ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

20 ciekawostek o Kubie, które Cię zaskoczą!

Kuba jest dla wielu wymarzonym celem podróży. Przewodniki turystyczne pełne są kolorowych fotografii najpiękniejszych, karaibskich krajobrazów, zabytkowych samochodów z lat 50. oraz portretów uśmiechniętych mieszkańców wyspy. Oprócz czarujących motywów uwiecznianych na niezliczonych zdjęciach z wakacji zaskakuje także interesującą historią i faktami. Poznaj znane oraz te mniej popularne ciekawostki o Kubie!

Historyczne ciekawostki o Kubie

Podróżując po Kubie, można odnieść wrażenie, że czas stanął tu w miejscu. Szczególnie na obszarach wiejskich rzuca się w oczy bardzo tradycyjny, nieskomplikowany sposób życia lokalnej ludności. Kubańskie wioski wydają się regionalnym skansenem dla zagranicznych przyjezdnych. Także w miastach nie jest odczuwalny duży postęp technologii i brakuje nowoczesnej infrastruktury. Zdumiewającą ciekawostką jest jednak, że w poprzednich stuleciach Kuba należała do jednych z najbardziej postępowych, prężnie rozwijających się krajów na świecie i była pionierem w postępach rewolucji przemysłowej.

 1. Pierwsza linia kolejowa w Ameryce Łacińskiej i trzecia na świecie po Wielkiej Brytanii i USA powstała na Kubie już w roku 1837 na trasie z Hawany do Bejucal. Rok później trasa została przedłużona do miejscowości Güines, aby ułatwić transport drewna, kawy i trzciny cukrowej.
 2. Cárdenas, niewielkie kubańskie miasteczko w prowincji Matanzas, jako drugie miasto na świecie po Nowym Jorku od roku 1889 mogło pochwalić się oświetleniem elektrycznym ulic.
 3. Kolejną ciekawostką Kuby jest to, że pierwszym miastem w Ameryce Południowej, po którym zaczął jeździć tramwaj miejski, od roku 1900 była Hawana.
 4. Na wyspie odbyła się pierwsza telefoniczna rozmowa w języku hiszpańskim zaledwie kilka miesięcy po opatentowaniu telefonu przez Grahama Bella w 1877 roku. Kuba była także pierwszym krajem na świecie, w którym powstała automatyczna centrala telefoniczna umożliwiająca wykonywanie bezpośrednich połączeń międzymiastowych bez konieczności korzystania z usług pośredniczącego operatora.
 5. Do ciekawostek o Kubie należy również fakt, że wyspa znajdowała się pośród nielicznych krajów, w których w roku 1950 odbyła się pierwsza publiczna transmisja telewizyjna, a 8 lat później USA i Kuba jako pierwsze kraje na świecie transmitowały programy telewizji kolorowej.
 6. Pierwszy międzynarodowy lot lotnictwa latynoamerykańskiego został przeprowadzony przez kubańskich pilotów, a pierwszy kosmonauta z Ameryki Łacińskiej był Kubańczykiem.
 7. Hotel Riviera, który został otwarty w Hawanie w roku 1951, jako pierwszy na świecie miał centralny systemem klimatyzacji.

Ciekawostki społeczne o Kubie

Kubańczycy to niezwykle serdeczny oraz uśmiechnięty naród. Pełno w nich życia, a muzyka oraz taniec są wszechobecne na ulicach miast - tego właśnie możesz się spodziewać podczas wakacji na Kubie. Zanim pojedziesz na wyczekiwany urlop, dowiedz się więcej o lokalnych mieszkańcach i ich życiu.

 1. Mało znaną ciekawostką o Kubie jest fakt, że wyspa zajmuje pierwsze miejsce pośród krajów Ameryki Łacińskiej i zarazem jedno z najwyższych miejsc na świecie pod względem wskaźnika alfabetyzacji, który wynosi tu 99,8%. Edukacja na wyspie jest bezpłatna na każdym poziomie - od szkoły podstawowej, poprzez poziom średni w liceum i politechnikach aż po uniwersytety. Nie zawsze tak było. Przed rokiem 1959 ponad 60% społeczeństwa uważano za niepiśmiennych lub półpiśmiennych.
 2. Inną ciekawostką z Kuby jest to, że wszyscy obywatele mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Oprócz bezpłatnej konsultacji i leczenia, hospitalizacja, a nawet zaawansowane operacje chirurgiczne też są darmowe.
 3. Na Kubie odnotowuje się najniższą śmiertelność niemowląt w Ameryce Łacińskiej, natomiast oczekiwana długość życia należy do najwyższych.
 4. Narodowym sportem na Kubie jest baseball. Ten rodzaj aktywności stał się na wyspie popularny w latach 60. XIX wieku. Mało znaną ciekawostką jest incydent, kiedy to hiszpańscy kolonizatorzy uznali baseball za grę sprzyjająca amerykańskim ideałom wolności. Wówczas wydany został zakaz uprawiania tego sportu na Kubie. Nie był jednak przestrzegany. Pierwsze mistrzostwa Kuby w baseballu odbyły się w roku 1878.
 5. Jedną z ulubionych form spędzania czasu wolnego dla Kubańczyków jest gra w domino. Turnieje odbywają się bezpośrednio na ulicy i w parkach - wszędzie tam, gdzie tylko można rozłożyć prowizorycznie zrobiony stół. Gra w domino wywołuje dużo emocji. Oprócz 4 głównych graczy wokół stolika zbiera się zazwyczaj grono kibiców.
 6. Ciekawostką dotyczą Kuby, która najbardziej zaskakuje przyjezdnych, jest fakt, że na wyspie nadal każde gospodarstwo domowe posiada książeczkę żywnościową. Dokument gwarantuje Kubańczykom dostęp do limitowanych produktów żywnościowych po preferencyjnych cenach. Są to podstawowe produkty takie jak pieczywo, jajka, ryż, fasola lub olej.

Kuba - ciekawostki turystyczne

Ze względu na swój nietypowy klimat Kuba zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kierunków wakacyjnych. Zanim polecisz na wyspę, sprawdź, z czego słynie i co czeka Cię podczas urlopu.

 1. Kubańskie ulice przypominają ogromne muzeum motoryzacyjne na świeżym powietrzu. Wielobarwne limuzyny przybyły na wyspę ze Stanów Zjednoczonych w latach 1900 do 1960. Turystyczną ciekawostką jest to, że obecnie w żadnym innym mieście na świecie nie można podziwiać na ulicach większego skupiska historycznych samochodów z połowy zeszłego wieku niż w Hawanie. Do dzisiaj te zabytkowe samochody są nie tylko ważnym środkiem transportu, ale i ogromną atrakcją na Kubie.
 2. Kuba słynie z produkcji najlepszego tytoniu na świecie. Co ciekawe kubańscy rolnicy zobowiązani są oddać 90% swojego tytoniu państwowym fabrykom cygar. Ceny skupu nie są definiowane kosztami produkcji, ale ustalane odgórnie przez rząd. Od roku 1962 obowiązuje blokada handlowa na import kubańskich cygar do Stanów Zjednoczonych. Jedną z najbardziej zaskakujących ciekawostek Kuby jest historia ówczesnego prezydenta JF Kennedy, który tuż przed nałożeniem embarga zamówił 1200 cygar na własny użytek. W ten sposób zagwarantował sobie zapas najlepszych cygar na długo po zakazie ich importu.
 3. Dla urlopowiczów ważnym elementem podróży jest jedzenie. Wśród turystycznych ciekawostek Kuby warto wspomnieć narodową potrawę zwaną ropa vieja, co w wolnym tłumaczeniu oznacza stare szmaty. To tradycyjne danie z szarpanej wołowiny gotowane jest na wyspie od ponad 500 lat. Każdy, kto ma ochotę poznać autentyczną kubańską kuchnię, powinien spróbować tej potrawy.
 4. Trudno wyobrazić sobie wakacje na Kubie bez znakomitych kubańskich koktajli. Wyspa jest znana z doskonałego rumu, który stanowi bazę takich słynnych drinków jak mojito, daiquiri czy cuba libre. Ciekawostką o Kubie, którą warto poznać, jest historia popularności kubańskiego rumu na świecie. Stał się jednym z ulubionych alkoholi wśród koneserów dobrych trunków za sprawą rodziny Bacardí. Z prostego destylatu z trzciny cukrowej stworzyła wysokogatunkowy rum w procesie udoskonalenia produkcji we własnej destylarni założonej w pobliżu kubańskiego miasta Santiago de Cuba. W obliczu zapowiadających się zmian i castrowskiej rewolucji rodzinna firma Bacardí przeniosła produkcję do Puerto Rico. Bacardí nie jest już więc marką kubańską. Aktualnie najbardziej popularne marki to Havana Club, Legandario i Mulata.

Ciekawostki geograficzne o Kubie

Znasz już lepiej kubańską ludność, historię wyspy oraz oryginalne wyróżniki na skalę światową. Pozostało jeszcze dodanie kilka słów o geografii i wcale nie chodzi tu o bajeczne plaże na Kubie.

 1. Kuba jest największym krajem na Karaibach, a Hawana największym karaibskim miastem. Oprócz głównej wyspy do terytorium Kuby należy Isla de la Juventud oraz ponad 4000 mniejszych wysepek i raf koralowych. Większość z nich jest niezamieszkana, a wiele tworzy archipelagi. Niektóre z tych większych niezamieszkanych wysp jest zagospodarowana turystycznie. Najbardziej znane centra turystyki to Cayo Coco, Cayo Santa María, Cayo Guillermoi Cayo Largo del Sur.
 2. Najwyższy szczyt na Kubie to Turquino o wysokości 1974 metrów n.p.m. Ciekawostką jest, że dodatkowy metr wysokości nadaje górze pomnik bohatera narodowego Kuby José Martí, wzniesiony na szczycie Turquino w 1953 roku.
 3. Na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 10 miejsc na Kubie między innymi starówka Hawany i system fortyfikacji miasta, dolina Viñales, Park Narodowy Alejandro de Humbold, Park Narodowy Desembarca del Granma oraz centra historycznych miast Trinidad, Cienfuegos i Camagüey.

Kuba to nie tylko piękne plaże i egzotyka, a przede wszystkim dużo historii, kultury oraz zadziwiających anegdot. Inne ciekawostki wyspy warto odkryć na własną rękę. Każdy podróżny może uzupełnić powyższą listę o kolejne punkty, które zrobiły na nim wrażenie podczas podróży po tym niezwykłym kraju.

Autorka: Karina Gryska

Data Publikacji: 26.03.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.
krajobraz kierunku
Jakie pamiątki warto przywieźć z Meksyku?Meksyk jest krajem niezwykle różnorodnym – każdy region ma swoją kulturę, tradycję, a co za tym idzie również inne jedzenie, rękodzieło i lokalne wyroby. Co można przywieźć z Meksyku i gdzie najlepiej kupić pamiątki? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i porady.