć licznych atrakcji w otoczeniu egzotycznych zwierząt – wystarczy, że odwiedzą Jungle Park. Na 7 hektarach mieszka około 500 gatunków zwierząt, które można podziwiać podczas odpoczynku oraz specjalnie zorganizowanych pokazów.
Poszukiwanie najpiękniejszych miejsc i krajobrazów to tylko jeden sposób, by przeżyć niezapomniane wakacje. Podczas egzotycznego wyjazdu warto otworzyć się również na doświadczenia bliskie lokalnym mieszkańcom. Potrawy lub miejscowe święta będą na to świetnym sposobem, a na Teneryfie jest z czego wybierać!
Różnorodność kuchni kanaryjskiej może zaskoczyć turystów, którzy po położonej na oceanie wyspie spodziewają się głównie ryb i owoców morza. Wielbiciele mięs oraz wegetarianie również znajdą coś dla siebie w menu lokalnych restauracji. Za jedną z najpopularniejszych przekąsek uznawane są na Teneryfie papas arrugadas, czyli ziemniaczki o charakterystycznym, pomarańczowym kolorze, gotowane w łupinach w bardzo słonej wodzie. Towarzyszą im często lokalne sosy mojo na bazie papryk – zielonej (mojo verde) i czerwonej (mojo rojo). Innym przysmakiem mieszkańców jest escaldom, czyli rodzaj musu powstającego na bazie gofio (specjalnie przygotowywanej mąki kukurydzianej) i wywaru z mięsa lub ryb, podawanego z różnymi dodatkami.
Najsłynniejszy karnawał na świecie to bezapelacyjnie święto organizowane w Rio de Janeiro. Jednak na drugim miejscu wśród noworocznych imprez znajduje się karnawał w Santa Cruz de Tenerife. Kolorowe parady, spektakularne kostiumy, muzyka i taniec pozwolą zatracić się we wspólnej zabawie. Podczas obchodów nie może zabraknąć także lokalnego zwyczaju, czyli pogrzebu sardynki. Kilkumetrowa kukła ryby jest odprowadzana przez tłum nad brzeg oceanu i tam spalona, by pożegnać zimę i przegnać złe moce.
Kanał morski pomiędzy wyspami Teneryfa i La Gomera to miejsce, gdzie czeka na turystów jedna z najbardziej emocjonujących atrakcji Teneryfy. Z portów Puerto Colón czy Costa Adeje organizowane są liczne wycieczki umożliwiające obserwowanie wielorybów i delfinów. Największe szanse na zobaczenie morskich ssaków dają właśnie zorganizowane wyprawy, podczas których można liczyć na wiedzę i doświadczenie lokalnych przewodników.
Wulkaniczna gleba i morski klimat sprawiają, że od XVI wieku wina z Teneryfy cieszą się uznaniem koneserów. Na wyspie zlokalizowanych jest pięć regionów winiarskich: Tacoronte-Acentejo, Ycoden-Daute-Isora, Valle de la Orotava, Valle de Güímar i Abona. Znajdujące się w nich winnice to nie tylko miejsca powstawania trunku, ale także atrakcje turystyczne, w których odwiedzający mogą przespacerować się wśród winnych krzewów oraz spróbować najpopularniejszych lokalnych szczepów. Białe wino Malvasia Aromatica lub czerwone z odmiany Listán Negro będą z pewnością bardzo pożądanymi pamiątkami z podróży!
Różnorodność atrakcji i słoneczna pogoda to przepis na udane wakacje. Teneryfa spełnia oba te warunki i oferuje znacznie więcej niż typowy wypoczynek na plaży. To wyspa, gdzie wulkaniczne szczyty górują nad oceanem, a w cieniu palm kwitną kolonialne miasteczka z wielowiekową historią.
Nasze wakacje na Teneryfie to doskonała baza do odkrywania wyspy. Komfortowy hotel zapewnia relaks, a bogactwo atrakcji w okolicy sprawia, że każda wycieczka fakultatywna może zabrać Cię w zupełnie inne miejsce – do tajemniczych piramid Güímar czy na obserwację wielorybów. Teneryfa to wyspa, która ma do zaoferowania znacznie więcej niż piękne plaże.
Rainbow organizuje także wycieczki objazdowe po Hiszpanii. Nasze podróże prowadzą przez mauretańskie pałace Andaluzji i katalońskie metropolie – zupełnie inną twarz tego fascynującego kraju.
Hiszpania zachwyca różnorodnością, od atlantyckich wysp po śródziemnomorskie wybrzeża. Odkryj wszystkie możliwości w naszej ofercie wyjazdów do Hiszpanii i znajdź swój idealny sposób na poznanie tego wyjątkowego kraju!
Zobacz inne o: