Wróć

Zainspiruj się

Pierwszy wyjazd do Japonii

Piękna i nastrojowa Japonia pobudza wyobraźnię i chwyta za serce, naprawdę łatwo się w niej zakochać i chcieć wracać jak najczęściej. To kraj, który nie boi się innowacji i postępu, a jednocześnie jest niezwykle przywiązany do swojej kultury i tradycji, z których jest dumny. Świątynie, sanktuaria, przytulne ogrody i tradycyjne obyczaje współistnieją tu obok nowoczesnych drapaczy chmur, futurystycznej architektury, ultraszybkich pociągów i ekscentrycznej popkultury. Japonia jest pełna sprzeczności, a jednocześnie harmonijna; przytłaczająca, a jednak uspokajająca. Japonia to kraj kontrastów.

Japonia po raz pierwszy! Jak przygotować się w pierwszą podróż?


Pierwsza podróż do Japonii, mimo że jest to idealne miejsce na wypoczynek, wymaga pewnych przygotowań, by zderzenie z japońską kulturą nie było dla nas szokiem. Wystarczy jednak poznać kilka podstawowych faktów, by podróż była przyjemna i przyniosła same wspaniałe wspomnienia. Poznaj kilka wartościowych wskazówek, które sprawią, że będziesz przygotowany na japońską przygodę.

Zminimalizuj barierę kulturową i językową

Japonia to kraj z całkowicie odmienną od naszej kulturą i językiem. Wielu turystów mówi, że właśnie zderzenie z tą odmiennością było dla nich najtrudniejszym aspektem podróży. Dlatego przed wyjazdem warto poświęcić trochę czasu, by się przygotować i nie doznać kulturowego szoku.1. Język – przed wyjazdem postaraj się poznać i zapamiętać podstawowe zwroty w języku japońskim. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś nauczył się biegle porozumiewać w zupełnie obcym języku. Jednakże znajomość podstawowych zwrotów, takich jak dzień dobry czy dziękuję, sprawi że od razu zaskarbisz sobie sympatię Japończyków, którzy doceniają takie starania. W dużych miastach i w głównych ośrodkach turystycznych znajomość angielskiego jest powszechna i z łatwością porozumiesz się w tym języku, ale już na prowincji będzie znacznie trudniej. Nawet jeśli zamierzasz prowadzić rozmowę po angielsku, to zawsze warto dla przełamania lodów najpierw zagaić po japońsku. Na szczęście Japończycy są niezwykle przyjaźni i pomocni, tak że nawet bez znajomości japońskiego sobie doskonale poradzisz.

2. Mapa – przed wyjazdem kup sobie dwujęzyczną mapę, gdzie nazwy lokalizacji podane są po japońsku i po angielsku (możesz poszukać wersji polsko-japońskiej, ale będzie to zadanie znacznie trudniejsze). Dzięki takiej mapie bez trudu wytłumaczysz, gdzie chcesz się dostać i spytasz o wskazówki, jak dojść w konkretne miejsce. Możesz również ściągnąć na telefon jedną z dostępnych na rynku aplikacji i map, które działają w trybie offline.

3. Słownik – zainwestuj w podręczny słownik. System zapisu języka japońskiego składa się z trzech rodzajów znaków: sylabariusza hiragana i sylabariusza katakana, które są uproszczonymi alfabetami fonetycznymi dla słów lokalnych i obcych oraz kanji, który składa się z ponad 40 000 symboli logograficznych. Znaki te stanowią znaczną część komunikacji w języku japońskim, dlatego warto mieć pod ręką słownik kanji, który pomoże Ci w nawiązaniu kontaktu. Jeśli nie chcesz korzystać z wersji papierowej, a będziesz mieć ze sobą telefon lub inne urządzenie z dostępem do Internetu, wejdź na stronę jisho.org, na której można wpisywać słowa w języku angielskim, by uzyskać ich tłumaczenie na kanji oraz szukać znaczenia konkretnych znaków. Ponieważ liczba znaków kanji jest ograniczona, to poszczególne słowa powstają poprzez połączenie kilku symboli i przypisanych do nich dźwięków. Dla Japończyków wiele słów, które dla obcokrajowców brzmią identycznie, ma zupełnie odmienne znaczenie, więc czasami dochodzi na tym tle do zabawnych lub niezręcznych pomyłek.4. Wydrukuj ważne adresy w języku japońskim – dotyczy to przede wszystkim adresu hotelu, w którym się zatrzymasz, ale również miejsc, które zamierzasz odwiedzić. Jeśli okaże się, że musisz poprosić kogoś o pomoc we wskazaniu drogi, to będziesz mieć pewność, że masz zapisany poprawny adres i trafisz we właściwe miejsce.

5. Wydrukuj i miej przy sobie kartę z ważnymi informacjami – wskaż, jaki jest twój ojczysty język i jakie języki obce znasz, podaj grupę krwi, ewentualne choroby, na które cierpisz i leki, jakie przyjmujesz. Nikt oczywiście nie zakłada, że podczas podróży stanie się nam coś złego, ale wypadki się czasami zdarzają, a w razie zagrożenia zdrowia lub życia, te informacje mogą znacznie przyspieszyć udzielenie niezbędnej pomocy.

6. Opanuj sztukę ukłonu – Japończycy przywiązują dużą wagę do okazywania swojemu rozmówcy należytego szacunku. Jednym z przejawów japońskiej uprzejmości jest ukłon, który różni się w zależności od adresata, inaczej ukłoni się podwładny przełożonemu, inaczej mężczyzna kobiecie, itd. Europejczycy nie opanują tej trudnej sztuki podczas pierwszej podróży do Japonii, ale przed wyjazdem warto poćwiczyć wersję podstawową, która wystarczy, by okazać szacunek dla japońskiej kultury i obyczajów. Standardowy ukłon jest odpowiedni praktycznie w każdej sytuacji, zarówno na powitanie czy pożegnanie, jak i przy pytaniu o drogę czy podziękowaniu za pomoc. Pamiętaj, że jeśli ktoś ukłoni się Tobie, zawsze należy się odkłonić, brak reakcji jest uważany za obrazę. Podstawowa wersja ukłonu to po prostu lekkie pochylenie głowy wraz z tułowiem do przodu, pod kątem około 30-45 stopni z rękami złożonymi, jak do modlitwy lub puszczonymi luźno wzdłuż boków.7. Spakuj odpowiednie ubrania – wbrew pozorom Japończycy są dość zachowawczy, jeśli chodzi o ubiór. Jeśli wybierasz się na zwiedzanie zabytków, możesz ubrać się w wygodne i luźne ubrania, ale jeśli chcesz dopasować się stylem do miejscowych, postaw na ubrania bardziej formalne. Bez względu na okoliczności unikaj ubrań, które są postrzępione, niechlujne lub odsłaniają zbyt wiele ciała. Co ciekawe, uwielbiane przez nas jeansy nie cieszą się w Japonii zbyt wielką sympatią. To znaczy oczywiście spotkasz na ulicy młodzież ubraną w jeansowe spodnie czy spódnice, ale większość ludzi ubiera się bardziej formalnie. Jeśli nie wyobrażasz sobie wakacji bez ulubionej pary jeansów lub szortów, to pamiętaj jedynie, by nie wkładać ich, gdy wybierasz się do restauracji lub na zwiedzanie świątyni. Japończycy stawiają w ubiorze na podstawowe kolory, takie jak czerń, błękit, szarość i biel, ponieważ nie lubią wyróżniać się w tłumie. Dlatego jadąc do Japonii postaw raczej na stonowane kolory i zrezygnuj ze zbyt krzykliwych ubrań i ozdób.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 22.11.2018

Polecane wycieczki

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.