Pierwszy wyjazd do Japonii

Piękna i nastrojowa Japonia pobudza wyobraźnię i chwyta za serce, naprawdę łatwo się w niej zakochać i chcieć wracać jak najczęściej. To kraj, który nie boi się innowacji i postępu, a jednocześnie jest niezwykle przywiązany do swojej kultury i tradycji, z których jest dumny. Świątynie, sanktuaria, przytulne ogrody i tradycyjne obyczaje współistnieją tu obok nowoczesnych drapaczy chmur, futurystycznej architektury, ultraszybkich pociągów i ekscentrycznej popkultury. Japonia jest pełna sprzeczności, a jednocześnie harmonijna; przytłaczająca, a jednak uspokajająca. Japonia to kraj kontrastów.

Japonia po raz pierwszy! Jak przygotować się w pierwszą podróż?

Pierwsza podróż do Japonii, mimo że jest to idealne miejsce na wypoczynek, wymaga pewnych przygotowań, by zderzenie z japońską kulturą nie było dla nas szokiem. Wystarczy jednak poznać kilka podstawowych faktów, by podróż była przyjemna i przyniosła same wspaniałe wspomnienia. Poznaj kilka wartościowych wskazówek, które sprawią, że będziesz przygotowany na japońską przygodę.

Zminimalizuj barierę kulturową i językową

Japonia to kraj z całkowicie odmienną od naszej kulturą i językiem. Wielu turystów mówi, że właśnie zderzenie z tą odmiennością było dla nich najtrudniejszym aspektem podróży. Dlatego przed wyjazdem warto poświęcić trochę czasu, by się przygotować i nie doznać kulturowego szoku.

Przed wyjazdem postaraj się poznać i zapamiętać podstawowe zwroty w języku japońskim. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś nauczył się biegle porozumiewać w zupełnie obcym języku. Jednakże znajomość podstawowych zwrotów, takich jak dzień dobry czy dziękuję, sprawi że od razu zaskarbisz sobie sympatię Japończyków, którzy doceniają takie starania. W dużych miastach i w głównych ośrodkach turystycznych znajomość angielskiego jest powszechna i z łatwością porozumiesz się w tym języku, ale już na prowincji będzie znacznie trudniej. Nawet jeśli zamierzasz prowadzić rozmowę po angielsku, to zawsze warto dla przełamania lodów najpierw zagaić po japońsku. Na szczęście Japończycy są niezwykle przyjaźni i pomocni, tak że nawet bez znajomości japońskiego sobie doskonale poradzisz.

Przed wyjazdem zaopatrz się w mapę

Zanim opuścisz Polskę kup dwujęzyczną mapę, gdzie nazwy lokalizacji podane są po japońsku i po angielsku (możesz poszukać wersji polsko-japońskiej, ale będzie to zadanie znacznie trudniejsze). Dzięki takiej mapie bez trudu wytłumaczysz, gdzie chcesz się dostać i spytasz o wskazówki, jak dojść w konkretne miejsce. Możesz również ściągnąć na telefon jedną z dostępnych na rynku aplikacji i map, które działają w trybie offline.

Weź ze sobą słownik

Zainwestuj w podręczny słownik. System zapisu języka japońskiego składa się z trzech rodzajów znaków: sylabariusza hiragana i sylabariusza katakana, które są uproszczonymi alfabetami fonetycznymi dla słów lokalnych i obcych oraz kanji, który składa się z ponad 40 000 symboli logograficznych. Znaki te stanowią znaczną część komunikacji w języku japońskim, dlatego warto mieć pod ręką słownik kanji, który pomoże Ci w nawiązaniu kontaktu. Jeśli nie chcesz korzystać z wersji papierowej, a będziesz mieć ze sobą telefon lub inne urządzenie z dostępem do Internetu, wejdź na stronę jisho.org, na której można wpisywać słowa w języku angielskim, by uzyskać ich tłumaczenie na kanji oraz szukać znaczenia konkretnych znaków. Ponieważ liczba znaków kanji jest ograniczona, to poszczególne słowa powstają poprzez połączenie kilku symboli i przypisanych do nich dźwięków. Dla Japończyków wiele słów, które dla obcokrajowców brzmią identycznie, ma zupełnie odmienne znaczenie, więc czasami dochodzi na tym tle do zabawnych lub niezręcznych pomyłek.

Przygotuj najważniejsze informacje dotyczące podróży w języku japońskim

Wydrukuj ważne adresy w języku japońskim – dotyczy to przede wszystkim adresu hotelu, w którym się zatrzymasz, ale również miejsc, które zamierzasz odwiedzić. Jeśli okaże się, że musisz poprosić kogoś o pomoc we wskazaniu drogi, to będziesz mieć pewność, że masz zapisany poprawny adres i trafisz we właściwe miejsce,

Wydrukuj i miej przy sobie kartę z ważnymi informacjami – wskaż, jaki jest twój ojczysty język i jakie języki obce znasz, podaj grupę krwi, ewentualne choroby, na które cierpisz i leki, jakie przyjmujesz. Nikt oczywiście nie zakłada, że podczas podróży stanie się nam coś złego, ale wypadki się czasami zdarzają, a w razie zagrożenia zdrowia lub życia, te informacje mogą znacznie przyspieszyć udzielenie niezbędnej pomocy.

Opanuj sztukę ukłonu

Japończycy przywiązują dużą wagę do okazywania swojemu rozmówcy należytego szacunku. Jednym z przejawów japońskiej uprzejmości jest ukłon, który różni się w zależności od adresata, inaczej ukłoni się podwładny przełożonemu, inaczej mężczyzna kobiecie, itd. Europejczycy nie opanują tej trudnej sztuki podczas pierwszej podróży do Japonii, ale przed wyjazdem warto poćwiczyć wersję podstawową, która wystarczy, by okazać szacunek dla japońskiej kultury i obyczajów. Standardowy ukłon jest odpowiedni praktycznie w każdej sytuacji, zarówno na powitanie czy pożegnanie, jak i przy pytaniu o drogę czy podziękowaniu za pomoc. Pamiętaj, że jeśli ktoś ukłoni się Tobie, zawsze należy się odkłonić, brak reakcji jest uważany za obrazę. Podstawowa wersja ukłonu to po prostu lekkie pochylenie głowy wraz z tułowiem do przodu, pod kątem około 30-45 stopni z rękami złożonymi, jak do modlitwy lub puszczonymi luźno wzdłuż boków.

Spakuj odpowiednie ubrania

Wbrew pozorom Japończycy są dość zachowawczy, jeśli chodzi o ubiór. Jeśli wybierasz się na zwiedzanie zabytków, możesz ubrać się w wygodne i luźne ubrania, ale jeśli chcesz dopasować się stylem do miejscowych, postaw na ubrania bardziej formalne. Bez względu na okoliczności unikaj ubrań, które są postrzępione, niechlujne lub odsłaniają zbyt wiele ciała. Co ciekawe, uwielbiane przez nas jeansy nie cieszą się w Japonii zbyt wielką sympatią. To znaczy oczywiście spotkasz na ulicy młodzież ubraną w jeansowe spodnie czy spódnice, ale większość ludzi ubiera się bardziej formalnie. Jeśli nie wyobrażasz sobie wakacji bez ulubionej pary jeansów lub szortów, to pamiętaj jedynie, by nie wkładać ich, gdy wybierasz się do restauracji lub na zwiedzanie świątyni. Japończycy stawiają w ubiorze na podstawowe kolory, takie jak czerń, błękit, szarość i biel, ponieważ nie lubią wyróżniać się w tłumie. Dlatego jadąc do Japonii postaw raczej na stonowane kolory i zrezygnuj ze zbyt krzykliwych ubrań i ozdób.

Data Publikacji: 22.11.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!