Cypr Północny - co warto wiedzieć przed podróżą?

Cypr Północny w przeważającej większości zamieszkiwany jest przez Turków. Klimat śródziemnomorski, turkusowe morze i bajeczne plaże to tylko część rzeczy, jakie oferuje ten zakątek wyspy. Więcej o Cyprze Północnym dowiesz się na Blogu Rainbow!

Informacje ogólne

Turecka Republika Cypru Północnego leży na wyspie Cypr położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego i zajmuje powierzchnię 3 355 km². Państwo zajmuje północne terytorium Cypru, nie jest jednak uznawane na forum międzynarodowym. Od Cypru Południowego oddziela go tzw. Zielona Linia ciągnąca się na długości 180 km. Stolicą Cypru Północnego jest Nikozja. Panuje tu bardzo przyjemny klimat, który przez większość roku pozwala na aktywności na świeżym powietrzu – jazdę rowerem po bezdrożach albo odpoczynek na przepięknych plażach.

Historia Cypru Połnocny

Już nawet jedenaście tysięcy lat temu mieszkali tu pierwsi osadnicy. Wyspa często przechodziła z rąk do rąk ze względu na atrakcyjne położenie na trasach handlowych – panowali tam Egipcjanie, Grecy, Fenicjanie, Persowie, Rzymianie i Bizantyjczycy, Francuzi i Wenecjanie. Ostatecznie najmocniej swe wpływy zaznaczyli Grecy i Turcy, a także Brytyjczycy, gdy zgodnie z umową angielsko-turecką (1878 r.) Cypr wszedł w ich posiadanie. Wyspa uzyskała niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów w 1960 r., jednak w 1963 doszło do zamieszek pomiędzy greckimi a tureckimi mieszkańcami wyspy, które zostały wyciszone przez siły pokojowe ONZ. W 1974 r. doszło do krwawego zamachu stanu, w wyniku którego tureckie wojska zajęły północną część wyspy. W lutym 1975 r. proklamowano powstanie Tureckiego Federalnego Państwa Cypru, a w 1983 r. – Turecką Republikę Północnego Cypru. Obie części wyspy – północna i południowa - pozostawały w tym czasie izolowane i dopiero w 2003 r. przywrócono swobody przepływu osób pomiędzy obiema częściami, podział jest jednak nadal utrzymywany. Turecka Republika Cypru Północnego wydzielona jest na północnym terytorium wyspy, jest nieuznawana na arenie międzynarodowej. Za państwo przyjmują ją jedynie Turcja, Nachiczewańska Republika Autonomiczna i Organizacja Współpracy Islamskiej. Posiada własny rząd, parlament, konstytucję, a nawet hymn.

Geografia Cypru Północnego

Cypr Północny stanowi wąski pas w północnej części wyspy, obejmuje 35% całego jej terytorium. To mieszanka gór, równin oraz pięknych plaż. Najwyższym szczytem Cypru Północnego jest wapienny szczyt Mount İçova o wysokości 1023 m. Na wschodzie Cypru Północnego ciagnie się półwysep Karpas, na którym znajdują się rozległe, piaszczyste plaże, uznawane za najpiękniejsze na całej wyspie.

Fauna i flora Cypru Północnego:

Na wyspie panuje zróżnicowana roślinność. Na nizinach dominują plantacje cytrusów i winnej latorośli, rosną migdałowce, kwitnące jabłonie i grusze oraz aromatyczne drzewa brzoskwiniowe i oliwkowe, niektóre bardzo wiekowe. Przed głównym wejściem do meczetu Lala Mustafa Pashy (St Nicholas Cathedral) znajduje się bardzo stare drzewo posadzone podobno w 1220 r. Na wyspie rośnie wiele roślin endemicznych, w tym typowe tylko dla tego regionu kwiaty (Ranunculus Asiaticus, Narcissus Cyprium). Charakterystycznymi zwierzętami zamieszkującymi górzyste tereny Cypru Północnego są pozostające pod ochroną muflony, ponadto w lasach żyją lisy, żbiki, dziki i sarny. Występuje tu wiele gatunków płazów i gadów, bogate jest życie podwodne, które warto podziwiać podczas nurkowania, w tym 197 gatunków ryb, ośmiornice, a także żółwie Caretta Caretta – jedne z największych żółwi morskich świata. Bardzo bogaty jest świat ptactwa – gniazduje tu wiele gatunków ptaków wędrownych oraz osiadłych (m.in. sokoły i flamingi). Latają tu przepiękne, typowe jedyne dla tej części wyspy, motyle (m.in. Charaxes jasius, Papilio machaon).

Klimat Cypru Północnego

Na wyspie panuje wyjątkowo przyjemny i zdrowy klimat śródziemnomorski, a na północnym-wschodzie wyspy półpustynny. Średnie temperatury wynoszą 20°C. Latem temperatura powietrza nierzadko wynosi około 30°C, a woda w morzu nagrzewa się w sierpniu do 32°C. Zima jest łaskawa dla mieszkańców (najzimniej jest w styczniu, do 10°C), choć ilość słonecznych godzin spada do czterech, a szanse na opady deszczu wzrastają.

Ludność

W Tureckiej Republice Cypru Północnego mieszka ponad 200 tysięcy ludzi, którzy w przeważającej mierze są tureckiego pochodzenia (dzięki staraniom polityki zasiedlania tych terenów ludnością turecką). Mniejszość stanowią Grecy cypryjscy. Mieszkańcy w dużej mierze zajmują się turystyką i są otwarci na turystów.

Obyczaje

Gościnność to cypryjski styl życia, a tureccy mieszkańcy Cypru - dzięki wskazówkom Koranu, a także wrodzonej przyjacielskości - są niezwykle gościnnymi gospodarzami. Nawet ci najbiedniejsi czują wrodzoną potrzebę, by ugościć przyjezdnego. Tę gościnność i poczęstunek koniecznie trzeba uszanować i zaakceptować, inaczej ryzykujemy, że urazimy uczucia gospodarzy. Większość mieszkańców Cypru płynnie mówi po angielsku i wszędzie widać tam ślady brytyjskich wpływów. Nawet najmniejsze miasteczka mają maleńkie kawiarenki, w których serwowana jest kawa po turecku i w których mieszkańcy grają w tradycyjną grę planszową, czyli Tryktrak. Często też korzystają z publicznych tureckich łaźni, których jest tam wiele.

Religia:

98% populacji to muzułmanie, jedynie 2% stanowią przedstawiciele religii chrześcijańskich, czy grecko-ortodoksyjnego kościoła. Religia islamska na terytorium Cypru Północnego trafiła podczas rządów weneckich, gdy tereny te dostały się pod wpływy sułtana Selima I (w latach 1512-20).

Aktywny wypoczynek

Północny Cypr oferuje wyjątkowo atrakcyjne plaże, na których można uprawiać wszelkie sporty wodne, m.in. windsufring czy nurkowanie. Bez problemu można wypożyczać sprzęt wodny. Jednym z popularniejszych kurortów na północnym wybrzeżu Cypru jest Kyrenia. Plaże w tym mieście są co prawda płatne, jednak zadowalają najbardziej wymagających turystów. Z kolei Famagusta jest jednym z największych ośrodków turystycznych w regionie – ma równie piękne plaże i wspaniałą, niemal nieskalaną przyrodę. Warto również odwiedzić Morfu, miasto założone przez Spartan, które stanowiło ośrodek kultu Afrodyty, która – według mitu - zrodziła się z morskich fal na wyspie. Wokoło rozciągają się malownicze sady pełne grejpfrutów, melonów, jabłek i pomarańczy. Północny Cypr jest kapitalny do wycieczek rowerowych, a także górskich wypraw i wędrówek.
Data Publikacji: 20.03.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!