< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Cypr Północny - co warto wiedzieć przed podróżą?
Skrócony opis

Cypr Północny - co warto wiedzieć przed podróżą?

Flaga

Cypr Północny

Stolica:
Nikozja
Waluta:
TRY
Powierzchnia:
3 355 km2
Ludność:
313 626

Skrócony opis

Cypr Północny w przeważającej większości zamieszkiwany jest przez Turków. Klimat śródziemnomorski, turkusowe morze i bajeczne plaże to tylko część rzeczy, jakie oferuje ten zakątek wyspy. Więcej o Cyprze Północnym dowiesz się na Blogu Rainbow!

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Turecka Republika Cypru Północnego leży na wyspie Cypr położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego i zajmuje powierzchnię 3 355 km². Państwo zajmuje północne terytorium Cypru, nie jest jednak uznawane na forum międzynarodowym. Od Cypru Południowego oddziela go tzw. Zielona Linia ciągnąca się na długości 180 km. Stolicą Cypru Północnego jest Nikozja. Panuje tu bardzo przyjemny klimat, który przez większość roku pozwala na aktywności na świeżym powietrzu – jazdę rowerem po bezdrożach albo odpoczynek na przepięknych plażach.

Geografia

Geografia Cypru Północnego

Cypr Północny stanowi wąski pas w północnej części wyspy, obejmuje 35% całego jej terytorium. To mieszanka gór, równin oraz pięknych plaż. Najwyższym szczytem Cypru Północnego jest wapienny szczyt Mount İçova o wysokości 1023 m. Na wschodzie Cypru Północnego ciagnie się półwysep Karpas, na którym znajdują się rozległe, piaszczyste plaże, uznawane za najpiękniejsze na całej wyspie.

Klimat

Klimat Cypru Północnego

Na wyspie panuje wyjątkowo przyjemny i zdrowy klimat śródziemnomorski, a na północnym-wschodzie wyspy półpustynny. Średnie temperatury wynoszą 20°C. Latem temperatura powietrza nierzadko wynosi około 30°C, a woda w morzu nagrzewa się w sierpniu do 32°C. Zima jest łaskawa dla mieszkańców (najzimniej jest w styczniu, do 10°C), choć ilość słonecznych godzin spada do czterech, a szanse na opady deszczu wzrastają.

Fauna i Flora

Fauna i flora Cypru Północnego:

Na wyspie panuje zróżnicowana roślinność. Na nizinach dominują plantacje cytrusów i winnej latorośli, rosną migdałowce, kwitnące jabłonie i grusze oraz aromatyczne drzewa brzoskwiniowe i oliwkowe, niektóre bardzo wiekowe. Przed głównym wejściem do meczetu Lala Mustafa Pashy (St Nicholas Cathedral) znajduje się bardzo stare drzewo posadzone podobno w 1220 r. Na wyspie rośnie wiele roślin endemicznych, w tym typowe tylko dla tego regionu kwiaty (Ranunculus Asiaticus, Narcissus Cyprium). Charakterystycznymi zwierzętami zamieszkującymi górzyste tereny Cypru Północnego są pozostające pod ochroną muflony, ponadto w lasach żyją lisy, żbiki, dziki i sarny. Występuje tu wiele gatunków płazów i gadów, bogate jest życie podwodne, które warto podziwiać podczas nurkowania, w tym 197 gatunków ryb, ośmiornice, a także żółwie Caretta Caretta – jedne z największych żółwi morskich świata. Bardzo bogaty jest świat ptactwa – gniazduje tu wiele gatunków ptaków wędrownych oraz osiadłych (m.in. sokoły i flamingi). Latają tu przepiękne, typowe jedyne dla tej części wyspy, motyle (m.in. Charaxes jasius, Papilio machaon).

Ludność

Ludność

W Tureckiej Republice Cypru Północnego mieszka ponad 200 tysięcy ludzi, którzy w przeważającej mierze są tureckiego pochodzenia (dzięki staraniom polityki zasiedlania tych terenów ludnością turecką). Mniejszość stanowią Grecy cypryjscy. Mieszkańcy w dużej mierze zajmują się turystyką i są otwarci na turystów.

Obyczaje

Obyczaje

Gościnność to cypryjski styl życia, a tureccy mieszkańcy Cypru - dzięki wskazówkom Koranu, a także wrodzonej przyjacielskości - są niezwykle gościnnymi gospodarzami. Nawet ci najbiedniejsi czują wrodzoną potrzebę, by ugościć przyjezdnego. Tę gościnność i poczęstunek koniecznie trzeba uszanować i zaakceptować, inaczej ryzykujemy, że urazimy uczucia gospodarzy. Większość mieszkańców Cypru płynnie mówi po angielsku i wszędzie widać tam ślady brytyjskich wpływów. Nawet najmniejsze miasteczka mają maleńkie kawiarenki, w których serwowana jest kawa po turecku i w których mieszkańcy grają w tradycyjną grę planszową, czyli Tryktrak. Często też korzystają z publicznych tureckich łaźni, których jest tam wiele.

Religia

Religia:

98% populacji to muzułmanie, jedynie 2% stanowią przedstawiciele religii chrześcijańskich, czy grecko-ortodoksyjnego kościoła. Religia islamska na terytorium Cypru Północnego trafiła podczas rządów weneckich, gdy tereny te dostały się pod wpływy sułtana Selima I (w latach 1512-20).

Historia

Historia Cypru Połnocny

Już nawet jedenaście tysięcy lat temu mieszkali tu pierwsi osadnicy. Wyspa często przechodziła z rąk do rąk ze względu na atrakcyjne położenie na trasach handlowych – panowali tam Egipcjanie, Grecy, Fenicjanie, Persowie, Rzymianie i Bizantyjczycy, Francuzi i Wenecjanie. Ostatecznie najmocniej swe wpływy zaznaczyli Grecy i Turcy, a także Brytyjczycy, gdy zgodnie z umową angielsko-turecką (1878 r.) Cypr wszedł w ich posiadanie. Wyspa uzyskała niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów w 1960 r., jednak w 1963 doszło do zamieszek pomiędzy greckimi a tureckimi mieszkańcami wyspy, które zostały wyciszone przez siły pokojowe ONZ. W 1974 r. doszło do krwawego zamachu stanu, w wyniku którego tureckie wojska zajęły północną część wyspy. W lutym 1975 r. proklamowano powstanie Tureckiego Federalnego Państwa Cypru, a w 1983 r. – Turecką Republikę Północnego Cypru. Obie części wyspy – północna i południowa - pozostawały w tym czasie izolowane i dopiero w 2003 r. przywrócono swobody przepływu osób pomiędzy obiema częściami, podział jest jednak nadal utrzymywany. Turecka Republika Cypru Północnego wydzielona jest na północnym terytorium wyspy, jest nieuznawana na arenie międzynarodowej. Za państwo przyjmują ją jedynie Turcja, Nachiczewańska Republika Autonomiczna i Organizacja Współpracy Islamskiej. Posiada własny rząd, parlament, konstytucję, a nawet hymn.

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek

Północny Cypr oferuje wyjątkowo atrakcyjne plaże, na których można uprawiać wszelkie sporty wodne, m.in. windsufring czy nurkowanie. Bez problemu można wypożyczać sprzęt wodny. Jednym z popularniejszych kurortów na północnym wybrzeżu Cypru jest Kyrenia. Plaże w tym mieście są co prawda płatne, jednak zadowalają najbardziej wymagających turystów. Z kolei Famagusta jest jednym z największych ośrodków turystycznych w regionie – ma równie piękne plaże i wspaniałą, niemal nieskalaną przyrodę. Warto również odwiedzić Morfu, miasto założone przez Spartan, które stanowiło ośrodek kultu Afrodyty, która – według mitu - zrodziła się z morskich fal na wyspie. Wokoło rozciągają się malownicze sady pełne grejpfrutów, melonów, jabłek i pomarańczy. Północny Cypr jest kapitalny do wycieczek rowerowych, a także górskich wypraw i wędrówek.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.83/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Cypr Północny