Wróć

Zainspiruj się

Niezwykły świat Emiratów Arabskich

Większość turystów planujących wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich marzy o wspaniałych, futurystycznych metropoliach w Dubaju i Abu Dhabi, ale często nie wie, że ten ciekawy kraj ma do zaoferowania także przepiękne krajobrazy i wiele możliwości spędzania czasu na łonie natury. Oprócz rozległej pustyni, znajdują się tu również starożytne skamieliny, naturalne gorące źródła i cudowne oazy. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w dwóch największych i najchętniej odwiedzanych emiratach.

Wycieczka na pustynię arabską, czyli niezwykły świat Emiratów


Abu Dhabi


Największy spośród wszystkich siedmiu emiratów graniczy z pustynią piaszczystą Ar-Rab al- Chali, której nazwa w języku arabskim oznacza „pusty kwartał”. Na tym rozległym obszarze występują głównie wydmy podłużne, w tym Tel Moreeb uznawana za jedną z najwyższych (300 m) naturalnych wydm na świecie. Emirat Abu Dhabi to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto uwielbia pustynię, bajkowe oazy, dzikie zwierzęta, dziewicze wyspy i wybrzeża oraz nowoczesne miejskie krajobrazy.W mieście Abu Dhabi znajduje się wspaniały Wielki Meczet Szejka Zayeda i wiele luksusowych hoteli, w tym okazały Pałac Emiratów, do innych wartych uwagi atrakcji należą znajdujące się na wyspie Yas park wodny Yas WaterWorld oraz park rozrywki Ferrari World. Odwiedzający mogą odkrywać dawne pałace, forty, muzea i wiele miejsc związanych z kulturą emiratów, w tym fort Al Maqta, Heritage Village i Muzeum Narodowe Al Ain. Abu Dhabi to także liczne atrakcje naturalne, takie jak góra Jebel Hafeet, której szczyt jest najwyższym punktem emiratu i miasto-oaza Al Ain. Oaza słynąca z rozległych plantacji daktylowych i największego w Emiratach targu wielbłądów została wyróżniona przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za jej znaczenie jako repozytorium zasobów genetycznych, różnorodności biologicznej i dziedzictwa kulturowego. Oazy Al Ain oraz stanowiska archeologiczne w Bida bint Saud, Hafeet i Hili zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako uznane świadectwa nieprzerwanej działalności osadniczej człowieka w regionie od czasów neolitu.


Kultura Abu Dhabi jest silnie zakorzeniona w islamskich tradycjach Arabii, opartych na tolerancji i gościnności. Połączenie międzynarodowych wpływów i silnego zaangażowania w dbałość o lokalne dziedzictwo kulturowe stworzyło intrygującą mieszankę, gdzie przeszłość pięknie łączy się z teraźniejszością.

Dubaj


Dubaj jest najbardziej zaludnionym i drugim co do wielkości emiratem, który przyciąga turystów z całego świata zarówno swymi interesującymi zabytkami, jak i nowoczesną architekturą. Jeśli zdołasz oderwać się od zachwycającej panoramy Dubaju choćby na minutę, to z łatwością zauważysz, że w całym emiracie na odkrycie czekają niesamowite cuda natury. Ultranowoczesny Dubaj potrafi zachwycić nie tylko zatwardziałych mieszczuchów, ale również miłośników przyrody. A to dzięki takim miejscom jak Dubai Miracle Garden i Dubai Butterfly Garden, gdzie na rozległych przestrzeniach można podziwiać miliony gatunków kwiatków i kilkadziesiąt tysięcy motyli. Miłośnicy adrenaliny będą z kolei zachwyceni wyprawą na urwiste szczyty pasma górskiego Hatta lub Hajar.


Dubaj to także wspaniałe wybrzeże i przepiękne plaże, krystalicznie czysta błękitna woda Zatoki Perskiej i tętniące życiem nadmorskie promenady, z licznymi restauracjami i barami. Odwiedź jedną z publicznych plaż w Dubaju, by odpocząć od zwiedzania i wielkomiejskiego zgiełku lub wybierz się poza miasto do jednego z wielu ekskluzywnych klubów plażowych na wybrzeżu. Przepiękne plaże Dubaju oferują znacznie więcej niż zwykły relaks w słońcu, tutaj wszystko jet luksusowe, wypoczynek na plaży nie stanowi pod tym względem wyjątku. Poza świetną infrastrukturą, leżakami i parasolami, znajdziesz tu wypożyczalnie sprzętu do uprawiania wszelakich sportów wodnych oraz modne restauracje i bary. Hotele dbają również o to, by ich najmłodsi goście nie mogli narzekać na nudę. Oferta przeróżnych rozrywek dla dzieci w każdym wieku jest tutaj imponująca.

Warto również podkreślić, że Dubaj jest pełen historycznych skarbów, muzeów i miejsc dziedzictwa kulturowego, które zabiorą Cię w podróż do przeszłości. Odwiedź Muzeum Dubajskie znajdujące się w zabytkowym XVIII-wiecznym forcie Al-Fahidi, najstarszym istniejącym budynku w Dubaju, które skupia się na pokazywaniu życia mieszkańców regionu w czasach przed rozpoczęciem wydobycia ropy naftowej. By jeszcze głębiej poznać historię Dubaju wybierz się do Shindagha, jednej z najstarszych dzielnic, gdzie w dość skromnym dwukondygnacyjnym dawnym domu szejka Saeeda Al-Maktouma utworzono ciekawe muzeum. Można tu podziwiać wspaniałą kolekcję starych fotografii, listy, mapy, monety i znaczki z czasów, gdy ZEA nie były światową potęgą naftową, co pozwala lepiej zrozumieć kulturę i obyczaje minionej epoki.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 25.02.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  34 oceny
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  161 ocen
Objazd + wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  85 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  10 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Abu Dhabi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  43 oceny
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
4.7/6  12 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  11 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  326 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi - Szardża - Fujairah - Adżman
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.9/6  7 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.6/6  8 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi - Szardża - Fujairah - Adżman

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.