Smaki Bułgarii – co warto spróbować?

Jednym z najważniejszych doświadczeń, jakie zazwyczaj zdobywamy podczas podróży jest poznawanie lokalnej kuchni i tradycyjnych potraw. Zwyczaje kulinarne budują dziedzictwo kulturowe kraju, podobnie jak sztuka i architektura, dlatego podczas podróży w nowe miejsca, warto poznawać nie tylko spektakularne zabytki i fascynujące krajobrazy, ale również smaki i aromaty. Położona w południowo-wschodniej Europie Bułgaria od zawsze znajdowała się na skrzyżowaniu szlaków łączących Europę, Azję i Bliski Wschód. Nic zatem dziwnego, że tradycyjna kuchnia regionu kształtowała się pod wpływem tych odmiennych kultur, przyswajając wiele potraw i smaków z kuchni tureckiej, bliskowschodniej, włoskiej i greckiej. W potrawach często występuje na przykład bułgarski odpowiednik greckiej fety i szaszłyki jagnięce przypominające turecki shish kebab.
Jeśli wybierzesz się na wakacje w Bułgarii to pamiętaj, że Bułgarzy cenią czas spędzany z rodziną, uwielbiają przyjmować gości, karmić ich i rozmawiać z nimi o życiu i kulturze. Pyszne bułgarskie jedzenie i tradycyjne napoje są doskonałym uzupełnieniem tutejszej gościnności. Charakterystyczna dla kuchni bułgarskiej jest równoczesna obróbka cieplna większości składników danej potrawy, co pozwala idealnie zrównoważyć poszczególne smaki. Przepisy opierają się na dużej ilości świeżych warzyw i aromatycznych przypraw, wśród których królują: czosnek, czarny pieprz, tymianek, mięta, cząber, liść laurowy i papryka. Oto zaledwie kilka z tradycyjnych potraw, których koniecznie trzeba spróbować podczas wakacji w Bułgarii:

Banica – niewątpliwie numer jeden na liście rzeczy do spróbowania. Ten ulubiony bułgarski przysmak to placek z ciasta filo, przekładany masłem i serem sirene, choć można spotkać także wersje ze szpinakiem, kapustą, jabłkami, dynią, jajami lub mięsem. Banicę kupisz dosłownie wszędzie, w każdej wiosce i miasteczku, w piekarniach, kawiarniach i dworcowych sklepikach. Bułgarzy jedzą ją na śniadanie, ale również na brunch, lunch, kolację lub jako przekąskę.



Sałatka szopska – ze względu na swój wyjątkowy smak, jest z jednym w powodów, dlaczego warto zwiedzić Bułgarię. Zgodnie z bułgarską tradycją było to pierwsze danie, jakie nowożeńcy spożywali wspólnie po ceremonii zaślubin. Współcześnie jest to bardzo popularna przystawka, często spożywana z rakiją. Nazwa sałatki pochodzi od tradycyjnej nazwy Szopi, którą określa się mieszkańców Sofii i regionów sąsiednich. Przepis na sałatkę wydaje się banalnie prosty: wystarczy wymieszać pomidory, ogórki, paprykę i cebulę, a następnie dodać sporą ilość startego sera. Jednakże sekret jej sukcesu tkwi w smaku dojrzewających w słońcu aromatycznych bułgarskich warzyw i tradycyjnego, słonego sera owczego sirene.



Tarator - to bułgarski chłodnik składający się z gęstego jogurtu, świeżych ogórków i wody. Dzięki sowitemu dodatkowi przypraw takich jak czosnek i koperek, tarator ma wyjątkowy smak i stanowi idealny posiłek na upalny dzień, gdy nie masz ochoty na ciężkie potrawy. Lekka i pożywna zupa ma orzeźwiający smak i pozostaje w pamięci turystów na długo, mimo prostoty składników.



Lutenica ¬ gęsta pasta przyrządzana z pieczonej papryki, pomidorów i bakłażanów, doprawiona kminkiem i czosnkiem, jest dodatkiem do wielu bułgarskich potraw. Tradycyjnie paprykę opieka się w piecu opalanym drewnem, a wszystkie warzywa uciera w moździerzu. Każda z bułgarskich gospodyń ma swój własny przepis, przekazywany z pokolenia na pokolenie.



Lozovi sarmi - czyli nadziewane liście winogron to jedna z potraw o greckich korzeniach, choć zdaniem Bułgarów, potrawa wywodzi się z Bułgarii, a Grecy ją tylko przenieśli na swój grunt. Blanszowane liście winogron nadziewane są najczęściej mięsem mielonym, ryżem i ziołami, a następnie zwijane na kształt naszych rodzimych gołąbków. Jest to bardzo popularna przystawka, którą serwuje się z gęstym jogurtem naturalnym, doprawionym czosnkiem.

Data Publikacji: 13.08.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rzymska kuchnia, czyli co zjeść w Rzymie, by skosztować lokalnego klimatuNiewątpliwie kuchnia jest dla mieszkańców Rzymu elementem tożsamym z ich osobowością. Rzymianie i biesiada to jedność. Idealnie przylegające do siebie elementy. I nie chodzi tu o wielkie eleganckie przyjęcia. Przeciwnie! Rzymianin celebruje zmysłami, zwłaszcza węchem i smakiem, każdy moment dnia. Rozsmakowuje się w porannym cappuccino, przy którym nie może zabraknąć tradycyjnego cornetto, czyli rogalika; na szybki obiad z uciechą zjada na stojąco kawałek cudownie chrupiącej pizzy serwowanej w piekarniach i w charakterystycznych punktach sprzedaży „pizzy na metry” prosto z pieca; zatrzymuje się po pracy na małe aperitivo, które zwykle stanowi lampka wina i kilka taralli czy orzeszków ziemnych, i z utęsknieniem wyczekuje wieczoru, bo wtedy można rozsiąść się na dobre. Odetchnąć i cieszyć się życiem. Bo pyszne, proste, zdrowe jedzenie to dla nich życie.
krajobraz kierunku
Pizza rzymska – czym się charakteryzuje? Fragment książki „Rzym od kuchni” Magdaleny Wolińskiej-RiediPizza to bez wątpienia kulinarna królowa, a na całym świecie znajdziemy niezliczoną liczbę jej wariantów. W niektórych miejscach charakteryzuje ją grube ciasto z serem zapieczonym w brzegach, w innych cieniutki spód z puszystymi, wręcz „pustymi” rantami. Część osób ją piecze, inni smażą. Zdarza się, że podaje się ją na słodko lub w kontrowersyjnych połączeniach, jak szynka z ananasem czy krem czekoladowy z bananami. Niektóre warianty serwowane na świecie mogłyby przyprawić Włochów o ból głowy. Warto jednak wiedzieć, że choć pizza jest włoskim specjałem, to nawet w słonecznej Italii nie występuje jako jedno danie. W zależności od regionu przyrządza się ją na różne sposoby. Prym wiodą dwa style kulinarne: pizza rzymska i neapolitańska. W swojej najnowszej książce „Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta” Magdalena Wolińska-Riedi odkrywa przed czytelnikami niesamowite rzymskie smaki oraz ich fascynującą historię. Na liście opisywanych przysmaków nie mogło zabraknąć rzymskiej pizzy. Czym różni się od neapolitańskiej? Co myślą o niej sami Włosi? Jak rozpoznać dobrą rzymską pizzę? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym fragmencie!
krajobraz kierunku
Kuchnia filipińska – czego warto spróbować podczas wakacji na Filipinach?Filipiny to turystyczny raj – znajdziemy tu przepiękne, pokryte białym piaskiem plaże, ciepłą lazurową wodę, bujną przyrodę i kilka ciekawych zabytków. Jakby tego było mało, to kraj pełen sympatycznych, zawsze uśmiechniętych ludzi i … znakomitej, dość unikatowej, kuchni. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie danego kraju i jego kultury jest próbowanie lokalnych dań. Sprawdź więc, czym charakteryzuje się kuchnia Filipin i jakich smacznych potraw warto spróbować podczas pobytu w jednej z restauracji, jadłodajni, knajp czy w końcu punktów ze street foodem, do których trafić możemy z łatwością w Manili, na Bohol, Luzon, Boracay i w innych miejscach kraju.
krajobraz kierunku
Tradycyjne Potrawy Świąteczne z Różnych Zakątków ŚwiataŚwięta Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji, również kulinarnych. W tym artykule przyjrzymy się wyjątkowym i tradycyjnym potrawom świątecznym z Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Meksyku, Dominikany, Wenezueli oraz Chorwacji, odkrywając ich unikatowe smaki i zwyczaje.