Sakkara – fascynująca nekropolia faraonów

Egipt to dla wielu jedno z największych podróżniczych marzeń. Wszyscy od dziecka słuchaliśmy i czytaliśmy przecież o starożytnym państwie faraonów i o monumentalnych piramidach, które służyły im jako grobowce..
Egipt to dla wielu jedno z największych podróżniczych marzeń. Wszyscy od dziecka słuchaliśmy i czytaliśmy przecież o starożytnym państwie faraonów i o monumentalnych piramidach, które służyły im jako grobowce... Zapytani jednak o konkretne miejsca, które chcielibyśmy odwiedzić w Egipcie, często nie wiemy, co powiedzieć. Gdzie zatem najlepiej przyjrzeć się liczącej sobie kilka tysiącleci egipskiej cywilizacji? Oddalona o niespełna 35 km od Kairu Sakkara wydaje się ku temu idealna. Tamtejsza nekropolia faraonów i znajdujące się w jej obrębie budowle i artefakty to unikat na skalę światową.

Sakkara – co warto wiedzieć?

Sakkara to rozległa starożytna nekropolia, która służyła jako cmentarz dla ówczesnej stolicy Egiptu, Memfis. Od czasów I dynastii (ok. 3200 r. p.n.e.), aż do pierwszych wieków po Chrystusie, chowano tam egipskich królów, dostojników państwowych i inne najważniejsze osoby w państwie. Wiele powstałych w ten sposób piramid przetrwało – w różnym stanie – do dziś, co czyni Sakkarę popularnym celem nie tylko turystycznych wycieczek, ale i ekspedycji archeologicznych. Sama nazwa „Sakkara” wywodzi się od opiekującego się nekropolią boga Sokara, pół-człowieka, pół-Sokoła.

Piramida Dżesera – znak rozpoznawczy Sakkary

Najbardziej znanym obiektem wchodzącym w skład kompleksu Sakkara jest bez wątpienia Piramida Dżesera. To najstarsza piramida w Egipcie. Wzniesiono ją za panowania faraona Dżesera około roku 2650 p.n.e. Historycy zgodnie uznają Piramidę Dżesera za pierwszy znany na świecie kompleks budynków zbudowanych wyłącznie z ociosanego kamienia. Sama piramida, mająca formę mastaby – piramidy schodkowej – podzielona jest na sześć segmentów w kształcie grobowców komorowych. W bezpośrednim sąsiedztwie piramidy nadworny architekt Dżesera, Imhotep, stworzył niemal miasteczko na potrzeby życia władcy, otoczone grubym murem o wysokości ok. 10 m. Piramida faraona Dżesera w momencie powstania była wysoka na 62 m, dziś liczy sobie nieco mniej, bo około 60 m. Wciąż jednak robi ogromne wrażenie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Sakkarze?

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks grobowców w Sakkarze to kilkadziesiąt zachowanych w różnym stanie mastab i piramid. Poza piramidą Dżesera najciekawsze wydają się grobowce zwierząt, takie jak Serapeum – grobowiec świętego byka Apisa. Znaleźć w nim można mumie byków, które zostały pogrzebane w ogromnych kamiennych sarkofagach. Nieco na północ od tego obiektu znajduje się cmentarz zmumifikowanych zwierząt, między innymi ibisów i pawianów. Niezwykle ważna dla badaczy historii Egiptu jest piramida Unisa. W jej wnętrzu odnaleziono bowiem hieroglificzne inskrypcje zwane „Tekstami Piramid”, które dziś uważa się za klasyczne źródło historyczne dla egiptologów. To zbiór staroegipskich tekstów religijnych: zaklęcia, hymny, mity... Teksty te odnaleziono na ścianach korytarzy oraz komór grobowych. Za czasów swojej świetności piramida Unisa mierzyła prawie 42 m, dzisiaj jednak ma zaledwie 19 m, co czyni ją najniższą z piramid w Sakkarze. Naprzeciw piramidy Unisa natrafić można na inny ciekawy obiekt. To ruiny koptyjskiego klasztoru św. Jeremiasza, który wybudowano w Sakkarze między III a VII w. Choć sam klasztor uległ zniszczeniu już w X w., eksponaty pochodzące z tego miejsca można podziwiać w Muzeum Koptyjskim w Kairze. Warto tam zajrzeć, jeśli interesuje Cię historia chrześcijaństwa w Egipcie - zbiory tej placówki są naprawdę imponujące. Polecamy też zajrzeć do grobowców Mereruki i Kagemni. To dwie bardzo dobrze zachowane mastaby usytuowane na północny wschód względem piramidy Dżesera. Służyły jako grobowiec wezyra Tetiego, władcy VI dynastii. Spośród innych wyróżniają się przepięknymi płaskorzeźbami, które prezentują kadry z życia codziennego egipskich elit - taniec, ogrodnictwo czy polowania. Równie ciekawy, jeśli chodzi o spojrzenie na społeczeństwo świata okresu faraonów, jest znajdująca się tuż przy Kagemni mastaba Anchmahora, zwana też grobowcem lekarzy. Można tam podziwiać scenki z życia codziennego rzemieślników, lekarzy, kowali oraz jubilerów. Sakkara jest miejscem niezwykle istotnym dla egipskiej tożsamości kulturowej. Jeśli więc chcesz naprawdę poznać Egipt, musisz tu przyjechać!
Data Publikacji: 26.02.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Hawaje – atrakcje. Co poza plażami mają do zaoferowania te rajskie wyspy?Piaszczyste plaże, kołyszące się na wietrze palmy i egzotyczne tancerki z girlandami kwiatów na szyi tańczące taniec hula, a także wulkaniczne szczyty, barwna polinezyjska kultura ludów Pacyfiku, bohaterskie Pearl Harbour i ojczyzna Baraka Obamy – Hawaje niejedno mają oblicze. Teraz jest najlepszy czas, by je wszystkie poznać. Jako że USA zniosły wizy dla Polaków, to wakacje na Hawajach są bliżej, niż myślisz!
krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.
krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.