Kuba - co warto tam zobaczyć? Poznaj TOP 5 atrakcji na wyspie

Co warto wiedzieć przed urlopem na Kubie? Jakie atrakcje warto uwzględnić w swoim programie podróży? Oto garść przydatnych informacji o tym niezwykłym miejscu, które przez dekady było dla świata prawdziwą zagadką.

1. Hawana


Hawana to stolica Kuby i największe miasto na wyspie. Hawanę można zwiedzać indywidualnie, pierwszy spacer warto odbyć jednak z zorganizowaną wycieczką, a dopiero później odkrywać uroki tego niezwykłego miasta we własnym zakresie.

A jest co odkrywać. Największą atrakcją stolicy jest oczywiście Stara Hawana (La Habana Vieja), czyli zabytkowa starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najstarsze budynki w tej części miasta pochodzą z XVI w. To wówczas Hiszpanie założyli bowiem w tym miejscu port handlowy, który z czasem przekształcił się w stolicę kolonii. Podczas spaceru po Starej Hawanie zobaczymy najsłynniejszą hawańską promenadę, czyli Malecón, zwiedzimy forty Morro, La Cabaña oraz San Salvador de la Punta oraz przespacerujemy się po najważniejszym turystycznym placu, czyli Plaza de Armas. Nie sposób również nie odwiedzić Muzeum Rewolucji czy barokowej Archikatedry, będącej jedną z wizytówek miasta.Hawana to jednak nie tylko zabytki. To również niezwykła atmosfera latynoamerykańskiej metropolii. Jeżeli chcemy naprawdę poznać to miasto, to powinniśmy wybrać się na Plac Rewolucji, zwiedzić reprezentacyjną dzielnicę Miramar czy ruszyć na wycieczkę śladami Ernesta Hemingwaya. Nocą warto natomiast udać się do któregoś z tamtejszych klubów, żeby zobaczyć (i usłyszeć) prawdziwą salsę i spróbować najlepszego na świecie, bo oryginalnego daiquiri.

2. Cienfuegos


Cienfuegos, co tłumaczeniu na polski oznacza „Sto ogni” (nazwa odnosi się do nazwiska jednego z dziewiętnastowiecznych kubańskich generałów), jest urokliwym miastem, zwanym przez tamtejszych mieszkańców „Perłą Południa” lub „Paryżem Kuby”. Ulokowane nad malowniczą zatoką Cienfuegos jest znane z doskonale zachowanej, kolonialnej architektury. Podobnie jak w przypadku Hawany, historyczne centrum tego miasta także jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Poza tym w Cienfuegos zobaczymy niezwykły ogród botaniczny z ponad dwoma tysiącami egzotycznych gatunków roślin, liczne galerie sztuki czy doskonale utrzymane deptaki. To idealne miasto na złapanie oddechu przed dalszymi wojażami.

3. Trinidad


Trinidad to jedna z najstarszych osad na wyspie, niegdyś bardzo bogata, co znalazło odzwierciedlenie w tamtejszej architekturze, szczególnie na starówce. Podobnie jak w przypadku Cienfuegos i Hawany, historyczne centrum Trinidadu również jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brukowane uliczki, wysokie bramy i bogato zdobione kamienice sprawiają, że miasto posiada swój niepowtarzalny urok. Tym bardziej, że na obszar starego miasta jest wyłączony z ruchu samochodowego i można się po nim przemieszczać jedynie pieszo lub dorożką.

Turystycznym centrum miasta jest plac Plaza Mayor. To w jego okolicach toczy się dzienne (i nocne) życie miasta. Przy Plaza Mayor zobaczymy barokową Katedrę św. Franciszka, Kościół św. Trójcy czy Muzeum Archeologiczne. Wieczorem warto z kolei przysiąść w jednej z tamtejszych restauracji zamówić koktajl canchánchara – to drink bazujący na rumie z dodatkiem miodu i cytryny – lub zjeść w plenerze na malowniczej Playa Ancon.

4. Santiago de Cuba


Santiago de Cuba to drugie co do wielkości miasto na Kubie. Na pierwszy rzut oka nie ma w nim niczego niezwykłego – zabytków jest mniej, niż w Hawanie, a te najciekawsze są znacznie oddalone od centrum miasta. Forteca San Pedro de la Roca znajduje się 10 km od Santiago de Cuba, do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre jest jeszcze dalej.Tym, co sprawia, że Santiago de Cuba jest tak niezwykłym miejscem, jest jednak nie architektura lecz tutejsza atmosfera. To właśnie w Santiago usłyszymy najwięcej kubańskiej muzyki ludowej, zobaczymy tradycyjne kubańskie tańce i zetkniemy się z kultami santerii czy haitańskiego voodoo. Atrakcją jakiej absolutnie nie można przegapić, będąc w tym mieście jest również prawdopodobnie najstarsze domostwo na Kubie, należące w przeszłości do jednego z konkwistadorów.

5. Viñales


Viñales jest niewielkim miasteczkiem położonym w zachodniej części wyspy. Samo w sobie niczym specjalnym się nie wyróżnia. W jego bezpośredniej okolicy leży jednak dolina Valle de Viñales, gdzie znajduje się:• jeden z największych murali na świecie, wykonany na zlecenie Fidela Castro „Mural de la Prehistoria”, przedstawiający ewolucję życia na Ziemi od najprostszych form aż po „człowieka socjalizmu”;
• Niezwykłe twory geologiczne zwane mogotami – wapienne wzniesienia o znacznej wysokości porośnięte roślinnością;
• Gospodarstwa, w których tradycyjnymi sposobami uprawia się prawdopodobnie najlepszy tytoń na świecie. Tytoń ten trafia później do cygar Cohiba i Montecristo – na miejscu można podejrzeć, jak wygląda jego uprawa i jak powstają tradycyjne, kubańskie cygara.

Poza tym miasteczko Viñales jest doskonałą bazą wypadową dla amatorów wspinaczki i speleologów – w parku znajdują się nie tylko wapienne mogoty, ale również liczne jaskinie.
Data Publikacji: 01.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Santo Domingo – zwiedzanie stolicy Dominikany. Co warto zobaczyć?Dominikana, państwo leżące na wyspie Haiti na Morzu Karaibskim, to jeden z najciekawszych krajów tego regionu. To raj na ziemi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Dominikana zachwyca także tropikalnymi lasami i egzotyczną roślinnością, a na miłośników historii czekają architektoniczne skarby. Jednym z nich jest niewątpliwie Santo Domingo, stolica Dominikany, która jest jedną z najstarszych europejskich osad w Ameryce i odgrywała ważną rolę w kolonialnych dziejach regionu. Co warto zobaczyć w Santo Domingo? Jakie atrakcje oznaczyć na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Top 5 hoteli na Zakynthos Planujesz swoje wakacje na Zakynthos? Sprawdź zestawienie naszych top hoteli na tej wspaniałej wyspie!
krajobraz kierunku
Top 5 egzotycznych miejsc na świecie, w których warto przywitać Nowy RokPowoli zbliża się końcówka roku, a wraz z nią gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwanie pomysłu na sylwestra. Dla jednych jest to magiczny czas, najpiękniejszy w roku, dla drugich wręcz odwrotnie - to okres, który najchętniej by przespali. Jeśli nie należysz do grona miłośników spędzania sylwestra na eleganckiej sali, w tłumie innych gości i co roku masz ten sam problem, bo nie wiesz co ze sobą zrobić w tę wyjątkową noc, to najlepszą ideą będzie zaplanowanie podróży. Nie czekaj na ostatnią chwilę i nie daj się przekonać, że jest tylko jeden sposób, by witać Nowy Rok.
krajobraz kierunku
Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy RokMróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień i styczeń w Polsce potrafią być piękne. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce. Warto poznać inną perspektywę i sprawdzić, jak można obchodzić święta w inny sposób.