Etna

Etna o wysokości 3329 m i powierzchni około 1200 km2 jest największym czynnym wulkanem w Europie. Położony we Włoszech w prowincji Katania jest chętnie odwiedzany przez turystów. Niesamowity pejzaż, fascynujące otoczenie i pewna doza tajemniczości sprawiają, że wycieczka na wulkan Etna jest wciąż wybierana przez wiele osób, które planują wakacje we Włoszech i wypoczynek na Sycylii.

Etna – głośna i niegroźna

Wulkan Etna jest cały czas aktywny, a to znaczy, że z jej kraterów ciągle wydobywają się gazy i popioły. Często dochodzi również do mniejszych erupcji, jednak wybuchy są niewielkie, a stała czynność sprawia, że ciśnienie wewnątrz wulkanu się zmniejsza, niwelując zagrożenie dużej erupcji. Dzięki temu ten włoski wulkan uważany jest za niegroźny, co sprawia, że organizowanych jest mnóstwo wypraw na Etnę. Oczywiście turyści powinni stosować się do wszelkich zakazów i nakazów lokalnych władz, które mają na celu zapewnienie im bezpieczeństwa.

Wycieczka na Etnę

Etna przyciąga wspaniałymi widokami i możliwością aktywnego spędzenia czasu. W ciepłych miesiącach bardzo popularny jest trekking, a zimą można zjeżdżać na nartach, do czego przygotowane są specjalne trasy.

Wulkan oczarowuje przepięknym krajobrazem i rozległością, a także niezwykłym ukształtowaniem terenu wokół – liczne jaskinie, zastygłe rzeki lawy i ogromna ilość kraterów, których jest ponad 300, sprawiają, że Etna przyciąga co roku rzesze turystów.

Na wulkan częściowo można wjechać autobusem (na wysokość ok. 1800 m n.p.m.), a ostatni przystanek znajduje się w pobliżu kraterów Silvestri. 200 metrów wyżej jest kolejka linowa na Etnę, która zawozi turystów na wysokość 2500 m n.p.m. Resztę drogi trzeba pokonać pieszo szlakiem turystycznym lub wynajętym autem terenowym.

Najwyżej położony krater Bocca Subterinale ze względu na bezpieczeństwo turystów dostępny jest tylko dla wycieczek z przewodnikiem, ale samodzielnie można dotrzeć do krateru Bocca Nuova lub Nocca Centrale.

Wulkan Etna – okoliczne atrakcje

Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście wejście na wulkan Etna, gdzie można podziwiać liczne kratery, z których często wydobywają się gazy i pyły. Podróż dostarcza wiele wrażeń – wejście kamienistym zboczem oraz mijane po drodze kratery o głębokości kilkuset metrów i obwodzie nawet kilku metrów są świetną przygodą dla zwiedzających.

Jednak równie satysfakcjonująca może okazać się wycieczka rowerem po okolicy, gdyż dzięki pyłom wulkanicznym jest to bardzo żyzny teren, który obfituje w różnorodną roślinność. Większość wypraw na wulkan rozpoczyna się w pobliskim mieście Katania (drugie co do wielkości miasto Sycylii), gdzie znajdują się liczne obiekty turystyczne i zabytki, a wśród nich m.in.: Plac Katedralny, Zamek Ursino, czy Plac św. Franciszka z Asyżu. W mieście znajdują się liczne hotele i restauracje, w których można wypocząć i zjeść posiłek.

mapka

Pokaż na mapie