< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Grecja w liczbach – ciekawostki

Grecja w liczbach – ciekawostki

Skrócony opis

Grecja jest jednym z najstarszych krajów w Europie, a jej fascynująca historia sięga tysiące lat wstecz. Kultura starożytnej Grecji wywarła niezwykle istotny wpływ na rozwój zachodnich cywilizacji, poprzez takie dziedziny jak architektura, sztuka, język, literatura i filozofia. Współcześnie najczęściej występującym systemem rządów na świecie jest demokracja, ale warto pamiętać, że narodziła się ona właśnie w starożytnej Grecji. Nie ma najmniejszej przesady w stwierdzeniu, że Grecja jest kolebką rozwoju zachodniej myśli filozoficznej i nauk politycznych, a także głównych zasad matematycznych oraz teatru, zwłaszcza tragedii i komedii. Turystom Grecja kojarzy się z sielankowymi krajobrazami, białymi budynkami na tle lazurowego morza, starożytnymi ruinami, ciepłą śródziemnomorską bryzą i wspaniałymi wyspami. Miłośnicy historii i filozofii szukają tu śladów Platona i Sokratesa, a także odniesień do postaci znanych z mitologii. Jest bez wątpienia krajem niezwykle fascynującym i ciekawym, w którym nie sposób się nudzić, dlatego wakacje w Grecji cieszą się rokrocznie ogromną popularnością.

Sekcja 1

W większości wypadków, gdy wybierasz się na wakacje zagranicę masz podstawową wiedzę na temat kraju i jego historii. Wiesz, jakie najważniejsze zabytki warto zwiedzić, jakich lokalnych potraw spróbować i gdzie są najpiękniejsze plaże. Jednakże każdy kraj ma przecież swoje małe tajemnice, ciekawostki i zwyczaje, o których bardzo często wiemy niewiele lub nic. Zanim więc spakujesz walizki i wyruszysz na wymarzone greckie wakacje, poznaj kilka ciekawych faktów i liczb, które przybliżą Ci ten wspaniały kraj i przygotują na przeżycie wspaniałych przygód.Ciekawostki na temat Grecji, które warto poznać


Terytorium Grecji można podzielić na Grecję kontynentalną wraz z Półwyspem Peloponez i wyspy rozsiane na Morzach Egejskim i Jońskim. Prawie 1/5 powierzchni kraju przypada na około 2 500 wysp, z czego tylko 165 jest zamieszkałych. Największą spośród greckich wysp jest Kreta o powierzchni około 8 260 km2. Niemal 81% powierzchni Grecji pokrywają pasma górskie (średnia wysokość 1 200-1 800 m n.p.m.), co czyni ją jednym z najbardziej górzystych krajów w Europie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2 918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu, gdzie mieściła się mityczna siedziba greckich bogów. W Grecji nie sposób także uciec od morza, w dowolnym miejscu części kontynentalnej odległość od wybrzeża nie przekracza 140 km, a na wyspach te odległości są znacznie mniejsze. Różnorodna i wspaniała linia brzegowa ma łączną długość 14 880 km. Oznacza to, że Grecja może poszczycić się dziesiątą pod względem długości linią brzegową na świecie.Na jednego Greka przypada dwóch turystów. Grecja jest jedynym krajem na świecie, w którym liczba turystów odwiedzających kraj na przestrzeni roku jest dwukrotnie większa od liczby mieszkańców. Jest także jednym z dziesięciu najchętniej odwiedzanych państw w Europie, który co roku odwiedza ponad 20 milionów turystów z całego świata. Roczne przychody z turystyki stanowią niemal 16% greckiego PKB. Atrakcyjność turystyczna Grecji w dużej mierze jest zasługą wspaniałego śródziemnomorskiego klimatu, któremu kraj zawdzięcza ponad 250 słonecznych dni w roku. Oznacza to, że w Grecji słońce świeci przez ponad 3 000 godzin rocznie. Niektóre wyspy cieszą się nawet ponad 300 słonecznymi dniami w roku.

Ateny są jednym z najstarszych europejskich miast, nieprzerwanie zamieszkiwanym od ponad 7 000 lat. A w całej Grecji znajduje się najwięcej muzeów archeologicznych na świecie. Grecja jest generalnie przepełniona wspaniałą starożytną architekturą i może poszczycić się aż 18 miejscami wpisanymi na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.Grecja jest trzecim wiodącym producentem oliwek na świecie, ustępując pierwszeństwa tylko Włochom i Hiszpanii. Z przekazów historycznych wiadomo, że Grecy uprawiali drzewa oliwne już od czasów starożytnych. Co ciekawe niektóre drzewka oliwne, które nadal dają obfite plony, zostały zasadzone w XIII wieku. W Grecji zbiera się ponad 2 322 ton oliwek rocznie. Około 60% ziemi uprawnej w Grecji jest wykorzystywane do uprawy drzewek oliwnych. Natomiast około 65% produkowanej w Grecji oliwy z oliwek pochodzi z Peloponezu, pozostałe regiony przodujące w jej produkcji to Kreta oraz mniejsze wyspy na Morzu Egejskim i Jońskim. Ponadto aż 7% światowej produkcji marmuru pochodzi z Grecji. W samym tylko 2015 r. przychody Grecji z eksportu marmuru wyniosły ponad 131 milionów dolarów.

Grecja jest również jednym z najbardziej bioróżnorodnych państw w Europie. Zamieszkuje ją ogółem 116 gatunków ssaków, 18 gatunków płazów, 59 gatunków gadów, 240 gatunków ptaków i 107 gatunków ryb, z czego wiele to gatunki endemiczne.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.40/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Grecja