Inne

Pierwsze zagraniczne wakacje z dzieckiem

Podróżowanie i poznawanie nowych miejsc jest bez wątpienia jedną z największych przyjemności w życiu. Można wyróżnić różne style podróżowania i kilka typów turystów. Jedni lubią zorganizowane wczasy z ofertą all inclusive, inni intensywne zwiedzanie egzotycznych i odległych zakątków świata, jeszcze inni wolą przemierzać świat na własną rękę.
Każdy z nas wie, co mu najlepiej służy. Jednakże wszystko zazwyczaj się zmienia wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Rodzice, którzy do tej pory podróżowali we dwójkę lub z grupą przyjaciół, nagle stają przed wyzwaniem zorganizowania pierwszych wakacji z dzieckiem. I często są tym zadaniem przerażeni, ponieważ nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Na szczęście, jak wiadomo, praktyka czyni mistrza i im częściej będziecie wyjeżdżać, tym łatwiejsze i bezproblemowe się to dla Was stanie. Pewne trudności mogą pojawić się tylko przy pierwszej podróży, ale poniższe wskazówki pomogą się Wam do niej przygotować.Pakowanie – więcej nie znaczy lepiej

Rodzice, zwłaszcza wybierający się na pierwsze wakacje z dzieckiem, mają zazwyczaj tendencję do pakowania wszystkiego, czego oni i dziecko używają w domu. Wydaje im się, że obecność znajomych przedmiotów i zabawek pozwoli zachować rutynę, do której maluch jest przyzwyczajony, dzięki czemu lepiej zniesie on nawet daleką wyprawę, a oni będą mieć pod ręką wszystko to, czego potrzebują i używają na co dzień. Tak naprawdę jednak nie jest to najlepszy pomysł, bo niepotrzebnie zwiększasz w ten sposób ilość bagażu i rzeczy, o których musisz pamiętać. Jak się więc spakować? Lepiej zabrać mniej, ale z głową. Podróże mają to do siebie, że stanowią oderwanie od codzienności i drobnych rytuałów, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, więc próba odwzorowania zachowań domowych podczas urlopu, może się po prostu nie udać. Dobra wiadomość jest taka, że gdziekolwiek się nie wybierasz, tam też żyją ludzie, którzy wychowują dzieci. Oznacza to, że nawet jeśli czegoś zapomnisz, albo coś się zniszczy podczas transportu, bez problemu kupisz to na miejscu. Wyjątek stanowić mogą miejsca odludne i kraje słabiej rozwinięte, ale rodzice podróżujący z małymi pociechami raczej nie wybierają takich destynacji.Bezpieczeństwo to podstawa

Niezależnie od tego, co robisz, jak wygląda sytuacja, zawsze musisz wiedzieć, gdzie są Twoje dzieci. Ten punkt wydaje się oczywisty, ale warto o tym wspomnieć. Czasami możesz stracić czujność na ułamek sekundy, na przykład w kolejce po bilety, a dzieci znudzone czekaniem mogą się oddalić i zagubić w tłumie podróżnych. Jeśli wiek dzieci na to pozwala, porozmawiajcie z nimi o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Poproście, żeby zawsze mówiły, gdzie i z kim idą, nawet jeśli mają tylko zamiar iść po napój nieopodal basenu, przy którym się wszyscy opalacie. Zasada powinna być taka, że jeden z rodziców zawsze ma oko na pociechy, dzięki temu podczas podróży unikniecie stresu i paniki.

Ważne jest również, by dziecko miało przy sobie Wasze dane kontaktowe: imię i nazwisko, numery telefonów, adres hotelu, w którym się zatrzymujecie. W ten sposób, w razie jakichkolwiek problemów, ktoś dorosły będzie mógł się z Wami skontaktować.Rozmowa to podstawa

Jeśli wybieracie się na wakacje za granicę z nieco starszymi dziećmi, takimi które już zadają pytania i są ciekawe świata, to pamiętajcie, że wprowadzanie ich z wyprzedzeniem w niektóre szczegóły dotyczące poszczególnych etapów podróży pomoże im uporać się z lękiem przed nieznanym. Jeśli dziecko czuje się niekomfortowo, to jest niezadowolone i marudne, co przekłada się na samopoczucie całej rodziny. Najlepszym lekarstwem na stres jest spokojna rozmowa, wytłumaczenie dziecku, dokąd jedziecie i jak będą wyglądać poszczególne etapy podróży. Dziecko, które mniej więcej wie, czego może się spodziewać, jest spokojne i z ciekawością obserwuje to, co się wkoło niego dzieje. Takie przygotowanie pozwoli Wam uniknąć stresu związanego ze zmianą otoczenia, z poznawaniem nowych osób i miejsc.

Zobacz też jak zwalczyć jet lag?

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.
krajobraz-kierunku
Pogoda i średnie temperatury w Hurghadzie Jeszcze do niedawna Hurghada była niewielką osadą rybacką, dziś to cieszący się ogromną popularnością egipski kurort z wieloma hotelami o zróżnicowanym standardzie, barami, dyskotekami i restauracjami. Miasto kusi przybyszów pięknymi plażami, słoneczną pogodą, szmaragdowym ciepłym morzem i piękną rafą koralową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – rodziny znakomite parki wodne i inne atrakcje dla dzieci, miłośnicy sportów wodnych okazje do kitesurfingu i windsurfingu, a osoby chcące poczuć lokalny klimat targ w dzielnicy El Dahar. Hurghada jest też znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania najważniejszych zabytków Egiptu– można udać się stąd na wycieczkę do Luksoru i do Kairu. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.