Sardynia w pigułce. Pogoda, najważniejsze atrakcje i jedzenie

Jeśli jest na świecie miejsce, o którym można powiedzieć, że mieszkający tam ludzie należą do najszczęśliwszych, to jest to niewątpliwie włoska wyspa Sardynia - wyspa szczęśliwości. A przez to, że mieszkańcy są szczęśliwi, żyją też dłużej. Według wielu badań Sardynia znajduje się w czołówce miejsc na świecie, gdzie ludzie dożywają nawet ponad 100 lat! Nie ma w tym nic dziwnego - doskonałe jedzenie, wspaniałe i aromatyczne wina, położenie geograficzne, spokojne podejście do codzienności sprawiają, że jest to idealne miejsce do życia, a na pewno do odpoczynku.
Sardynia nazywana jest rajem na ziemi i według legendy otoczona jest specjalnymi boskimi względami - podobno kształt wyspy wziął się od odcisku stopy samego Stwórcy. A wiadomo, że wszyscy chcemy znaleźć się w raju, więc jest to jeden z wielu powodów dla którego warto tu przyjechać. Zatem jeśli chcesz choć przez krótki czas poczuć się częścią tego magicznego miejsca koniecznie spędź wakacje na Sardynii.

Klimat i pogoda Sardynii

Ogromnym plusem świadczącym o tym, że praktycznie każda chwila jest odpowiednia by odwiedzić wyspę, jest panujący na Sardynii klimat. Słońce świeci tu przez 300 dni w roku co sprawia, że Sardynia jest najcieplejszym miejscem we Włoszech. Mieszkańcy mawiają, że nie ma tu depresji, ponieważ aura skutecznie ją zabija i zapewnia życie dalekie od smutku. Również infrastruktura znacznie różni się od tej, którą możemy spotkać w kontynentalnej części Włoch. Nie ma tu wielkich i zatłoczonych miast, nie ma autostrad. Nikogo nie dziwi spotkane na ulicy stado owiec (których nawiasem mówiąc jest znacznie więcej na wyspie niż ludzi) czy podchodzące do samochodów osiołki. Żyje się tu bardzo sielsko, spokojnie, czas jakby się zatrzymuje i dzięki temu czujemy, że odpoczywamy.

Najpiękniejsze plaże Sardynii i uroki wybrzeża

Przepiękne, czyste plaże i krystaliczne morze stały się wizytówką Sardynii. Imponujące, długie wybrzeże (ponad 1800 km długości) jest niezwykle urozmaicone. Spotkamy się z szerokimi i piaszczystymi plażami, ale też z niewielkimi, zacisznymi, pełnymi uroku zatoczkami otoczonymi skałami, które zachwycają naturalnym ułożeniem. Ciężko jest określić, która plaża na Sardynii jest najładniejsza. Tak naprawdę nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi. Niezależnie od tego, w której części wyspy jesteśmy, plaż jest na tyle dużo, że spokojnie można jeździć od jednej do drugiej i cały czas zachwycać się pięknem otaczających nas widoków.

Na północy Sardynii największą sławą cieszy się La Pelosa - piaszczysta, szeroka plaża, bardziej przypominająca lagunę o lazurowej wodzie. Uważana jest za najładniejszą plażę na wyspie. We wschodniej części Sardynii zasłużony podziw należy się plaży Cala Luna z charakterystycznymi potężnymi grotami wychodzącymi w kierunku morza. Wybrzeże jest tu piaszczyste, zejście do wody łagodne, co w połączeniu z oszałamiającym widokiem robi ogromne wrażenie. Na południu wyspy wartą odwiedzenia plażą jest Tuerredda, z turkusową i ciepłą wodą, a na zachodzie Spiaggia Piscinas z charakterystycznymi wydmami. Plaża ta została wymieniona w rankingu National Geographic wśród 21 najpiękniejszych plaż świata! Sardyńskie plaże cieszą się również popularnością ze względu na różnego rodzaju sporty wodne, od windsurfingu, kitesurfingu przez snorkeling i nurkowanie. Czystość wody sprawia że mamy do czynienia z bogatą podwodną fauną i florą, którą zdecydowanie warto zobaczyć.

Zwiedzanie i wypoczynek - największe atrakcje turystyczne Sardynii

Sardynia oferuje mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić, w zależności od upodobań odwiedzających. Nie ma znaczenia czy stawiamy na relaks i wypoczynek czy na aktywne zwiedzanie, każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże Sardynii

Na północy popularnym miejscem jest wybrzeże Costa Smeralda. Z jednej strony jest to bardzo luksusowa i tętniąca życiem część Sardynii, a z drugiej strony pełno tu klimatycznych, zacisznych zatoczek z przepiękną turkusową wodą. W tym rejonie znajduje się mnóstwo małych, urokliwych miasteczek takich jak chociażby Porto Cervo, Poltu Quatu, Cannigione czy Arzachena. Miejscowości te są położone na przepięknych terenach, często z widokiem na morze czy na pokryte przez winnice wzgórza. Znajdziemy tu restauracje specjalizujące się w typowej kuchni Sardynii, a także sklepiki z lokalnymi wyrobami będącymi idealną pamiątką z wakacji spędzonych na włoskiej wyspie. Tego typu nadmorskie miejscowości są wymarzonym punktem by zatrzymać się na dłużej oraz poczuć klimat i aurę wyspy, delektując się spokojem i zapierającymi dech w piersiach widokami.

Średniowieczne Castelsardo

Poruszając się wzdłuż wybrzeża trafimy do innych urokliwych miejscowości takich jak np. średniowieczne Castelsardo zachwycające malowniczymi uliczkami i restauracjami, w których warto usiąść z filiżanką aromatycznej kawy i poczuć włoską atmosferę. Takie miejsca mają niesamowitą moc wciągania nas w swój klimat, bardzo szybko relaksujemy się i zaczynamy odpoczywać. W historycznym centrum znajdują się ruiny zamku, katedra i kościoły. Oprócz tego mnóstwo sklepików z lokalnymi wyrobami charakterystycznymi dla wyspy, jak choćby ceramika, biżuteria czy wyroby z korka lub koralowców. Sardyńskie małe miejscowości słyną także z unikalnych, często pogańsko - magicznych, tradycji ludowych, które pielęgnowane są na wyspie od wieków. Warto przy okazji poznać ciekawostki, z którymi nie spotkamy się nigdzie indziej na świecie.

Stolica Sardynii i okoliczne miasteczka

Inne, również warte odwiedzenia miejscowości, to stolica wyspy Cagliari oraz położone na południu Alghero. Stolica zupełnie nie przypomina typowych europejskich miast, jest znacznie spokojniejsza, bardziej klimatyczna. Wiekowe budowle robią ogromne wrażenie, a odpoczynek na długiej kilkunastokilometrowej miejskiej plaży będzie idealnym zwieńczeniem dnia wypełnionego zwiedzaniem.

Niezwykłe miasteczko Alghero otoczone z trzech stron wodami Morza Śródziemnego jest często nazywane małą Barceloną. Mamy tu do czynienia z mieszaniem się wpływów hiszpańskich z włoskimi co tworzy ciekawy i niepowtarzalny efekt.

Miłośnicy przyrody będą zachwyceni relaksacyjnym rejsem po archipelagu La Maddalena nazywanym Europejskimi Malediwami. To około 60 wysp pomiędzy Sardynią a Korsyką z piaszczystymi plażami i bajecznie turkusową wodą. Niezapomniany czas spędzony na łodzi jest atrakcją jednej z oferowanych wycieczek fakultatywnych po Sardynii.

Park Narodowy Gennargentu

Obszar parku obejmuje centralne tereny wyspy oraz pas nabrzeża. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt Sardynii Punta La Marmora o wysokości 1834 m.n.p.m oraz urokliwa zatoka Orosei. Park to wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek! Jego obszar jest zróżnicowany pod względem krajobrazu, bo znajdują się tam wąwozy, góry, piękne piaszczyste plaże, ale także wysokie klify spadające do lazurowego morza. To także dom dla wielu zwierząt, które dzięki prawnej ochronie tych terenów mogą egzystować w spokoju. Dla osób uwielbiających piesze wycieczki, ale też bardziej wymagającego trekkingu znajdzie się w tym regionie prawdziwa perełka – wąwóz Gorropu. To jedna z większych przyrodniczych atrakcji w tej części wyspy! Wąwóz ma szerokość kilku metrów, ale w najwęższym miejscu zaledwie 4 do tego ściany miejscami sięgające 500 metrów! Dnem wąwozu płynie rzeka Rio Flumineddu, a w trakcie pokonywania sporych rozmiarów głazów możemy napotkać na kilka ciekawych jaskiń. Drugą opcją na trekking jest oczywiście zdobycie najwyższego szczytu Sardynii. Nie jest to bardzo wymagające, a widoki jakie można zastać na górze z pewnością na długo pozostaną w pamięci. To oczywiście niejedyne możliwości eksplorowania tego niezwykłego miejsca. Bogactwo flory i fauny oraz widoki zapierające dech w piersi powinny okazać się wystarczającym powodem, by ruszyć w kierunku Parku Narodowego Gennargentu.

Jakie pamiątki przywieźć z Sardynii?

To co charakterystyczne dla Sardynii, to korek. Wyspa słynie z produkcji wszelkiego rodzaju produktów codziennego użytku z tego właśnie materiału. Dostać można wszystko – klapki, torebki, podkładki pod szklankę i wiele innych. Wybór należy od kupującego, a zdecydowanie jest w czym wybierać.

Skoro jesteśmy w basenie Morza Śródziemnego to oczywiście oliwa z oliwek. W tym klimacie drzewka oliwne to standard, są wszędzie, rosną w idealnych warunkach. Dzięki temu można pozyskać oliwę wysokiej jakości. Taka pamiątka nie zostanie z nami na długo, ale smak z pewnością już tak. Skoro jesteśmy przy smaku, to nie można sobie odmówić wszelkiego rodzaju słodyczy. Nugaty, miody, orzechy w miodzie.

Sardynia to teren należący do Włoch, więc kuchnia, to duża i ważna część życia mieszkańców. Wypoczywając na wyspie podczas wakacji nie można tej kwestii pominąć! A wracając z wakacji warto rozważyć zakup lokalnych produktów. Do najpopularniejszych należą sery oraz wina.

Kuchnia Sardynii

Kuchnia Sardynii kształtowała się przez ponad 1000 lat i dzięki temu jest niezwykle różnorodna, podobnie jak sama wyspa. Formalnie Sardynia to Włochy, ale tak naprawdę tutejsze potrawy nie mają wiele wspólnego z tradycyjną kuchnią włoską. Raczej wydaje się, że jesteśmy w osobnym państwie z własnymi kulinarnymi tradycjami. Rzecz jasna, zjemy tu pizzę i spaghetti, ale jeśli chcemy poczuć wyjątkowość kuchni sardyńskiej, spotkamy się z bardzo prostymi daniami. Przede wszystkim, dominuje ogromna ilość ziół wykorzystywanych w potrawach - mięta, koper, jałowiec, mirt. Na stołach zobaczymy znakomite mięsa, wędliny, kiełbasy, a także całą gamę serów, zarówno owczych jak i kozich.

Lokalne specjały kuchni wyspiarskiej

Do tutejszych specjałów należy przede wszystkim pane carasau, czyli tradycyjny płaski chleb wypiekany w ten sam sposób od ponad 3000 lat. Innym ciekawym wyrobem jest owczy ser pecorino sardo wytwarzany wyłącznie na Sardynii. Dzieli się na słodki i dojrzały i uważany jest za najlepszy ser na wyspie. Nawet makaron, typowe włoskie danie, jest tu inaczej przygotowywany. Mówi się, że tylko kilka kobiet na wyspie jest w stanie zrobić go prawidłowo, a przez to został uznany za jedno z najtrudniejszych dań na świecie. Jeśli chodzi o desery to ciekawostką są seadas - smażone i polane miodem pierogi wypełnione białym serem.

Sardynia to też oczywiście wina, w końcu jesteśmy we Włoszech! I to nie byle jakie wina, bo mamy tu do czynienia chociażby z jednym z najstarszych szczepów winnych na świecie - Cannonau Di Sardegna DOC, niecodzienne i zaskakujące z aromatem fiołka, śliwki i przypraw. Wino, które koniecznie trzeba spróbować i którego smaku nie da się zapomnieć.

Innym ciekawym trunkiem, będącym flagowym produktem Sardynii jest nalewka z mirtu, niewielkiej rośliny rosnącej w klimacie Morza Śródziemnego. Produkowana jest z owoców lub liści oraz białych kwiatów i charakteryzuje się niespotykanym ziołowym smakiem z delikatną nutą mięty. Poza walorami smakowymi ma również właściwości zdrowotne.

To tylko przykłady bardzo nietypowych dań, i połączeń smaków jakie spotkamy na Sardynii. Niewątpliwie jest to zachęta by spróbować potraw, których nie znajdziemy w typowej kuchni włoskiej.

Polecane wycieczki

Sardynia – wyspa piękna i różnorodna

Sardynia, mimo swego stosunkowo niewielkiego obszaru, jest wyspą niesamowicie różnorodną. Niezależnie od upodobań każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy wypoczywania na słońcu i kąpieli wodnych będą zachwyceni ilością i jakością plaż. Amatorzy zwiedzania będą mieli możliwość "zagubić się" wśród wąskich, ale malowniczych uliczek tutejszych miasteczek. Górskie szlaki i wąwozy dostarczą wrażeń wszelkim pasjonatom wędrówek. A jeśli do tego dodamy pyszne lokalne jedzenie i niepowtarzalną atmosferę, charakterystyczną dla terenów Morza Śródziemnego, to mamy gwarancję wspaniale spędzonego czasu.

Data Publikacji: 04.04.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.
krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!