Londyn – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki i muzea

Pisanie o atrakcjach stolicy Wielkiej Brytanii wydaje się jednocześnie łatwe i nieskończenie trudne. Z jednej strony Londyn jest pełen ikon rozpoznawalnych na całym świecie, które w przewodniku można uznać wręcz za oczywiste – London Eye, Tower Bridge, Hyde Park, Big Ben, Pałac Buckingham i wiele innych to atrakcje doskonale zakorzenione w świadomości, szczególnie wśród miłośników podróży. Z drugiej strony, miasto wręcz pęka od miejsc godnych uwagi, więc dokonanie jakiejkolwiek selekcji wydaje się niemal niemożliwe. Owszem, większość z nas zna londyńskie atrakcje z nazwy, ale czy ich historia jest równie dobrze znana? Niekoniecznie, prawda? Oto więc artykuł opisujący najważniejsze atrakcje Londynu – obszerny, choć wciąż nie obejmujący wszystkiego.

Najlepsze atrakcje Londynu, czyli co zobaczyć w pierwszej kolejności

Każde miasto ma swoje miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć, by móc powiedzieć, że się w nim było. Od czego więc zacząć zwiedzanie Londynu? Oto turystyczny plan minimum dla stolicy Wielkiej Brytanii – bez zobaczenia tych punktów lepiej wstrzymać się z deklaracjami, że odkryło się, co londyńska metropolia ma do zaoferowania!

Pałac Buckingham (Buckingham Palace)

Pałac Buckingham to największa rezydencja królewska w Wielkiej Brytanii. Budynek został wybudowany na polecenie księcia Buckingham Johna Sheffielda w 1703 r., a w 1761 r. król Jerzy III go odkupił. Od tego czasu rezydencja była stale rozbudowywana aż osiągnęła aktualne, imponujące wręcz rozmiary. Funkcję oficjalnej siedziby monarchii pełni od niespełna 200 lat, a od 1993 r. jego niewielką część mogą zobaczyć również turyści.

Pałac jest doskonałym przykładem architektury baroku, które cechy widać w jego formie, symetrii oraz okazałych dekoracjach. Główna siedziba Windsorów to aż 77 tys. m² powierzchni, na której mieści się 775 pokoi, w tym m.in. 78 łazienek i 52 sypialnie królewskie, a największa sala balowa ma aż 36 m długości i 18 m szerokości.

Ogrody otaczające pałac robią równie wielkie wrażenie. Na 39 akrach wypielęgnowanych terenów znajdują się m.in.: jezioro, kort tenisowy i lądowisko dla helikopterów. W rezydencji monarchii brytyjskiej poza członkami rodziny królewskiej mieszka też ponad 800 pracowników.

Wejście do Pałacu Buckingham to unikalna okazja, aby zajrzeć do świata brytyjskiej rodziny królewskiej i skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji. Najbardziej znanym widowiskiem jest zmiana warty, która odbywa się według tradycyjnej formuły z 1660 roku i trwa około 40 minut. Warte zobaczenia są również: Galeria Królowej, gdzie organizowane są fascynujące wystawy sztuki, The Royal Mews, w którym można podziwiać królewskie powozy, oraz oczywiście spektakularne ogrody Pałacu Buckingham.

W pobliżu znajduje się Green Park, z którego roztacza się piękny widok na pałac, oraz Clarence House, dawniej oficjalna rezydencja króla Karola III, zanim objął tron. Należy jednak pamiętać, że zwiedzanie Pałacu Buckingham jest dostępne tylko w sierpniu i wrześniu, kiedy rodzina królewska przebywa poza rezydencją.

Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey)

Opactwo Westminsterskie to historyczne miejsce, w którym od niespełna 1000 lat mają miejsce koronacje królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Budynek postawiono w stylu romańskim. Przez lata jego istnienia był poddawany przebudowom, co zauważalnie wpłynęło na jego kształt i styl architektoniczny, który ostatecznie utrzymany został w stylu gotyckim.

W miejscu, w którym znajduje się Opactwo Westminsterskie wcześniej, bo w okolicach VIII i IX wieku, istniała świątynia, która w połowie XI wieku została przekształcona w opactwo. Za datę rozpoczęcia jego budowy uznaje 1045-1050 rok, czyli początek panowania króla Anglii Edwarda Wyznawcy. Jego następca Wilhelm Zdobywca został w tym miejscu koronowany (1066 r.), dając tym samym początek koronacyjnej tradycji opactwa. Od tego czasu w Opactwie Westminsterskim aż 66 monarchów otrzymało swoje insygnia królewskie.

Opactwo Westminsterskie

Budowla jest również miejscem pochówku ok. 3300 wybitnych Brytyjczyków. W Westminster Abbey spoczywają m.in. Charles Dickens i Isaac Newton, a osoby, które z różnych względów nie mogły zostać pochowane w tym miejscu, mają swoje tablice pamiątkowe m.in. William Blake i Wiliam Szekspir. Tu też odbywają się królewskie zaślubiny, a przysięgę składali sobie w tym miejscu m.in. królowa Elżbieta II i książę Filip oraz książę William i Kate Middleton. Odbywają się tu także inne uroczystości, np. rocznicowe nabożeństwa państwowe.

Koło Milenijne (London Eye)

London Eye, znane również jako Koło Milenijne, to największy diabelski młyn w Europie i jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Otwarto je w 2000 roku dla uczczenia nowego milenium, czemu właśnie zawdzięcza swoją drugą nazwę. Konstrukcja ma 135 metrów wysokości i składa się z 32 klimatyzowanych kapsuł, z których każda może pomieścić do 25 osób. Jedna pełna rotacja trwa około 30 minut, podczas których pasażerowie mogą podziwiać panoramę Londynu w promieniu nawet 40 kilometrów przy dobrej pogodzie.

Położona nad brzegiem Tamizy atrakcja oferuje spektakularne widoki na miasto, obejmujące m.in. Pałac Westminsterski, Tower Bridge i Katedrę św. Pawła. Kapsuły London Eye są wyposażone w interaktywne tablety, które pomagają zidentyfikować najważniejsze punkty miasta widoczne podczas przejażdżki. Ciekawostką jest fakt, że kapsuły są numerowane od 1 do 33, ale brakuje numeru 13 ze względu na przesądy. London Eye jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnego Londynu i najczęściej fotografowaną atrakcją miasta.

London Eye

Tower of London

Nad brzegiem Tamizy wznosi się Tower of London, historyczna twierdza założona w 1066 roku przez Wilhelma Zdobywcę. Ten imponujący kompleks pełnił funkcje pałacu królewskiego, więzienia, zbrojowni, skarbca, a nawet zoo. Jego najbardziej rozpoznawalną częścią jest White Tower – centralny donżon z charakterystycznymi czterema wieżami, wybudowany około 1078 roku. Obecnie miejsce to jest skarbnicą klejnotów koronnych, w tym słynnej korony imperialnej z 1937 roku, zawierającej 2868 diamentów, 273 perły, 17 szafirów i 11 szmaragdów.

Twierdza znana jest również z legend o kruków – według tradycji, jeśli kiedykolwiek opuszczą Tower, upadnie zarówno twierdza, jak i królestwo. Dlatego zawsze mieszka tu co najmniej sześć kruków pod opieką specjalnego opiekuna (Ravenmaster). Charakterystyczną częścią Tower są też tzw. Beefeaterzy – strażnicy w tradycyjnych mundurach, którzy pełnią funkcję przewodników i opowiadają fascynujące historie związane z tym miejscem.

Tower of London

Most Tower (Tower Bridge)

Tower Bridge, często mylony z London Bridge, został otwarty w 1894 roku po ośmiu latach budowy. Jest to most zwodzony nad Tamizą o długości 244 metrów, którego charakterystyczne wieże w stylu wiktoriańskim wznoszą się na wysokość 65 metrów. Most został zaprojektowany przez Horace'a Jonesa oraz John'a Wolfe Barry'ego jako odpowiedź na rosnące potrzeby komunikacyjne wschodniego Londynu.

Konstrukcja mostu łączy w sobie funkcjonalność z imponującą architekturą neogotycką. Mechanizm podnoszenia pomostu pierwotnie napędzany był silnikami parowymi, a obecnie jest elektryczny, ale oryginalne maszynownie można zwiedzać w ramach ekspozycji muzealnej. Na górnych pomostach, na wysokości 42 metrów nad rzeką, znajduje się galeria i szklany chodnik, z którego można podziwiać widok na przepływające pod mostem statki oraz obserwować ruch uliczny. Most podnosi się około 850 razy rocznie, aby przepuścić większe okręty, co samo w sobie stanowi popularne widowisko turystyczne.

Most Tower

Most Londyński (London Bridge)

London Bridge, choć mniej spektakularny niż pobliski Tower Bridge, ma wyjątkowe znaczenie historyczne, sięgające czasów rzymskich. Przez wieki był to jedyny most łączący brzegi Tamizy, a jego konstrukcja była wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu na moście znajdowały się domy i sklepy, co czyniło go centrum handlowym miasta. Obecna konstrukcja, otwarta w 1973 roku, to nowoczesny, funkcjonalny most drogowy i pieszy.

Hyde Park

Założony w 1536 roku przez Henryka VIII Hyde Park to największy z czterech Królewskich Parków w centralnym Londynie, zajmujący powierzchnię 142 hektarów. Początkowo służył jako prywatne tereny łowieckie króla, ale w 1637 roku został udostępniony do zwiedzania. Park słynie ze Speakers' Corner w północno-wschodnim rogu, gdzie od 1872 roku każdy może publicznie wyrażać swoje poglądy – tradycja ta przyciągała takie osobistości jak Karl Marks czy George Orwell.

W centrum parku znajduje się Serpentine – sztuczne jezioro utworzone w 1730 roku na polecenie królowej Karoliny, gdzie można pływać łódkami i karmić łabędzie. W parku znajdują się także: The Diana, Princess of Wales Memorial Fountain – fontanna upamiętniająca księżną Dianę, Rose Garden z ponad 12 tys. róż oraz Holocaust Memorial. W Hyde Parku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym letnich koncertów i Winter Wonderland – największego w Londynie jarmarku świątecznego.

Widaok na lodnyński Hyde Park z lotu ptaka

Pałac Kensington i Ogrody Kensington (Kensington Palace i Kensington Gardens)

Tuż obok Hyde Parku rozpościerają się Kensington Gardens, dawne prywatne ogrody Pałacu Kensington, zaprojektowane na zlecenie królowej Karoliny. Ten 107-hektarowy park kryje szereg fascynujących zabytków i atrakcji, w tym Pałac Kensington, który był niegdyś główną rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej. Obecnie jest oficjalną rezydencją księcia Williama i księżnej Kate.

Warto zobaczyć Włoskie Ogrody z fontanną Serpentine oraz posąg Petera Pana, zamówiony przez autora J.M. Barriego w 1912 roku. Szczególnie imponujący jest Albert Memorial – bogato zdobiony pomnik ku czci księcia Alberta. Na terenie znajduje się również Diana Memorial Playground – plac zabaw inspirowany przygodami Piotrusia Pana oraz Serpentine Gallery – jedna z najważniejszych galerii sztuki współczesnej w Londynie.

Pałac Kensington

Teatr Globe (Shakespeare's Globe Theatre)

Odrestaurowany Shakespeare's Globe Theatre to wierna rekonstrukcja oryginalnego teatru elżbietańskiego z 1599 roku, gdzie wystawiano sztuki Williama Szekspira. Położony nad Tamizą obiekt został otwarty w 1997 roku dzięki staraniom amerykańskiego aktora i reżysera Sama Wanamakera. Zbudowano go na podstawie oryginalnych planów, przy użyciu tradycyjnych materiałów i technik budowlanych z epoki elżbietańskiej. Charakterystyczna, okrągła konstrukcja mieści 1400 widzów, w tym 700 miejsc stojących na dziedzińcu (tzw. groundlings), co wiernie odtwarza atmosferę teatru z czasów Szekspira. Globe Theatre jest także jedynym budynkiem w Londynie, który posiada pozwolenie na słomiany dach.

W sezonie (kwiecień-październik) wystawiane są tu sztuki w warunkach bliskich oryginałowi – bez sztucznego oświetlenia i nagłośnienia, co pozwala widzom poczuć klimat teatru sprzed wieków. Kompleks obejmuje również Sam Wanamaker Playhouse – kameralny teatr inspirowany salami teatralnymi z czasów Jakuba I, a także centrum edukacyjne z wystawami poświęconymi teatrowi elżbietańskiemu.

Katedra św. Pawła (St. Paul's Cathedral)

Na wzgórzu Ludgate Hill wznosi się monumentalna Katedra św. Pawła, zaprojektowana przez Sir Christophera Wrena i wybudowana między 1675 a 1710 rokiem po zniszczeniu poprzedniej świątyni w Wielkim Pożarze Londynu. Ta najważniejsza świątynia anglikańska w Londynie i druga co do wielkości katedra na świecie przez 300 lat dominowała w panoramie miasta swoją charakterystyczną kopułą o wysokości 111 metrów. Wewnątrz znajduje się słynna Galeria Szeptów – miejsce niezwykłego efektu akustycznego, gdzie szept wypowiedziany przy ścianie kopuły jest doskonale słyszalny po przeciwnej stronie, 32 metry dalej.

Katedra była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym ślubu księcia Karola i księżnej Diany w 1981 roku oraz pogrzebu Winstona Churchilla. W krypcie spoczywają wielcy Brytyjczycy, m.in. admirał Nelson, książę Wellington i sam architekt Christopher Wren. Zwiedzający mogą wspiąć się na trzy poziomy galerii w kopule: Whispering Gallery, Stone Gallery i Golden Gallery, z której roztacza się spektakularny widok na współczesny Londyn. Podczas II wojny światowej katedra przetrwała bombardowania Londynu, stając się symbolem wytrwałości miasta.

Katedra św. Pawła w Londynie

Londyn – zwiedzanie muzeów. Które wybrać?

Atrakcje Londynu to nie tylko imponujące budowle, tajemnicze uliczki i piękne ogrody, ale również pełne bezcennych eksponatów muzea. Ich lista jest naprawdę imponująca, więc każdy – bez względu na zainteresowania – znajdzie coś dla siebie.

Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum)

Na terenie XIX-wiecznego kompleksu muzealnego South Kensington znajduje się Muzeum Historii Naturalnej, którego niezwykła architektura przypomina średniowieczną katedrę. Imponujący budynek w stylu romańskim, zaprojektowany przez Alfreda Waterhouse'a, zdobią setki terakotowych płaskorzeźb przedstawiających florę i faunę. Na 80 milionów eksponatów składają się kolekcje zoologiczne, botaniczne, mineralogiczne i paleontologiczne.

Największą atrakcją jest galeria dinozaurów z animatronicznym T-Rexem w naturalnych rozmiarach oraz kompletnym szkieletem diplodoka. W głównym holu Hintze Hall wisi 25-metrowy szkielet płetwala błękitnego, największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi. Muzeum jest również ważnym centrum badań nad zmianami klimatu i bioróżnorodnością.

Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum)

W eleganckim sercu dzielnicy South Kensington znajduje się Muzeum Wiktorii i Alberta, będące największym na świecie muzeum sztuki użytkowej i wzornictwa. Ten wiktoriański „pałac sztuki”, założony w 1852 roku po sukcesie Wielkiej Wystawy, nazwano na cześć królowej Wiktorii i jej małżonka. Ponad 2,3 mln eksponatów prezentuje historię ludzkiej kreatywności w ciągu ostatnich 5000 lat.

Centralny Dziedziniec Johna Madejskiego z płytkim basenem stanowi popularną przestrzeń odpoczynku i spotkań. W Raphael Court można podziwiać bezcenne kartony Rafaela – wielkoformatowe projekty tapiserii dla Kaplicy Sykstyńskiej. Muzeum szczyci się również największą na świecie kolekcją mody historycznej, biżuterii i mebli, a także najstarszym zbiorem fotografii artystycznej.

Muzeum Brytyjskie (British Museum)

W sercu Bloomsbury znajduje się British Museum, jedno z najstarszych i największych muzeów świata, założone w 1753 roku na bazie kolekcji sir Hansa Sloane'a. Ten skarbiec światowej kultury przechowuje około 8 milionów eksponatów, dokumentujących historię ludzkiej cywilizacji. Najsłynniejszym artefaktem jest Kamień z Rosetty z 196 r. p.n.e., który umożliwił odczytanie egipskich hieroglifów.

Kolekcja egipska zawiera również największy poza Egiptem zbiór mumii i artefaktów z czasów faraonów. Wśród innych bezcennych eksponatów znajdują się marmury z Partenonu, asyryjskie reliefy z Niniwy oraz skarby z anglosaskiego pochówku w Sutton Hoo. Charakterystyczny dziedziniec wewnętrzny – Great Court, zaprojektowany przez Normana Fostera i otwarty w 2000 roku, jest największym zadaszonym placem w Europie. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Galeria Narodowa (The National Gallery)

Monumentalny gmach National Gallery mieści jedną z najważniejszych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie. Ta imponująca galeria, założona w 1824 roku, zgromadziła ponad 2300 arcydzieł powstałych między XIII a początkiem XX wieku. W reprezentacyjnych salach można podziwiać dzieła największych mistrzów: „Słoneczniki” Van Gogha, „Wenus i Mars” Botticellego czy „Madonnę w Grocie” Leonarda da Vinci. Wnętrza podzielono chronologicznie na cztery sekcje prezentujące rozwój malarstwa europejskiego. Charakterystyczna kopuła centralna, dodana w 1876 roku według projektu E.M. Barry'ego, stała się jednym z symboli londyńskiej architektury. Bezpłatny wstęp i bogaty program edukacyjny przyciągają rocznie ponad 6 milionów odwiedzających.

Podczas II wojny światowej National Gallery odegrała niezwykłą rolę w ochronie brytyjskiego dziedzictwa kulturowego. W obliczu intensywnych bombardowań Londynu, znanych jako Blitz, zarząd galerii postanowił ewakuować wszystkie dzieła sztuki poza stolicę, aby uchronić je przed zniszczeniem. Cała kolekcja została przewieziona w bezpieczne miejsce – do kamieniołomu w Walii, gdzie przechowywano je w wilgotnych i ciemnych warunkach przez całą wojnę. Dzięki staraniom pracowników galerii i innych instytucji kulturalnych żadne z bezcennych dzieł nie zostało uszkodzone.

Muzeum Nauki (Science Museum)

Założone w 1857 roku Science Museum w Londynie to pierwsze na świecie muzeum nauki dostępne dla szerokiej publiczności. Ten siedmiopiętrowy gmach, powstały z kolekcji Royal Society of Arts, zachwyca ponad 300 tys. eksponatami dokumentującymi rozwój technologii. Największe wrażenie robią: oryginalny silnik parowy Jamesa Watta z 1788 roku, pierwsza lokomotywa parowa Stephensona „Rocket” i kolekcja najstarszych komputerów na świecie.

W galerii Making the Modern World prezentowana jest fascynująca historia innowacji technicznych, a w Wonderlab można samodzielnie przeprowadzić ponad 50 eksperymentów naukowych. Na najwyższym piętrze znajduje się kino IMAX 3D z największym w Wielkiej Brytanii ekranem, gdzie wyświetlane są filmy o tematyce naukowej i przyrodniczej.

Atrakcje Londynu – gdzie warto udać się na spacer?

Wejście do każdej dostępnej atrakcji Londynu to wyzwanie, które wymaga planowania nie na dni czy tygodnie, ale na miesiące, a może i lata. Aby jednak naprawdę poczuć ducha tego miasta i zdać sobie sprawę, jak wiele ma do zaoferowania, warto także poświęcić nieco czasu na zwiedzanie Londynu pieszo. Spacer pozwala zobaczyć Londyn z innej perspektywy i dostrzec detale, które umykają podczas zwiedzania głównych atrakcji.

Historyczne centrum Londynu (City of Westminster)

Historyczne serce brytyjskiej stolicy koncentruje się wokół Pałacu Westminsterskiego z charakterystyczną wieżą Big Ben. Ten obszar, będący siedzibą parlamentu i rządu, stanowi kwintesencję brytyjskiej państwowości. Wzdłuż Whitehall – głównej arterii dzielnicy rządowej – znajdują się historyczne budynki ministerstw i słynny Downing Street 10, rezydencja premiera. Na Parliament Square można podziwiać pomniki najważniejszych brytyjskich polityków, w tym Winstona Churchilla.

Westminster Abbey i pobliski St. James's Park tworzą zieloną oazę wśród historycznej zabudowy. Horse Guards Parade, gdzie odbywa się słynna ceremonia zmiany warty konnej, przypomina o wielowiekowych tradycjach monarchii. Całość tworzy unikalną mieszankę władzy, historii i tradycji, przyciągając rocznie miliony turystów.

Trafalgar Square

U zbiegu najważniejszych arterii Westminster rozciąga się Trafalgar Square, centralny plac Londynu, który od XIX wieku stanowi serce życia publicznego miasta. Dominująca nad placem Kolumna Nelsona, wzniesiona w 1843 roku, upamiętnia zwycięstwo admirała w bitwie pod Trafalgarem. Cztery charakterystyczne lwy u podstawy kolumny są popularnym miejscem spotkań i fotografii.

Na placu znajdują się dwie fontanny i słynna czwarta plinta, na której regularnie zmieniane są dzieła sztuki współczesnej. Północną pierzeję zamyka imponujący gmach National Gallery, a przed nim często odbywają się występy ulicznych artystów. Plac jest miejscem najważniejszych miejskich celebracji – od protestów politycznych po świętowanie Nowego Roku i zapalenie bożonarodzeniowej choinki.

Trafalgar Square

Covent Garden

W sercu West Endu znajduje się Covent Garden, którego nazwa pochodzi od dawnego „Convent Garden” – ogrodu warzywnego Westminster Abbey. Ten pierwszy w Londynie plac w stylu włoskim, zaprojektowany w XVII wieku przez Inigo Jonesa, przez ponad 300 lat był siedzibą słynnego targu owocowo-warzywnego.

Centralnym punktem jest XIX-wieczny Market Hall ze szklanym dachem, gdzie obecnie w Apple Market sprzedawane jest rękodzieło i antyki. W okolicy znajduje się Royal Opera House – jedna z najważniejszych scen operowych świata oraz London Transport Museum prezentujące historię transportu miejskiego. Miejsce słynie z występów artystów ulicznych, którzy muszą przejść przesłuchanie, aby tu występować.

Soho

Między Oxford Street a Chinatown rozciąga się tętniąca życiem dzielnica Soho, która z XVIII-wiecznej dzielnicy arystokratycznej przekształciła się w centrum londyńskiej bohemy. Labirynt wąskich uliczek kryje niezliczone restauracje, historyczne puby i modne kluby muzyczne.

Na Wardour Street i Dean Street można odnaleźć ślady muzycznej historii dzielnicy – tu nagrywali The Rolling Stones i Sex Pistols. Berwick Street Market działa od 1778 roku i słynie z najlepszych stoisk ze street foodem. W sercu dzielnicy znajduje się Soho Square z charakterystycznym drewnianym pawilonem z 1925 roku. Okolica jest centrum społeczności LGBTQ+ z legendarnymi klubami przy Old Compton Street.

Oxford Street

Główna arteria handlowa Europy, Oxford Street, rozciąga się na długości 1,9 kilometra od Marble Arch do Tottenham Court Road. Ta historyczna ulica, której początki sięgają czasów rzymskich, obecnie mieści ponad 300 sklepów, w tym flagowe salony największych światowych marek. Największą atrakcją jest kultowy dom towarowy Selfridges, otwarty w 1909 roku, słynący z awangardowych wystaw okiennych i luksusowych marek.

W okresie świątecznym ulica zachwyca spektakularną iluminacją – tradycja bożonarodzeniowych dekoracji sięga tu 1959 roku. Warto zejść w boczne uliczki, gdzie znajdują się klimatyczne kawiarnie i butiki, a pobliskie St. Christopher's Place oferuje bardziej kameralne zakupy i restauracje.

Oxford Street w Londynie

Portobello Road (Notting Hill)

W malowniczej dzielnicy Notting Hill wije się Portobello Road, słynna ze swojego targu antyków i kolorowych fasad wiktoriańskich domów. Sobotni targ, największy tego typu na świecie, rozciąga się na ponad 2 kilometry i dzieli się na kilka sekcji tematycznych. Północna część specjalizuje się w antykach i bibelotach, środkowa w modzie vintage i rękodziele, a południowa w świeżej żywności i produktach lokalnych.

Historia targu sięga XIX wieku, gdy był to prosty bazar ze świeżymi produktami dla okolicznych mieszkańców. Dziś przyciąga kolekcjonerów z całego świata, szukających rzadkich wydań książek, wiktoriańskiej biżuterii czy zabytkowego srebra. Okoliczne kawiarnie i puby zachowały swój historyczny charakter, a wśród pastelowych domów można rozpoznać lokacje z filmu „Notting Hill”.

Północny Londyn i Camden Town

Camden Town, dzielnica, która z XIX-wiecznego węzła kolejowego i portowego przekształciła się w najbardziej ekscentrycznie miejsce stolicy. Sercem dzielnicy jest Camden Market, założony w 1974 roku, składający się z kilku połączonych targowisk: Camden Lock Market z rękodziełem i antykami, Stables Market w dawnych stajniach końskich oraz Buck Street Market.

Charakterystyczne dla okolicy są budynki ze spektakularnymi trójwymiarowymi fasadami, jak sklep z butami z gigantyczną rzeźbą buta czy Cyber Dog ze świecącymi neonami. Camden było domem dla wielu muzyków, w tym Amy Winehouse, której pomnik stoi na Stables Market.

Greenwich we wschodnim Londynie

Na wschodzie miasta, w zakolu Tamizy, znajduje się wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO historyczne Greenwich – idealne na całodniową wycieczkę. Ten wyjątkowy obszar słynie przede wszystkim z Królewskiego Obserwatorium założonego w 1675 roku przez Karola II, przez które przebiega Południk Zero. W Flamsteed House można zobaczyć historyczne instrumenty astronomiczne i słynne zegary Johna Harrisona. Park Greenwich, zaprojektowany w XVII wieku przez André Le Nôtre, oferuje spektakularne widoki na Tamizę i Canary Wharf. National Maritime Museum prezentuje brytyjską historię morską, w tym mundur admirała Nelsona z bitwy pod Trafalgarem. W suchym doku stoi Cutty Sark – ostatni zachowany kliper herbaciany z XIX wieku, a Old Royal Naval College zachwyca Painted Hall, nazywaną „brytyjską Kaplicą Sykstyńską”.

Park Greenwich

Zauroczył Cię Londyn? Atrakcje stolicy Wielkiej Brytanii odkryjesz z Rainbow!

Stolica Wielkiej Brytanii skrywa ogrom sekretów, dlatego pierwsze wizyty w Londynie warto odbyć z doświadczonym przewodnikiem. W ofercie Rainbow znajdziesz wiele wycieczek objazdowych po wyspach, podczas których poznaje się także atrakcje największego miasta Anglii. Co powiesz na podróż śladem królewskich rezydencji w ramach wycieczki „Anglia Królewska”? Szukasz miejsca na przywitanie nowego roku? Sylwester w Londynie to impreza o światowej renomie, która stanowi atrakcję samą w sobie. A może masz ochotę na poznanie atrakcji Londynu z perspektywy cyklu powieści o Harrym Potterze? Sprawdź oferty wycieczek do Wielkiej Brytanii, wybierz idealną dla siebie i już niedługo zobacz Londyn na własne oczy!

Data Publikacji: 07.11.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.