Filipiny to państwo znajdujące się w południowo-wschodniej Azji. Jego powierzchnia wynosi 300 tys. km², a zamieszkuje go ok. 106 mln osób. Kraj leży na ponad 7000 wysp, do największych należą: Luzon, Mindanao, Samar, Negros i Palawan. Filipiny zajmują piąte miejsce na świecie pod względem długości wybrzeża, wynosi ona imponujące 36.289 km!
Na Filipinach jest jedna strefa czasowa Philippine Standard Time (w skrócie PST lub PHT). Latem jest tam sześć godzin później niż w Polsce, zimą zaś siedem.
Filipiny leżą na skraju Pacyficznego Pierścienia Ognia, stąd często występują tu trzęsienia ziemi, większość jednak jest nieodczuwalna. Znajdziemy tu też wiele aktywnych wulkanów, np. Mayon Volcano czy Mount Pinatubo (oba na Luzonie).
W kraju dominuje klimat morski tropikalny. Możemy wyróżnić dwie pory roku. Pora sucha trwa od grudnia do maja, zaś gorąca, wilgotna pora deszczowa od czerwca do listopada. W marcu, kwietniu i maju, przez pojawieniem się monsunu, temperatury wzrastają i osiągają swoje roczne maksimum. Słupki rtęci w dzień pokazują ponad 30°C przez cały rok. Temperatura wody jest odpowiednia do kąpieli przez cały rok i wynosi 27-30°C. Najlepszą porą na wizytę na Filipinach jest styczeń, luty i początek marca.
Chcesz wiedzieć, jaka jest pogoda na Filipinach? Przeczytaj nasz tekst:
Filipiny – pogoda, klimat i temperatura. Kiedy lecieć na wakacje?
Wczasy na Filipinach powinny zaspokoić nawet najbardziej wymagające gusta. Miejsce to bowiem prawdziwy turystyczny raj. Znaleźć tu można piękne krajobrazy (np. Czekoladowe Wzgórza), atrakcje wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak choćby Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa), bogatą faunę i florę (na Filipinach występuje wiele gatunków zwierząt nigdzie indziej niespotykanych np. lotokot filipiński), jaskinie, tarasy ryżowe, rafy koralowe, rajskie wysepki z pięknymi plażami zachwycającymi białym piaskiem.
To też niezwykle zróżnicowany pod względem etnicznym kraj z burzliwą historią, ciekawymi tradycjami i intrygującą kulturą. Poniżej dowiesz się, jakie były dzieje Filipin, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą do tego kraju, kto nim rządzi, co ciekawego można znaleźć w jego stolicy, a także jakimi językami posługują się lokalni mieszkańcy.
Okres osadnictwa na wyspach trwał od XII w. p.n.e. aż do XV w. n.e. W tym okresie przybywały tu różne ludy z kontynentalnej Azji i Indonezji. Z czasem powstało wiele małych księstw, które w większości były zależne od królestw Sumatry i Jawy. Pod koniec XV w. na Mindanao i wyspach Sulu utworzyły się muzułmańskie sułtanaty.
Europejczycy przybyli na Filipiny za sprawą Ferdynanda Magellana dopiero w 1521 r., wkrótce też – od założenia Cebu, rozpoczęła się kolonizacja wysp przez Hiszpanów (nazwa pochodzi od imienia króla Hiszpanii Filipa II Habsburga). Pod koniec XIX w. lokalna ludność wszczęła powstanie przeciwko obcej władzy. W walki włączyli się Amerykanie, którzy ostatecznie przejęli kontrolę nad krajem. W 1934 r. Filipiny uzyskały autonomię.
W 1941 r. kraj został zajęty przez wojska japońskie. Najeźdźcy proklamowali niepodległość kraju i utworzyli marionetkowy rząd, a lokalna ludność rozpoczęła walkę partyzancką. Pod koniec wojny wojska amerykańskie wyzwoliły Filipiny, a w 1946 r. kraj uzyskał pełnię niepodległości.
Filipiny są republiką. Na czele państwa stoi prezydent, który jest wybierany w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję. Od czerwca 2022 r. funkcję tę pełni syn byłego przywódcy kraju Ferdinanda Marcosa - Ferdinand Marcos Jr. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament, składający się z Senatu i Izby Reprezentantów. Izba wyższa liczy 24 członków, niższa zaś 217.
Kraj mają dwa języki urzędowe – zapisywany alfabetem łacińskim filipiński (oparty na języku tagalskim) oraz angielski. Każdy, go zna, podczas pobytu na Filipinach, nie będzie miał więc problemów z porozumiewaniem się.
Oprócz nich na wyspach funkcjonuje ok. 100-150 innych języków, większość z grupy austronezyjskiej. Duży odsetek z nich występuje tylko lokalnie, dla 80 proc. ludności językiem macierzystym jest jeden z jedenastu głównych języków archipelagu – tagalski, cebuański, ilokano, hiligaynon, bikolski, warajski, kapampangan, pangasinan, maguindanao, maranao bądź tausug.
Walutą kraju jest peso filipińskie (PHP), które dzieli się na 100 centavos. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymienić na miejscu w banku lub w kantorze. Kartą można zapłacić w większych hotelach i restauracjach, a bankomaty znajdują się zazwyczaj tylko w dużych miastach. W obiegu są monety o nominałach 1, 5 i 10 peso oraz banknoty o wartości 20, 50 100, 200, 500 i 1000 peso.
Położona na wyspie Luzon Manila to jedno z największych miast świata. Zamieszkana przez niecałe 14 mln osób stolica kraju nie należy może do najpiękniejszych miast w Azji, ale mimo to, będąc na Filipinach, warto ją odwiedzić, żeby bliżej zapoznać się z charakterystyką dalekowschodniej metropolii. Uliczny zgiełk, mnogość rozmaitych restauracji, szeroka gama nocnych rozrywek, kilka ciekawych zabytków, wiele okazji do znakomitych zakupów i malownicze wybrzeże – to tylko kilka z atrakcji Manili. Podczas wizyty w mieście warto odwiedzić otoczoną murami starówkę, w której znajdziemy wiele historycznych budowli z czasów hiszpańskiej kolonizacji, m.in. Fort Santiago, Katedrę i Kościół św. Augustyna, a także barwne Chinatown Binondo z setkami egzotycznych restauracji i ogromnym targiem, piękny Rizal Park, w którym można zobaczyć pomnik poświęcony narodowemu bohaterowi Jose Rizalowi, pełne najróżniejszych wodnych stworzeń oceanarium i ciekawe Muzeum Narodowe.
Populacja Filipin wynosi ok. 106 mln osób. Większość koncentruje się w okręgu stołecznym oraz tam, gdzie są dobre ziemie do rolnictwa, czyli na północno-zachodnim i centralnym Luzonie oraz wyspach Morza Visayan (głównie Cebu i Negros). Filipińczycy wywodzą się z różnych ludów austronezyjskich, do głównych należą Wisajowie, Tagalowie, Ilokanie, Bikolowie oraz Pangasinan.
Większość mieszkańców kraju to katolicy (ponad 80 proc.), sporo jest też protestantów (11 proc.) i muzułmanów (5,5 proc.). Mniejszość muzułmańska mieszka przede wszystkim na wyspie Mindanao i w Archipelagu Sulu.
Duże zróżnicowanie etniczne kraju, połączone z długotrwałym wpływem obcych cywilizacji sprawiło, że na Filipinach powstała unikalna kultura, pełna interesujących tradycji i rytuałów. Do najciekawszych należą z pewnością sabong, czyli walki kogutów, harana, czyli wciąż żywa na wsiach tradycja wyśpiewywania wybrankom serenad pod oknem, mano, czyli okazywanie szacunku starszyźnie poprzez przykładanie dłoni do ich czoła, picie alkoholu z jednej szklanki, czy organizowanie w miastach i miasteczkach barwnych fiest. Filipiny słyną również na całym świecie z obchodów Wielkiego Piątku. W miasteczku San Pedro Cutud odgrywa się wówczas Pasję i śmierć Chrystusa zakończoną ukrzyżowaniem kilku osób.
Interesuje Cię wyjazd na Filipiny? Warto sprawdzić też te artykuły:
Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?