ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Historia i religia Izraela

Zagłęb się w historyczne ciekawostki Izraela oraz sprawdź co tak naprawdę przyciąga tutaj turystów z całego świata.

Poznaj historię i religię starożytnego oraz współczesnego Izraela


Współczesne państwo Izrael proklamowało niepodległość 14 maja 1948 r., jednakże jego religijne korzenie wywodzą się z Ziemi Izraela, czyli z regionu, który według Tory i Biblii został dany Żydom przez Boga Jahwe. Bogata i niezwykle złożona historia Izraela sięga kilka tysięcy lat wstecz, do samych początków naszej cywilizacji. Przez lata ta święta ziemia, kolebka judaizmu i chrześcijaństwa, była obiektem najazdów i grabieży ze strony kolejnych mocarstw. Ziemie te znajdowały się pod panowaniem Asyrii, Babilonii, Persji, Grecji, Rzymu i Bizancjum. Żydowska obecność w Ziemi Izraela znacznie się zmniejszyła w skutek wygnania większości ludności po klęsce powstania przeciwko cesarstwu rzymskiemu. W VII w. n.e. Ziemia Izraela została podbita przez muzułmanów, następnie przechodziła z rąk do rąk, by w 1517 r. stać się częścią Imperium Osmańskiego, które rządziło tymi terenami aż do XX w. Żydzi żyjący w diasporze nigdy nie utracili nadziei na powrót do Syjonu i Ziemi Izraela, a prześladowania ich społeczności, które rozpoczęły się w Europie w XII wieku zachęciły ich, a niekiedy także zmusiły, do osiedlania się w Ziemi Izraela.

Powrót ludności żydowskiej do Ziemi Świętej


W czterech świętych miastach Judaizmu – Jerozolimie, Hebronie, Tyberiadzie i Safed – w XVI w. rozwinęły się duże społeczności żydowskie, a w drugiej połowie XVII w. nastąpił napływ znacznej części chasydzkiej społeczności z Europy Wschodniej. W 1881 r., gdy Żydzi zaczęli uciekać przed pogromem w Rosji, rozpoczęła się pierwsza duża fala nowoczesnej imigracji. Druga fala miała miejsce w latach 1904-1913, a w jej wyniku w Palestynie osiedliło się ponad 40 tysięcy Żydów. W owym czasie większość mieszkańców Palestyny wciąż stanowili muzułmańscy Arabowie. Kolejny znaczny napływ Żydów do Palestyny nastąpił po dojściu Hitlera do władzy w Niemczech w latach 30. XX w., co doprowadziło do wybuchu arabskiej rewolty. Żydzi uciekający przed terrorem II Wojny Światowej również często szukali schronienia w Ziemi Świętej. Po zakończeniu wojny narastał konflikt arabsko-żydowski, który w 1947 r. przekształcił się w wojnę domową. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła wówczas rezolucję o podziale Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Wkrótce po ogłoszeniu niepodległości przez Izrael, nowe państwo zostało zaatakowane przez arabskich sąsiadów. Po roku walk ogłoszono rozejm, ale państwa arabskie przez długie lata odmawiały uznawania prawa do istnienia państwa Izrael. Historia ciągnącego się w XX wieku konfliktu zbrojnego na tych terenach jest niezwykle złożona i skomplikowana. W chwili obecnej stosunki arabsko-żydowskie nie są już tak napięte, ale nadal dalekie są od idealnych.

Dzisiejszy Izrael to państwo demokratyczne, małe pod względem powierzchni, ale wielkie duchem, które przezwyciężyło wiele przeciwności na drodze do upragnionej wolności.

Co przyciąga turystów do Izraela?


Izrael położony jest nad brzegiem Morza Śródziemnego. Od północy sąsiaduje z Libanem, od północnego-wschodu z Syrią, od wschodu z Jordanią, a od południowego-zachodu z Egiptem. Liczba ludności dobiega już 9 milionów, z czego ponad 80% stanowią Żydzi, a resztę muzułmanie, chrześcijanie, druzowie i samarytanie. Izrael jest państwem wyznaniowym, a religią państwową jest oczywiście judaizm. Izrael, będący kolebką dwóch spośród trzech największych monoteistycznych religii na świecie, odgrywa bardzo istotną rolę w życiu religijnym olbrzymich mas ludzi na całym świecie. Dlatego właśnie Izrael jest bardzo popularnym kierunkiem licznych wycieczek. Skomplikowaną historię tego niezwykle ciekawego państwa najlepiej poznaje się poprzez zwiedzanie jego zabytków. Turyści oprócz starożytnych ruin, miejsc kultu religijnego znajdą tu także nowoczesne kurorty przy złocistych plażach, bogate życie nocne i restauracje, serwujące jedną z ciekawszych kuchni świata, będącą swoistą mieszanką różnorakich wpływów.

Ludzie z całego świata przyjeżdżają do Izraela z różnych powodów, niektórzy chcą odnaleźć swe korzenie i w ten sposób zbliżyć się do swych przodków, a niektórzy szukają po prostu ciekawej destynacji, która ich zaskoczy niezwykłą tajemnicą. Chrześcijanie pielgrzymują do Ziemi Świętej, by móc modlić się w miejscach, o których czytali w Biblii.

Poznaj historię Izraela poprzez jego zabytki i święte miejsca, być może będzie to dla Ciebie inspiracją, by zaplanować wycieczkę w ten region świata.

1. Akka


Jednym z licznych prastarych miast wartych odwiedzenia jest Akka, położone w północnej części kraju miasto portowe. W tym nadmorskim miasteczku w wyjątkowy sposób Wschód łączy się z Zachodem, a to wszystko na tle okazałych budowli, pamiętających czasy wypraw krzyżowych i imperium osmańskiego. Tajemniczy i wyjątkowy charakter tego miejsca podkreślają wzniesione przed wiekami meczety i chrześcijańskie klasztory, tajemnicze podziemne przejścia i kręte zaułki. Imponujące ogromem warowne mury miasta, tureckie sauny, majestatyczne budynki wzniesione przez Templariuszy i krzyżowców stanowią przykład geniuszu architektonicznego i bogatej historii tych ziem.

2. Abu Ghausz


Znajdująca się zaledwie 10 km na zachód od Jerozolimy miejscowość Abu Ghausz to typowy przykład odwiecznego współistnienia w regionie różnych kultur i grup etnicznych. To miejsce, położone w Górach Judzkich często jest wspominane w Biblii. To tutaj w jednym z domostw przez 20 lat przechowywano Arkę Przymierza, zanim została przeniesiona do Jerozolimy. W tej niegdyś arabskiej wiosce znajduje się wybudowany w XII w. przez krzyżowców kościół, który w 1906 r. stał się siedzibą opactwa Benedyktynów, gdzie Żydzi, Chrześcijanie i Muzułmanie wspólnie modlą w języku hebrajskim. Klasztor jest zarządzany przez grupę braci i sióstr zakonnych przy współpracy z lokalną społecznością muzułmańską, co czyni to miejsce wyjątkowym w skali całego regionu. Co ciekawe, w ostatnich latach wybudowane w czasach Imperium Osmańskiego Abu Ghausz cieszy się nieoficjalnym tytułem „stolicy hummusu”. Z pewnością warto tam wpaść, by przekonać się samemu, czy tytuł ten jest zasłużony, bo miejsc serwujących świetny hummus jest w Izraelu niezliczona ilość.

3. Be’er Sheva


Położona na południu kraju Be’er Sheva jest największym miastem na pustyni Negew i jednym z ciekawszych historycznie miejsc w Izraelu. Przyjmuje się, że miasto zostało założone ponad 3700 lat temu, gdy przybył tu biblijny ojciec Żydów – Abraham, który jak podaje Biblia wykopał tu istniejącą do dziś studnię. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wabi turystów ruinami murów warownych z okresu Zjednoczonego Królestwa Izraela i licznymi budowlami o historycznym znaczeniu, wzniesionymi pod panowaniem Imperium Osmańskiego i za czasów protektoratu brytyjskiego. Na szczycie miasta odnaleziono ruiny twierdzy rzymskiej, świątyni pogańskiej i pałacu z czasów panowania króla Heroda, ale zabytki te nie zostały odrestaurowane. Przeprowadzono natomiast restaurację izraelskiego miasta z VIII w. p.n.e. Prawie wszystkie ze znalezionych podczas wykopalisk budynków i konstrukcji zostały odrestaurowane, a zwiedzający mogą przejść się krętymi uliczkami, wejść do starożytnych domostw i budynków użyteczności publicznej. Inne turystyczne atrakcje to zabytkowy budynek dworca kolejowego i ponad stuletni beduiński targ, dzięki którym przeniesiecie się w czasie.

4. Kibuc Lochame ha-Geta’ot


W położonym w północnej części kraju kibucu mieszka wyłącznie ludność żydowska. Nazwę kibucu tłumaczy się jako „Bojownik Getta”. W ten sposób oddano cześć bohaterom walczącym w powstaniu w getcie warszawskim. W obrębie kibucu znajduje się Muzeum Bojowników Getta, nazwane na cześć żydowskiego poety Icchaka Kacenelsosna, zamordowanego w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wizyta w muzeum to niebywała lekcja historii, która przybliża ogrom nieszczęścia i horror, jaki wiązał się z Holokaustem. Znajdziecie tam bibliotekę i archiwum z bogatą kolekcją dokumentów obrazujących działalność żydowskiego ruchu oporu i funkcjonowanie poszczególnych obozów zagłady. Co roku 19 kwietnia organizowane są tu obchody rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie, obejmujące wystawy i wykłady, a także spotkania z coraz mniejszą grupką ocalałych z pogromu. Tuż obok znajduje się Muzeum Dzieci Jad La Jeled, poświęcone pamięci Janusza Korczaka i dzieci Holokaustu. W kibucu turyści mogą także podziwiać akwedukt wybudowany w 1815 r. w okresie Imperium Osmańskiego, który jest świetnym przykładem wybitnej, jak na tamte czasy, myśli inżynierskiej.
Data Publikacji: 11.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje na własną rękę czy z biurem? Sylwia Bomba już wybrała.Wybór wakacji to czasami nie lada trudność. Mnogość oferty, dziesiątki kurortów, tysiące hoteli. Jak z tego morza możliwości wybrać ten najlepszy dla nas? Czym się kierować? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pozwolą Wam znaleźć najlepszą propozycję.
krajobraz kierunku
Pogoda i temperatura w Tunezji. Kiedy polecieć na wakacje?Tunezja to jeden z najciekawszych krajów północnej Afryki. Znakomite miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i zwiedzania. Na turystów czekają tu piękne plaże Djerby, Susy czy Monastyru oraz światowej klasy rzymskie i fenickie zabytki, klimatyczne medyny Tunisu, czy Kairuanu, a także niesamowite pustynne krajobrazy służące jako plenery do wielu filmów. Dodatkowo przyjezdnych zachwyca tutejsza kuchnia, a serdeczność i gościnność mieszkańców tego kraju jest wręcz legendarna. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się w Tunezji w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wczasy lub wycieczkę objazdową.
krajobraz kierunku
Wiza i karta turysty - czy są potrzebne na Kubie?Kuba jest bardzo popularnym celem podróży. Planując wakacje na Kubie, nie wystarczy jednak spakować strój kąpielowy i krem z filtrem. Trzeba przede wszystkim zapoznać się z aktualnymi przepisami wizowymi. Obywatele dowolnego kraju mogą podróżować na wyspę bez ograniczeń imigracyjnych. Jednak dla większości obcokrajowców wjazd na terytorium Kuby jest uwarunkowany posiadaniem niezbędnych dokumentów w tym odpowiedniej wizy.
krajobraz kierunku
Ceny nad morzem w 2023. Czego spodziewać się podczas wakacji nad Bałtykiem?Wybierasz się na wakacje nad polskie morze i zastanawiasz się, jakich cen w sezonie się spodziewać? Boisz się, że nad Bałtykiem w 2023 roku jest drogo? Jak jest naprawdę i czy rzeczywiście podczas urlopu w Polsce trzeba odmawiać sobie wyjścia do restauracji lub innych atrakcji z powodu inflacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.