< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Klimat i pogoda w Kenii

Klimat i pogoda w Kenii

Skrócony opis

Kiedy najlepiej wyjechać na afrykańskie wakacje do Kenii? Przeczytaj nasz wpis i wybierz najlepszy termin na podróż do tego afrykańskiego kraju pełnego zwierząt, słońca i pięknych plaż!

Sekcja 1

Klimat i pogoda Kenii – kiedy najlepiej wybrać się na afrykański urlop?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, która pora roku jest najlepsza, aby odwiedzić Kenię, to musisz najpierw wiedzieć, co chciałbyś tam zobaczyć i zrobić, ponieważ właśnie od tego dużo zależy. Jeśli masz ochotę wybrać się na klasyczne afrykańskie safari, to najlepszy czas przypada na porę suchą, czyli od czerwca do października lub od stycznia do lutego, ponieważ wtedy obserwacja zwierząt jest znacznie łatwiejsza. Z uwagi na okołorównikowe położenie, Kenia nie doświadcza typowego dla Europy wyraźnego podziału na cztery pory roku, z ciepłym latem i mroźną zimą. Tutaj rok dzieli się na pory deszczowe i suche. Wyróżnia się dwie pory suche: w styczniu i lutym oraz od końca czerwca do października. Krótka pora deszczowa występuje w listopadzie i grudniu, a druga zdecydowanie dłuższa przypada na okres od marca do maja. Temperatury są względnie stałe w każdym regionie Kenii przez cały rok, ale w dużej mierze zależą od położenia i wysokości nad poziomem morza. Na przykład kenijskie wybrzeże jest znacznie cieplejsze niż płaskowyże położone w części centralnej, natomiast góra Kenia pokryta jest śniegiem przez cały rok. Również wilgotność powietrza zależy od położenia, największa jest na terenach nizinnych, podczas gdy północne regiony kraju są gorące i suche.Kiedy przypada jedna z największych atrakcji Kenii, czyli Wielka migracja?

Każdego roku Tanzania i Kenia stanowią tło dla Wielkiej migracji, rozgrywającego się tutaj jednego z najbardziej spektakularnych widowisk, jakie oferuje nam Matka Natura. Miliony dzikich zwierząt, w tym olbrzymie stada antylop gnu i zebr rozpoczynają swą wędrówkę w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, a następnie stopniowo przemieszczają się na północ kontynentu w poszukiwaniu pożywienia w regionie kenijskiego Masai Mara. Widowiskowy przemarsz kilku milionów zwierząt dociera do Kenii wraz z nadejściem krótkiej pory suchej, czyli pod koniec czerwca. Jeśli chcesz być świadkiem przeprawy dzikiej zwierzyny przez wypełnioną krokodylami rzekę Mara, to odwiedź Kenię w sierpniu. Od września do listopada zwierzęta, które przetrwały tę trudną przeprawę, wypełniają rozległe równiny obszaru chronionego Masai Mara, więc możesz być pewien, że w tym czasie zobaczysz je z bardzo bliska. Od końca listopada do stycznia trwa wędrówka powrotna do Tanzanii. Jeśli Wielka migracja nie jest Twoim nadrzędnym celem, to tak naprawdę masz nieograniczony wybór terminów na wyjazd, ponieważ Kenia jest idealnym miejscem na całoroczne safari. Jednakże ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na podróż przypada na dwie pory suche (od stycznia do lutego oraz od czerwca do października). W tych okresach, z uwagi na znikome opady deszczu, wegetacja trawy ulega ograniczeniu, a zwierzęta wędrują w poszukiwaniu pastwisk i spędzają dużo czasu wokół wodopojów, dzięki czemu są łatwiejsze do zauważenia. Krótka pora deszczowa, trwająca w listopadzie i grudniu, również ma pewne zalety. Przede wszystkim rozległe sawanny doliny porośnięte są bujną roślinnością, tworząc malownicze krajobrazy. Drugą zaletą tej pory jest znacznie mniejsza liczba turystów, rekompensowana pojawieniem się ptaków migrujących, które korzystają z nagłej obfitości owadów. Ponadto w tym okresie obfite, ale krótkotrwałe opady pojawiają się głównie po południu, więc nie stanowią większego utrudnienia.

Jaki termin na wyjazd do Kenii wybrać, jeśli od safari wolisz wypoczynek na plaży?

Pogoda na kenijskim wybrzeżu jest stabilna, przez cały rok jest tutaj gorąco, a wilgotność powietrza jest wysoka. Opady deszczu sporadycznie pojawiają się nawet w trakcie pory suchej. Największa wilgotność i najobfitsze opady występują na wybrzeżu od marca do maja. Najwyższe temperatury przypadają na krótką porę suchą, trwającą od stycznia do lutego, ale chłodna bryza przybrzeżna sprawia, że upał nie jest dotkliwy. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli planujesz połączyć pobyt w położonej nad Oceanem Indyjskim Mombasie z obserwacją Wielkiej migracji w Masai Mara, na podróż wybierz sierpień lub wrzesień, ale jeśli pragniesz odpocząć w nadmorskiej Malindi po zdobyciu najwyższego szczytu Kenii, to lepszym wyborem będzie okres od października do kwietnia.Kenijska pogoda w skrócie

Marzec jest zwykle ostatnim suchym miesiącem przed porą deszczową rozpoczynająca się w kwietniu. Podczas gdy temperatury pozostają na dość wysokim poziomie, klimat staje się bardziej wilgotny. W maju opady deszczu maleją, więc może to być dobry czas na safari, ponieważ powoli rozpoczyna się już migracja zwierząt. Letnie miesiące kalendarzowe w rzeczywistości w Kenii oznaczają zimę, ale również dobrą pogodę. Pod koniec czerwca rozpoczyna się długa pora sucha, a lipiec i sierpień są bardzo suche i niezbyt gorące, z temperaturami oscylującymi wokół 26o C. Te dwa miesiące, na które w Polsce przypadają wakacje, są doskonałe na wizyty w Rezerwacie Narodowym Masai Mara. Wrzesień w Kenii jest nadal suchy, ale wraz z nadejściem października zazwyczaj pojawiają się opady. Mimo to, temperatury w ciągu dnia są nadal przyjemnie ciepłe. W listopadzie temperatury zaczynają przekraczać granicę 30o C, co sprawia, że turyści zaczynają oblegać kenijskie wybrzeże. Miesiące zimowe to zdecydowanie najlepszy czas dla miłośników plaż i sportów wodnych. Styczeń jest dość gorący i suchy, a temperatura wody w oceanie rośnie powyżej 28o C. To świetny sezon zarówno na relaks na plaży, jak i na zwiedzanie ponad 40 parków narodowych i rezerwatów rozrzuconych po kraju.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Leszek
13.09.2019 12:43:59

Witam, nie widzę żadnej informacji na temat ewentualnego zagrożenia malarią. Obawa przed nią jest decydująca przed wyjazdem do Kenii. Wiele ludzi bywa w tym kraju, ale mało kto pisze cokolwiek na ten temat. W jakim stopniu ten kraj bezpieczny jest dla ludzi starszych, właśnie pod kątem. Dobrze byłoby uzupełnić te cenne informacje na blogu, o tą informację, wówczas można ocenić ją na 5 gwiazdek.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Kenia