Inne

Pogoda w Gambii – klimat i temperatury najlepsze do zwiedzania

Gambia, czyli najmniejsze państwo Afryki, którego oś codziennej aktywności stanowi rzeka o tej samej nazwie, powoli staje się coraz bardziej docenianym punktem na turystycznej mapie Afryki. Sprzyja temu wiecznie słoneczna pogoda, niespotykana gościnność mieszkańców, przejrzyste wody i korzystne usytuowanie – u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Fenomenalna, niemal zerowa przestępczość, ośmiela turystów z całego świata (również z Europy), do eksplorowania tego fascynującego i mało odkrytego kraju.

Gambia – klimat najmniejszego państwa w Afryce

Gambia znajduje się w pasie klimatu subtropikalnego. W ciągu całego roku różnice w temperaturach nie są mocno zauważalne. Czyni to Gambię idealnym miejscem do całorocznych podróży, zwłaszcza dla turystów chcących poczuć prawdziwie afrykański upał lub tych, którzy mają już dość słoty i szarówki w swoim kraju w okresie zimowym. Jak na kraj kontynentu afrykańskiego przystało, zamiast klasycznych czterech pór roku, wyróżnia się tu dwie główne pory: deszczową i suchą. Pierwsza rozpoczyna się wtedy, kiedy w Europie ma miejsce początek lata i trwa aż do października. Natomiast pora sucha, która rozpoczyna się tuż po niej, jest praktycznie bezdeszczowa. Miasta i miejscowości znajdujące się nad Atlantykiem, takie jak – największe z nich – Serrekunda charakteryzują się niższymi temperaturami i bardziej porywistymi wiatrami, nadciągającymi znad oceanu.W porze suchej i deszczowej, czyli pogoda w Gambii

Jak na państwo leżące w pasie klimatu subtropikalnego przystało, w Gambii wyróżnia się dwa zasadnicze okresy w ciągu roku.

• pora deszczowa

Wraz z nadejściem czerwca w Gambii rozpoczyna się okres stopniowego zwiększania ilości opadów. Standardowym zjawiskiem jest też rosnąca wilgotność powietrza, która najwyższe wartości osiąga w sierpniu, kiedy to nierzadko dochodzi do 95%. W porze deszczowej występują duże opady – zwłaszcza w zachodnich rejonach Gambii, skąd najważniejsza rzeka kraju, również Gambia, wpada do Oceanu. Gorącą i słoneczną Gambię odwiedzać można przez cały rok. Wyższe opady dotyczą również stolicy kraju – Banjulu. W rejonie zachodniej Gambii, czyli u styku lądu z wodami Oceanu Atlantyckiego, wiatry wiejące od jego strony przynoszą zimniejsze powietrze i odrobinę chłodu mieszkańcom Czarnego Lądu. Nie można jednak mówić, że skutkuje to zimnem. W dalszym ciągu temperatury za dnia nie schodzą poniżej 25 stopni Celsjusza – zwykle jest to nie mniej niż 30 stopni.

• pora sucha

Jak sama nazwa wskazuje, pora sucha charakteryzuje się brakiem opadów. Stan ten utrzymuje się przez wiele miesięcy, od listopada aż do czerwca. Nie jest niczym rzadkim, że w całym tym okresie nie pojawi się nawet kropla deszczu. Generalnie dni w porze suchej są gorące – słupki rtęci pokazują nawet 40 stopni Celsjusza. Średnie temperatury w Gambii są jednak nieco niższe i wynoszą około 35 stopni. Lekkie ochłodzenie przychodzi nocą.

Jakie aktywności można podjąć, będąc w najmniejszym państwie afrykańskim?

Gambia, dzięki wyrównanym warunkom pogodowym panującym tu przez cały rok, świetnie nadaje się do uprawiania różnych aktywności na świeżym powietrzu. Nie każdy może zdawać sobie sprawę, że ten mały kraj przyciąga miłośników krykieta. W upalnym klimacie znaleźć można również nieźle przygotowane pola golfowe. Gambia, chcąc sprowadzić do siebie jak najwięcej turystów, z roku na rok stwarza coraz lepsze warunki do różnych aktywności. To, co za człowieka zrobiła tu sama natura, to przepiękne piaszczyste plaże i czyste oceaniczne wody. Nadmorskie miejscowości, takie jak Banjul, Serrekunda czy Gunjur, są chętnie wybierane przez fanów sportów wodnych, zwłaszcza żeglarstwa, surfingu czy windsurfingu. Pogoda, która jest w miarę jednolita i przewidywalna, zapewnia stabilne warunki nawet niedoświadczonym turystom, chcącym spróbować czegoś nowego.Ekoturystyka w afrykańskim wydaniu

Czystość tutejszych wód (nie tylko Atlantyku, ale też głównej rzeki – Gambii) stwarza świetną okazję do beztroskich połowów. Fani wędkarstwa na pewno poczują się usatysfakcjonowani. Brak ciężkiego przemysłu oraz większej ingerencji ze strony człowieka sprawiają, że wciąż można tu zaznać prawdziwej, nieokraszonej tanim marketingiem, ekoturystyki. Autentyczność dzikiej i dziewiczej przyrody zachwyca, podobnie jak – świecące przez okrągły rok – słońce. Dla tych, którzy preferują beztroski wypoczynek, natura udostępniła piaszczyste, ciągnące się kilometrami wzdłuż koryta rzeki Gambia, przepiękne plaże. Atrakcyjne rejony znajdują się zwłaszcza w miejscu, w którym rzeka wpada do Atlantyku. Do wylegiwania się na słońcu, a potem spontanicznych kąpieli w tutejszych przejrzystych wodach może zachęcać jej temperatura, która na początku pory deszczowej (w czerwcu) potrafi dochodzić nawet do 26 stopni Celsjusza. Od stycznia temperatura nieznacznie spada, choć wciąż utrzymuje się powyżej 20 stopni. Generalnie świetne warunki do pływania panują tu przez cały rok.Wierzchem przez Czarny Ląd

Dla tych, którym marzy się przemierzanie spalonej słońcem ziemi na grzbiecie wierzchowca, przygotowano atrakcję w postaci przejażdżki konnej. Miłośnicy dwóch kółek również będą zadowoleni z tutejszych ścieżek. Podobnie jak w innych krajach afrykańskich, dużym powodzeniem cieszy się piłka nożna. Turyści, którzy zechcą zagrać w jednym zespole z tubylcami, na pewno będą mieli ku temu wiele okazji. Tym bardziej, że mieszkańcy bez większych problemów posługują się angielskim. Ciekawostką i sporym zaskoczeniem może być fakt, że sportem narodowym, uważanym za tradycyjny, są zapasy.Co zabrać ze sobą w podróż?

Z racji tego, że w Gambii jest upalnie przez 365 dni w roku, warto zabrać ze sobą przewiewną, oddychającą i lekką odzież. Należy chronić głowę przed nadmierną ekspozycją na słońce, toteż warto wziąć ze sobą czapkę z daszkiem, chustkę czy kapelusz. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne oraz krem z mocnym filtrem, chroniący skórę przed promieniowaniem UV. Wybierając się do Gambii, kiedy panuje tu akurat pora deszczowa, należy też uwzględnić spray na komary. Przejrzyste wody i piękne plaże sprawiają, że obowiązkowym wyposażeniem walizki powinien być strój kąpielowy, a w przypadku miłośników wybranych sportów wodnych – również wodoodporne buty z antypoślizgową podeszwą.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 22.11.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.5/6  8 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
4.2/6  38 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
4.6/6  80 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.0/6  19 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
3.5/6  41 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.9/6  26 ocen
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Egzotyka z Gdańska bezpośrednio Dreamlinerem! Nowe połączenia już od listopada Dominikana, Meksyk, Kuba, Tajlandia – do tych egzotycznych miejsc Rainbow zabierze Klientów już tej jesieni. Po raz pierwszy w historii bezpośrednio Dreamlinerem z lotniska w Gdańsku. Podróż rozpocznie się z oddanego do użytku w ostatni czwartek nowego pirsu zachodniego Terminala T2. Uroczystość otwarcia połączona została z prezentacją oferty Rainbow z wylotami z Gdańska.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.