Śladem najpiękniejszych plaż i atrakcji Florydy

Amerykańskie seriale, detektywi w hawajskich koszulach, jeżdżący kabrioletami po drogach biegnących wzdłuż linii palm i wiecznie słoneczna pogoda. Kto z Was ma takie skojarzenia z Florydą, ręka do góry! W czasie swojej wycieczki sprawdzałam, ile z tego obrazu okazało się prawdą i jest tu do dziś. Mijałam zabytkowe rezydencje największych wynalazców XIX wieku, oglądałam wille nieprzyzwoicie bogatych celebrytów, złowiłam w obiektywie spojrzenie aligatora, wśród traw Everglades i relaksowałam się na piasku pod palmami. Dotknęłam nawet księżycowego pyłu, a nawet… poleciałam na Marsa!

Miami – miasto otoczone przez palmy i plaże

Wycieczkę objazdową po Florydzie rozpoczęłam od słonecznego Miami. Jeśli, tak jak ja, jesteście fanami serialu CSI Miami, na pewno kojarzycie widok wieżowców pomiędzy Biscayne Boulevard a Miami River, organicznie wpisanych w panoramę miasta. Przewija się on w czołówce serialu – widz może podziwiać ujęcia z helikoptera. Spacerując promenadą Bayside, od razu ma się przed oczami sceny z amerykańskiego filmu. Mówisz: Miami, myślisz: rajd motorówką wzdłuż linii słonecznego wybrzeża, pełnego palm. Oto cała Floryda!





Na pokładzie amfibii, którą nazywają tu Duck Boat, mogłam zobaczyć najciekawsze zakątki miasta. Najpierw zwiedziłam South Beach. To prawdziwa gratka dla fanów art deco i lat 80. 😊



Z wodnej perspektywy podziwiałam też sztucznie zbudowaną, usypaną przez człowieka, Star Island. Wyspa to kaprys gwiazd, które wybudowały tu swoje ekskluzywne wille. Wprawne oko dostrzeże rezydencje Jennifer Lopez, Sylwestra Stallone’a czy Enrique Iglesiasa.



Żeby w pełni poczuć klimat Florydy, spędziłam trochę czasu przy Ocean Drive. Przemierzając ulice, mogłam obejrzeć klimatyczne budynki. Z jednej strony nie ma tu dużej zabudowy, z drugiej od razu macie widok na plażę. Dlatego odnosi się wrażenie, że cała dzielnica jest wakacyjnym kurortem. Po drodze mijałam willę Gianniego Versace „Casa Casuarina”, pod którą zresztą też stracił życie w wyniku zamachu.



Dzikie oblicze Florydy, czyli brodząc pośród traw

Mokradła Everglades pokonałam łodzią Airboat, która idealnie sprawdza się w takich warunkach. Przemierzając bagniste rejony Parku Narodowego Everglades, miałam okazję z bliska podejrzeć różowego flaminga, co było dla mnie niezwykłym przeżyciem, bo dotychczas oglądałam je tylko w formie printów, na kubkach i poduszkach. Jednak prawdziwym królem mokradeł jest aligator, po nos brodzący w wodzie. Bezkresne morze traw, dzikie ptactwo i obcowanie z naturą – tego na pewno Wam nie zabraknie. Nie bez powodu zresztą Indianie nazwali ten malowniczy obszar „rzeką traw”. Mangrowe zagajniki i gęste cyprysowe lasy odbijające się w lustrze wody tworzą unikalny mikroklimat, dając turystom wrażenie bycia częścią natury – i to tej żywej, pełnej dzikich i rzadkich gatunków ptaków.





Ochopee Post Office – najmniejsza poczta Stanów

Ochopee Post Office nie jest zwykłym urzędem pocztowym. Ma bogatą historię i jest najmniejszą placówką tego typu w całych Stanach – ma zaledwie 1m x 1m. Wyślijcie z niego list do rodziny i znajomych – będą mieli niezwykłą pamiątkę z Waszej podróży 😊

CIEKAWOSTKI O FLORYDZIE

• Saint Petersburg może być znany szerszej grupie odbiorców dzięki książce Przygody Tomka Sawyera, którego akcja rozgrywa się właśnie w tym mieście.

• W Saint Petersburgu mieszkał twórca Wikipedii, Jimmy Wales.

• Tampa była ostatnim miejscem, w którym mieszkał pułkownik Ryszard Kukliński.

• Tak jak w całych Stanach Zjednoczonych, także na Florydzie obowiązuje kilka dziwacznych zakazów. Jednym z nich jest to, że kobiety o statusie rozwódek, wdów oraz panien nie mogą skakać ze spadochronem w żadną niedzielę.

Tu, gdzie narodził się geniusz

Wśród skojarzeń jakie budzi Ameryka są także postaci wielkich wynalazców, którzy mieli niebagatelny wpływ na rozwój światowego przemysłu. W mieście Fort Myers, dwóch z nich, po sąsiedzku obrało miejsce do budowy swoich zimowych rezydencji: Thomas Edison i Henry Ford (Edison & Ford Winter Estates). Zastanawiam się, czy Edison i Ford zdecydowali się na Florydę, bo nie lubili śniegu 😉 Teren obiektów jest dość okazały (ponad 20 akrów), pełen ogrodów, budynków mieszkalnych w stylu epoki z garażem z zabytkowymi Fordami (jakżeby inaczej) oraz laboratorium. We wnętrzach, utrzymanych w klimacie odzwierciedlającym ducha tamtych czasów, widziałam sporo ciekawych artefaktów – wynalazków i rzeczy osobistych obu panów. Wystarczy rzucić okiem na wille i okolicę, aby zrozumieć, dlaczego właśnie Floryda zdobyła popularność wśród sław oraz stała się ważnym miejscem dla wielu wynalazców.

USA ma swój własny Petersburg

W poszukiwaniu najciekawszych zakątków USA udałam się do St. Petersburga. Tak, tak, dobrze czytacie – i wciąż jestem na Florydzie. Nie przypadkiem nazwa miasta kojarzy się z rosyjską metropolią – założyciel aglomeracji na Florydzie, Peter Demens, spędził dzieciństwo w Rosji właśnie. Wybrałam się tu głównie ze względu na Muzeum Salvadora Dali, które może pochwalić się drugimi największymi zbiorami artysty (po Hiszpanii).



W czasie mojej wycieczki po Florydzie zrobiłam sobie przystanek w Ybor City – historycznej dzielnicy powstałej dzięki donacjom hiszpańskiego producenta cygar Vincentego Ybora. Na miejscu funkcjonuje muzeum, które – choć niewielkie – dostarcza ciekawych informacji na temat przemysłu tytoniowego.



Greckie oblicze USA, czyli rybne zagłębie w Tarpon Springs

Przedpołudnie spędziłam na odpoczynku na plaży w Clearwater 😊 A gdy już nabrałam sił, udałam się na zwiedzanie Tarpon Springs. Choć wciąż jesteśmy w USA, możecie poczuć tu prawdziwie grecki klimat. Od co najmniej 200 lat obszar ten zamieszkują potomkowie greckich imigrantów, którzy specjalizują się w połowie spotykanego tu gatunku ryb – gąbek. Przemysł oparty na rybołówstwie stał się bardzo dochodowym biznesem. Wokół niego funkcjonują dziś cumujące tu statki, w każdym przydrożnym sklepiku i na lokalnym straganie dostanie gąbki. Będąc tu, koniecznie zajrzyjcie do jednej z greckich restauracji, aby skosztować, jak owe ryby przyrządzają sami Grecy 😊



Jak zwiedzałam świat z Disneyem, czyli wizyta w Epcot Center

Następnym punktem na mapie mojej podróży była wizyta w największym parku kompanii Walt Disney – Epcot Center (pełna nazwa – The Experimental Prototype Community of Tomorrow – oznacza 'Eksperymentalny Prototyp Społeczności Jutra'). Jeden z parków kompleksu rozrywkowego Walt Disney World Resort na Florydzie miał stanowić inspirację dla ówczesnych budowniczych i być receptą na chaos przestrzenny w amerykańskich miastach. Ogromna błyszcząca i futurystyczna – jak na tamte czasy – kula była symbolem nowej wizji przyszłości. Nawet dzisiaj robi ogromne wrażenie. Całość została podzielona na 2 części tematyczne. Future World składa się z atrakcji nawiązujących do osiągnieć naukowych, wynalazków itp. World Showcase stanowi swojego rodzaju wirtualną wycieczkę po świecie, w której zwiedzimy jedenaście krajów. Po jej dobyciu chętnie zapoznałam się z tym, co oferowały rozstawione tu pawilony ekspozycyjne i skosztowałam nieco z tego, co oferowały kuchnie z całego świata.

Kosmiczny pył i NASA

Jeśli tak jak ja wyobrażacie sobie NASA jako firmę z największymi możliwościami technicznymi na świecie, nie odmówicie sobie wizyty w słynnym centrum lotów kosmicznych Kennedy Space Center na przylądku Canaveral. Zobaczyłam nie tylko teren startowy, ale także prawdziwą salę, z której dowodzono w programie Apollo. Możecie tu zapoznać się z wieloma szczegółami dotyczącymi przedsięwzięcia, jakim był lot na Księżyc. Życie załogi stało mi się bliższe, gdy poznałam ich codzienność z - pozornie banalnymi - czynnościami, jak picie i jedzenie w stanie nieważkości. Będąc przy temacie Księżyca, nie sposób nie wspomnieć o niezwykłym doświadczeniu, jakim jest obcowanie z próbką księżycowego gruntu, pobranego z tego właśnie satelity. Eksponaty jakie można tu spotkać robią nie małe wrażenie, zwłaszcza prawdziwe rakiety nośne, pojazdy i wyposażenie astronautów. A możliwość rozgoszczenia się w kapsule wahadłowca to już w ogóle… kosmos! 😊

Data Publikacji: 25.02.2020
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Największe atrakcje Uzbekistanu. Co skrywa Perła Jedwabnego Szlaku?Uzbekistan to kraj na skrzyżowaniu kultur. Przez wieki o władzę na tutejszych terenach Azji Środkowej walczyły armie Aleksandra Macedońskiego, Czyngischana, Tamerlana i imperium rosyjskiego. Było o co walczyć – bogate miasta Jedwabnego Szlaku i otoczone wysokimi górami żyzne doliny w samym sercu pustynnej Azji stanowiły niegdyś nie lada gratkę. Dziś stają się coraz bardziej popularne wśród zagranicznych turystów. Przyciągają ich legendy o kupcach i karawanach, gwarnych bazarach i pustynnych twierdzach oraz niesamowitej, niejednokrotnie pełnej sprzeczności przyrodzie tej części Azji. Kto bowiem nie marzy o zobaczeniu legendarnej Samarkandy i pustynnego Morza Aralskiego?
krajobraz kierunku
Klasztor Shaolin istnieje naprawdę! Poznaj historię słynnej świątyni sztuk walkiCzy klasztor, w którym mnisi potrafią złamać włócznię o własne ciało, naprawdę istnieje? Czy miejsce znane z filmów kung-fu, legend o wojownikach i duchowego oświecenia to tylko mit? Nie – to rzeczywistość. Klasztor Shaolin to nie tylko świątynia, lecz także symbol niezwykłej harmonii między ciałem a duchem, siłą a skupieniem, przeszłością a teraźniejszością. To miejsce nieodłącznie związane z Chinami i jeden z głównych celów podróży turystów z całego świata.
krajobraz kierunku
Najważniejsze miasta Uzbekistanu. Które i dlaczego warto zobaczyć?Mało znane tereny Azji Środkowej skrywają w sobie prawdziwe skarby: wysokie góry, rozległe stepy, pustynie o czerwonawym piasku i gwarne, wielobarwne miasta dawnego Szlaku Jedwabnego. Niegdyś łączył on orientalne krainy z Europą, a punktem spotkań było właśnie serce Azji – Uzbekistan. To tu, w Samarkandzie, nazywanej często Rzymem Wschodu, na placach, rynkach i bazarach spotykali się kupcy i wędrowcy ze wszystkich stron. Perłą Samarkandy jest plac Registan, którego medresy stanowiły centrum naukowe nie tylko Azji Środkowej, ale i całego ówczesnego świata. Dziś będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasta Uzbekistanu przyciągają nie podróżnych i kupców, ale coraz więcej turystów, także z Polski. Nigdzie w całej Azji Środkowej nie znajdzie się aż takiego nagromadzenia zabytków, a także rozciągających się po horyzont pól bawełny i świadectwa największej katastrofy ekologicznej, czyli wysychania Jeziora Aralskiego.
krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.