Poznaj historię i religię starożytnego oraz współczesnego Izraela
Współczesne państwo Izrael proklamowało niepodległość 14 maja 1948 r., jednakże jego religijne korzenie wywodzą się z Ziemi Izraela, czyli z regionu, który według Tory i Biblii został dany Żydom przez Boga Jahwe. Bogata i niezwykle złożona historia Izraela sięga kilka tysięcy lat wstecz, do samych początków naszej cywilizacji. Przez lata ta święta ziemia, kolebka judaizmu i chrześcijaństwa, była obiektem najazdów i grabieży ze strony kolejnych mocarstw. Ziemie te znajdowały się pod panowaniem Asyrii, Babilonii, Persji,
Grecji, Rzymu i Bizancjum. Żydowska obecność w Ziemi Izraela znacznie się zmniejszyła w skutek wygnania większości ludności po klęsce powstania przeciwko cesarstwu rzymskiemu. W VII w. n.e. Ziemia Izraela została podbita przez muzułmanów, następnie przechodziła z rąk do rąk, by w 1517 r. stać się częścią Imperium Osmańskiego, które rządziło tymi terenami aż do XX w. Żydzi żyjący w diasporze nigdy nie utracili nadziei na powrót do Syjonu i Ziemi Izraela, a prześladowania ich społeczności, które rozpoczęły się w Europie w XII wieku zachęciły ich, a niekiedy także zmusiły, do osiedlania się w Ziemi Izraela.
Powrót ludności żydowskiej do Ziemi Świętej
W czterech świętych miastach Judaizmu – Jerozolimie, Hebronie, Tyberiadzie i Safed – w XVI w. rozwinęły się duże społeczności żydowskie, a w drugiej połowie XVII w. nastąpił napływ znacznej części chasydzkiej społeczności z Europy Wschodniej. W 1881 r., gdy Żydzi zaczęli uciekać przed pogromem w Rosji, rozpoczęła się pierwsza duża fala nowoczesnej imigracji. Druga fala miała miejsce w latach 1904-1913, a w jej wyniku w Palestynie osiedliło się ponad 40 tysięcy Żydów. W owym czasie większość mieszkańców Palestyny wciąż stanowili muzułmańscy Arabowie. Kolejny znaczny napływ Żydów do Palestyny nastąpił po dojściu Hitlera do władzy w Niemczech w latach 30. XX w., co doprowadziło do wybuchu arabskiej rewolty. Żydzi uciekający przed terrorem II Wojny Światowej również często szukali schronienia w Ziemi Świętej. Po zakończeniu wojny narastał konflikt arabsko-żydowski, który w 1947 r. przekształcił się w wojnę domową. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła wówczas rezolucję o podziale Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Wkrótce po ogłoszeniu niepodległości przez Izrael, nowe państwo zostało zaatakowane przez arabskich sąsiadów. Po roku walk ogłoszono rozejm, ale państwa arabskie przez długie lata odmawiały uznawania prawa do istnienia państwa Izrael. Historia ciągnącego się w XX wieku konfliktu zbrojnego na tych terenach jest niezwykle złożona i skomplikowana. W chwili obecnej stosunki arabsko-żydowskie nie są już tak napięte, ale nadal dalekie są od idealnych.
Dzisiejszy Izrael to państwo demokratyczne, małe pod względem powierzchni, ale wielkie duchem, które przezwyciężyło wiele przeciwności na drodze do upragnionej wolności.
Co przyciąga turystów do Izraela?
Izrael położony jest nad brzegiem Morza Śródziemnego. Od północy sąsiaduje z Libanem, od północnego-wschodu z Syrią, od wschodu z Jordanią, a od południowego-zachodu z Egiptem. Liczba ludności dobiega już 9 milionów, z czego ponad 80% stanowią Żydzi, a resztę muzułmanie, chrześcijanie, druzowie i samarytanie. Izrael jest państwem wyznaniowym, a religią państwową jest oczywiście judaizm. Izrael, będący kolebką dwóch spośród trzech największych monoteistycznych religii na świecie, odgrywa bardzo istotną rolę w życiu religijnym olbrzymich mas ludzi na całym świecie. Dlatego właśnie Izrael jest bardzo popularnym kierunkiem licznych wycieczek. Skomplikowaną historię tego niezwykle ciekawego państwa najlepiej poznaje się poprzez zwiedzanie jego zabytków. Turyści oprócz starożytnych ruin, miejsc kultu religijnego znajdą tu także nowoczesne kurorty przy złocistych plażach, bogate życie nocne i restauracje, serwujące jedną z ciekawszych kuchni świata, będącą swoistą mieszanką różnorakich wpływów.
Ludzie z całego świata przyjeżdżają do Izraela z różnych powodów, niektórzy chcą odnaleźć swe korzenie i w ten sposób zbliżyć się do swych przodków, a niektórzy szukają po prostu ciekawej destynacji, która ich zaskoczy niezwykłą tajemnicą. Chrześcijanie pielgrzymują do Ziemi Świętej, by móc modlić się w miejscach, o których czytali w Biblii.
Poznaj historię Izraela poprzez jego zabytki i święte miejsca, być może będzie to dla Ciebie inspiracją, by zaplanować wycieczkę w ten region świata.
1. Akka
Jednym z licznych prastarych miast wartych odwiedzenia jest Akka, położone w północnej części kraju miasto portowe. W tym nadmorskim miasteczku w wyjątkowy sposób Wschód łączy się z Zachodem, a to wszystko na tle okazałych budowli, pamiętających czasy wypraw krzyżowych i imperium osmańskiego. Tajemniczy i wyjątkowy charakter tego miejsca podkreślają wzniesione przed wiekami meczety i chrześcijańskie klasztory, tajemnicze podziemne przejścia i kręte zaułki. Imponujące ogromem warowne mury miasta, tureckie sauny, majestatyczne budynki wzniesione przez Templariuszy i krzyżowców stanowią przykład geniuszu architektonicznego i bogatej historii tych ziem.
2. Abu Ghausz
Znajdująca się zaledwie 10 km na zachód od Jerozolimy miejscowość Abu Ghausz to typowy przykład odwiecznego współistnienia w regionie różnych kultur i grup etnicznych. To miejsce, położone w Górach Judzkich często jest wspominane w Biblii. To tutaj w jednym z domostw przez 20 lat przechowywano Arkę Przymierza, zanim została przeniesiona do Jerozolimy. W tej niegdyś arabskiej wiosce znajduje się wybudowany w XII w. przez krzyżowców kościół, który w 1906 r. stał się siedzibą opactwa Benedyktynów, gdzie Żydzi, Chrześcijanie i Muzułmanie wspólnie modlą w języku hebrajskim. Klasztor jest zarządzany przez grupę braci i sióstr zakonnych przy współpracy z lokalną społecznością muzułmańską, co czyni to miejsce wyjątkowym w skali całego regionu. Co ciekawe, w ostatnich latach wybudowane w czasach Imperium Osmańskiego Abu Ghausz cieszy się nieoficjalnym tytułem „stolicy hummusu”. Z pewnością warto tam wpaść, by przekonać się samemu, czy tytuł ten jest zasłużony, bo miejsc serwujących świetny hummus jest w Izraelu niezliczona ilość.
3. Be’er Sheva
Położona na południu kraju Be’er Sheva jest największym miastem na pustyni Negew i jednym z ciekawszych historycznie miejsc w Izraelu. Przyjmuje się, że miasto zostało założone ponad 3700 lat temu, gdy przybył tu biblijny ojciec Żydów – Abraham, który jak podaje Biblia wykopał tu istniejącą do dziś studnię. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wabi turystów ruinami murów warownych z okresu Zjednoczonego Królestwa Izraela i licznymi budowlami o historycznym znaczeniu, wzniesionymi pod panowaniem Imperium Osmańskiego i za czasów protektoratu brytyjskiego. Na szczycie miasta odnaleziono ruiny twierdzy rzymskiej, świątyni pogańskiej i pałacu z czasów panowania króla Heroda, ale zabytki te nie zostały odrestaurowane. Przeprowadzono natomiast restaurację izraelskiego miasta z VIII w. p.n.e. Prawie wszystkie ze znalezionych podczas wykopalisk budynków i konstrukcji zostały odrestaurowane, a zwiedzający mogą przejść się krętymi uliczkami, wejść do starożytnych domostw i budynków użyteczności publicznej. Inne turystyczne atrakcje to zabytkowy budynek dworca kolejowego i ponad stuletni beduiński targ, dzięki którym przeniesiecie się w czasie.