ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Inne

Pierwsze zagraniczne wakacje z dzieckiem

Podróżowanie i poznawanie nowych miejsc jest bez wątpienia jedną z największych przyjemności w życiu. Można wyróżnić różne style podróżowania i kilka typów turystów. Jedni lubią zorganizowane wczasy z ofertą all inclusive, inni intensywne zwiedzanie egzotycznych i odległych zakątków świata, jeszcze inni wolą przemierzać świat na własną rękę.
Każdy z nas wie, co mu najlepiej służy. Jednakże wszystko zazwyczaj się zmienia wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Rodzice, którzy do tej pory podróżowali we dwójkę lub z grupą przyjaciół, nagle stają przed wyzwaniem zorganizowania pierwszych wakacji z dzieckiem. I często są tym zadaniem przerażeni, ponieważ nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Na szczęście, jak wiadomo, praktyka czyni mistrza i im częściej będziecie wyjeżdżać, tym łatwiejsze i bezproblemowe się to dla Was stanie. Pewne trudności mogą pojawić się tylko przy pierwszej podróży, ale poniższe wskazówki pomogą się Wam do niej przygotować.Pakowanie – więcej nie znaczy lepiej

Rodzice, zwłaszcza wybierający się na pierwsze wakacje z dzieckiem, mają zazwyczaj tendencję do pakowania wszystkiego, czego oni i dziecko używają w domu. Wydaje im się, że obecność znajomych przedmiotów i zabawek pozwoli zachować rutynę, do której maluch jest przyzwyczajony, dzięki czemu lepiej zniesie on nawet daleką wyprawę, a oni będą mieć pod ręką wszystko to, czego potrzebują i używają na co dzień. Tak naprawdę jednak nie jest to najlepszy pomysł, bo niepotrzebnie zwiększasz w ten sposób ilość bagażu i rzeczy, o których musisz pamiętać. Jak się więc spakować? Lepiej zabrać mniej, ale z głową. Podróże mają to do siebie, że stanowią oderwanie od codzienności i drobnych rytuałów, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, więc próba odwzorowania zachowań domowych podczas urlopu, może się po prostu nie udać. Dobra wiadomość jest taka, że gdziekolwiek się nie wybierasz, tam też żyją ludzie, którzy wychowują dzieci. Oznacza to, że nawet jeśli czegoś zapomnisz, albo coś się zniszczy podczas transportu, bez problemu kupisz to na miejscu. Wyjątek stanowić mogą miejsca odludne i kraje słabiej rozwinięte, ale rodzice podróżujący z małymi pociechami raczej nie wybierają takich destynacji.Bezpieczeństwo to podstawa

Niezależnie od tego, co robisz, jak wygląda sytuacja, zawsze musisz wiedzieć, gdzie są Twoje dzieci. Ten punkt wydaje się oczywisty, ale warto o tym wspomnieć. Czasami możesz stracić czujność na ułamek sekundy, na przykład w kolejce po bilety, a dzieci znudzone czekaniem mogą się oddalić i zagubić w tłumie podróżnych. Jeśli wiek dzieci na to pozwala, porozmawiajcie z nimi o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Poproście, żeby zawsze mówiły, gdzie i z kim idą, nawet jeśli mają tylko zamiar iść po napój nieopodal basenu, przy którym się wszyscy opalacie. Zasada powinna być taka, że jeden z rodziców zawsze ma oko na pociechy, dzięki temu podczas podróży unikniecie stresu i paniki.

Ważne jest również, by dziecko miało przy sobie Wasze dane kontaktowe: imię i nazwisko, numery telefonów, adres hotelu, w którym się zatrzymujecie. W ten sposób, w razie jakichkolwiek problemów, ktoś dorosły będzie mógł się z Wami skontaktować.Rozmowa to podstawa

Jeśli wybieracie się na wakacje za granicę z nieco starszymi dziećmi, takimi które już zadają pytania i są ciekawe świata, to pamiętajcie, że wprowadzanie ich z wyprzedzeniem w niektóre szczegóły dotyczące poszczególnych etapów podróży pomoże im uporać się z lękiem przed nieznanym. Jeśli dziecko czuje się niekomfortowo, to jest niezadowolone i marudne, co przekłada się na samopoczucie całej rodziny. Najlepszym lekarstwem na stres jest spokojna rozmowa, wytłumaczenie dziecku, dokąd jedziecie i jak będą wyglądać poszczególne etapy podróży. Dziecko, które mniej więcej wie, czego może się spodziewać, jest spokojne i z ciekawością obserwuje to, co się wkoło niego dzieje. Takie przygotowanie pozwoli Wam uniknąć stresu związanego ze zmianą otoczenia, z poznawaniem nowych osób i miejsc.

Zobacz też jak zwalczyć jet lag?

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek?

W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę?

Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Korfu

Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!