Pogoda w Gambii – klimat i temperatury najlepsze do zwiedzania

Gambia, czyli najmniejsze państwo Afryki, którego oś codziennej aktywności stanowi rzeka o tej samej nazwie, powoli staje się coraz bardziej docenianym punktem na turystycznej mapie Afryki. Sprzyja temu wiecznie słoneczna pogoda, niespotykana gościnność mieszkańców, przejrzyste wody i korzystne usytuowanie – u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Fenomenalna, niemal zerowa przestępczość, ośmiela turystów z całego świata (również z Europy), do eksplorowania tego fascynującego i mało odkrytego kraju.

Gambia – klimat najmniejszego państwa w Afryce

Gambia znajduje się w pasie klimatu subtropikalnego. W ciągu całego roku różnice w temperaturach nie są mocno zauważalne. Czyni to Gambię idealnym miejscem do całorocznych podróży, zwłaszcza dla turystów chcących poczuć prawdziwie afrykański upał lub tych, którzy mają już dość słoty i szarówki w swoim kraju w okresie zimowym. Jak na kraj kontynentu afrykańskiego przystało, zamiast klasycznych czterech pór roku, wyróżnia się tu dwie główne pory: deszczową i suchą. Pierwsza rozpoczyna się wtedy, kiedy w Europie ma miejsce początek lata i trwa aż do października. Natomiast pora sucha, która rozpoczyna się tuż po niej, jest praktycznie bezdeszczowa. Miasta i miejscowości znajdujące się nad Atlantykiem, takie jak – największe z nich – Serrekunda charakteryzują się niższymi temperaturami i bardziej porywistymi wiatrami, nadciągającymi znad oceanu.



W porze suchej i deszczowej, czyli pogoda w Gambii

Jak na państwo leżące w pasie klimatu subtropikalnego przystało, w Gambii wyróżnia się dwa zasadnicze okresy w ciągu roku.

• pora deszczowa

Wraz z nadejściem czerwca w Gambii rozpoczyna się okres stopniowego zwiększania ilości opadów. Standardowym zjawiskiem jest też rosnąca wilgotność powietrza, która najwyższe wartości osiąga w sierpniu, kiedy to nierzadko dochodzi do 95%. W porze deszczowej występują duże opady – zwłaszcza w zachodnich rejonach Gambii, skąd najważniejsza rzeka kraju, również Gambia, wpada do Oceanu. Gorącą i słoneczną Gambię odwiedzać można przez cały rok. Wyższe opady dotyczą również stolicy kraju – Banjulu. W rejonie zachodniej Gambii, czyli u styku lądu z wodami Oceanu Atlantyckiego, wiatry wiejące od jego strony przynoszą zimniejsze powietrze i odrobinę chłodu mieszkańcom Czarnego Lądu. Nie można jednak mówić, że skutkuje to zimnem. W dalszym ciągu temperatury za dnia nie schodzą poniżej 25 stopni Celsjusza – zwykle jest to nie mniej niż 30 stopni.

• pora sucha

Jak sama nazwa wskazuje, pora sucha charakteryzuje się brakiem opadów. Stan ten utrzymuje się przez wiele miesięcy, od listopada aż do czerwca. Nie jest niczym rzadkim, że w całym tym okresie nie pojawi się nawet kropla deszczu. Generalnie dni w porze suchej są gorące – słupki rtęci pokazują nawet 40 stopni Celsjusza. Średnie temperatury w Gambii są jednak nieco niższe i wynoszą około 35 stopni. Lekkie ochłodzenie przychodzi nocą.

Jakie aktywności można podjąć, będąc w najmniejszym państwie afrykańskim?

Gambia, dzięki wyrównanym warunkom pogodowym panującym tu przez cały rok, świetnie nadaje się do uprawiania różnych aktywności na świeżym powietrzu. Nie każdy może zdawać sobie sprawę, że ten mały kraj przyciąga miłośników krykieta. W upalnym klimacie znaleźć można również nieźle przygotowane pola golfowe. Gambia, chcąc sprowadzić do siebie jak najwięcej turystów, z roku na rok stwarza coraz lepsze warunki do różnych aktywności. To, co za człowieka zrobiła tu sama natura, to przepiękne piaszczyste plaże i czyste oceaniczne wody. Nadmorskie miejscowości, takie jak Banjul, Serrekunda czy Gunjur, są chętnie wybierane przez fanów sportów wodnych, zwłaszcza żeglarstwa, surfingu czy windsurfingu. Pogoda, która jest w miarę jednolita i przewidywalna, zapewnia stabilne warunki nawet niedoświadczonym turystom, chcącym spróbować czegoś nowego.



Ekoturystyka w afrykańskim wydaniu

Czystość tutejszych wód (nie tylko Atlantyku, ale też głównej rzeki – Gambii) stwarza świetną okazję do beztroskich połowów. Fani wędkarstwa na pewno poczują się usatysfakcjonowani. Brak ciężkiego przemysłu oraz większej ingerencji ze strony człowieka sprawiają, że wciąż można tu zaznać prawdziwej, nieokraszonej tanim marketingiem, ekoturystyki. Autentyczność dzikiej i dziewiczej przyrody zachwyca, podobnie jak – świecące przez okrągły rok – słońce. Dla tych, którzy preferują beztroski wypoczynek, natura udostępniła piaszczyste, ciągnące się kilometrami wzdłuż koryta rzeki Gambia, przepiękne plaże. Atrakcyjne rejony znajdują się zwłaszcza w miejscu, w którym rzeka wpada do Atlantyku. Do wylegiwania się na słońcu, a potem spontanicznych kąpieli w tutejszych przejrzystych wodach może zachęcać jej temperatura, która na początku pory deszczowej (w czerwcu) potrafi dochodzić nawet do 26 stopni Celsjusza. Od stycznia temperatura nieznacznie spada, choć wciąż utrzymuje się powyżej 20 stopni. Generalnie świetne warunki do pływania panują tu przez cały rok.



Wierzchem przez Czarny Ląd

Dla tych, którym marzy się przemierzanie spalonej słońcem ziemi na grzbiecie wierzchowca, przygotowano atrakcję w postaci przejażdżki konnej. Miłośnicy dwóch kółek również będą zadowoleni z tutejszych ścieżek. Podobnie jak w innych krajach afrykańskich, dużym powodzeniem cieszy się piłka nożna. Turyści, którzy zechcą zagrać w jednym zespole z tubylcami, na pewno będą mieli ku temu wiele okazji. Tym bardziej, że mieszkańcy bez większych problemów posługują się angielskim. Ciekawostką i sporym zaskoczeniem może być fakt, że sportem narodowym, uważanym za tradycyjny, są zapasy.



Co zabrać ze sobą w podróż?

Z racji tego, że w Gambii jest upalnie przez 365 dni w roku, warto zabrać ze sobą przewiewną, oddychającą i lekką odzież. Należy chronić głowę przed nadmierną ekspozycją na słońce, toteż warto wziąć ze sobą czapkę z daszkiem, chustkę czy kapelusz. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne oraz krem z mocnym filtrem, chroniący skórę przed promieniowaniem UV. Wybierając się do Gambii, kiedy panuje tu akurat pora deszczowa, należy też uwzględnić spray na komary. Przejrzyste wody i piękne plaże sprawiają, że obowiązkowym wyposażeniem walizki powinien być strój kąpielowy, a w przypadku miłośników wybranych sportów wodnych – również wodoodporne buty z antypoślizgową podeszwą.
Data Publikacji: 22.11.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.