< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Sakkara – fascynująca nekropolia faraonów

Sakkara – fascynująca nekropolia faraonów

Skrócony opis

Egipt to dla wielu jedno z największych podróżniczych marzeń. Wszyscy od dziecka słuchaliśmy i czytaliśmy przecież o starożytnym państwie faraonów i o monumentalnych piramidach, które służyły im jako grobowce..

Sekcja 1

Egipt to dla wielu jedno z największych podróżniczych marzeń. Wszyscy od dziecka słuchaliśmy i czytaliśmy przecież o starożytnym państwie faraonów i o monumentalnych piramidach, które służyły im jako grobowce... Zapytani jednak o konkretne miejsca, które chcielibyśmy odwiedzić w Egipcie, często nie wiemy, co powiedzieć. Gdzie zatem najlepiej przyjrzeć się liczącej sobie kilka tysiącleci egipskiej cywilizacji? Oddalona o niespełna 35 km od Kairu Sakkara wydaje się ku temu idealna. Tamtejsza nekropolia faraonów i znajdujące się w jej obrębie budowle i artefakty to unikat na skalę światową.

Sekcja 2

Sakkara – co warto wiedzieć?

Sakkara to rozległa starożytna nekropolia, która służyła jako cmentarz dla ówczesnej stolicy Egiptu, Memfis. Od czasów I dynastii (ok. 3200 r. p.n.e.), aż do pierwszych wieków po Chrystusie, chowano tam egipskich królów, dostojników państwowych i inne najważniejsze osoby w państwie. Wiele powstałych w ten sposób piramid przetrwało – w różnym stanie – do dziś, co czyni Sakkarę popularnym celem nie tylko turystycznych wycieczek, ale i ekspedycji archeologicznych. Sama nazwa „Sakkara” wywodzi się od opiekującego się nekropolią boga Sokara, pół-człowieka, pół-Sokoła.

Sekcja 3

Piramida Dżesera – znak rozpoznawczy Sakkary

Najbardziej znanym obiektem wchodzącym w skład kompleksu Sakkara jest bez wątpienia Piramida Dżesera. To najstarsza piramida w Egipcie. Wzniesiono ją za panowania faraona Dżesera około roku 2650 p.n.e. Historycy zgodnie uznają Piramidę Dżesera za pierwszy znany na świecie kompleks budynków zbudowanych wyłącznie z ociosanego kamienia. Sama piramida, mająca formę mastaby – piramidy schodkowej – podzielona jest na sześć segmentów w kształcie grobowców komorowych. W bezpośrednim sąsiedztwie piramidy nadworny architekt Dżesera, Imhotep, stworzył niemal miasteczko na potrzeby życia władcy, otoczone grubym murem o wysokości ok. 10 m. Piramida faraona Dżesera w momencie powstania była wysoka na 62 m, dziś liczy sobie nieco mniej, bo około 60 m. Wciąż jednak robi ogromne wrażenie.

Sekcja 4

Co jeszcze warto zobaczyć w Sakkarze?

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks grobowców w Sakkarze to kilkadziesiąt zachowanych w różnym stanie mastab i piramid. Poza piramidą Dżesera najciekawsze wydają się grobowce zwierząt, takie jak Serapeum – grobowiec świętego byka Apisa. Znaleźć w nim można mumie byków, które zostały pogrzebane w ogromnych kamiennych sarkofagach. Nieco na północ od tego obiektu znajduje się cmentarz zmumifikowanych zwierząt, między innymi ibisów i pawianów. Niezwykle ważna dla badaczy historii Egiptu jest piramida Unisa. W jej wnętrzu odnaleziono bowiem hieroglificzne inskrypcje zwane „Tekstami Piramid”, które dziś uważa się za klasyczne źródło historyczne dla egiptologów. To zbiór staroegipskich tekstów religijnych: zaklęcia, hymny, mity... Teksty te odnaleziono na ścianach korytarzy oraz komór grobowych. Za czasów swojej świetności piramida Unisa mierzyła prawie 42 m, dzisiaj jednak ma zaledwie 19 m, co czyni ją najniższą z piramid w Sakkarze. Naprzeciw piramidy Unisa natrafić można na inny ciekawy obiekt. To ruiny koptyjskiego klasztoru św. Jeremiasza, który wybudowano w Sakkarze między III a VII w. Choć sam klasztor uległ zniszczeniu już w X w., eksponaty pochodzące z tego miejsca można podziwiać w Muzeum Koptyjskim w Kairze. Warto tam zajrzeć, jeśli interesuje Cię historia chrześcijaństwa w Egipcie - zbiory tej placówki są naprawdę imponujące. Polecamy też zajrzeć do grobowców Mereruki i Kagemni. To dwie bardzo dobrze zachowane mastaby usytuowane na północny wschód względem piramidy Dżesera. Służyły jako grobowiec wezyra Tetiego, władcy VI dynastii. Spośród innych wyróżniają się przepięknymi płaskorzeźbami, które prezentują kadry z życia codziennego egipskich elit - taniec, ogrodnictwo czy polowania. Równie ciekawy, jeśli chodzi o spojrzenie na społeczeństwo świata okresu faraonów, jest znajdująca się tuż przy Kagemni mastaba Anchmahora, zwana też grobowcem lekarzy. Można tam podziwiać scenki z życia codziennego rzemieślników, lekarzy, kowali oraz jubilerów. Sakkara jest miejscem niezwykle istotnym dla egipskiej tożsamości kulturowej. Jeśli więc chcesz naprawdę poznać Egipt, musisz tu przyjechać!

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Naama Bay – odpoczywaj, baw się, pływaj!

Czasy, kiedy Egipt kojarzył się wyłącznie z piramidami i przejażdżkami na wielbłądzie, dawno już minęły. Dziś wiele osób wyjeżdża do kraju faraonów po prostu odpocząć – poleżeć na pięknej piaszczystej plaży, pobawić się i naładować akumulatory po długich miesiącach ciężkiej pracy. Gdzie udaje się to najlepiej? W luksusowej dzielnicy rozrywki Naama Bay w Sharm El-Sheikh znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by spędzić urlop marzeń.

10 najważniejszych atrakcji turystycznych Grecji

Wybierając się do Grecji, turyści często mają problem z wyborem miejsc wartych zobaczenia. Nic dziwnego - jest to piękny kraj śródziemnomorski, który przyciąga urlopowiczów swoim pięknem, bogatą historią i mnóstwem ciekawych lokalizacji. Przygotowaliśmy krótki opis 10 najważniejszych atrakcji tego kraju, które są obowiązkowym must-see.

Nie tylko piramidy – wywiad z prof. Karolem Myśliwcem

Sytuacja polityczna w części Egiptu jest napięta. Nie ma jednak powodu, żeby nie jechać do Luksoru, Kairu, czy Aleksandrii, a także na treny Delty Nilu, gdzie nie istnieje zagrożenie terrorystyczne. Nie warto rezygnować z podróży do Egiptu, ponieważ to jeden z najciekawszych krajów świata, z wyjątkową historią, cennymi zabytkami i pięknymi krajobrazami.

Egipt – co warto wiedzieć przed podróżą?

Egipt to państwo pustynne położone w północnej części Afryki przy Morzu Śródziemnym z niezwykle bogatą historią. Dziś jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym państwie czytając blog Rainbow!

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Egipt