Jeśli wybierzesz się na
wakacje w Bułgarii to pamiętaj, że Bułgarzy cenią czas spędzany z rodziną, uwielbiają przyjmować gości, karmić ich i rozmawiać z nimi o życiu i kulturze. Pyszne bułgarskie jedzenie i tradycyjne napoje są doskonałym uzupełnieniem tutejszej gościnności. Charakterystyczna dla kuchni bułgarskiej jest równoczesna obróbka cieplna większości składników danej potrawy, co pozwala idealnie zrównoważyć poszczególne smaki. Przepisy opierają się na dużej ilości świeżych warzyw i aromatycznych przypraw, wśród których królują: czosnek, czarny pieprz, tymianek, mięta, cząber, liść laurowy i papryka. Oto zaledwie kilka z tradycyjnych potraw, których koniecznie trzeba spróbować podczas wakacji w Bułgarii:
Banica – niewątpliwie numer jeden na liście rzeczy do spróbowania. Ten ulubiony bułgarski przysmak to placek z ciasta filo, przekładany masłem i serem sirene, choć można spotkać także wersje ze szpinakiem, kapustą, jabłkami, dynią, jajami lub mięsem. Banicę kupisz dosłownie wszędzie, w każdej wiosce i miasteczku, w piekarniach, kawiarniach i dworcowych sklepikach. Bułgarzy jedzą ją na śniadanie, ale również na brunch, lunch, kolację lub jako przekąskę.
Sałatka szopska – ze względu na swój wyjątkowy smak, jest z
jednym w powodów, dlaczego warto zwiedzić Bułgarię. Zgodnie z bułgarską tradycją było to pierwsze danie, jakie nowożeńcy spożywali wspólnie po ceremonii zaślubin. Współcześnie jest to bardzo popularna przystawka, często spożywana z rakiją. Nazwa sałatki pochodzi od tradycyjnej nazwy Szopi, którą określa się mieszkańców Sofii i regionów sąsiednich. Przepis na sałatkę wydaje się banalnie prosty: wystarczy wymieszać pomidory, ogórki, paprykę i cebulę, a następnie dodać sporą ilość startego sera. Jednakże sekret jej sukcesu tkwi w smaku dojrzewających w słońcu aromatycznych bułgarskich warzyw i tradycyjnego, słonego sera owczego sirene.
Tarator - to bułgarski chłodnik składający się z gęstego jogurtu, świeżych ogórków i wody. Dzięki sowitemu dodatkowi przypraw takich jak czosnek i koperek, tarator ma wyjątkowy smak i stanowi idealny posiłek na upalny dzień, gdy nie masz ochoty na ciężkie potrawy. Lekka i pożywna zupa ma orzeźwiający smak i pozostaje w pamięci turystów na długo, mimo prostoty składników.
Lutenica ¬ gęsta pasta przyrządzana z pieczonej papryki, pomidorów i bakłażanów, doprawiona kminkiem i czosnkiem, jest dodatkiem do wielu bułgarskich potraw. Tradycyjnie paprykę opieka się w piecu opalanym drewnem, a wszystkie warzywa uciera w moździerzu. Każda z bułgarskich gospodyń ma swój własny przepis, przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Lozovi sarmi - czyli nadziewane liście winogron to jedna z potraw o greckich korzeniach, choć zdaniem Bułgarów, potrawa wywodzi się z Bułgarii, a Grecy ją tylko przenieśli na swój grunt. Blanszowane liście winogron nadziewane są najczęściej mięsem mielonym, ryżem i ziołami, a następnie zwijane na kształt naszych rodzimych gołąbków. Jest to bardzo popularna przystawka, którą serwuje się z gęstym jogurtem naturalnym, doprawionym czosnkiem.