Inne

Grecja - ciekawostki i liczby, które mogą Cię zaskoczyć

Grecja jest jednym z najstarszych krajów w Europie, a jej fascynująca historia sięga tysiące lat wstecz. Kultura starożytnej Grecji wywarła niezwykle istotny wpływ na rozwój zachodnich cywilizacji, poprzez takie dziedziny jak architektura, sztuka, język, literatura i filozofia. Współcześnie najczęściej występującym systemem rządów na świecie jest demokracja, ale warto pamiętać, że narodziła się ona właśnie w starożytnej Grecji. Nie ma najmniejszej przesady w stwierdzeniu, że Grecja jest kolebką rozwoju zachodniej myśli filozoficznej i nauk politycznych, a także głównych zasad matematycznych oraz teatru, zwłaszcza tragedii i komedii. Turystom Grecja kojarzy się z sielankowymi krajobrazami, białymi budynkami na tle lazurowego morza, starożytnymi ruinami, ciepłą śródziemnomorską bryzą i wspaniałymi wyspami. Miłośnicy historii i filozofii szukają tu śladów Platona i Sokratesa, a także odniesień do postaci znanych z mitologii. Jest bez wątpienia krajem niezwykle fascynującym i ciekawym, w którym nie sposób się nudzić, dlatego wakacje w Grecji cieszą się rokrocznie ogromną popularnością.

Z czym kojarzy się Grecja?

Turystom Grecja kojarzy się z sielankowymi krajobrazami, białymi budynkami na tle lazurowego morza, starożytnymi ruinami, ciepłą śródziemnomorską bryzą i wspaniałymi wyspami. Chętnie wybierają wycieczki do Grecji, by na własne oczy zobaczyć niezwykłe zabytki, za sprawą których niemal możemy przenieść się w czasie. Miłośnicy historii i filozofii szukają tu śladów Platona i Sokratesa, a także odniesień do postaci znanych z mitologii. Jest bez wątpienia krajem niezwykle fascynującym i ciekawym, w którym nie sposób się nudzić, dlatego wakacje w tym kraju, a także ofertowane wycieczki fakultatywne po Grecji cieszą się rokrocznie ogromną popularnością.

W większości wypadków, gdy wybierasz się na wakacje zagranicę masz podstawową wiedzę na temat kraju i jego historii. Wiesz, jakie najważniejsze zabytki warto zwiedzić, jakich lokalnych potraw spróbować i gdzie są najpiękniejsze plaże. Jednakże każdy kraj ma przecież swoje małe tajemnice, ciekawostki i zwyczaje, o których bardzo często wiemy niewiele lub nic. Zanim więc spakujesz walizki i wyruszysz na wymarzone greckie wakacje, poznaj kilka ciekawych faktów i liczb, które przybliżą Ci ten wspaniały kraj i przygotują na przeżycie wspaniałych przygód. Nie zapomnij też przygotować listy atrakcji i zabytków, na których zwiedzeniu szczególnie Ci zależy. Nieocenioną pomocą może okazać się nasz artykuł o najważniejszych atrakcjach turystycznych Grecji, który znajdziesz na naszym blogu. 

Ciekawostki na temat Grecji i zaskakujące fakty

2500 greckich wysp

Terytorium Grecji można podzielić na Grecję kontynentalną wraz z Półwyspem Peloponez i wyspy rozsiane na Morzach Egejskim i Jońskim. Prawie 1/5 powierzchni kraju przypada na około 2 500 wysp, z czego tylko 165 jest zamieszkałych. Największą spośród greckich wysp jest Kreta o powierzchni około 8 260 km2.

80% powierzchni Grecji stanowią góry

Niemal 81% powierzchni Grecji pokrywają pasma górskie (średnia wysokość 1 200-1 800 m n.p.m.), co czyni ją jednym z najbardziej górzystych krajów w Europie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2 918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu, gdzie mieściła się mityczna siedziba greckich bogów.

Grecja w trzech słowach - morze! Wszędzie morze

W Grecji nie sposób także uciec od morza, w dowolnym miejscu części kontynentalnej odległość od wybrzeża nie przekracza 140 km, a na wyspach te odległości są znacznie mniejsze. Różnorodna i wspaniała linia brzegowa ma łączną długość 14 880 km. Oznacza to, że Grecja może poszczycić się dziesiątą pod względem długości linią brzegową na świecie. A skoro mowa o linii brzegowej, to koniecznie trzeba wspomnieć również o najpiękniejszych plażach Grecji. Różowa plaża Elafonisi na Krecie, Złota Plaża Thassos, Faliraki – najpiękniejsza plaża na Rodos czy plaża z wrakiem będącym symbolem Zakynthos. To tylko kropla w morzu tego, co ma do zaoferowania Grecja i jej wyspy.

Dwóch turystów przypada na jednego mieszkańca Grecji

Na jednego Greka przypada dwóch turystów. Grecja jest jedynym krajem na świecie, w którym liczba turystów odwiedzających kraj na przestrzeni roku jest dwukrotnie większa od liczby mieszkańców. Jest także jednym z dziesięciu najchętniej odwiedzanych państw w Europie, który co roku odwiedza ponad 20 milionów turystów z całego świata. Roczne przychody z turystyki stanowią niemal 16% greckiego PKB.

Ponad 250 słonecznych dni w roku

Atrakcyjność turystyczna Grecji w dużej mierze jest zasługą wspaniałego śródziemnomorskiego klimatu, któremu kraj zawdzięcza ponad 250 słonecznych dni w roku. Oznacza to, że w Grecji słońce świeci przez ponad 3 000 godzin rocznie. Niektóre wyspy cieszą się nawet ponad 300 słonecznymi dniami w roku.

Ateny to miasto zamieszkałe od ponad 7 tysięcy lat

Ateny są jednym z najstarszych europejskich miast, nieprzerwanie zamieszkiwanym od ponad 7 000 lat. To jednak niejedyna ciekawostka o greckiej stolicy. Ateny zamieszkuje średnio 1/3 populacji całej Grecji – to około 4 milionów mieszkańców. Znajdziemy tu także jedno z najstarszych drzew oliwnych, które liczy sobie około 2500 lat. 

Grecja posiada najwięcej muzeów archeologicznych na świecie

W całej Grecji znajduje się najwięcej muzeów archeologicznych na świecie. Grecja jest generalnie przepełniona wspaniałą starożytną architekturą i może poszczycić się aż 18 miejscami wpisanymi na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grecja – oliwkowy potentat

Grecja jest trzecim wiodącym producentem oliwek na świecie, ustępując pierwszeństwa tylko Włochom i Hiszpanii. Z przekazów historycznych wiadomo, że Grecy uprawiali drzewa oliwne już od czasów starożytnych. Co ciekawe niektóre drzewka oliwne, które nadal dają obfite plony, zostały zasadzone w XIII wieku. W Grecji zbiera się ponad 2 322 ton oliwek rocznie. Około 60% ziemi uprawnej w Grecji jest wykorzystywane do uprawy drzewek oliwnych. Natomiast około 65% produkowanej w Grecji oliwy z oliwek pochodzi z Peloponezu, pozostałe regiony przodujące w jej produkcji to Kreta oraz mniejsze wyspy na Morzu Egejskim i Jońskim. Ponadto aż 7% światowej produkcji marmuru pochodzi z Grecji. W samym tylko 2015 r. przychody Grecji z eksportu marmuru wyniosły ponad 131 milionów dolarów.

Ogromna bioróżnorodność

Grecja jest również jednym z najbardziej bioróżnorodnych państw w Europie. Zamieszkuje ją ogółem 116 gatunków ssaków, 18 gatunków płazów, 59 gatunków gadów, 240 gatunków ptaków i 107 gatunków ryb, z czego wiele to gatunki endemiczne.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 14.06.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.9/6  331 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Rodos
zdjęcie-oferty
5.3/6  66 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
5.3/6  36 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Riwiera Olimpijska
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.0/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
5.8/6  28 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Riwiera Olimpijska
zdjęcie-oferty
4.9/6  25 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
5.5/6  11 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
5.5/6  13 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.
krajobraz-kierunku
Pogoda i średnie temperatury w Hurghadzie Jeszcze do niedawna Hurghada była niewielką osadą rybacką, dziś to cieszący się ogromną popularnością egipski kurort z wieloma hotelami o zróżnicowanym standardzie, barami, dyskotekami i restauracjami. Miasto kusi przybyszów pięknymi plażami, słoneczną pogodą, szmaragdowym ciepłym morzem i piękną rafą koralową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – rodziny znakomite parki wodne i inne atrakcje dla dzieci, miłośnicy sportów wodnych okazje do kitesurfingu i windsurfingu, a osoby chcące poczuć lokalny klimat targ w dzielnicy El Dahar. Hurghada jest też znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania najważniejszych zabytków Egiptu– można udać się stąd na wycieczkę do Luksoru i do Kairu. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.