Inne

Turystyka w obliczu koronawirusa. Podróżowanie samolotem znowu możliwe!

Kilka dni temu Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na polecenie Komisji Europejskiej wydały 28 stronicowy dokument dotyczący procedur zapewniających bezpieczeństwo pasażerów na każdym z etapów podróży, w związku z koronawirusem. Mimo, iż na pierwszy rzut oka mogą wyglądać one dość restrykcyjnie, to nie wpłyną one znacząco na komfort podróżowania. Jeśli tak jak my, nie możecie się doczekać powrotu lotów międzynarodowych, to przeczytajcie poniższy artykuł. Powstał on po to, aby przybliżyć Wam najważniejsze, opisywane we wspomnianym akcie, aspekty które zapewnią Wam bezpieczne wakacje, pomimo epidemii koronawirusa.
„Pasażerowie samolotów i cała ludność muszą mieć pewność, że filtrowane powietrze w samolotach jest bezpieczniejsze i czystsze niż to, którym wielu z nas oddycha na ziemi.” – czytamy w oświadczeniu.

Procedury dotyczące podróżowania samolotem w związku z koronawirusem


Przyjazd na lotnisko i odprawa bezpieczeństwa

 • W celu uniknięcia tworzenia się niepotrzebnych skupisk ludzi w zamkniętej przestrzeni, wstęp do terminala będą miały tylko osoby podróżujące oraz pracownicy lotniska. Osoby towarzyszące będą musiały pozostać na zewnątrz.

 • Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa osoby wykazujące symptomy choroby COVID-19 nie powinny w ogóle przybywać na lotnisku. Jeśli służby lotniskowe będą miały uzasadnione podejrzenia co do stanu zdrowia pasażera, będą mogły go skierować na dodatkową kontrolę lekarską, w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach.

 • Dokładne wytyczne dotyczące poruszania się po terminalu na lotnisku w Warszawie możecie znaleźć klikając TUTAJ


 • Mając na uwadze bezpieczeństwo innych podróżujących, w dokumencie wyraźnie zalecono przestrzeganie podstawowych form zachowania higieny takich jak:

 •  – częste mycie rąk;

  - noszenie maseczek ochronnych przez cały czas pobytu w terminalu lotniska (z wyjątkiem kontroli bezpieczeństwa), jak również na pokładzie samolotu;

  - oraz zwrócono szczególną uwagę na zachowanie dystansu 1,5m między osobami, tam gdzie będzie to możliwe.

  Z obowiązku noszenia maseczek ochronnych wyłączone będą dzieci poniżej 6 roku życia oraz osoby, którym nie pozwalają na to schorzenia medyczne.


 • Tam gdzie jest to możliwe, powinniśmy starać się unikać dotykania powierzchni ogólnodostępnych. Zaleca się również, dużo częstsze niż dotychczas, dezynfekowanie stref i przedmiotów wspólnych – takich jak np. tace i taśmy przy kontroli bezpieczeństwa.

 • Mimo, iż wydaje się to dla większości z nas oczywiste to przypominamy również o wspomnianej w dokumencie „etykiecie oddychania” – kichając lub kaszląc nie róbmy tego w stronę innych osób oraz zakrywajmy twarz rękawem (nie dłońmi!). W obliczu epidemii koronawirusa dbajmy o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych.

 • Wszyscy pracownicy terminala lotniskowego, jak również pracownicy na płycie lotniska oraz personel pokładowy będą zobowiązani do noszenia masek ochronnych lub przyłbic.

 • Lotniska, tam gdzie to możliwe, powinny stosować skanery termalne aby wykryć potencjalnie chore osoby, które mogą być nosicielami koronawirusa, jeszcze przed wpuszczeniem ich na pokład samolotu. • „Bezpieczeństwo pasażerów i załóg zawsze było najważniejsze w lotnictwie. Pasażerowie muszą mieć pewność, że ponowne wzbicie się w przestworza w ograniczonej przestrzeni z innymi ludźmi stanowi minimalne możliwe zagrożenie dla ich zdrowia […]” - Adina Vălean, europejska komisarz ds. Transportu

  Wejście na pokład samolotu oraz kwestia bagażu

  W dokumencie EASA możemy przeczytać, iż zaleca się zabieranie na pokład jak najmniejszej ilości rzeczy. Preferowaną opcją jest zabieranie bagażu rejestrowanego, który zapakowany zostanie do luku bagażowego. Ma to na celu przyśpieszenie wejścia na pokład i zmniejszenie ryzyka zakażenia. Tam, gdzie to możliwe pasażerowie powinni zachować odpowiednie odstępy (1,5m) a lotnisko powinno zaoferować dodatkowe środki, które umożliwią ten zabieg – na przykład podstawić większą liczbę autobusów dowożących do samolotu. Przy drzwiach pokładowych powinny być zamontowane również dozowniki z płynem odkażającym.

  Bezpieczeństwo na pokładzie samolotu w obliczu koronawirusa

 • EASA poprosiła w wystosowanym dokumencie wszystkie linie lotnicze, aby te zainstalowały lepsze filtry powietrza, pozwalające na jeszcze dokładniejszą filtrację i zapobieganie roznoszenia się chorób oraz drobnoustrojów. Pomoże to zapewnić maksimum bezpieczeństwa w związku z ryzykiem zakażeń koronawirusem na pokładzie samolotu. Jednakże, zabieg ten nie zwalnia pasażerów i załogi z noszenia maseczek ochronnych przez cały czas trwania lotu. Przypominamy, że maseczki jednorazowe, powinny być zmieniane po 4 godzinach używania. Jeśli wybieramy się w lot długodystansowy, powinniśmy mieć przygotowanych kilka takich masek.

 • Pokład samolotu, a szczególnie tace zlokalizowane w oparciach siedzeń, jak i same fotele powinny być dokładnie dezynfekowane po każdym locie. • Pojawiająca się często kwestia wolnego, środkowego fotela będzie zależna od tego, gdzie lecimy. W przypadku lotów do Malezji oraz Indonezji linie lotnicze będą musiały spełnić ten wymóg. W odniesieniu do innych krajów nie jest to w tym momencie wymagane.

 • W celu zapewnienia bezpieczeństwa w samolocie EASA zaleca również „zredukowanie” usług gastronomicznych oraz sprzedaży produktów wolnocłowych na pokładzie, jednak finalnie ma to zależeć od linii lotniczej. W przypadku naszych lotów czarterowych prosimy o kontakt z opiekunem Państwa rezerwacji, aby potwierdzić czy jakiekolwiek usługi pokładowe zostaną ograniczone.

 • Pasażerowie powinni pamiętać o dezynfekcji rąk przed i po każdym posiłku, jak również po skorzystaniu z toalety pokładowej.

 • W przypadku, gdy podczas lotu jeden z pasażerów zacznie przejawiać symptomy choroby, będzie on odseparowany od reszty i posadzony na końcu samolotu z zachowaniem odpowiedniego odstępu od reszty podróżujących. Po przylocie zostanie on zbadany przez służby sanitarne danego kraju pod kątem możliwego zarażenia koronawirusem.

 • Po przylocie do kraju docelowego zaleca się jak najszybsze odebranie bagażu i opuszczenie terminalu lotniska. Rządy krajów zostały również poproszone przez EASA aby jak najbardziej uprościć kontrole oraz procedury paszportowe po przylocie.

 • Passenger locator card (PLC) - Pasażerowie mogą zostać poproszeni o pozostawienie danych osobowych – imię, nazwisko, numer siedzenia oraz numer kontaktowy -  służbom lotniskowym, aby móc ich sprawnie powiadomić w razie wykrycia ogniska choroby w samolocie którym podróżowali.


 • „Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego jest kluczowym czynnikiem dla wznowienia komercyjnego transportu lotniczego” - powiedział dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky. Dodał również, że „Protokół ten stanowi plan bezpiecznej podróży lotniczej, od momentu przybycia na lotnisko aż do odlotu z miejsca docelowego. ”

  Powyższy zbiór wytycznych związanych z bezpieczeństwem podróżowania samolotem w obliczu epidemii koronawirusa, będzie cały czas aktualizowany i dostosowywany do istniejącej sytuacji. Paradoksalnie, wdrożenie szybszych kontroli bezpieczeństwa, uproszczenie weryfikacji paszportów po przylocie do danego kraju oraz dążenie do jak najsprawniejszego przebiegu wszystkich wymaganych procedur może sprawić, iż pobyty na lotniskach będą krótsze, bardziej komfortowe i zapewnią o wiele większą higienę niż do tej pory.

  Wierzymy, że opisane zasady jak również wdrożone już przez lotniska, linie lotnicze oraz hotele środki bezpieczeństwa pozwolą nam szybko wrócić do bezpiecznego podróżowania i nieskrępowanej eksploracji świata!

  Cały dokument możecie pobrać i przeczytać tutaj:
  link do dokumentu

  tekst: Piotr Wilk

  Podobne artykuły

  krajobraz-kierunku
  Egzotyka z Gdańska bezpośrednio Dreamlinerem! Nowe połączenia już od listopada Dominikana, Meksyk, Kuba, Tajlandia – do tych egzotycznych miejsc Rainbow zabierze Klientów już tej jesieni. Po raz pierwszy w historii bezpośrednio Dreamlinerem z lotniska w Gdańsku. Podróż rozpocznie się z oddanego do użytku w ostatni czwartek nowego pirsu zachodniego Terminala T2. Uroczystość otwarcia połączona została z prezentacją oferty Rainbow z wylotami z Gdańska.
  krajobraz-kierunku
  Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
  krajobraz-kierunku
  Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
  krajobraz-kierunku
  Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.