Wróć

Inne

Grecja - ciekawostki i liczby, które mogą Cię zaskoczyć

Grecja jest jednym z najstarszych krajów w Europie, a jej fascynująca historia sięga tysiące lat wstecz. Kultura starożytnej Grecji wywarła niezwykle istotny wpływ na rozwój zachodnich cywilizacji, poprzez takie dziedziny jak architektura, sztuka, język, literatura i filozofia. Współcześnie najczęściej występującym systemem rządów na świecie jest demokracja, ale warto pamiętać, że narodziła się ona właśnie w starożytnej Grecji. Nie ma najmniejszej przesady w stwierdzeniu, że Grecja jest kolebką rozwoju zachodniej myśli filozoficznej i nauk politycznych, a także głównych zasad matematycznych oraz teatru, zwłaszcza tragedii i komedii. Turystom Grecja kojarzy się z sielankowymi krajobrazami, białymi budynkami na tle lazurowego morza, starożytnymi ruinami, ciepłą śródziemnomorską bryzą i wspaniałymi wyspami. Miłośnicy historii i filozofii szukają tu śladów Platona i Sokratesa, a także odniesień do postaci znanych z mitologii. Jest bez wątpienia krajem niezwykle fascynującym i ciekawym, w którym nie sposób się nudzić, dlatego wakacje w Grecji cieszą się rokrocznie ogromną popularnością.

Z czym kojarzy się Grecja?

Turystom Grecja kojarzy się z sielankowymi krajobrazami, białymi budynkami na tle lazurowego morza, starożytnymi ruinami, ciepłą śródziemnomorską bryzą i wspaniałymi wyspami. Chętnie wybierają wycieczki do Grecji, by na własne oczy zobaczyć niezwykłe zabytki, za sprawą których niemal możemy przenieść się w czasie. Miłośnicy historii i filozofii szukają tu śladów Platona i Sokratesa, a także odniesień do postaci znanych z mitologii. Jest bez wątpienia krajem niezwykle fascynującym i ciekawym, w którym nie sposób się nudzić, dlatego wakacje w tym kraju, a także ofertowane wycieczki fakultatywne po Grecji cieszą się rokrocznie ogromną popularnością.

W większości wypadków, gdy wybierasz się na wakacje zagranicę masz podstawową wiedzę na temat kraju i jego historii. Wiesz, jakie najważniejsze zabytki warto zwiedzić, jakich lokalnych potraw spróbować i gdzie są najpiękniejsze plaże. Jednakże każdy kraj ma przecież swoje małe tajemnice, ciekawostki i zwyczaje, o których bardzo często wiemy niewiele lub nic. Zanim więc spakujesz walizki i wyruszysz na wymarzone greckie wakacje, poznaj kilka ciekawych faktów i liczb, które przybliżą Ci ten wspaniały kraj i przygotują na przeżycie wspaniałych przygód. Nie zapomnij też przygotować listy atrakcji i zabytków, na których zwiedzeniu szczególnie Ci zależy. Nieocenioną pomocą może okazać się nasz artykuł o najważniejszych atrakcjach turystycznych Grecji, który znajdziesz na naszym blogu. 

Ciekawostki na temat Grecji i zaskakujące fakty

2500 greckich wysp

Terytorium Grecji można podzielić na Grecję kontynentalną wraz z Półwyspem Peloponez i wyspy rozsiane na Morzach Egejskim i Jońskim. Prawie 1/5 powierzchni kraju przypada na około 2 500 wysp, z czego tylko 165 jest zamieszkałych. Największą spośród greckich wysp jest Kreta o powierzchni około 8 260 km2.

80% powierzchni Grecji stanowią góry

Niemal 81% powierzchni Grecji pokrywają pasma górskie (średnia wysokość 1 200-1 800 m n.p.m.), co czyni ją jednym z najbardziej górzystych krajów w Europie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2 918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu, gdzie mieściła się mityczna siedziba greckich bogów.

Grecja w trzech słowach - morze! Wszędzie morze

W Grecji nie sposób także uciec od morza, w dowolnym miejscu części kontynentalnej odległość od wybrzeża nie przekracza 140 km, a na wyspach te odległości są znacznie mniejsze. Różnorodna i wspaniała linia brzegowa ma łączną długość 14 880 km. Oznacza to, że Grecja może poszczycić się dziesiątą pod względem długości linią brzegową na świecie. A skoro mowa o linii brzegowej, to koniecznie trzeba wspomnieć również o najpiękniejszych plażach Grecji. Różowa plaża Elafonisi na Krecie, Złota Plaża Thassos, Faliraki – najpiękniejsza plaża na Rodos czy plaża z wrakiem będącym symbolem Zakynthos. To tylko kropla w morzu tego, co ma do zaoferowania Grecja i jej wyspy.

Dwóch turystów przypada na jednego mieszkańca Grecji

Na jednego Greka przypada dwóch turystów. Grecja jest jedynym krajem na świecie, w którym liczba turystów odwiedzających kraj na przestrzeni roku jest dwukrotnie większa od liczby mieszkańców. Jest także jednym z dziesięciu najchętniej odwiedzanych państw w Europie, który co roku odwiedza ponad 20 milionów turystów z całego świata. Roczne przychody z turystyki stanowią niemal 16% greckiego PKB.

Ponad 250 słonecznych dni w roku

Atrakcyjność turystyczna Grecji w dużej mierze jest zasługą wspaniałego śródziemnomorskiego klimatu, któremu kraj zawdzięcza ponad 250 słonecznych dni w roku. Oznacza to, że w Grecji słońce świeci przez ponad 3 000 godzin rocznie. Niektóre wyspy cieszą się nawet ponad 300 słonecznymi dniami w roku.

Ateny to miasto zamieszkałe od ponad 7 tysięcy lat

Ateny są jednym z najstarszych europejskich miast, nieprzerwanie zamieszkiwanym od ponad 7 000 lat. To jednak niejedyna ciekawostka o greckiej stolicy. Ateny zamieszkuje średnio 1/3 populacji całej Grecji – to około 4 milionów mieszkańców. Znajdziemy tu także jedno z najstarszych drzew oliwnych, które liczy sobie około 2500 lat. 

Grecja posiada najwięcej muzeów archeologicznych na świecie

W całej Grecji znajduje się najwięcej muzeów archeologicznych na świecie. Grecja jest generalnie przepełniona wspaniałą starożytną architekturą i może poszczycić się aż 18 miejscami wpisanymi na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grecja – oliwkowy potentat

Grecja jest trzecim wiodącym producentem oliwek na świecie, ustępując pierwszeństwa tylko Włochom i Hiszpanii. Z przekazów historycznych wiadomo, że Grecy uprawiali drzewa oliwne już od czasów starożytnych. Co ciekawe niektóre drzewka oliwne, które nadal dają obfite plony, zostały zasadzone w XIII wieku. W Grecji zbiera się ponad 2 322 ton oliwek rocznie. Około 60% ziemi uprawnej w Grecji jest wykorzystywane do uprawy drzewek oliwnych. Natomiast około 65% produkowanej w Grecji oliwy z oliwek pochodzi z Peloponezu, pozostałe regiony przodujące w jej produkcji to Kreta oraz mniejsze wyspy na Morzu Egejskim i Jońskim. Ponadto aż 7% światowej produkcji marmuru pochodzi z Grecji. W samym tylko 2015 r. przychody Grecji z eksportu marmuru wyniosły ponad 131 milionów dolarów.

Ogromna bioróżnorodność

Grecja jest również jednym z najbardziej bioróżnorodnych państw w Europie. Zamieszkuje ją ogółem 116 gatunków ssaków, 18 gatunków płazów, 59 gatunków gadów, 240 gatunków ptaków i 107 gatunków ryb, z czego wiele to gatunki endemiczne.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 14.06.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  11 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  25 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  31 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  69 ocen
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.0/6  2 oceny
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.7/6  94 oceny
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  134 oceny
Wypoczynek • Grecja: Riwiera Olimpijska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.7/6  16 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  40 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  47 ocen
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!