Miasto znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się łagodnymi, raczej deszczowymi zimami oraz gorącymi, słonecznymi latami. Z powodu bliskości Sahary, zdarza się (najczęściej latem), że do miasta docierają gorące, suche wiatry przynoszące, oprócz upałów, pył i piasek. Średnie temperatury wynoszą 16-18°C w dzień i 12-14°C w nocy zimą, 19-26°C w dzień i 15-22°C w nocy wiosną i jesienią oraz 29-33°C w dzień i 25-28°C w nocy latem.
Biorąc pod uwagę pogodę, optymalnym momentem, by jechać do Monastyru będzie wiosna i jesień, tj. kwiecień, maj i październik – temperatury wówczas nie będą bardzo wysokie, a jednocześnie unikniemy zimowych opadów deszczu.
Przeczytaj także:
>>Pogoda i temperatura w Tunezji. Kiedy polecieć na wakacje?
Monastyr to kurort pełen wspaniałych plaż, a zarazem jedno z najciekawszych miast w całej Tunezji, cieszące się bogatą historią, sięgającą czasów fenickich i rzymskich. Niegdyś stanowiło bazę wypadową dla rzymskich cesarzy w trakcie ich afrykańskich kampanii wojennych. Okres największego rozkwitu miasto przeżywało natomiast w okresie średniowiecza, podczas panowania muzułmańskiej dynastii Aghlabidów.
Zapisało się ono również na kartach bardziej współczesnej historii – tu bowiem w 1903 r. urodził się pierwszy prezydent niepodległej Republiki Tunezyjskiej, czyli Habib Burgiba. Bogata spuścizna historyczna miasta znajduje potwierdzenie w tutejszych zabytkach. Ich klasa i wartość kulturowa jest ogromna.
To też może Cię zainteresować:
Dlaczego warto odwiedzić Tunezję?
Miasta w Tunezji, które warto zwiedzić
Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!
Najważniejszym zabytkiem Monastyru jest bez wątpienia monumentalny ribat (obronny klasztor muzułmański) zbudowany pod koniec VIII w., co czyni go najstarszą budowlą tego typu wzniesioną podczas islamskiego podboju północnej Afryki.
Mieszkali w nim mnisi-wojownicy, których zadaniem była modlitwa i walka z najeźdźcami. Wierzono, że jeśli komuś uda się obronić klasztor przez co najmniej trzy dni, ma zagwarantowane miejsce w raju. Ribat Harthema w Monastyrze składa się z kilku wież, z których rozpościera się przepiękny widok na okolicę, kilkunastu sal i dwóch meczetów, w niektórych pomieszczeniach można zobaczyć wystawy poświęcone tunezyjskiej historii i religii. Na terenie znajduje się chociażby Muzeum Sztuki Islamskiej.
Ribat znakomicie sprawdza się jako plener filmowy. Kręcono tu między innymi takie produkcje, jak "Żywot Briana", "Życie Chrystusa" oraz "W pustyni i w puszczy".
Mimo że dość duża część mediny (czy też medyny, czyli starego miasta) w Monastirze została zburzona lub przebudowana, warto wybrać się tu choćby po to, żeby potargować się z lokalnymi straganiarzami, napić dobrej arabskiej kawy, czy po prostu chłonąć klimat tej dzielnicy miasta, której niesamowita atmosfera przyciągającą turystów z całego świata. Koniecznie trzeba zwrócić też uwagę na mury obronne i kilka bram miejskich, otaczających medinę.
Wizyta w tym miejscu, to również znakomita okazja do zakupu pamiątek. Na tutejszych straganach znajdziemy mnóstwo tunezyjskiego rękodzieła, od ceramiki przez wyroby skórzane, aż po biżuterię i produkty ze srebra czy pięknie rzeźbionego drewna. Ich „pierwsze” ceny są raczej wygórowane, ale należy pamiętać, że trzeba się targować.
Będąc w Monastyrze, można podziwiać wspaniałe. znajdujące się na terenie muzułmańskiego cmentarza, mauzoleum pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji Habiba Burgiby. Kompleks powstał w 1963 r. w miejscu, gdzie zostali pochowani rodzice „ojca narodu”.
Budowla charakteryzuje się dwoma wysokimi na 25 metrów minaretami, trzema kopułami (w tym największą złotą) i bogactwem zdobień. Podczas trwającej ponad 20 lat budowy kompleksu zabudowań używano materiałów najlepszej jakości, były to m.in. marmur, drewno oliwne i złoto.
Wewnątrz można zobaczyć sarkofag Burgiby oraz miejsca spoczynku członków jego najbliższej rodziny, a także wiele przedmiotów należących do byłego prezydenta i przedstawiających go zdjęć.
Wielki Meczet w Monastyrze znajduje się na obrzeżach miasta, niedaleko ribatu. Był budowany w kilku fazach od IX w., kiedy powstała główna sala z łukowym sklepieniem wspartym na kolumnach.
W XI w. sala została powiększona, dodano kolejne łuki i kolumny, a także zbudowano ozdobiony kuficką kaligrafią i motywami kwiatowymi mihrab (wnękę wskazującą kierunek Mekki). Za czasów panowania dynastii Hafsydów powstał zbudowany na planie kwadratu minaret, a także dwie kolejne nisze. Całość ostatecznie ukończono dopiero w XVIII w.
Meczet przyciąga turystów elegancką, kamienną konstrukcją, interesującą salą modlitewną, a także przepięknym położeniem z widokiem na morze.
Jedną z najprzyjemniejszych atrakcji portu w Monastyru jest bez wątpienia tutejsza marina, do której prowadzi elegancka nadmorska promenada, zwana Corniche.
W marinie, oprócz portu jachtowego, znajdziemy również nowoczesne kawiarnie i znakomite, serwujące np. owoce morza, restauracje, wszystkie szczycące się pięknymi widokami na wybrzeże, jest to więc znakomite miejsce na lunch, czy popołudniową kawę. Lokalni właściciele jachtów nieraz oferują wycieczki po Morzu Śródziemnym, podczas których można się poopalać, popływać i przede wszystkim wspaniale zrelaksować.
Miasto słynie również ze swoich pięknych piaszczystych plaż. W mieście znajdziemy m.in. znakomitą Qaraiya Beach, dziewicze Plage la Falaise i Plage Sqanes, czy nieco dalej od centrum Plage les Palmiers.
Monastir z pewnością jest jednym z miejsc w Tunezji, w których warto spróbować swoich sił w sportach wodnych, nurkowaniu czy też wybrać się na przejażdżkę na koniach lub wielbłądach.