Wieżowiec Burj Khalifa w Dubaju

Wieżowiec Burj Khalifa ma 828 m wysokości i 163 piętra, co czyni go najwyższym budynkiem świata i znakiem rozpoznawczym Dubaju. Turyści mogą wjechać na 148 piętro, które znajduje się na wysokości 555 m, gdzie znajduje się specjalnie przygotowany pokład obserwacyjny Top SKY, skąd rozpościera się niezapomniany widok na Dubaj. Drugi taras widokowy jest niżej na 124 i 125 piętrze wieżowca.

Olśniewający wieżowiec Burj Khalifa w Dubaju

Budowę drapacza chmur rozpoczęto w 2004 r., a już 6 lat później budynek został oficjalnie otwarty i oddany do użytku. Bryła Burj Khalifa wyglądem przypomina kwiat pustyni, który wraz ze wzrostem wysokości stopniowo się zwęża. Na samym szczycie znajduje się iglica, a budynek przewyższa o ponad 300 m drugą najwyższą budowlę świata, czyli Taipei 101.

Wieżowiec Burj Khalifa to jedno z większych osiągnięć architektury, dlatego wielu osobom podczas wakacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zależy, aby tam trafić. Przy powstawaniu projektu należało wziąć pod uwagę nie tylko jego wysokość, ale także wpływ wiatrów znad Zatoki Perskiej. Najwyższy punkt drapacza chmur pod wpływem wiatru odchyla się aż o 1,5 m.

Wieżowiec Burj Khalifa – niesamowita budowla na skalę światową

Burj Khalifa to budynek, który wywołuje wiele kontrowersji głównie z powodu ogromnych ilości energii, jakie zużywa. Krytycy wskazują również na niską przydatność najwyższych kondygnacji, które mają bardzo małą powierzchnię.

Uważa się, że wieżowiec zbudowany został głownie po to, by ukazać szybki rozwój kraju oraz nowoczesne podejście inwestorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W środku znajduje się aż 57 superszybkich wind, a na 76 piętrze zlokalizowany jest luksusowy basen. W budynku mieszczą się też biura, magazyny, restauracje, luksusowe apartamenty i taras widokowy udostępniony dla turystów.

mapka

Pokaż na mapie