[object Object]

Wróć

Zainspiruj się

Cypr Północny - co warto wiedzieć przed podróżą?

Cypr Północny w przeważającej większości zamieszkiwany jest przez Turków. Klimat śródziemnomorski, turkusowe morze i bajeczne plaże to tylko część rzeczy, jakie oferuje ten zakątek wyspy. Więcej o Cyprze Północnym dowiesz się na Blogu Rainbow!

Informacje ogólne

Turecka Republika Cypru Północnego leży na wyspie Cypr położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego i zajmuje powierzchnię 3 355 km². Państwo zajmuje północne terytorium Cypru, nie jest jednak uznawane na forum międzynarodowym. Od Cypru Południowego oddziela go tzw. Zielona Linia ciągnąca się na długości 180 km. Stolicą Cypru Północnego jest Nikozja. Panuje tu bardzo przyjemny klimat, który przez większość roku pozwala na aktywności na świeżym powietrzu – jazdę rowerem po bezdrożach albo odpoczynek na przepięknych plażach.

Historia Cypru Połnocny

Już nawet jedenaście tysięcy lat temu mieszkali tu pierwsi osadnicy. Wyspa często przechodziła z rąk do rąk ze względu na atrakcyjne położenie na trasach handlowych – panowali tam Egipcjanie, Grecy, Fenicjanie, Persowie, Rzymianie i Bizantyjczycy, Francuzi i Wenecjanie. Ostatecznie najmocniej swe wpływy zaznaczyli Grecy i Turcy, a także Brytyjczycy, gdy zgodnie z umową angielsko-turecką (1878 r.) Cypr wszedł w ich posiadanie. Wyspa uzyskała niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów w 1960 r., jednak w 1963 doszło do zamieszek pomiędzy greckimi a tureckimi mieszkańcami wyspy, które zostały wyciszone przez siły pokojowe ONZ. W 1974 r. doszło do krwawego zamachu stanu, w wyniku którego tureckie wojska zajęły północną część wyspy. W lutym 1975 r. proklamowano powstanie Tureckiego Federalnego Państwa Cypru, a w 1983 r. – Turecką Republikę Północnego Cypru. Obie części wyspy – północna i południowa - pozostawały w tym czasie izolowane i dopiero w 2003 r. przywrócono swobody przepływu osób pomiędzy obiema częściami, podział jest jednak nadal utrzymywany. Turecka Republika Cypru Północnego wydzielona jest na północnym terytorium wyspy, jest nieuznawana na arenie międzynarodowej. Za państwo przyjmują ją jedynie Turcja, Nachiczewańska Republika Autonomiczna i Organizacja Współpracy Islamskiej. Posiada własny rząd, parlament, konstytucję, a nawet hymn.

Geografia Cypru Północnego

Cypr Północny stanowi wąski pas w północnej części wyspy, obejmuje 35% całego jej terytorium. To mieszanka gór, równin oraz pięknych plaż. Najwyższym szczytem Cypru Północnego jest wapienny szczyt Mount İçova o wysokości 1023 m. Na wschodzie Cypru Północnego ciagnie się półwysep Karpas, na którym znajdują się rozległe, piaszczyste plaże, uznawane za najpiękniejsze na całej wyspie.

Fauna i flora Cypru Północnego:

Na wyspie panuje zróżnicowana roślinność. Na nizinach dominują plantacje cytrusów i winnej latorośli, rosną migdałowce, kwitnące jabłonie i grusze oraz aromatyczne drzewa brzoskwiniowe i oliwkowe, niektóre bardzo wiekowe. Przed głównym wejściem do meczetu Lala Mustafa Pashy (St Nicholas Cathedral) znajduje się bardzo stare drzewo posadzone podobno w 1220 r. Na wyspie rośnie wiele roślin endemicznych, w tym typowe tylko dla tego regionu kwiaty (Ranunculus Asiaticus, Narcissus Cyprium). Charakterystycznymi zwierzętami zamieszkującymi górzyste tereny Cypru Północnego są pozostające pod ochroną muflony, ponadto w lasach żyją lisy, żbiki, dziki i sarny. Występuje tu wiele gatunków płazów i gadów, bogate jest życie podwodne, które warto podziwiać podczas nurkowania, w tym 197 gatunków ryb, ośmiornice, a także żółwie Caretta Caretta – jedne z największych żółwi morskich świata. Bardzo bogaty jest świat ptactwa – gniazduje tu wiele gatunków ptaków wędrownych oraz osiadłych (m.in. sokoły i flamingi). Latają tu przepiękne, typowe jedyne dla tej części wyspy, motyle (m.in. Charaxes jasius, Papilio machaon).

Klimat Cypru Północnego

Na wyspie panuje wyjątkowo przyjemny i zdrowy klimat śródziemnomorski, a na północnym-wschodzie wyspy półpustynny. Średnie temperatury wynoszą 20°C. Latem temperatura powietrza nierzadko wynosi około 30°C, a woda w morzu nagrzewa się w sierpniu do 32°C. Zima jest łaskawa dla mieszkańców (najzimniej jest w styczniu, do 10°C), choć ilość słonecznych godzin spada do czterech, a szanse na opady deszczu wzrastają.

Ludność

W Tureckiej Republice Cypru Północnego mieszka ponad 200 tysięcy ludzi, którzy w przeważającej mierze są tureckiego pochodzenia (dzięki staraniom polityki zasiedlania tych terenów ludnością turecką). Mniejszość stanowią Grecy cypryjscy. Mieszkańcy w dużej mierze zajmują się turystyką i są otwarci na turystów.

Obyczaje

Gościnność to cypryjski styl życia, a tureccy mieszkańcy Cypru - dzięki wskazówkom Koranu, a także wrodzonej przyjacielskości - są niezwykle gościnnymi gospodarzami. Nawet ci najbiedniejsi czują wrodzoną potrzebę, by ugościć przyjezdnego. Tę gościnność i poczęstunek koniecznie trzeba uszanować i zaakceptować, inaczej ryzykujemy, że urazimy uczucia gospodarzy. Większość mieszkańców Cypru płynnie mówi po angielsku i wszędzie widać tam ślady brytyjskich wpływów. Nawet najmniejsze miasteczka mają maleńkie kawiarenki, w których serwowana jest kawa po turecku i w których mieszkańcy grają w tradycyjną grę planszową, czyli Tryktrak. Często też korzystają z publicznych tureckich łaźni, których jest tam wiele.

Religia:

98% populacji to muzułmanie, jedynie 2% stanowią przedstawiciele religii chrześcijańskich, czy grecko-ortodoksyjnego kościoła. Religia islamska na terytorium Cypru Północnego trafiła podczas rządów weneckich, gdy tereny te dostały się pod wpływy sułtana Selima I (w latach 1512-20).

Aktywny wypoczynek

Północny Cypr oferuje wyjątkowo atrakcyjne plaże, na których można uprawiać wszelkie sporty wodne, m.in. windsufring czy nurkowanie. Bez problemu można wypożyczać sprzęt wodny. Jednym z popularniejszych kurortów na północnym wybrzeżu Cypru jest Kyrenia. Plaże w tym mieście są co prawda płatne, jednak zadowalają najbardziej wymagających turystów. Z kolei Famagusta jest jednym z największych ośrodków turystycznych w regionie – ma równie piękne plaże i wspaniałą, niemal nieskalaną przyrodę. Warto również odwiedzić Morfu, miasto założone przez Spartan, które stanowiło ośrodek kultu Afrodyty, która – według mitu - zrodziła się z morskich fal na wyspie. Wokoło rozciągają się malownicze sady pełne grejpfrutów, melonów, jabłek i pomarańczy. Północny Cypr jest kapitalny do wycieczek rowerowych, a także górskich wypraw i wędrówek.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 20.03.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr Północny: Kyrenia
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.8/6  31 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr Północny: Kyrenia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr i Cypr Północny
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  75 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr Północny: Kyrenia
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  21 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr Północny: Famagusta
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.7/6  9 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr Północny: Famagusta
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  65 ocen
[object Object]
Objazd • Cypr Północny: Kyrenia - Ercan
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  169 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr Północny: Kyrenia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  129 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr Północny: Famagusta
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  10 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr Północny: Kyrenia - Ercan
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Fuerteventurze Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa należącego do hiszpańskiego Archipelagu Wysp Kanaryjskich. W odróżnieniu od sąsiednich wysp - Teneryfy i Gran Canarii, gdzie w dużej mierze dominują tereny górzyste - tutaj jest dość płasko i występuje znacznie mniej roślinności. Przeczytaj, jaki klimat panuje na Fuerteventurze, jakich temperatur można spodziewać się w poszczególnych miesiącach roku oraz kiedy najlepiej wybrać się na niezapomniane wakacje na Fuerteventurę.
krajobraz-kierunku
Kreta czy Zakynthos? A może Lesbos? Subiektywny przewodnik po greckich wyspach Do Grecji należy blisko 2,5 tys. wysp, które w sumie zajmują ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jedynie 165 z nich jest zamieszkałych. Jedynie albo aż – jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć, to trzeba by w podróży spędzić ładnych parę lat! Od przybytku głowa podobno nie boli, ale w tym wypadku mnogość oferty jest tak duża, że często pada pytanie, która z wysp greckich wybrać: Lesbo, Zakynthos czy Kreta? Żeby ułatwić decyzję, stworzyliśmy przewodnik po jednych z najpiękniejszych greckich wysp.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Gran Canarii Gran Canaria to trzecia co do wielkości – po Teneryfie i Fuerteventurze – wyspa należąca do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ze względu na urozmaicone krajobrazy, Gran Canaria nazywana jest często „kontynentem w miniaturze”. Znajdziemy tu słynne wydmy w Maspalomas, jaskinie Guanczów (pierwszych znanych mieszkańców tych terenów), a także wiele tras trekkingowych oraz ścieżek rowerowych. To wszystko sprawia, że jest to idealny kierunek zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Na Gran Canarii pogoda jest piękna oraz słoneczna praktycznie przez cały rok. Sprawdź, jakich temperatur oraz klimatu możesz spodziewać się na tej niesamowitej wyspie w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Gran Canarię.
krajobraz-kierunku
Egzotyczne wakacje - gdzie najlepiej pojechać na urlop? Kto z nas nie marzy o egzotycznych podróżach i urlopie pod palmami, gdzie na piaszczystych plażach usytuowanych przy malowniczym wybrzeżu można się oderwać od trosk i zmartwień dnia codziennego? Tylko gdzie i jak znaleźć takie miejsce? Podpowiadamy, gdzie warto pojechać – wybraliśmy dla Was 11 najciekawszych egzotycznych krajów, skąd na pewno wrócicie wypoczęci, ale też pełni wrażeń i doznań po przeżytych przygodach.