ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Inne

Pogoda w Gambii – klimat i temperatury najlepsze do zwiedzania

Gambia, czyli najmniejsze państwo Afryki, którego oś codziennej aktywności stanowi rzeka o tej samej nazwie, powoli staje się coraz bardziej docenianym punktem na turystycznej mapie Afryki. Sprzyja temu wiecznie słoneczna pogoda, niespotykana gościnność mieszkańców, przejrzyste wody i korzystne usytuowanie – u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Fenomenalna, niemal zerowa przestępczość, ośmiela turystów z całego świata (również z Europy), do eksplorowania tego fascynującego i mało odkrytego kraju.

Gambia – klimat najmniejszego państwa w Afryce

Gambia znajduje się w pasie klimatu subtropikalnego. W ciągu całego roku różnice w temperaturach nie są mocno zauważalne. Czyni to Gambię idealnym miejscem do całorocznych podróży, zwłaszcza dla turystów chcących poczuć prawdziwie afrykański upał lub tych, którzy mają już dość słoty i szarówki w swoim kraju w okresie zimowym. Jak na kraj kontynentu afrykańskiego przystało, zamiast klasycznych czterech pór roku, wyróżnia się tu dwie główne pory: deszczową i suchą. Pierwsza rozpoczyna się wtedy, kiedy w Europie ma miejsce początek lata i trwa aż do października. Natomiast pora sucha, która rozpoczyna się tuż po niej, jest praktycznie bezdeszczowa. Miasta i miejscowości znajdujące się nad Atlantykiem, takie jak – największe z nich – Serrekunda charakteryzują się niższymi temperaturami i bardziej porywistymi wiatrami, nadciągającymi znad oceanu.W porze suchej i deszczowej, czyli pogoda w Gambii

Jak na państwo leżące w pasie klimatu subtropikalnego przystało, w Gambii wyróżnia się dwa zasadnicze okresy w ciągu roku.

• pora deszczowa

Wraz z nadejściem czerwca w Gambii rozpoczyna się okres stopniowego zwiększania ilości opadów. Standardowym zjawiskiem jest też rosnąca wilgotność powietrza, która najwyższe wartości osiąga w sierpniu, kiedy to nierzadko dochodzi do 95%. W porze deszczowej występują duże opady – zwłaszcza w zachodnich rejonach Gambii, skąd najważniejsza rzeka kraju, również Gambia, wpada do Oceanu. Gorącą i słoneczną Gambię odwiedzać można przez cały rok. Wyższe opady dotyczą również stolicy kraju – Banjulu. W rejonie zachodniej Gambii, czyli u styku lądu z wodami Oceanu Atlantyckiego, wiatry wiejące od jego strony przynoszą zimniejsze powietrze i odrobinę chłodu mieszkańcom Czarnego Lądu. Nie można jednak mówić, że skutkuje to zimnem. W dalszym ciągu temperatury za dnia nie schodzą poniżej 25 stopni Celsjusza – zwykle jest to nie mniej niż 30 stopni.

• pora sucha

Jak sama nazwa wskazuje, pora sucha charakteryzuje się brakiem opadów. Stan ten utrzymuje się przez wiele miesięcy, od listopada aż do czerwca. Nie jest niczym rzadkim, że w całym tym okresie nie pojawi się nawet kropla deszczu. Generalnie dni w porze suchej są gorące – słupki rtęci pokazują nawet 40 stopni Celsjusza. Średnie temperatury w Gambii są jednak nieco niższe i wynoszą około 35 stopni. Lekkie ochłodzenie przychodzi nocą.

Jakie aktywności można podjąć, będąc w najmniejszym państwie afrykańskim?

Gambia, dzięki wyrównanym warunkom pogodowym panującym tu przez cały rok, świetnie nadaje się do uprawiania różnych aktywności na świeżym powietrzu. Nie każdy może zdawać sobie sprawę, że ten mały kraj przyciąga miłośników krykieta. W upalnym klimacie znaleźć można również nieźle przygotowane pola golfowe. Gambia, chcąc sprowadzić do siebie jak najwięcej turystów, z roku na rok stwarza coraz lepsze warunki do różnych aktywności. To, co za człowieka zrobiła tu sama natura, to przepiękne piaszczyste plaże i czyste oceaniczne wody. Nadmorskie miejscowości, takie jak Banjul, Serrekunda czy Gunjur, są chętnie wybierane przez fanów sportów wodnych, zwłaszcza żeglarstwa, surfingu czy windsurfingu. Pogoda, która jest w miarę jednolita i przewidywalna, zapewnia stabilne warunki nawet niedoświadczonym turystom, chcącym spróbować czegoś nowego.Ekoturystyka w afrykańskim wydaniu

Czystość tutejszych wód (nie tylko Atlantyku, ale też głównej rzeki – Gambii) stwarza świetną okazję do beztroskich połowów. Fani wędkarstwa na pewno poczują się usatysfakcjonowani. Brak ciężkiego przemysłu oraz większej ingerencji ze strony człowieka sprawiają, że wciąż można tu zaznać prawdziwej, nieokraszonej tanim marketingiem, ekoturystyki. Autentyczność dzikiej i dziewiczej przyrody zachwyca, podobnie jak – świecące przez okrągły rok – słońce. Dla tych, którzy preferują beztroski wypoczynek, natura udostępniła piaszczyste, ciągnące się kilometrami wzdłuż koryta rzeki Gambia, przepiękne plaże. Atrakcyjne rejony znajdują się zwłaszcza w miejscu, w którym rzeka wpada do Atlantyku. Do wylegiwania się na słońcu, a potem spontanicznych kąpieli w tutejszych przejrzystych wodach może zachęcać jej temperatura, która na początku pory deszczowej (w czerwcu) potrafi dochodzić nawet do 26 stopni Celsjusza. Od stycznia temperatura nieznacznie spada, choć wciąż utrzymuje się powyżej 20 stopni. Generalnie świetne warunki do pływania panują tu przez cały rok.Wierzchem przez Czarny Ląd

Dla tych, którym marzy się przemierzanie spalonej słońcem ziemi na grzbiecie wierzchowca, przygotowano atrakcję w postaci przejażdżki konnej. Miłośnicy dwóch kółek również będą zadowoleni z tutejszych ścieżek. Podobnie jak w innych krajach afrykańskich, dużym powodzeniem cieszy się piłka nożna. Turyści, którzy zechcą zagrać w jednym zespole z tubylcami, na pewno będą mieli ku temu wiele okazji. Tym bardziej, że mieszkańcy bez większych problemów posługują się angielskim. Ciekawostką i sporym zaskoczeniem może być fakt, że sportem narodowym, uważanym za tradycyjny, są zapasy.Co zabrać ze sobą w podróż?

Z racji tego, że w Gambii jest upalnie przez 365 dni w roku, warto zabrać ze sobą przewiewną, oddychającą i lekką odzież. Należy chronić głowę przed nadmierną ekspozycją na słońce, toteż warto wziąć ze sobą czapkę z daszkiem, chustkę czy kapelusz. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne oraz krem z mocnym filtrem, chroniący skórę przed promieniowaniem UV. Wybierając się do Gambii, kiedy panuje tu akurat pora deszczowa, należy też uwzględnić spray na komary. Przejrzyste wody i piękne plaże sprawiają, że obowiązkowym wyposażeniem walizki powinien być strój kąpielowy, a w przypadku miłośników wybranych sportów wodnych – również wodoodporne buty z antypoślizgową podeszwą.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 22.11.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.6/6  80 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.2/6  38 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  27 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Gambia
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.4/6  25 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.5/6  42 oceny
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.1/6  50 ocen
Objazd + wypoczynek • Gambia i Senegal

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek?

W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę?

Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Korfu

Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!