Kuba - co warto tam zobaczyć? Poznaj TOP 5 atrakcji na wyspie

Co warto wiedzieć przed urlopem na Kubie? Jakie atrakcje warto uwzględnić w swoim programie podróży? Oto garść przydatnych informacji o tym niezwykłym miejscu, które przez dekady było dla świata prawdziwą zagadką.

1. Hawana


Hawana to stolica Kuby i największe miasto na wyspie. Hawanę można zwiedzać indywidualnie, pierwszy spacer warto odbyć jednak z zorganizowaną wycieczką, a dopiero później odkrywać uroki tego niezwykłego miasta we własnym zakresie.

A jest co odkrywać. Największą atrakcją stolicy jest oczywiście Stara Hawana (La Habana Vieja), czyli zabytkowa starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najstarsze budynki w tej części miasta pochodzą z XVI w. To wówczas Hiszpanie założyli bowiem w tym miejscu port handlowy, który z czasem przekształcił się w stolicę kolonii. Podczas spaceru po Starej Hawanie zobaczymy najsłynniejszą hawańską promenadę, czyli Malecón, zwiedzimy forty Morro, La Cabaña oraz San Salvador de la Punta oraz przespacerujemy się po najważniejszym turystycznym placu, czyli Plaza de Armas. Nie sposób również nie odwiedzić Muzeum Rewolucji czy barokowej Archikatedry, będącej jedną z wizytówek miasta.



Hawana to jednak nie tylko zabytki. To również niezwykła atmosfera latynoamerykańskiej metropolii. Jeżeli chcemy naprawdę poznać to miasto, to powinniśmy wybrać się na Plac Rewolucji, zwiedzić reprezentacyjną dzielnicę Miramar czy ruszyć na wycieczkę śladami Ernesta Hemingwaya. Nocą warto natomiast udać się do któregoś z tamtejszych klubów, żeby zobaczyć (i usłyszeć) prawdziwą salsę i spróbować najlepszego na świecie, bo oryginalnego daiquiri.

2. Cienfuegos


Cienfuegos, co tłumaczeniu na polski oznacza „Sto ogni” (nazwa odnosi się do nazwiska jednego z dziewiętnastowiecznych kubańskich generałów), jest urokliwym miastem, zwanym przez tamtejszych mieszkańców „Perłą Południa” lub „Paryżem Kuby”. Ulokowane nad malowniczą zatoką Cienfuegos jest znane z doskonale zachowanej, kolonialnej architektury. Podobnie jak w przypadku Hawany, historyczne centrum tego miasta także jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.



Poza tym w Cienfuegos zobaczymy niezwykły ogród botaniczny z ponad dwoma tysiącami egzotycznych gatunków roślin, liczne galerie sztuki czy doskonale utrzymane deptaki. To idealne miasto na złapanie oddechu przed dalszymi wojażami.

3. Trinidad


Trinidad to jedna z najstarszych osad na wyspie, niegdyś bardzo bogata, co znalazło odzwierciedlenie w tamtejszej architekturze, szczególnie na starówce. Podobnie jak w przypadku Cienfuegos i Hawany, historyczne centrum Trinidadu również jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brukowane uliczki, wysokie bramy i bogato zdobione kamienice sprawiają, że miasto posiada swój niepowtarzalny urok. Tym bardziej, że na obszar starego miasta jest wyłączony z ruchu samochodowego i można się po nim przemieszczać jedynie pieszo lub dorożką.

Turystycznym centrum miasta jest plac Plaza Mayor. To w jego okolicach toczy się dzienne (i nocne) życie miasta. Przy Plaza Mayor zobaczymy barokową Katedrę św. Franciszka, Kościół św. Trójcy czy Muzeum Archeologiczne. Wieczorem warto z kolei przysiąść w jednej z tamtejszych restauracji zamówić koktajl canchánchara – to drink bazujący na rumie z dodatkiem miodu i cytryny – lub zjeść w plenerze na malowniczej Playa Ancon.

4. Santiago de Cuba


Santiago de Cuba to drugie co do wielkości miasto na Kubie. Na pierwszy rzut oka nie ma w nim niczego niezwykłego – zabytków jest mniej, niż w Hawanie, a te najciekawsze są znacznie oddalone od centrum miasta. Forteca San Pedro de la Roca znajduje się 10 km od Santiago de Cuba, do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre jest jeszcze dalej.



Tym, co sprawia, że Santiago de Cuba jest tak niezwykłym miejscem, jest jednak nie architektura lecz tutejsza atmosfera. To właśnie w Santiago usłyszymy najwięcej kubańskiej muzyki ludowej, zobaczymy tradycyjne kubańskie tańce i zetkniemy się z kultami santerii czy haitańskiego voodoo. Atrakcją jakiej absolutnie nie można przegapić, będąc w tym mieście jest również prawdopodobnie najstarsze domostwo na Kubie, należące w przeszłości do jednego z konkwistadorów.

5. Viñales


Viñales jest niewielkim miasteczkiem położonym w zachodniej części wyspy. Samo w sobie niczym specjalnym się nie wyróżnia. W jego bezpośredniej okolicy leży jednak dolina Valle de Viñales, gdzie znajduje się:



• jeden z największych murali na świecie, wykonany na zlecenie Fidela Castro „Mural de la Prehistoria”, przedstawiający ewolucję życia na Ziemi od najprostszych form aż po „człowieka socjalizmu”;
• Niezwykłe twory geologiczne zwane mogotami – wapienne wzniesienia o znacznej wysokości porośnięte roślinnością;
• Gospodarstwa, w których tradycyjnymi sposobami uprawia się prawdopodobnie najlepszy tytoń na świecie. Tytoń ten trafia później do cygar Cohiba i Montecristo – na miejscu można podejrzeć, jak wygląda jego uprawa i jak powstają tradycyjne, kubańskie cygara.

Poza tym miasteczko Viñales jest doskonałą bazą wypadową dla amatorów wspinaczki i speleologów – w parku znajdują się nie tylko wapienne mogoty, ale również liczne jaskinie.
Data Publikacji: 01.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Rovaniemi – wioska Świętego Mikołaja. Podróż z miłości do świąt dla małych i dużychOd lat nie wierzysz już w Świętego Mikołaja i co roku głowisz się nad świątecznymi prezentami dla najbliższych? Odwiedzając Laponię, możesz poczuć się, jakbyś powracał do marzeń z dzieciństwa i na nowo odkrywał magię świąt w towarzystwie pracowitych elfów, reniferów i przede wszystkim samego Świętego Mikołaja. Podróż do fińskiego miasteczka Rovaniemi to nie tylko kolejna turystyczna destynacja, ale przygoda, która oczaruje zarówno małe, jak i te dorosłe dzieci.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!