< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > 10 największych atrakcji Funchal, stolicy Madery

10 największych atrakcji Funchal, stolicy Madery

Skrócony opis

Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można spotkać na Maderze dosłownie na każdym kroku.

Sekcja 1

Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20 st. C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny.

Stolicą Madery jest miejscowość Funchal, położona w południowej części wyspy. Jej nazwa pochodzi od… kopru, który obficie porasta całą wyspę (po portugalsku koper to funcho). Miasto zostało założone w 1421 r. przez João Gonçalves Zarco, jednego z odkrywców Madery.

Zobaczcie jakie atrakcje czekają na Was w tym urokliwym mieście! Wybraliśmy dla Was 10 najciekawszych propozycji, które warto zobaczyć będąc na wakacjach na Maderze.

1. Spacer po Starym Mieście i podziwianie sztuki ulicznej na Rua de Santa Maria

Starówka Funchal, zwana Zona Velha, to urokliwy labirynt wąskich brukowanych uliczek, wzdłuż których mieszczą się stare kamienice (niektóre z nich pochodzą nawet w XV w.). Możemy znaleźć tu również zabytkowe kościoły i kapliczki, m.in. XV-wieczną Capela do Corpo Santo, czy kościół Igreja de Santiago Menor. Na starym mieście jest też mnóstwo wspaniałych restauracji serwujących lokalne dania, klimatycznych kawiarni i niewielkich straganów z pamiątkami.

Zwiedzanie Funchal warto zacząć od głównej ulicy starówki - Rua de Santa Maria, na której możemy podziwiać ponad 200 dzieł sztuki stworzonych przez artystów na drzwiach opuszczonych sklepów i zniszczonych budynków. Projekt o nazwie Arte de Portas Abertas, rozpoczęty w 2010 r., obejmuje wszystkie rodzaje sztuk wizualnych – malarstwo, fotografię, rzeźbę, muzykę, film oraz kaligrafię i stanowi swoistą galerię na otwartym powietrzu. W projekcie, którego celem było ożywienie starówki i „otwarcie” miasta na sztukę, wzięło udział ponad 90 artystów.

2. Zakupy na targu Mercado dos Lavradores

Mercado dos Lavradores to zabytkowy piętrowy targ z warzywami, owocami, jedzeniem oraz kwiatami, który jest jednocześnie atrakcją stolicy Madery. Wybudowano go w 1940 roku, w myśl projektu znanego architekta Edmundo Tavaresa. Na fasadzie, głównym wejściu i w części z rybami możemy podziwiać wspaniałe płytki azulejos przedstawiające historię i kulturę regionu. Podczas wizyty na targu w Funchal, warto spróbować owoców występujących na wyspie, m.in. monstery dziurawej, którą w Polsce uprawiamy jako roślinę ozdobną, czy choćby różnych gatunków męczennicy jadalnej (znanej szerzej jako marakuja albo passiflora), którą uprawia się tu na masową skalę. Wieczorem 23 grudnia, podczas tzw. Noite do Mercado, lokalni mieszkańcy spotykają się na targu i na okolicznych ulicach, by wspólnie kolędować, tańczyć i bawić się do późnych godzin nocnych.

3. Zwiedzanie Fortu św. Jana Chrzciciela w Funchal

Fort św. Jana Chrzciciela (port. Forte de São Tiago), charakterystyczna żółta budowla położona na wybrzeżu starego miasta, powstał w XVII w. za panowania Filipa II Habsburga jako jedna z całego systemu warowni obronnych wokół Funchal, strzegąca stolicę wyspy przed atakami… piratów. Fort był wielokrotnie przebudowywany, a swój ostateczny kształt zyskał na początku XX w. Przez wieki miejsce to pełniło różne funkcje, służyło m.in. jako kwatera brytyjskich żołnierzy podczas wojen napoleońskich, siedziba policji wojskowej i schronienie dla ofiar ogromnych powodzi, które nawiedziły wyspę w 1803 r. Zdecydowanie warto go zwiedzić podczas pobytu w Funchal.

4.  Wizyta w Sé Catedral do Funchal

W samym centrum miasta znajduje się interesująca, wybudowana w manuelińskim stylu katedra (port. Sé Catedral do Funchal), którą konsekrowano w 1514 roku. Jest to jedna z niewielu ocalałych w tak dobrym stanie budowli kolonialnych na wyspie. Jej bryła powstała z bloków skał wulkanicznych przetransportowanych tu z klifów Przylądka Girão. Mimo iż z zewnątrz budowla prezentuje się raczej skromnie (znaczna część fasady jest pokryta gipsem i pomalowana na biało), jej wnętrze jest zaskakujące – zobaczymy tu niezwykłe sklepienie z drzewa cedrowego, drewniany chór przedstawiający proroków, świętych i apostołów w XVI-wiecznych szatach oraz ławki, których zdobienia ukazują różne aspekty życia na Maderze. Zdecydowanie jest to zabytek Funchal warty zobaczenia! Tuż przy katedrze mieści się ciekawe Muzeum Sakralne, gdzie zgromadzono przedmioty kultu religijnego związane z dziejami wyspy. Również polecamy tam zajrzeć podczas zwiedzania Funchal.

5. Odwiedziny w Muzeum Cristiano Ronaldo

Miłośników piłki nożnej na pewno zainteresuje muzeum poświęcone słynnemu, pochodzącemu z Madery piłkarzowi Cristiano Ronaldo. W obecnej lokalizacji, na Praça do Mar, w dzielnicy Sé, muzeum znajduje się od 2016 r. Wewnątrz możemy podziwiać rozmaite trofea zdobyte przez piłkarza, m.in. cztery statuetki Złotego Buta, Złote Piłki, pięć pucharów Ligi Mistrzów i inne nagrody klubowe. Są tu też zgromadzone listy od fanów, a na interaktywnych ekranach można zobaczyć najważniejsze momenty kariery piłkarza i jego najsłynniejsze gole. Przed budynkiem stoi rzeźba przedstawiająca Ronaldo, zaś cały kompleks znajduje się u podnóża luksusowego hotelu należącego do piłkarza – the Pestana CR7 Hotel.

6. Degustacja wina w Blandy’s Wine Lodge

Każdy, kto lubi wino Madeira, powinien wybrać się do jednej z najstarszych (firma działa od 1811 r.) i najbardziej znanych winiarni, gdzie powstaje ten trunek – Blandy’s Wine Lodge. Wizyta w usytuowanym w dawnym klasztorze franciszkańskim muzeum jest okazją do poznania historii i procesu powstawania Madeiry oraz oczywiście do spróbowania kilku rodzajów produkowanego tu wina. Jest tu też sklep z pamiątkami, gdzie można kupić zarówno butelkę wina, jak i tradycyjne lokalne smakołyki.

7.  Przejażdżka Teleférico do Funchal i spacer po dzielnicy Monte

Jedną z głównych atrakcji Funchal jest kolejka linowa (port. Teleférico do Funchal) prowadząca z dolnej części miasta do położonej na górskim zboczu dzielnicy Monte. Pokonanie 3-kilometrowej trasy zajmuje ok. 20 min i jest doskonałą okazją do zrobienia fantastycznych zdjęć. Będąc na górze, warto wybrać się na spacer po dzielnicy Monte – miejscu, gdzie od XVI w. swoje letnie domy budowali zamożni mieszkańcy wyspy przekonani o dobroczynnym działaniu zdrowotnym górskiego klimatu. Do dziś możemy tu podziwiać wiele ciekawych rezydencji oraz liczne parki, m.in. ogród Monte Palace, będący niezwykłym połączeniem przepięknej egzotycznej roślinności z wystawą dzieł sztuki z całego świata.

8. Zjazd z Monte na sankach

Z Monte na dół można dostać się na kilka sposobów – zjechać kolejką linową, zejść pieszo, bądź skorzystać z jednej z najpopularniejszych atrakcji Madery, mianowicie sanek! By ułatwić sobie przemieszczanie się po mieście, w połowie XIX wieku mieszkańcy Monte zaczęli korzystać ze specjalnych, wiklinowych sanek o drewnianych płozach, które prowadzone przez „woźnicę” szybko ześlizgiwały się w dół stromych, wyłożonych kamiennym brukiem ulicach. Dzisiaj ten system transportu to już oczywiście anachronizm, a korzystają z niego głównie turyści. Przejażdżka saniami to atrakcja zdecydowanie dla miłośników adrenaliny – sanie pędzą w dół z dużą szybkością, a woźnicy sprawnie manewrują między zaparkowanymi samochodami, przecinają skrzyżowania i biorą kolejne zakręty.

9. Oglądanie zachodu słońca z Miradouro Pico dos Barcelos

Punkt widokowy Pico dos Barcelos został utworzony w 1950 r. i jest usytuowany na terenie parafii Santo António na wysokości prawie 355 m. Rozciąga się stąd niesamowity widok na miasto, zatokę, góry i pobliskie wysepki. Miejsce jest szczególnie urokliwe o zachodzie słońca. To jedna z atrakcji Funchal, której nie można przegapić.

10. Podziwianie egzotycznych roślin w Jardim Botânico da Madeira

Jardim Botânico da Madeira to najsłynniejszy ogród botaniczny na wyspie, zlokalizowany 3 km na północ od Funchal. Na 35 tys. m² zgromadzono tu roślinność niemal z całego świata, najwięcej z obszarów podzwrotnikowych i tropikalnych. Ekspozycja obejmuje ponad 2 tys. gatunków roślin. Ogród podzielony jest na pięć działów. W pierwszym prezentowana jest wyłącznie roślinność charakterystyczna dla Madery i innych wysp Oceanu Atlantyckiego (Azory, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka), drugi to arboretum, gdzie można zobaczyć rośliny z odległych rejonów świata, jak tropik i Himalaje. Trzeci dział poświęcony jest sukulentom, czwarty roślinom leczniczym i uprawnym, w piątym zaś możemy podziwiać egzotyczne i rzadkie ptaki, m.in. wiele gatunków papug.

 

Jeśli zainteresowała Cię portugalska wyspa, koniecznie sprawdź też artykuł o ciekawostkach dotyczących Madery, który znajdziesz na naszym blogu. Wczasy na Maderze to doskonała okazja zarówno do aktywnego wypoczynku, jak niczym niezmąconego relaksu w otoczeniu bujnej roślinności i przepięknych plaż. Sama stolica wyspy, Funchal, to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić z uwagi na ciekawą kolonialną architekturę i mnogość atrakcji oraz zabytków.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Portugalia