15 największych atrakcji Wisły i okolic

Wisła i jej najbliższa okolica to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, i zarówno latem, kiedy okoliczne góry zachęcają do pieszych wędrówek i rowerowych wypadów, jak i zimą  - liczne tutejsze stoki cieszą się dużą popularnością wśród narciarzy. Co warto zobaczyć podczas wczasów w Wiśle w Beskidzie Śląskim i jakie atrakcje oraz zabytki szczególnie polecamy odwiedzić? Wybierzcie się z nami w podróż śladami największych atrakcji miasta Wisły i jego okolic.

 

Wisła kojarzy się z jedną zwartą miejscowością, tymczasem tak naprawdę składa się z kilkunastu dzielnic, położonych na powierzchni przeszło 110 kilometrów kwadratowych, z których wiele wygląda jak odrębne miejscowości. Warto znać te nazwy, choćby z tego względu, że wiele atrakcji znajduje się poza ścisłym centrum miejscowości. Idąc w porządku alfabetycznym wszystkie dzielnice Wisły to: Centrum, Cieńków, Czarne, Dziechcinka, Gahura, Głębce, Gościejów, Jawornik, Kopydło, Kubalonka, Łabajów, Malinka, Nowa Osada, Obłaziec i Parecznik.

Atrakcje turystyczne miasta Wisła

Zwiedzanie Wisły i eksplorowanie jej najciekawszych zakątków najlepiej zacząć od Centrum, gdzie znajduje się wiele interesujących miejsc.

Myśliwski Zameczek Habsburgów i Muzeum Beskidzkie

Na uwagę zasługuje Myśliwski Zameczek Habsburgów z XIX wieku, budynek starej karczmy z 1794 r., gdzie obecnie znajduje się Muzeum Beskidzkie (które swoją drogą warto odwiedzić) oraz leżąca w pobliżu enklawa starego budownictwa drewnianego. Mieści się tu m.in. bardzo ciekawa, stara drewniana szkoła, której historia sięga 1891 r.

Myśliwski Zameczek Habsburgów

Hotel Piast – pierwszy hotel w Wiśle

Tuż przy rynku mieści się też ciekawy budynek hotelu Piast, pierwszego hotelu w Wiśle wybudowany między 1903 a 1906 r. przez Bogdana Hoffa, uważanego za ojca wiślańskiego przemysłu uzdrowiskowego. Sam budynek jest w istocie nieco starszy i pochodzi najprawdopodobniej z ok. 1885 r. Na początku ub. wieku Hoff odkupił tu dawny pensjonat Luisenhof, a następnie go wyremontował.

Dworzec kolejowy w Wiśle

Hotel Piast

Ciekawą bryłę ma też budynek głównego dworca kolejowego – Wisłą Uzdrowisko, oddany do użytku w 1929 r., w okresie, kiedy z Wisły chciano zrobić główne uzdrowisko Beskidów. Obecnie w jego części mieści się chętnie odwiedzany mini browar, serwujący piwa własnego wyrobu.

Hotel Piast

Aleja Gwiazd Sportu

Aleja Gwiazd Sportu to kolejna atrakcja centralnej części miasta Wisła. Usytuowano ją wzdłuż głównego deptaku (ul. 1. Maja) a została utworzona dla upamiętnienia otwarcia skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Aleję tworzą tablice wykonane z brązu, wmurowane w chodnik, które upamiętniają wybitnych sportowców, których życiowe szlaki splotły się z Wisłą. Swoją tablicę mają tu m.in. AdAma Małysz, Apoloniusz Tajner, Jan Szturc, Piotr Żyła czy Przemysław Saleta.

Muzeum Adama Małysza

Jak już mowa o sporcie, to warto dodać, że niedaleko centrum znajduje się Muzeum Adama Małysza, gdzie prezentowane są wszystkie trofea tego wybitnego sportowca. W samym zaś  centrum miejscowości – vis-a-is rynku - znajdują się Skocznie Narciarskie Wisła Centrum, gdzie swoje pierwsze kroki stawiał ten zawodnik.

Muzeum Adama Małyszat

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

Przez centrum miejscowości przepływa, a jakże - Wisła. Na wysokości rynku na rzece jest kilka niewielkich kaskad wodnych, które są naturalnymi kąpieliskami (w całej miejscowości jest kilka basenów i aquaparków). Przy rzece jest też przyjemny park, gdzie w upalne dni można znaleźć nieco wytchnienia w cieniu wysokich drzew. Na jego obrzeżu znajduje się amfiteatr im. Stanisława Hadyny, w którym w sezonie turystycznym bardzo często organizowane są różnego rodzaju występy. Warto polecić choćby te, związane z Tygodniem Kultury Beskidzkiej, które odbywają się w Wiśle (ale też i wielu innych miejscowościach Beskidów) na początku każdego sierpnia.

Amfiteatr Wisła

Amfiteatr Wisła

źródło: https://r.pl/wisla.pl

Wisła - enklawa protestantyzmu

Polskie góry i górale kojarzą się przede wszystkim z katolicyzmem, tymczasem w Wiśle i okolicach jest bardzo duży odsetek protestantów, głównie wyznania ewangelicko-augsburskiego (w niektórych miejscowościach tego regionu odsetek protestantów sięga blisko 80 proc.). Ma to związek z przeszłością tych terenów i wpływem nauk Marcina Lutra na Śląsku Cieszyńskim.

Ciekawe jest też to, że ludność katolicka, która mieszka na tych terenach, ma w większości charakter napływowy, i pojawiła się w Wiśle i okolicach dopiero w początkach XX wieku. Wcześniej niemal wszyscy mieszkańcy tych terenów wyznawali protestantyzm.

Kościół ewangelicki z 1838 roku

W samym centrum Wisły znajduje się bardzo interesujący kościół ewangelicki z 1838 r. Ascetyczne, białe wnętrze powoduje, że uwagę skupia na sobie ołtarz wraz z witrażem przedstawiającym patronów świątyni. Warto zwrócić też uwagę na boczne nawy, gdzie znajdują się  typowe dla kościołów protestanckich dwukondygnacyjne empory.

Naprzeciwko kościoła, znajdują się też zabytkowe budynki plebanii, z początków XIX w. i dawnej szkoły ewangelickiej, a na parafialnym cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku” można znaleźć ciekawe nagrobki wielu zasłużonych dla Wisły osób.

Skocznia Narciarska im. Adama Małysza – Wisła Malinka

Opuszczając Centrum, warto odwiedzić Malinkę. Główną atrakcją tej części jest Skocznia Narciarska im. Adama Małysza. Pierwsza skocznia powstała w tym miejscu już w 1933 r., ale potem kilkakrotnie ją modernizowano, między innymi w 1953 i 1970 roku. Ostatnia jej przebudowa miała miejsce w latach 2003-2007, na fali sukcesów Adama Małysza. Obecnie jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu, gdzie regularnie rozgrywane są zawody Pucharu Świata.

Przełęcz Salmopolska

Za Malinką znajduje się Cieńków, słynący m.in. z niezłych stoków narciarskich, a kierując się jeszcze dalej, w stronę Szczyrku, dotrzemy do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.). Sama przełęcz jest zalesiona, ale tuż przed nią znajduje się kilka ciekawych punktów, skąd roztaczają się majestatyczne widoki na Wisłę.

Jezioro Czerniańskie

Warto także wybrać się do Wisły Czarnej. Znajduje się tam zapora i zbiornik wodny – Jezioro Czerniańskie, usytuowane w miejscu, gdzie łączą się wody Białej i Czarnej Wisełki, dając początek Królowej Polskich Rzek. W pobliżu znajduje się też szczyt Baraniej Góry (1220 m. n.p.m.), na którą prowadzą liczne szlaki turystyczne.

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle

Niedaleko zapory w Wiśle Czarnej, po trasie na przełęcz Kubalonka (i dalej w kierunki na Istebną i Koniaków), znajduje się  Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle. Modernistyczną konstrukcję zbudowano w miejscu wcześniejszego, spalonego drewnianego pałacyku myśliwskiego Habsburgów, w latach 1929–1930, według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Od tego czasu miejsce to pełni rolę rezydencji wypoczynkowej głowy naszego państwa.

Atrakcje w okolicach Wisły. Ustroń

Goszcząc w Wiśle, wprost nie sposób ominąć sąsiedni Ustroń, choćby z tego powodu, że przez tę miejscowość prowadzi główna droga dojazdowa. Warto pamiętać, że Ustroń to jedyna miejscowość Beskidu Śląskiego posiadająca status uzdrowiska. Znajduje się tu kilkanaście sanatoriów, w których leczy się najróżniejsze schorzenia - choroby narządu ruchu, układu krążenia oraz dróg oddechowych, a nawet układu nerwowego.

Barokowy kościół św. Klemensa w Ustroniu niedaleko Wisły

Choć historia Ustronia sięga początków XIV wieku, to obecnie miejscowość nie ma zbyt wiele zabytków. Warto jednak zwrócić uwagę na, znajdujący się w centrum miasta,   barokowy kościół św. Klemensa. Świątynia, wybudowana w 1787 roku, z późniejszą murowaną wieżą z 1835 roku, jest jedną z najciekawszych budowli w mieście.

Ewangelicko-augsburski kościół Ap. Jakuba

Bardzo ciekawy jest też, pochodzący z 1835 r., ewangelicko-augsburski kościół Ap. Jakuba wraz z piętrową plebanią z końca XVIII w. oraz sąsiedni budynek dawnej szkoły ewangelickiej z XIX w.

Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa oraz Muzeum Regionalne Stara Zagroda

Warto także odwiedzić Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa im. Jana Jarockiego, znajdujące się w budynku dawnej dyrekcji huty. Prezentowana tu wystawa przedstawia historię przemysłu ciężkiego w mieście, a wśród eksponatów znajdują się m.in. liczne modele maszyn hutniczych. Warto także odwiedzić Muzeum Regionalne Stara Zagroda, gdzie znajduje się m.in. rekonstrukcja drewnianej zabudowy Ustronia z II połowy XVIII w.

Atutem Ustronia jest przede wszystkim okoliczna przyroda. To malowniczo położona miejscowość, znajdującą się w dolinie Wisły. Otaczają ją szczyty Czantorii Wielkiej i Małej, Równicy oraz  Lipowskiego Gronia. To doskonałe miejsce zarówno do wypoczynku, jak i uprawiania turystyki górskiej. W lecie okoliczne góry stwarzają znakomitą okazję do wędrówek, czy wypadów na rowerze, a zimą – do uprawiania narciarstwa.

Kolej linowo-krzesełkowa na Czantorię

Jedną z głównych atrakcji Ustronia jest kolej linowo-krzesełkowa na Czantorię. Z obrzeży miasta prowadzi ona na Polanę Stokłosicę, skąd roztacza się piękna panorama Ustronia i całego Beskidu Śląskiego. Z polany na szczyt Czantorii (995 m n.p.m.) prowadzi ścieżka, którą spacerowym krokiem można pokonać w pół godziny. Ze szczytu Czantorii, przy dobrej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza można zobaczyć Tatry, a nawet słowacką Małą Fatrę!

 

Podczas wypoczynku w Beskidzie Śląskim warto skorzystać z bogatej oferty wycieczek fakultatywnych z Wisły. Jednodniowe wycieczki po okolicznych atrakcjach, a także najpiękniejszych miastach sąsiednich krajów graniczących z Polską, to świetna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku i zwiedzania.

Data Publikacji: 14.07.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.
krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!