Kuba nie jest krajem dużych centrów handlowych, gdzie półki uginają się pod ciężarem towarów. Kubańska rzeczywistość opiera się na gospodarce niedoboru, a mieszkańcy stoją codziennie w kolejkach za podstawowymi produktami. Dla turystów spędzających wakacje na Kubie nie oznacza to jednak rezygnacji z zakupu pamiątek. Rozwój turystyki wpływa pozytywnie na gospodarkę kraju. Co warto kupić? Tradycyjne produkty takie jak cygara i rum oraz lokalne wyroby rzemieślnicze cieszą się dużym zainteresowaniem przyjezdnych. W miejscowościach z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną jak Varadero, Hawana, Viñales czy Trinidad wybór typowych pamiątek z Kuby jest największy.
Uśmiechnięte, ciemnoskóre Kubanki w kolorowych strojach palące cygaro lub starsi panowie w białym garniturze w eleganckim kapeluszu i grubym cygarem w ręku to motywy znane z wielu zdjęć promujących Kubę jako destynację turystyczną. Nie bez powodu.
Kuba zdobyła uznanie koneserów na całym świecie, dzięki wysokiej jakości, ręcznie robionym cygarom powstającym z najlepszych liści tytoniu. Szczególnie w prowincji Pinar del Río warunki klimatyczne sprzyjają jego uprawie. Cygara należą także do najchętniej kupowanych pamiątek z Kuby. To bestsellerowy produkt, który nieodmiennie przywołuje wspomnienia z wakacji na wyspie.
Kubańskie marki takie jak Cohiba, Montecristo czy Romeo y Julieta podbiły serca fanów cygar na wszystkich kontynentach. Istnieje jednak duży problem ze znanymi markami, ponieważ padają one bardzo często ofiarą fałszerzy. Dlatego warto pamiętać, że dobra jakość ma swoją cenę.
Cygara kupowane na ulicy po znacznie zaniżonych cenach to zazwyczaj lepiej lub gorzej podrobione markowe cygara. Ich jakość może być różna. Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać fałszywy towar. Podróbki najczęściej robione są ze skrawek liści tytoniu, które w oficjalnych fabrykach trafiają do kosza jako odpad.
Gdzie więc kupić oryginalne cygara dobrej jakości jako pamiątkę z Kuby lub prezent dla najbliższych? W sklepach firmowych przy fabryce cygar lub w oficjalnych punktach sprzedaży w większych miejscowościach i w hotelach sprzedawane są oryginalne cygara, które przed wprowadzeniem ich do sprzedaży przeszły drobiazgową kontrolę jakości.
Sprawdź też: Ceny na Kubie - ile pieniędzy zabrać na wakacje?
Kolejnym kultowym produktem, który nieodłącznie kojarzony jest z Kubą i podkreśla egzotyczny charakter wyspy, jest rum. Trzcina cukrowa w przeciwieństwie do tytoniu nie była na Kubie rośliną autochtoniczną. Pojawiła się na wyspie dopiero wraz z kolonizatorami hiszpańskimi. Pomimo tego to właśnie produkcja rumu z melasy trzciny cukrowej w udoskonalonym procesie destylacji przyniosła Kubie duże uznanie międzynarodowe. Rum jest doskonałą pamiątką z Kuby - tego smaku nie da się podrobić!
Najbardziej znaną kubańską marką rumu jest Havana Club sprzedawana w ponad 120 krajach na całym świecie, także w Polsce. Ze względu na dużą rozpoznawalność Havana Club jest marką najchętniej wywożoną z Kuby w charakterze urlopowej pamiątki. Warto jednak wiedzieć, że kubański rynek wysokogatunkowych rumów jest niezwykle różnorodny i istnieje wiele mniej znanych, ale równie doskonałych marek takich jak Santiago de Cuba, Legendario lub Mulata. Butelkę wybranego trunku możesz kupić podczas wycieczki fakultatywnej na Kubie - muzeum rumu czeka!
Co kupić na Kubie - rodzaje rumu:
Który gatunek przywieźć jako pamiątkę z Kuby? To już zależy od Twoich preferencji.
Kuba jako producent kawy w ostatnich dekadach stracił na znaczeniu na rynkach międzynarodowych. Spowodowane jest to przede wszystkim drastycznym zmniejszeniem powierzchni uprawy. Kultywacja kawy na wyspie nadal odbywa się tradycyjnymi metodami bez użycia maszyn i sztucznych nawozów. Taka metoda gwarantuje pierwszorzędną jakość. Do najlepszych marek należą Cubita, Turquino oraz Serrano.
Turyści chętnie kupują regionalną kawę jako pamiątkę z wakacji na Kubie. Zakupu markowych ziaren można dokonać w sklepach dewizowych. W okolicach Viñales oraz Trinidadu rolnicy oferują w bezpośredniej sprzedaży kawę z własnej plantacji.
Na rozwój tożsamości kubańskiej miały wpływ różne kultury, które pojawiły się na wyspie jako konsekwencje ważnych przemian historycznych. Niezwykle bogaty dorobek kulturalny Kuby oczarowuje różnorodnością kolorów i motywów. Rozpoznawalne są tu wpływy sztuki kolonialnej przywiezionej przez Hiszpanów oraz nurty afrykańskie upowszechnione przez czarnoskórych niewolników. Sztuka współczesna mimo ograniczeń narzuconych przez cenzurę rządową zachwyca oryginalnością. Nie brakuje wątków patriotycznych i rewolucyjnych z nieśmiertelnym El Che na czele, ale również inspiracji abstrakcją i surrealizmem. Lokalna sztuka to zdecydowanie oryginalna pamiątka z Kuby.
Warto odwiedzić małe prywatne galerie sztuki i zakupić dzieła bezpośrednio u artystów. Także na ulicy sprzedawane są oryginalne artystyczne pamiątki z typowo kubańskimi motywami takimi jak:
Co kupić na Kubie? Oprócz unikalnych ręcznie malowanych obrazów oferowane są również duże, wymiarowe plakaty oraz rzeźby z lokalnych gatunków drzew. Często spotkać można nieco ekscentryczną sztukę użytkową z butelek po rumie, puszek po lokalnym piwie lub starych części samochodowych.
W obliczu takiego bogactwa form trudno jest podjąć decyzję, które z dzieł kupić na Kubie jako pamiątkę z wakacji. Pomocą służą sami artyści. Nawiązując z nimi miłą pogawędkę, można dowiedzieć się więcej o ich osobistych inspiracjach. Pamiątka z Kuby nabiera wtedy głębszego znaczenia, a kontakt z artystami pozostawia refleksje na długo.
Muzyka jest ważną częścią narodowej tożsamości Kubańczyków. Pełne energii rytmy rozbrzmiewają na ulicach oraz w domach o każdej porze dnia i nocy. Podczas wakacji na Kubie turyści znajdą wiele okazji, by usłyszeć koncerty wybitnych kubańskich muzyków na żywo.
To może Cię zainteresować: Tradycyjne rodzaje tańców na słonecznej Kubie
Typowo kubańskie instrumenty muzyczne, które nadają specjalnego kolorytu lokalnym utworom, spełniają wszelkie warunki jako idealna wakacyjna pamiątka z Kuby. O ile transport większych instrumentów strunowych lub perkusyjnych wymaga skomplikowanego nakładu logistycznego, o tyle te mniejsze wykonane z naturalnych materiałów nie zajmą dużo miejsca w bagażu. Można je nabyć na targach rzemiosła i niemal w każdym sklepiku z pamiątkami.
Jako pamiątka z Kuby chętnie nabywany jest także perkusyjny instrument zwany güiro. Ma formę drewnianej tarki, którą pociera się specjalną pałeczką. Powstają przy tym dźwięki typowe dla muzyki latynoskiej.
Gra w domino ma na Kubie wieloletnią tradycję. Co rusz na ulicach kubańskich miast można napotkać grupki mężczyzn w różnym wieku oddających się z pasją rzucaniem kostek domino na prowizorycznie przygotowanych blatach imitujących stół. Jest to forma spędzania czasu wolnego, a także podtrzymywania kontaktów towarzyskich z sąsiadami oraz nawiązywania nowych znajomości z przypadkowymi przechodniami.
Gra w domino zawsze jest pełna emocji. Gracze częstokroć wybuchają zaraźliwym śmiechem. Nie brakuje też zawziętych kłótni, które jednak szybko zostają zażegnane braterskim uściskiem. To typowo kubański temperament. Turyści są chętnie widziani jako publiczność albo nawet zapraszani do wspólnej gry. Takie unikalne momenty warto utrwalić i przywieźć z urlopu kubańskie kostki domino jako pamiątka z wakacji.
Co poza tym warto kupić na Kubie? W poszczególnych regionach wyspy można odkryć lokalne wyroby.
Kuba jest pełna niespodzianek. Mimo słabego zaopatrzenia w sklepach turyści z pewnością nie opuszczą wyspy z pustymi rękami. Kubańczycy to niezwykle kreatywny naród, a prywatna inicjatywa rozwija się bardzo dynamicznie. Na oryginalne pamiątki z Kuby można natknąć się niemal na każdym kroku, a jest w czym wybierać. Udanych zakupów!