15 największych atrakcji Wisły i okolic

Wisła i jej najbliższa okolica to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, i zarówno latem, kiedy okoliczne góry zachęcają do pieszych wędrówek i rowerowych wypadów, jak i zimą  - liczne tutejsze stoki cieszą się dużą popularnością wśród narciarzy. Co warto zobaczyć podczas wczasów w Wiśle w Beskidzie Śląskim i jakie atrakcje oraz zabytki szczególnie polecamy odwiedzić? Wybierzcie się z nami w podróż śladami największych atrakcji miasta Wisły i jego okolic.

 

Wisła kojarzy się z jedną zwartą miejscowością, tymczasem tak naprawdę składa się z kilkunastu dzielnic, położonych na powierzchni przeszło 110 kilometrów kwadratowych, z których wiele wygląda jak odrębne miejscowości. Warto znać te nazwy, choćby z tego względu, że wiele atrakcji znajduje się poza ścisłym centrum miejscowości. Idąc w porządku alfabetycznym wszystkie dzielnice Wisły to: Centrum, Cieńków, Czarne, Dziechcinka, Gahura, Głębce, Gościejów, Jawornik, Kopydło, Kubalonka, Łabajów, Malinka, Nowa Osada, Obłaziec i Parecznik.

Atrakcje turystyczne miasta Wisła

Zwiedzanie Wisły i eksplorowanie jej najciekawszych zakątków najlepiej zacząć od Centrum, gdzie znajduje się wiele interesujących miejsc.

Myśliwski Zameczek Habsburgów i Muzeum Beskidzkie

Na uwagę zasługuje Myśliwski Zameczek Habsburgów z XIX wieku, budynek starej karczmy z 1794 r., gdzie obecnie znajduje się Muzeum Beskidzkie (które swoją drogą warto odwiedzić) oraz leżąca w pobliżu enklawa starego budownictwa drewnianego. Mieści się tu m.in. bardzo ciekawa, stara drewniana szkoła, której historia sięga 1891 r.

Myśliwski Zameczek Habsburgów

Hotel Piast – pierwszy hotel w Wiśle

Tuż przy rynku mieści się też ciekawy budynek hotelu Piast, pierwszego hotelu w Wiśle wybudowany między 1903 a 1906 r. przez Bogdana Hoffa, uważanego za ojca wiślańskiego przemysłu uzdrowiskowego. Sam budynek jest w istocie nieco starszy i pochodzi najprawdopodobniej z ok. 1885 r. Na początku ub. wieku Hoff odkupił tu dawny pensjonat Luisenhof, a następnie go wyremontował.

Dworzec kolejowy w Wiśle

Hotel Piast

Ciekawą bryłę ma też budynek głównego dworca kolejowego – Wisłą Uzdrowisko, oddany do użytku w 1929 r., w okresie, kiedy z Wisły chciano zrobić główne uzdrowisko Beskidów. Obecnie w jego części mieści się chętnie odwiedzany mini browar, serwujący piwa własnego wyrobu.

Hotel Piast

Aleja Gwiazd Sportu

Aleja Gwiazd Sportu to kolejna atrakcja centralnej części miasta Wisła. Usytuowano ją wzdłuż głównego deptaku (ul. 1. Maja) a została utworzona dla upamiętnienia otwarcia skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Aleję tworzą tablice wykonane z brązu, wmurowane w chodnik, które upamiętniają wybitnych sportowców, których życiowe szlaki splotły się z Wisłą. Swoją tablicę mają tu m.in. AdAma Małysz, Apoloniusz Tajner, Jan Szturc, Piotr Żyła czy Przemysław Saleta.

Muzeum Adama Małysza

Jak już mowa o sporcie, to warto dodać, że niedaleko centrum znajduje się Muzeum Adama Małysza, gdzie prezentowane są wszystkie trofea tego wybitnego sportowca. W samym zaś  centrum miejscowości – vis-a-is rynku - znajdują się Skocznie Narciarskie Wisła Centrum, gdzie swoje pierwsze kroki stawiał ten zawodnik.

Muzeum Adama Małyszat

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

Przez centrum miejscowości przepływa, a jakże - Wisła. Na wysokości rynku na rzece jest kilka niewielkich kaskad wodnych, które są naturalnymi kąpieliskami (w całej miejscowości jest kilka basenów i aquaparków). Przy rzece jest też przyjemny park, gdzie w upalne dni można znaleźć nieco wytchnienia w cieniu wysokich drzew. Na jego obrzeżu znajduje się amfiteatr im. Stanisława Hadyny, w którym w sezonie turystycznym bardzo często organizowane są różnego rodzaju występy. Warto polecić choćby te, związane z Tygodniem Kultury Beskidzkiej, które odbywają się w Wiśle (ale też i wielu innych miejscowościach Beskidów) na początku każdego sierpnia.

Amfiteatr Wisła

Amfiteatr Wisła

źródło: https://r.pl/wisla.pl

Wisła - enklawa protestantyzmu

Polskie góry i górale kojarzą się przede wszystkim z katolicyzmem, tymczasem w Wiśle i okolicach jest bardzo duży odsetek protestantów, głównie wyznania ewangelicko-augsburskiego (w niektórych miejscowościach tego regionu odsetek protestantów sięga blisko 80 proc.). Ma to związek z przeszłością tych terenów i wpływem nauk Marcina Lutra na Śląsku Cieszyńskim.

Ciekawe jest też to, że ludność katolicka, która mieszka na tych terenach, ma w większości charakter napływowy, i pojawiła się w Wiśle i okolicach dopiero w początkach XX wieku. Wcześniej niemal wszyscy mieszkańcy tych terenów wyznawali protestantyzm.

Kościół ewangelicki z 1838 roku

W samym centrum Wisły znajduje się bardzo interesujący kościół ewangelicki z 1838 r. Ascetyczne, białe wnętrze powoduje, że uwagę skupia na sobie ołtarz wraz z witrażem przedstawiającym patronów świątyni. Warto zwrócić też uwagę na boczne nawy, gdzie znajdują się  typowe dla kościołów protestanckich dwukondygnacyjne empory.

Naprzeciwko kościoła, znajdują się też zabytkowe budynki plebanii, z początków XIX w. i dawnej szkoły ewangelickiej, a na parafialnym cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku” można znaleźć ciekawe nagrobki wielu zasłużonych dla Wisły osób.

Skocznia Narciarska im. Adama Małysza – Wisła Malinka

Opuszczając Centrum, warto odwiedzić Malinkę. Główną atrakcją tej części jest Skocznia Narciarska im. Adama Małysza. Pierwsza skocznia powstała w tym miejscu już w 1933 r., ale potem kilkakrotnie ją modernizowano, między innymi w 1953 i 1970 roku. Ostatnia jej przebudowa miała miejsce w latach 2003-2007, na fali sukcesów Adama Małysza. Obecnie jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu, gdzie regularnie rozgrywane są zawody Pucharu Świata.

Przełęcz Salmopolska

Za Malinką znajduje się Cieńków, słynący m.in. z niezłych stoków narciarskich, a kierując się jeszcze dalej, w stronę Szczyrku, dotrzemy do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.). Sama przełęcz jest zalesiona, ale tuż przed nią znajduje się kilka ciekawych punktów, skąd roztaczają się majestatyczne widoki na Wisłę.

Jezioro Czerniańskie

Warto także wybrać się do Wisły Czarnej. Znajduje się tam zapora i zbiornik wodny – Jezioro Czerniańskie, usytuowane w miejscu, gdzie łączą się wody Białej i Czarnej Wisełki, dając początek Królowej Polskich Rzek. W pobliżu znajduje się też szczyt Baraniej Góry (1220 m. n.p.m.), na którą prowadzą liczne szlaki turystyczne.

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle

Niedaleko zapory w Wiśle Czarnej, po trasie na przełęcz Kubalonka (i dalej w kierunki na Istebną i Koniaków), znajduje się  Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle. Modernistyczną konstrukcję zbudowano w miejscu wcześniejszego, spalonego drewnianego pałacyku myśliwskiego Habsburgów, w latach 1929–1930, według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Od tego czasu miejsce to pełni rolę rezydencji wypoczynkowej głowy naszego państwa.

Atrakcje w okolicach Wisły. Ustroń

Goszcząc w Wiśle, wprost nie sposób ominąć sąsiedni Ustroń, choćby z tego powodu, że przez tę miejscowość prowadzi główna droga dojazdowa. Warto pamiętać, że Ustroń to jedyna miejscowość Beskidu Śląskiego posiadająca status uzdrowiska. Znajduje się tu kilkanaście sanatoriów, w których leczy się najróżniejsze schorzenia - choroby narządu ruchu, układu krążenia oraz dróg oddechowych, a nawet układu nerwowego.

Barokowy kościół św. Klemensa w Ustroniu niedaleko Wisły

Choć historia Ustronia sięga początków XIV wieku, to obecnie miejscowość nie ma zbyt wiele zabytków. Warto jednak zwrócić uwagę na, znajdujący się w centrum miasta,   barokowy kościół św. Klemensa. Świątynia, wybudowana w 1787 roku, z późniejszą murowaną wieżą z 1835 roku, jest jedną z najciekawszych budowli w mieście.

Ewangelicko-augsburski kościół Ap. Jakuba

Bardzo ciekawy jest też, pochodzący z 1835 r., ewangelicko-augsburski kościół Ap. Jakuba wraz z piętrową plebanią z końca XVIII w. oraz sąsiedni budynek dawnej szkoły ewangelickiej z XIX w.

Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa oraz Muzeum Regionalne Stara Zagroda

Warto także odwiedzić Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa im. Jana Jarockiego, znajdujące się w budynku dawnej dyrekcji huty. Prezentowana tu wystawa przedstawia historię przemysłu ciężkiego w mieście, a wśród eksponatów znajdują się m.in. liczne modele maszyn hutniczych. Warto także odwiedzić Muzeum Regionalne Stara Zagroda, gdzie znajduje się m.in. rekonstrukcja drewnianej zabudowy Ustronia z II połowy XVIII w.

Atutem Ustronia jest przede wszystkim okoliczna przyroda. To malowniczo położona miejscowość, znajdującą się w dolinie Wisły. Otaczają ją szczyty Czantorii Wielkiej i Małej, Równicy oraz  Lipowskiego Gronia. To doskonałe miejsce zarówno do wypoczynku, jak i uprawiania turystyki górskiej. W lecie okoliczne góry stwarzają znakomitą okazję do wędrówek, czy wypadów na rowerze, a zimą – do uprawiania narciarstwa.

Kolej linowo-krzesełkowa na Czantorię

Jedną z głównych atrakcji Ustronia jest kolej linowo-krzesełkowa na Czantorię. Z obrzeży miasta prowadzi ona na Polanę Stokłosicę, skąd roztacza się piękna panorama Ustronia i całego Beskidu Śląskiego. Z polany na szczyt Czantorii (995 m n.p.m.) prowadzi ścieżka, którą spacerowym krokiem można pokonać w pół godziny. Ze szczytu Czantorii, przy dobrej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza można zobaczyć Tatry, a nawet słowacką Małą Fatrę!

 

Podczas wypoczynku w Beskidzie Śląskim warto skorzystać z bogatej oferty wycieczek fakultatywnych z Wisły. Jednodniowe wycieczki po okolicznych atrakcjach, a także najpiękniejszych miastach sąsiednich krajów graniczących z Polską, to świetna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku i zwiedzania.

Data Publikacji: 14.07.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Atrakcje Lizbony. Zwiedzamy stolicę PortugaliiStolica Portugalii to idealne miejsce dla miłośników malowniczych uliczek, klimatycznych restauracji, wspaniałej kuchni i wyśmienitego wina. W samym sercu dzielnic Alfama i Mouraria co wieczór rozbrzmiewa nostalgiczna i pełna tęsknoty muzyka fado czyniąc z Lizbony miasto pełne melancholii i skłaniając odwiedzających do zadumy. Jakie ciekawe miejsca i zabytki warto odwiedzić w Lizbonie? Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który pomoże Ci odkryć najpiękniejsze zakątki, zachwycające zabytki i inne topowe atrakcje turystyczne miasta.
krajobraz kierunku
Zwiedzanie Phu Quoc - atrakcje, które czekają Cię na wietnamskiej wyspieWietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni. Jeszcze do niedawna ten kraj kojarzył się przede wszystkim ze zwiedzaniem – większość turystów przyjeżdżała tu na wycieczki objazdowe, ale od jakiegoś czasu wybiera się tu coraz więcej osób w celach wypoczynkowych. Wszystko za sprawą prześlicznej wyspy Phu Quoc, która jest dosłownie rajem dla miłośników przyrody, plażowiczów i osób poszukujących relaksu w egzotycznym miejscu. To zdecydowanie najlepsze miejsce w Wietnamie do wypoczynku! Jakie atrakcje w Phu Quoc szczególnie warto zobaczyć?
krajobraz kierunku
Zwiedzamy albańską Sarandę. Najważniejsze atrakcje i zabytki Położona w Albanii Saranda jest największym i najpopularniejszym kurortem południowego wybrzeża tego bałkańskiego kraju. Znajduje się naprzeciwko greckiej wyspy Korfu i może się poszczycić nawet 300 dniami słonecznymi w ciągu roku! To czyni ją idealnym kierunkiem wakacyjnym dla osób nastawionych przede wszystkim na relaks na jednej z tamtejszych plaż - wokół Sarandy ich nie brakuje! Czy w kurorcie czekają na turystów jakieś inne atrakcje, niekoniecznie związane z wybrzeżem? Okazuje się, że tak! Sprawdź, co warto zobaczyć w Sarandzie oraz jej bliskich i ciut dalszych okolicach.
krajobraz kierunku
Piramidy Egipskie – które szczególnie warto zobaczyć?W Egipcie, którego historia sięga tysięcy lat wstecz, znajduje się wiele bardzo ciekawych zabytków i monumentalnych budowli, typowych dla różnych kultur, które na przestrzeni wieków rozkwitały nad Nilem. Najbardziej charakterystyczne dla tego kraju są jednak piramidy, które każdego roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Przygotowaliśmy dla Was opis tych, które są najczęściej odwiedzane, i które wart zobaczyć na własne oczy podczas podróży po Egipcie.