Top 10 atrakcji Madrytu. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii?

Madryt, rzadko odwiedzany przez wypoczywających na plaży wczasowiczów, jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Hiszpanii oraz popularnym celem na weekendowy „city break”. Co warto zwiedzić w Madrycie, stolicy Hiszpanii? Przedstawiamy 10 największych atrakcji i zabytków Madrytu, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku. Przygotujcie się na piękne widoki i niezapomniane wrażenia z miasta pełnego zapierających dech atrakcji turystycznych. Od imponujących królewskich rezydencji, przez muzea, aż po…dworzec kolejowy. W Madrycie nie sposób się nudzić - miasto każdemu, bez względu na wiek czy upodobania, ma do zaoferowania coś wyjątkowego.

Puerta del Sol

Puerta del Sol - czyli „Brama Słońca” - to plac od którego każdy turysta rozpoczyna zwiedzanie Madrytu. To samo serce stolicy i zarazem całej Hiszpanii – umieszczony jest tu tzw. kilometr zerowy, czyli punkt, od którego liczy się wszystkie odległości w kraju. Tuż obok mieści się reprezentująca herb Madrytu statua niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe. To najbardziej charakterystyczny pomnik w mieście, przy którym często spotykają się zakochani. Przy Puerta del Sol znajduje się również unikatowa ciekawostka w postaci zabytkowej… reklamy. Neon z charakterystycznym ludzikiem w kształcie butelki już od 1920 roku reklamuje tu znaną markę sherry Tío Pepe.  Na placu najlepiej można poczuć  też szybki puls Madrytu – to właśnie tutaj odbywają się wszelakie manifestacje, parady czy coroczna zabawa sylwestrowa.

Palacio Real

To największy pałac królewski w Zachodniej Europie i jeden z największych na całym świecie – ma aż 3418 pomieszczeń, a jego powierzchnia to niemalże dwukrotność Wersalu czy Pałacu Buckingham! Palacio Real jest jednym z najwspanialszych zabytków Madrytu i obowiązkowym punktem na mapie atrakcji tej europejskiej stolicy. Zdecydowanie warto go zwiedzić podczas spędzania wczasów w Hiszpanii. Zbudowany w XVIII wieku przez Filipa V Burbona, utrzymany jest w pełnym przepychu i jak najbardziej godnym królewskiej rodziny stylu barokowym. W wystawnych apartamentach rezydencji można podziwiać wiekowe freski, porcelanowe ozdoby, eleganckie gobeliny czy wreszcie obrazy Goi i  Velázqueza. Prawdziwym skarbem ekspozycji jest pierwsze wydanie najsłynniejszej hiszpańskiej książki - Don Kichota. Zwiedzanie pałacu obejmuje także wizytę w Bibliotece Królewskiej, Muzeum Powozów oraz w Zbrojowni, gdzie zobaczyć można miecz Ferdynanda Katolickiego. Pomimo że pałac jest oficjalną rezydencją rodziny królewskiej, to raczej małe szanse, że podczas wizyty spotkamy króla Hiszpanii czy członków jego rodziny – na co dzień urzędują oni w Palacio de la Zarzuela na przedmieściach Madrytu. Niemniej, Palacio Real jest jedną z największych atrakcji turystycznych Madrytu, zdecydowanie wartą zwiedzenia.

Złoty Trójkąt Sztuki

Z Madrytu nie można wyjechać bez odwiedzenia chociaż jednego muzeum. Najbardziej znanym z nich jest oczywiście Museo del Prado, mieszczące największą na świecie kolekcję malarstwa klasycznego – liczy ona aż 7600 obrazów! Można tu spędzić spokojnie cały dzień, podziwiając dzieła Velázqueza, Goi, El Greco, Rubensa, Tycjana, Rafaela czy Boscha. Oprócz Prado w mieście znajdują się jeszcze dwie placówki równie wysokiej klasy, razem z nim tworzące tzw. „Złoty Trójkąt”. Centrum Sztuki Królowej Zofii przedstawia jedną z najlepszych w Europie kolekcji dzieł nowoczesnych i współczesnych  - między innymi prace Salvadora Dalego, Joana Miró czy Pabla Picassa (w tym słynny obraz „Guernica”). Trzecia placówka tworząca Trójkąt Sztuki to prywatne Museo Thyssen-Bornemisza. Nieco mniej znane niż Prado, mieści równie ciekawą, choć skromniejszą ekspozycję. Obejmuje ona cały przekrój historii sztuki, od czasów średniowiecza aż do współczesności. Dla miłośników sztuki (i nie tylko) madryckie muzea to nie lada gratka.

Park Retiro

Po artystycznych doznaniach i zwiedzaniu najwspanialszych zabytków hiszpańskiej stolicy czas na chwilę relaksu. Położony po sąsiedzku z wyżej wspomnianymi muzeami Park Retiro to zielone płuca tłocznej madryckiej metropolii. Park w przeszłości pełnił rolę królewskiego ogrodu, czego pamiątką jest jego niezwykły przepych i bogactwo roślinności. Na powierzchni 120 hektarów rośnie aż 18 tysięcy drzew i 7 tysięcy krzewów! Sercem parku jest przepiękny Pałac Kryształowy, wzorowany na londyńskim Crystal Palace (kolejny zabytek szczególnie warty zobaczenia). Wokół pałacu rozciąga się malownicze jezioro, po którym można popływać łódką. To cudowne miejsce na wypoczynek podczas zwiedzania Madrytu, zwłaszcza w upalne dni.

Świątynia Debod

Aż ciężko uwierzyć, że najstarszą budowlą w Madrycie jest… egipska świątynia z II wieku p.n.e. Skąd zabytek z kraju Faraonów wziął się w samym centrum Hiszpanii? Wzniesiona oryginalnie w okolicy Asuanu budowla jest dość nietypowym prezentem, jaki Egipt podarował Hiszpanii w 1968 roku w podzięce za pomoc w uratowaniu nubijskich świątyń. Świątynia poświęcona jest kultowi egipskich bogów płodności: Amona oraz Izydy. Obecnie można ją zwiedzać w jednym z parków Madrytu – Parque de la Montaña. Szczególnie romantycznie prezentuje się podczas zachodów słońca! Jest to atrakcja turystyczna Madrytu, która przyciąga rzesze osób zwiedzających hiszpańską stolicę. Nic dziwnego, kto by nie chciał być w Hiszpanii i Egipcie jednocześnie?

Gran Via

Najbardziej reprezentatywna ulica Madrytu jest zarazem jednym wielkim zabytkiem hiszpańskiej stolicy. Na Gran Via można spokojnie spędzić cały dzień, podziwiając rano architektoniczne perełki, stołując się w południe w tutejszych restauracjach, robiąc w poobiedniej porze zakupy w markowych butikach czy wreszcie oglądając wieczorem spektakl w jednym z ulokowanych tutaj teatrów. Najbardziej znany spośród zabudowy Gran Via jest biurowiec Metrópolis z przepiękną kopułą, wspaniale iluminowany nocą. Nie można również pominąć wizyty przy pomniku Miguela Cervantesa – najsłynniejszego hiszpańskiego pisarza, spod pióra którego wyszli Don Kichot i jego wierny giermek Sancho Pansa.

Plaza Mayor

To jeden z głównych placów miasta, nazywany romantycznie „teatrem pod niebem Madrytu”. Od czasów średniowiecza był on świadkiem zarówno ważnych historycznych wydarzeń, takich jak koronacje czy egzekucje, jak i zwyczajnej codzienności, w postaci targowisk i wystaw publicznych. Dziś Plaza Mayor jest eleganckim stołecznym salonem, pełnym urokliwych kawiarni i restauracji z lokalną kuchnią. Szczególnie warto zajrzeć tutaj w niedzielę, gdy odbywa się tzw. targ kolekcjonerów. To idealne miejsce dla numizmatyków, filatelistów czy miłośników starych książek, gdzie kupić można naprawdę unikatowe pamiątki z Hiszpanii.

Las Ventas

Choć corrida wzbudza ogromne kontrowersje, to będąc na wczasach w Hiszpanii nie sposób nie zetknąć się z jej fenomenem. Szczególnie podczas pobytu w Madrycie – to właśnie w stolicy Hiszpanii mieści się największa arena walk byków w kraju, mogąca pomieścić jednorazowo prawie 25 000 widzów. Budowla w stylu neomauretańskim liczy sobie niespełna 100 lat, ale występowali na niej najsłynniejsi w kraju torreadorzy. Ich posągi można zobaczyć na zewnątrz budynku. Warto zobaczyć arenę również od środka – podczas zwiedzania Las Ventas można dokładnie zrozumieć nie tylko jak przebiega corrida, ale również dlaczego jest ona tak istotnym elementem hiszpańskiej kultury.

Estación de Atocha

Czy dworzec kolejowy może być atrakcją turystyczną i wspaniałym zabytkiem? Tak, pod warunkiem, że mowa o Madrycie. Największa stacja kolejowa w Hiszpanii jest zarazem jednym z najciekawszych budynków w stolicy, uznawanym za arcydzieło XIX-wiecznej architektury technicznej. We wnętrzu poza kasami biletowymi i peronami mieści się prawdziwa dżungla – stworzono tutaj tropikalny ogród z egzotycznymi palmami oraz sadzawką, w której żyją żółwie czerwonolice. Estación de Atocha bywa często nazywane „najpiękniejszym dworcem kolejowym na świecie”. Oczekiwanie na pociąg – nawet opóźniony - jest w takich okolicznościach czystą przyjemnością.

Stadion Santiago Bernabéu

To obowiązkowy punkt zwiedzania Madrytu dla wszystkich miłośników futbolu. Drugi największy stadion Hiszpanii (zaraz po barcelońskim Camp Nou) może pomieścić aż 80 tysięcy widzów! Oglądanie tu na żywo meczu jest niesamowitym przeżyciem - ale na szczęście to nie jedyna opcja, aby zobaczyć stadion od środka. Monumentalne wnętrze obiektu można podziwiać także podczas wizyt turystycznych. Na trasie zwiedzania znajdują się m. in.  trybuny, ławka rezerwowych i sala konferencyjna, gdzie piłkarze udzielają wywiadów. Na terenie stadionu dostępna jest również ciekawa ekspozycja, przybliżająca historię Realu Madryt i zdobyte przez drużynę trofea.

Jak sami widzicie, Madryt, jak na europejską stolicę przystało, może pochwalić się naprawdę imponującymi zabytkami i mnóstwem atrakcji turystycznych. Na liście najpiękniejszych hiszpańskich miast nie mogło zabraknąć także Barcelony. Jeśli wybieracie się na wczasy do Hiszpanii, warto zajrzeć także tam. Koniecznie sprawdźcie na naszym blogu co miasto ma do zaoferowania. Barcelona – poznaj atrakcje i zabytki Miasta Gaudíego – ten artykuł z pewnością Wam się spodoba i po Madrycie, nabierzecie ochoty na zwiedzenie kolejnych hiszpańskich miast.

Data Publikacji: 12.08.2022
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.