< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Kierunek Senegal – garść praktycznych porad dla podróżnika

Kierunek Senegal – garść praktycznych porad dla podróżnika

Flaga

Senegal

Stolica:
Dakar
Waluta:
XOF
Powierzchnia:
196 190 km2
Ludność:
12 521 851

Skrócony opis

Kierunkiem numer jeden w Afryce Zachodniej jest bez wątpienia Senegal, nazywany nawet żartobliwie zimowym słońcem Europy. Senegal leży w pasie klimatu podrównikowego, podzielonego na dwie strefy: klimatu suchego na północy i wilgotnego na południu

Sekcja 1

Senegal – zanim wyjedziesz w podróż przeczytaj poradnik.


Pora deszczowa trwa tam zazwyczaj pół roku, ale im dalej na północ tym jest krótsza (zaledwie trzy miesiące), a opady są mniejsze. Z kolei południe kraju często nawiedzają gwałtowne i ulewne burze. W głębi lądu opady również nie są tak intensywne. Przez cały rok w Senegalu utrzymują się wysokie temperatury, osiągając w zachodnich regionach kraju wysokość 20-24 stopni, a w głębi lądu 28-34 stopni. Najchłodniej jest w styczniu, a najgoręcej w lipcu, ale to właśnie miesiące zimowe są najlepszym czasem na wybranie się w te rejony. Senegal jest jednym z najmniejszych państw afrykańskich, graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią. Odkryli go Portugalczycy w XV w., później stał się kolonią francuską, by odzyskać niepodległość w 1960 roku. Senegal na świecie zasłynął ze swej stolicy – Dakar był ostatnim punktem na trasie słynnego rajdu „Paryż-Dakar”. Niestety ze względu na wiele różnych czynników, takich jak zawirowania polityczne i kwestie bezpieczeństwa, kilka lat temu rajd został przeniesiony na zupełnie inny kontynent.
Południe kraju porasta bujna sawanna lesista, z miejscowo występującymi lasami tropikalnymi, w których można podziwiać eukaliptusy, a północ sucha sawanna sudańska z wysokimi trawami, akacjami i baobabami. Świat zwierząt został niestety w Senegalu mocno przetrzebiony, zwłaszcza na terenach zachodnich, ale w części wschodniej kraju można jeszcze spotkać dziko żyjące antylopy i bawoły, lwy, pantery czy szakale. Aby zapobiec dalszej dewastacji fauny i flory utworzono sześć parków narodowych, z których największym jest położony na południowym wschodzie Park Niokolo-Koba.
W Senegalu znajdziesz mnóstwo interesujących miejsc, od kipiącego życiem Dakaru, po magiczne i tajemnicze Saint Louis, od fascynującej rzeki Casamance, po piękną wyspę Gorée. Zanim jednak wyruszysz na podbój tego niezwykle interesującego kraju, sprawdź czego możesz się spodziewać. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik zawierający najważniejsze informacje dotyczące kwestii bezpieczeństwa, niezbędnych szczepień i dokumentów.Wiza i przepisy wjazdowe.

Turyści z Polski wybierający się do Senegalu na okres nie dłuższy niż 90 dni nie potrzebują wizy. Dokumentami uprawniającymi nas do wjazdu na terytorium Senegalu jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, wykupiony bilet powrotny do Polski i aktualna międzynarodowa książeczka szczepień, potwierdzająca wykonanie szczepienia przeciwko żółtej febrze. Wszelkie pytania w sprawie opłat i szczegółów uzyskania wizy najlepiej kierować do Ambasady Senegalu w Warszawie.
Cudzoziemcy przekraczający granice Senegalu powinni posiadać środki finansowe wystarczające na pokrycie kosztów pobytu (choć stan konta ani portfela nie jest weryfikowany przez celników). Turystom zaleca się poruszanie po kraju z oryginałem lub – ze względów bezpieczeństwa – kserokopią paszportu z ważną wizą, ponieważ funkcjonariusze policji i żandarmerii są uprawnieni do kontrolowania dokumentów cudzoziemców.
Cudzoziemcy nie mają obowiązku zgłaszania wwozu gotówki czy kart kredytowych, ale jeśli turysta zamierza wwieźć kwotę wyższą niż zwyczajowo przyjęta jako potrzebna na okres pobytu, powinien zadeklarować ten fakt w urzędzie celnym. Miejscowa waluta – frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej – obowiązuje w ośmiu państwach Wspólnoty Gospodarczo-Monetarnej Afryki Zachodniej (UEMOA), a jej wywóz poza granice tych państw jest zakazany.

Bezpieczeństwo.

W Senegalu zagrożenie rabunkowe jest niewielkie, ale gotówkę i dokumenty należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Sam Dakar nie cieszy się zbyt dobrą opinią, ale na ogół niebezpieczeństwo dla turystów sprowadza się do sporej liczby miejscowych natrętów, którzy usiłują sprzedać im cokolwiek za wygórowane stawki. Potencjalnie bardziej niebezpiecznie jest nieco dalej na południe, za Gambią. W prowincji Casamance aktywnie działają separatyści dążący do oderwania tego regionu od reszty kraju. Często ich dążenia przybierają formę ataków z bronią w ręku na okoliczne wioski. Czasami napadają oni także na pojazdy poruszające się po głównych drogach. Ataki omijają jednak stolicę regionu – Ziguinchor – głownie dlatego, że żyją tam rodziny i bliscy rebeliantów.
Turystom przed wyruszeniem w rejon Casamance zaleca się sprawdzić ostrzeżenia wydawane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, by nie trafić przypadkiem na lokalną wojnę plemion. Niektóre regiony Casamance są od czasu do czasu zamykane dla ruchu turystycznego, właśnie ze względu na okresowe walki. Ostatnie takie ostrzeżenie MSZ wydał w lutym 2018 r. Na stronie ministerstwa znajduje się informacja o pogorszeniu się sytuacji w regionie, prowadzonych działaniach militarnych oraz zdarzających się przypadkach napadów na turystów.Kwestie związane ze zdrowiem.


W Senegalu nadal zdarzają się – choć sporadycznie – przypadki cholery, a ich liczba okresowo wzrasta w porze deszczowej. Najlepiej przed wyjazdem zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną i podjąć kroki prewencyjne, w tym rozważyć zaszczepienie się przeciwko cholerze. W regionie przez cały rok występuje zagrożenie malarią, dlatego turystom zaleca się profilaktykę przeciwmalaryczną zarówno przed wyjazdem, podczas całego pobytu, jak i minimum 2 tygodnie po powrocie z Senegalu.
Żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Zaleca się jedynie wykonać szczepienia przeciw żółtej febrze, cholerze oraz żółtaczce typu A i B. Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić aktualną sytuację epidemiologiczną, ponieważ Senegal jest terenem endemicznym dla wielu chorób tropikalnych, by wymieć tylko zapalenie opon mózgowych, czy żółtą febrę. Będąc na miejscu należy zawsze przestrzegać zasad higieny tropikalnej, takich jak:

• Unikanie picia surowej wody;

• Unikanie jedzenia owoców ze skórką;
• Unikanie kąpieli w stałych zbiornikach wodnych;

• Częste mycie rąk.

W razie jakichkolwiek problemów najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem. Przychodnie państwowe i prowadzone przez siostry zakonne oferują pomoc i porady medyczne w przystępnych cenach, a w stolicy znajduje się kilka szpitali prywatnych świadczących usługi medyczne wysokiej jakości. Oczywiście przed wylotem należy bezwzględnie wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

Senegalska kuchnia.

Tutejsze potrawy – głównie z uwagi na zaszłości historyczne – charakteryzuje wiele cech zaczerpniętych z kuchni francuskiej. Podstawą kuchni w Senegalu są świeże ryby i owoce morza; przyrządzane na wiele sposobów: smażone, grillowane, wędzone. Nie można wyjechać stąd nie spróbowawszy tiébudienne – lokalnej potrawki z ryżu, z rybą lub mięsem i gęstym sosem, którego charakterystyczny smak jest nie do opisania w kilku słowach. Smaki w Senegalu można podzielić na dwie grupy: pikantne i… bardzo pikantne. Najpopularniejszym trunkiem wśród miejscowych jest piwo oraz importowane głównie z Hiszpanii wino. Senegal jest z pewnością miejscem bardzo interesującym i bardzo odmiennym od tego, co znamy i widzimy dookoła siebie. Zdecydowanie warto wybrać się w podróż w tamte regiony, by poznać mieszkańców i ich kulturę, nacieszyć oko pięknymi widokami i naładować akumulatory olbrzymią ilością słońca. Do tego wszystkiego Senegalczycy to naród przyjazny i serdeczny, więc pobyt tam zawsze dostarcza samych pozytywnych wrażeń.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 2.57/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Senegal