Historyczne ciekawostki o Kubie
Podróżując po Kubie, można odnieść wrażenie, że czas stanął tu w miejscu. Szczególnie na obszarach wiejskich rzuca się w oczy bardzo tradycyjny, nieskomplikowany sposób życia lokalnej ludności. Kubańskie wioski wydają się regionalnym skansenem dla zagranicznych przyjezdnych. Także w miastach nie jest odczuwalny duży postęp technologii i brakuje nowoczesnej infrastruktury. Zdumiewającą ciekawostką jest jednak, że w poprzednich stuleciach Kuba należała do jednych z najbardziej postępowych, prężnie rozwijających się krajów na świecie i była pionierem w postępach rewolucji przemysłowej.
- Pierwsza linia kolejowa w Ameryce Łacińskiej i trzecia na świecie po Wielkiej Brytanii i USA powstała na Kubie już w roku 1837 na trasie z Hawany do Bejucal. Rok później trasa została przedłużona do miejscowości Güines, aby ułatwić transport drewna, kawy i trzciny cukrowej.
- Cárdenas, niewielkie kubańskie miasteczko w prowincji Matanzas, jako drugie miasto na świecie po Nowym Jorku od roku 1889 mogło pochwalić się oświetleniem elektrycznym ulic.
- Kolejną ciekawostką Kuby jest to, że już od 1900 roku po Hawanie zaczęły jeździć tramwaje.
- Na wyspie odbyła się pierwsza telefoniczna rozmowa w języku hiszpańskim zaledwie kilka miesięcy po opatentowaniu telefonu przez Grahama Bella w 1877 roku. Kuba była także pierwszym krajem na świecie, w którym powstała automatyczna centrala telefoniczna umożliwiająca wykonywanie bezpośrednich połączeń międzymiastowych bez konieczności korzystania z usług pośredniczącego operatora.
- Do ciekawostek o Kubie należy również fakt, że wyspa znajdowała się pośród nielicznych krajów, w których w roku 1950 odbyła się pierwsza publiczna transmisja telewizyjna, a 8 lat później USA i Kuba jako pierwsze kraje na świecie transmitowały programy telewizji kolorowej.
- Pierwszy międzynarodowy lot lotnictwa latynoamerykańskiego został przeprowadzony przez kubańskich pilotów, a pierwszy kosmonauta z Ameryki Łacińskiej był Kubańczykiem.
- Hotel Riviera, który został otwarty w Hawanie w roku 1951, jako pierwszy na świecie miał centralny systemem klimatyzacji.
Ciekawostki społeczne o Kubie
Kubańczycy to niezwykle serdeczny oraz uśmiechnięty naród. Pełno w nich życia, a muzyka oraz taniec są wszechobecne na ulicach miast - tego właśnie możesz się spodziewać podczas wakacji na Kubie. Zanim pojedziesz na wyczekiwany urlop, dowiedz się więcej o lokalnych mieszkańcach i ich życiu.
- Mało znaną ciekawostką o Kubie jest fakt, że wyspa zajmuje pierwsze miejsce pośród krajów Ameryki Łacińskiej i zarazem jedno z najwyższych miejsc na świecie pod względem wskaźnika alfabetyzacji, który wynosi tu 99,8%. Edukacja na wyspie jest bezpłatna na każdym poziomie - od szkoły podstawowej, poprzez poziom średni w liceum i politechnikach aż po uniwersytety. Nie zawsze tak było. Przed rokiem 1959 ponad 60% społeczeństwa uważano za niepiśmiennych lub półpiśmiennych.
- Inną ciekawostką z Kuby jest to, że wszyscy obywatele mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Oprócz bezpłatnej konsultacji i leczenia, hospitalizacja, a nawet zaawansowane operacje chirurgiczne też są darmowe.
- Na Kubie odnotowuje się najniższą śmiertelność niemowląt w Ameryce Łacińskiej, natomiast oczekiwana długość życia należy do najwyższych.
- Narodowym sportem na Kubie jest baseball. Ten rodzaj aktywności stał się na wyspie popularny w latach 60. XIX wieku. Mało znaną ciekawostką jest incydent, kiedy to hiszpańscy kolonizatorzy uznali baseball za grę sprzyjająca amerykańskim ideałom wolności. Wówczas wydany został zakaz uprawiania tego sportu na Kubie. Nie był jednak przestrzegany. Pierwsze mistrzostwa Kuby w baseballu odbyły się w roku 1878.
- Jedną z ulubionych form spędzania czasu wolnego dla Kubańczyków jest gra w domino. Turnieje odbywają się bezpośrednio na ulicy i w parkach - wszędzie tam, gdzie tylko można rozłożyć prowizorycznie zrobiony stół. Gra w domino wywołuje dużo emocji. Oprócz 4 głównych graczy wokół stolika zbiera się zazwyczaj grono kibiców.
- Ciekawostką dotyczą Kuby, która najbardziej zaskakuje przyjezdnych, jest fakt, że na wyspie nadal każde gospodarstwo domowe posiada książeczkę żywnościową. Dokument gwarantuje Kubańczykom dostęp do limitowanych produktów żywnościowych po preferencyjnych cenach. Są to podstawowe produkty takie jak pieczywo, jajka, ryż, fasola lub olej.
Kuba - ciekawostki turystyczne
Ze względu na swój nietypowy klimat Kuba zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kierunków wakacyjnych. Zanim polecisz na wyspę, sprawdź, z czego słynie i co czeka Cię podczas urlopu.
- Kubańskie ulice przypominają ogromne muzeum motoryzacyjne na świeżym powietrzu. Wielobarwne limuzyny przybyły na wyspę ze Stanów Zjednoczonych w latach 1900 do 1960. Turystyczną ciekawostką jest to, że obecnie w żadnym innym mieście na świecie nie można podziwiać na ulicach większego skupiska historycznych samochodów z połowy zeszłego wieku niż w Hawanie. Do dzisiaj te zabytkowe samochody są nie tylko ważnym środkiem transportu, ale i ogromną atrakcją na Kubie.
- Kuba słynie z produkcji najlepszego tytoniu na świecie. Co ciekawe kubańscy rolnicy zobowiązani są oddać 90% swojego tytoniu państwowym fabrykom cygar. Ceny skupu nie są definiowane kosztami produkcji, ale ustalane odgórnie przez rząd. Od roku 1962 obowiązuje blokada handlowa na import kubańskich cygar do Stanów Zjednoczonych. Jedną z najbardziej zaskakujących ciekawostek Kuby jest historia ówczesnego prezydenta JF Kennedy, który tuż przed nałożeniem embarga zamówił 1200 cygar na własny użytek. W ten sposób zagwarantował sobie zapas najlepszych cygar na długo po zakazie ich importu.
- Dla urlopowiczów ważnym elementem podróży jest jedzenie. Wśród turystycznych ciekawostek Kuby warto wspomnieć narodową potrawę zwaną ropa vieja, co w wolnym tłumaczeniu oznacza stare szmaty. To tradycyjne danie z szarpanej wołowiny gotowane jest na wyspie od ponad 500 lat. Każdy, kto ma ochotę poznać autentyczną kubańską kuchnię, powinien spróbować tej potrawy.
- Trudno wyobrazić sobie wakacje na Kubie bez znakomitych kubańskich koktajli. Wyspa jest znana z doskonałego rumu, który stanowi bazę takich słynnych drinków jak mojito, daiquiri czy cuba libre. Ciekawostką o Kubie, którą warto poznać, jest historia popularności kubańskiego rumu na świecie. Stał się jednym z ulubionych alkoholi wśród koneserów dobrych trunków za sprawą rodziny Bacardí. Z prostego destylatu z trzciny cukrowej stworzyła wysokogatunkowy rum w procesie udoskonalenia produkcji we własnej destylarni założonej w pobliżu kubańskiego miasta Santiago de Cuba. W obliczu zapowiadających się zmian i castrowskiej rewolucji rodzinna firma Bacardí przeniosła produkcję do Puerto Rico. Bacardí nie jest już więc marką kubańską. Aktualnie najbardziej popularne marki to Havana Club, Legandario i Mulata.