Niezwykły świat Emiratów Arabskich

Większość turystów planujących wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich marzy o wspaniałych, futurystycznych metropoliach w Dubaju i Abu Dhabi, ale często nie wie, że ten ciekawy kraj ma do zaoferowania także przepiękne krajobrazy i wiele możliwości spędzania czasu na łonie natury. Oprócz rozległej pustyni, znajdują się tu również starożytne skamieliny, naturalne gorące źródła i cudowne oazy. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w dwóch największych i najchętniej odwiedzanych emiratach.

Wycieczka na pustynię arabską, czyli niezwykły świat Emiratów


Abu Dhabi


Największy spośród wszystkich siedmiu emiratów graniczy z pustynią piaszczystą Ar-Rab al- Chali, której nazwa w języku arabskim oznacza „pusty kwartał”. Na tym rozległym obszarze występują głównie wydmy podłużne, w tym Tel Moreeb uznawana za jedną z najwyższych (300 m) naturalnych wydm na świecie. Emirat Abu Dhabi to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto uwielbia pustynię, bajkowe oazy, dzikie zwierzęta, dziewicze wyspy i wybrzeża oraz nowoczesne miejskie krajobrazy.W mieście Abu Dhabi znajduje się wspaniały Wielki Meczet Szejka Zayeda i wiele luksusowych hoteli, w tym okazały Pałac Emiratów, do innych wartych uwagi atrakcji należą znajdujące się na wyspie Yas park wodny Yas WaterWorld oraz park rozrywki Ferrari World. Odwiedzający mogą odkrywać dawne pałace, forty, muzea i wiele miejsc związanych z kulturą emiratów, w tym fort Al Maqta, Heritage Village i Muzeum Narodowe Al Ain. Abu Dhabi to także liczne atrakcje naturalne, takie jak góra Jebel Hafeet, której szczyt jest najwyższym punktem emiratu i miasto-oaza Al Ain. Oaza słynąca z rozległych plantacji daktylowych i największego w Emiratach targu wielbłądów została wyróżniona przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za jej znaczenie jako repozytorium zasobów genetycznych, różnorodności biologicznej i dziedzictwa kulturowego. Oazy Al Ain oraz stanowiska archeologiczne w Bida bint Saud, Hafeet i Hili zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako uznane świadectwa nieprzerwanej działalności osadniczej człowieka w regionie od czasów neolitu.


Kultura Abu Dhabi jest silnie zakorzeniona w islamskich tradycjach Arabii, opartych na tolerancji i gościnności. Połączenie międzynarodowych wpływów i silnego zaangażowania w dbałość o lokalne dziedzictwo kulturowe stworzyło intrygującą mieszankę, gdzie przeszłość pięknie łączy się z teraźniejszością.

Dubaj


Dubaj jest najbardziej zaludnionym i drugim co do wielkości emiratem, który przyciąga turystów z całego świata zarówno swymi interesującymi zabytkami, jak i nowoczesną architekturą. Jeśli zdołasz oderwać się od zachwycającej panoramy Dubaju choćby na minutę, to z łatwością zauważysz, że w całym emiracie na odkrycie czekają niesamowite cuda natury. Ultranowoczesny Dubaj potrafi zachwycić nie tylko zatwardziałych mieszczuchów, ale również miłośników przyrody. A to dzięki takim miejscom jak Dubai Miracle Garden i Dubai Butterfly Garden, gdzie na rozległych przestrzeniach można podziwiać miliony gatunków kwiatków i kilkadziesiąt tysięcy motyli. Miłośnicy adrenaliny będą z kolei zachwyceni wyprawą na urwiste szczyty pasma górskiego Hatta lub Hajar.


Dubaj to także wspaniałe wybrzeże i przepiękne plaże, krystalicznie czysta błękitna woda Zatoki Perskiej i tętniące życiem nadmorskie promenady, z licznymi restauracjami i barami. Odwiedź jedną z publicznych plaż w Dubaju, by odpocząć od zwiedzania i wielkomiejskiego zgiełku lub wybierz się poza miasto do jednego z wielu ekskluzywnych klubów plażowych na wybrzeżu. Przepiękne plaże Dubaju oferują znacznie więcej niż zwykły relaks w słońcu, tutaj wszystko jet luksusowe, wypoczynek na plaży nie stanowi pod tym względem wyjątku. Poza świetną infrastrukturą, leżakami i parasolami, znajdziesz tu wypożyczalnie sprzętu do uprawiania wszelakich sportów wodnych oraz modne restauracje i bary. Hotele dbają również o to, by ich najmłodsi goście nie mogli narzekać na nudę. Oferta przeróżnych rozrywek dla dzieci w każdym wieku jest tutaj imponująca.

Warto również podkreślić, że Dubaj jest pełen historycznych skarbów, muzeów i miejsc dziedzictwa kulturowego, które zabiorą Cię w podróż do przeszłości. Odwiedź Muzeum Dubajskie znajdujące się w zabytkowym XVIII-wiecznym forcie Al-Fahidi, najstarszym istniejącym budynku w Dubaju, które skupia się na pokazywaniu życia mieszkańców regionu w czasach przed rozpoczęciem wydobycia ropy naftowej. By jeszcze głębiej poznać historię Dubaju wybierz się do Shindagha, jednej z najstarszych dzielnic, gdzie w dość skromnym dwukondygnacyjnym dawnym domu szejka Saeeda Al-Maktouma utworzono ciekawe muzeum. Można tu podziwiać wspaniałą kolekcję starych fotografii, listy, mapy, monety i znaczki z czasów, gdy ZEA nie były światową potęgą naftową, co pozwala lepiej zrozumieć kulturę i obyczaje minionej epoki.
Data Publikacji: 25.02.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Santo Domingo – zwiedzanie stolicy Dominikany. Co warto zobaczyć?Dominikana, państwo leżące na wyspie Haiti na Morzu Karaibskim, to jeden z najciekawszych krajów tego regionu. To raj na ziemi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Dominikana zachwyca także tropikalnymi lasami i egzotyczną roślinnością, a na miłośników historii czekają architektoniczne skarby. Jednym z nich jest niewątpliwie Santo Domingo, stolica Dominikany, która jest jedną z najstarszych europejskich osad w Ameryce i odgrywała ważną rolę w kolonialnych dziejach regionu. Co warto zobaczyć w Santo Domingo? Jakie atrakcje oznaczyć na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Top 5 hoteli na Zakynthos Planujesz swoje wakacje na Zakynthos? Sprawdź zestawienie naszych top hoteli na tej wspaniałej wyspie!
krajobraz kierunku
Top 5 egzotycznych miejsc na świecie, w których warto przywitać Nowy RokPowoli zbliża się końcówka roku, a wraz z nią gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwanie pomysłu na sylwestra. Dla jednych jest to magiczny czas, najpiękniejszy w roku, dla drugich wręcz odwrotnie - to okres, który najchętniej by przespali. Jeśli nie należysz do grona miłośników spędzania sylwestra na eleganckiej sali, w tłumie innych gości i co roku masz ten sam problem, bo nie wiesz co ze sobą zrobić w tę wyjątkową noc, to najlepszą ideą będzie zaplanowanie podróży. Nie czekaj na ostatnią chwilę i nie daj się przekonać, że jest tylko jeden sposób, by witać Nowy Rok.
krajobraz kierunku
Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy RokMróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień i styczeń w Polsce potrafią być piękne. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce. Warto poznać inną perspektywę i sprawdzić, jak można obchodzić święta w inny sposób.