Hagia Sophia w Stambule

Hagia Sophia to najsłynniejszy meczet na świecie, który początkowo był kościołem chrześcijańskim. Pierwotny budynek został wybudowany w 336 r. na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego, jednak spłonął dwieście lat później. Cesarz Justynian zlecił jego odbudowę w VI w., ale w formie dużo okazalszej. W 1453 r. kościół został przekształcony na meczet, później pełnił funkcję muzeum, aby w 2020 roku ponownie zyskać funkcję meczetu, w którym odbywają się modlitwy.

Hagia Sophia – spektakularna architektura

Hagia Sophia znajduje się w Stambule, a to, co przyciąga turystów do tego ogromnego meczetu podczas wakacji w Turcji to jego bajeczny wygląd. Nie bez powodu jest uważany za najważniejsze dzieło architektury bizantyjskiej, która wyróżnia się przepychem, licznym i bogatym zdobnictwem oraz bezpośrednim nawiązaniem do elementów sakralnych.

W ciągu ponad 1500 lat historii budynek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, więc dostrzegalne są liczne wpływy różnych kultur i stylów w jego architekturze. Mimo to w jego bryle i wystroju dominuje obfitość. Budynek pokryty jest złotymi mozaikami, zwieńczony potężną kopułą i licznymi strzelistymi minaretami co sprawia, że Hagia Sophia widoczna jest już z daleka, fascynując swym wyglądem.

Zwiedzanie Hagia Sophia

Meczet Hagia Sophia jest całkowicie otwarty dla turystów, a dzięki temu, że jest to świątynia, w której odbywają się modlitwy wstęp jest nieodpłatny. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z religią islamską w meczecie obowiązuje odpowiedni strój, a nieprzestrzeganie zasad może skończyć się niewpuszczeniem lub szybkim wyproszeniem i obrazą wiernych. Panowie muszą mieć zasłonięte kolana, a panie kolana, ramiona i włosy.

Do meczetu wejść można jedynie boso, a obuwie należy zostawić w przygotowanych na zewnątrz szafkach. W meczecie można zobaczyć liczne mozaiki, okazałe żyrandole, cudowne sklepienia oraz miejsce, w którym stał tron cesarzy bizantyjskich w trakcie koronacji. Dodatkowo 5 razy dziennie można usłyszeć wezwanie na modlitwę, czyli charakterystyczny śpiew muezzina.

Co zobaczyć w pobliżu Hagia Sophia?

Stambuł to największe i najbardziej zaludnione miasto w Turcji, które jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i miejscem pełnym atrakcji turystycznych. Oczywiście w czołówce znajduje się Hagia Sophia zlokalizowana w historycznej części miasta Sultanahmet, ale blisko niej znajdują się równie ciekawe punkty, które warto zobaczyć.

Wystarczy krótki spacer, aby dotrzeć do Pałacu Topkapi i Cysterny Bazyliki.  Przez 380 lat był rezydencją sułtanów, a dziś można go zwiedzać. W jego wnętrzu można obejrzeć bogate zdobienia i pamiątki po panowaniu sułtanów, które zachwycają kolorami i przepychem.

Cysterna Bazyliki to zbiornik wodny, znajdujący się pod ziemią, zbudowany dla bizantyjskiego cesarza Justyniana w 532 r., który jest dostępny dla turystów i robi niesamowite wrażenie, dzięki licznym, zdobionym kolumnom i tajemniczą aurą.

mapka

Pokaż na mapie