ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Sakkara – fascynująca nekropolia faraonów

Egipt to dla wielu jedno z największych podróżniczych marzeń. Wszyscy od dziecka słuchaliśmy i czytaliśmy przecież o starożytnym państwie faraonów i o monumentalnych piramidach, które służyły im jako grobowce..
Egipt to dla wielu jedno z największych podróżniczych marzeń. Wszyscy od dziecka słuchaliśmy i czytaliśmy przecież o starożytnym państwie faraonów i o monumentalnych piramidach, które służyły im jako grobowce... Zapytani jednak o konkretne miejsca, które chcielibyśmy odwiedzić w Egipcie, często nie wiemy, co powiedzieć. Gdzie zatem najlepiej przyjrzeć się liczącej sobie kilka tysiącleci egipskiej cywilizacji? Oddalona o niespełna 35 km od Kairu Sakkara wydaje się ku temu idealna. Tamtejsza nekropolia faraonów i znajdujące się w jej obrębie budowle i artefakty to unikat na skalę światową.

Sakkara – co warto wiedzieć?

Sakkara to rozległa starożytna nekropolia, która służyła jako cmentarz dla ówczesnej stolicy Egiptu, Memfis. Od czasów I dynastii (ok. 3200 r. p.n.e.), aż do pierwszych wieków po Chrystusie, chowano tam egipskich królów, dostojników państwowych i inne najważniejsze osoby w państwie. Wiele powstałych w ten sposób piramid przetrwało – w różnym stanie – do dziś, co czyni Sakkarę popularnym celem nie tylko turystycznych wycieczek, ale i ekspedycji archeologicznych. Sama nazwa „Sakkara” wywodzi się od opiekującego się nekropolią boga Sokara, pół-człowieka, pół-Sokoła.

Piramida Dżesera – znak rozpoznawczy Sakkary

Najbardziej znanym obiektem wchodzącym w skład kompleksu Sakkara jest bez wątpienia Piramida Dżesera. To najstarsza piramida w Egipcie. Wzniesiono ją za panowania faraona Dżesera około roku 2650 p.n.e. Historycy zgodnie uznają Piramidę Dżesera za pierwszy znany na świecie kompleks budynków zbudowanych wyłącznie z ociosanego kamienia. Sama piramida, mająca formę mastaby – piramidy schodkowej – podzielona jest na sześć segmentów w kształcie grobowców komorowych. W bezpośrednim sąsiedztwie piramidy nadworny architekt Dżesera, Imhotep, stworzył niemal miasteczko na potrzeby życia władcy, otoczone grubym murem o wysokości ok. 10 m. Piramida faraona Dżesera w momencie powstania była wysoka na 62 m, dziś liczy sobie nieco mniej, bo około 60 m. Wciąż jednak robi ogromne wrażenie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Sakkarze?

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks grobowców w Sakkarze to kilkadziesiąt zachowanych w różnym stanie mastab i piramid. Poza piramidą Dżesera najciekawsze wydają się grobowce zwierząt, takie jak Serapeum – grobowiec świętego byka Apisa. Znaleźć w nim można mumie byków, które zostały pogrzebane w ogromnych kamiennych sarkofagach. Nieco na północ od tego obiektu znajduje się cmentarz zmumifikowanych zwierząt, między innymi ibisów i pawianów. Niezwykle ważna dla badaczy historii Egiptu jest piramida Unisa. W jej wnętrzu odnaleziono bowiem hieroglificzne inskrypcje zwane „Tekstami Piramid”, które dziś uważa się za klasyczne źródło historyczne dla egiptologów. To zbiór staroegipskich tekstów religijnych: zaklęcia, hymny, mity... Teksty te odnaleziono na ścianach korytarzy oraz komór grobowych. Za czasów swojej świetności piramida Unisa mierzyła prawie 42 m, dzisiaj jednak ma zaledwie 19 m, co czyni ją najniższą z piramid w Sakkarze. Naprzeciw piramidy Unisa natrafić można na inny ciekawy obiekt. To ruiny koptyjskiego klasztoru św. Jeremiasza, który wybudowano w Sakkarze między III a VII w. Choć sam klasztor uległ zniszczeniu już w X w., eksponaty pochodzące z tego miejsca można podziwiać w Muzeum Koptyjskim w Kairze. Warto tam zajrzeć, jeśli interesuje Cię historia chrześcijaństwa w Egipcie - zbiory tej placówki są naprawdę imponujące. Polecamy też zajrzeć do grobowców Mereruki i Kagemni. To dwie bardzo dobrze zachowane mastaby usytuowane na północny wschód względem piramidy Dżesera. Służyły jako grobowiec wezyra Tetiego, władcy VI dynastii. Spośród innych wyróżniają się przepięknymi płaskorzeźbami, które prezentują kadry z życia codziennego egipskich elit - taniec, ogrodnictwo czy polowania. Równie ciekawy, jeśli chodzi o spojrzenie na społeczeństwo świata okresu faraonów, jest znajdująca się tuż przy Kagemni mastaba Anchmahora, zwana też grobowcem lekarzy. Można tam podziwiać scenki z życia codziennego rzemieślników, lekarzy, kowali oraz jubilerów. Sakkara jest miejscem niezwykle istotnym dla egipskiej tożsamości kulturowej. Jeśli więc chcesz naprawdę poznać Egipt, musisz tu przyjechać!
Data Publikacji: 26.02.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii? Położony na samym południu Albanii Ksamil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Ten niewielki kurort ma wszystko, co do turystycznego szczęścia potrzebne. Znajdujące się w Ksamilu plaże nie dość, że piaszczyste (co jest małym ewenementem, bo na południu kraju dominują głównie te żwirowe lub kamieniste), to dodatkowo oferują wspaniałą panoramę, przede wszystkim na pobliskie Korfu. Wokół miasteczka znajduje się też kilka godnych uwagi atrakcji. Zwiedzanie Kamil czas zacząć! Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.
krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.