Inne

Wakacje w Bułgarii własnym samochodem

Zawsze chciałeś zwiedzić wschodnie krańce Europy, ale powstrzymuje Cię wybór jednej, konkretną destynacji? Jeśli skusisz się na Bułgarię i pojedziesz samochodem, będziesz mógł upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: porządnie wypocząć w kurorcie nad Morzem Czarnym i, przy okazji, pozwiedzać kraje mijane po drodze.

Bułgaria samochodem – sprawdź trasy dojazdu

Jeżeli miejscem Twoich tegorocznych wakacji jest Bułgaria, dojazd własny możesz planować, przejeżdżając przez co najmniej dwa kraje pośrednie. Odległość pomiędzy granicami, w zależności od tego, którą z tras pojedziesz, wynosi pomiędzy 1000 a 1200 km. Uwzględniając punkt początkowy i to, ile masz czasu, możesz wybrać jedną z trzech poniższych możliwości:

 • przez Słowację, Węgry i Rumunię,
 • przez Słowację, Węgry i Serbię,
 • przez Ukrainę i Rumunię.
 • Punkty, do których warto zajrzeć po drodze:

 • Słowacja
 • W rejonach słowackich Tatr warto podziwiać nie tylko piękne górskie krajobrazy, ale też wybrać się do Muzeum w Spiskiej Sobocie oraz – oddalonego o 14 kilometrów od Popradu – Zamku Kleżmarskiego.

 • Węgry
 • Jadąc przez Węgry, możesz najprostszą drogą przejechać przez Miszkolc. Zobaczysz w nim zamek Diósgyőr lub odpoczniesz w basenach termalnych. Gdybyś jednak był gotów na wydłużenie trasy, możesz przejechać przez Eger, znany z wybornych win.

 • Rumunia
 • Na trasie Twojej podróży do Bułgarii może znaleźć się Oradea – ze swoimi licznymi zabytkami takimi jak kościół prawosławny oraz synagoga z pięknymi freskami i witrażami (synagoga neologiczna Syjon). Jeżeli Twoim ostatnim punktem w Rumunii będzie przejście graniczne w Ruse, łatwo dopasujesz trasę tak, aby zahaczyć o stolicę kraju, Bukareszt.

  Serbia

  W Serbii najlepsza trasa wiedzie przez Nisz – trzecie co do wielkości miasto tego kraju. Unikalna w skali świata jest słynna Wieża Czaszek – zabytek po czasach obrony przed atakami ze strony Imperium Osmańskiego.

 • Ukraina
 • Decydując się na trasę wiodącą przez Ukrainę, grzechem byłoby nie zwiedzić pięknego Lwowa. Opera, historyczne zabytkowe centrum, cmentarz Orląt Lwowskich, Katedra Ormiańska z bajecznie pięknym wnętrzem – to najważniejsze miejsca, których nie powinieneś pominąć.

   


  Sprawdź, ile zajmie Ci trasa do Bułgarii

  Planując trasę, możesz zahaczać o interesujące Cię miasta czy nawet skorzystać z niższych cen, na przykład paliwa. Możesz zatrzymać się gdzieś dłużej, jeśli sobie to odpowiednio wcześniej zaplanujesz.

  Przekraczając przejście graniczne ze Słowacją, podążając trasą A1 (licząc od momentu przekroczenia granicy polsko-słowackiej), podróż bezpośrednio do bułgarskiego Słonecznego Brzegu (bez większych postojów) powinna zająć Ci około 18 godzin. Wybierając zaś trasę przez Ukrainę (licząc od przejścia w Hrebennem) podróż potrwa ok. 17 godzin. Pamiętaj jednak, że wybierając tę drogę, musisz liczyć się z koniecznością posiadania paszportu.

   

  Czy trzeba mieć paszport, aby wjechać do Rumunii?

  Wybierając odpowiednią trasę, masz swobodę przejazdu przez kraje w strefie Schengen – bez kontroli granicznych. Wjeżdżając do Rumunii i do Bułgarii (poza strefą), nie musisz posiadać paszportu. Wystarczy okazanie dowodu osobistego na granicy.

  Koszty przejazdu przez kraje pośrednie

  Jadąc przez kraje pośrednie, warto mieć na uwadze, że obowiązuje tu osobna polityka jazdy. Różny jest podział na drogi płatne i bezpłatne. Może się czasem okazać, że bezpłatną drogą pojedziesz nawet szybciej niż płatną, zahaczając jednocześnie o mniejsze miasta i ominiesz korki. Jeśli odpowiednio wcześniej dobrze się rozeznasz, masz szansę zobaczyć atrakcyjne miejsca po drodze. Bądź przygotowany na pokrycie kosztów zakupu paliwa i winiet.


 • Słowacja
 • W przypadku przejazdu przez Słowację wybierz winietę 10-dniową za 10 euro, jeżeli Twoja podróż nie przekroczy tygodnia. W przypadku wyjazdu powyżej 14 dni najbardziej opłacalna będzie winieta miesięczna – za ok. 14 euro. Możesz ją kupić na stacjach benzynowych lub w specjalnie wyznaczonych punktach. W tych pierwszych uzupełnienie baku kosztuje ok. 4,66 zł za litr.

 • Węgry
 • Na Węgrzech cena najtańszej 10-dniowej winiety na drogi płatne wynosi ok. 100 zł. Warto ją rozważyć wtedy, gdy masz zamiar pojechać bardziej w głąb kraju. Jeśli jesteś tu tylko przejazdem i pokonujesz krótki odcinek, możesz sobie poradzić nawet drogami bezpłatnymi i dojechać do Tokaju. Warto zatankować z uwagi na dość niskie ceny paliw – za litr benzyny zapłacisz poniżej 4 zł.

 • Rumunia
 • Jazda bez winiety po Rumunii jest praktycznie niemożliwa. Na szczęście jej cena jest niska i wynosi jedynie 30 zł za miesiąc. Możesz się też spotkać z płatnością za konkretne przejazdy, takie jak przeprawa przez Dunaj. Dobrym pomysłem będzie zatankowanie do pełna. Sprzyjają temu korzystne stawki za litr paliwa, wynoszące około 4 zł.

 • Ukraina
 • Poruszanie się po ukraińskich drogach jest bezpłatne. Pamiętaj jednak, że wjeżdżając na teren kraju musisz uiścić opłatę ekologiczną – o wysokości zależnej od pojemności silnika w Twoim samochodzie. Plusem jest natomiast niska cena benzyny – w kwocie sięgającej ok. 3,50 zł za litr.

 • Serbia
 • W Serbii napotkasz na płatne fragmenty autostrad, których koszt jest inny dla każdego odcinka. Należność w lokalnej walucie uiścisz bezpośrednio na nie wjeżdżając. Niecałe 5 zł – tyle przyjdzie Ci zapłacić za litr benzyny.


  Winiety w Bułgarii

  Podróżując do Bułgarii, musisz być przygotowany na to, że podróż po drogach krajowych poza miastami wymaga od Ciebie posiadania winiety. Nabędziesz ją w galeriach handlowych, na stacjach benzynowych czy w punktach pocztowych. Winiety różnią się od siebie czasem obowiązywania. Najkrótsza, weekendowa, jest ważna od piątku południa do końca niedzieli (23:59). Jej koszt to ok. 22 złote. Planując dłuższy pobyt, najlepiej będzie sięgnąć po winietę tygodniową – o równowartości 8 euro, czyli około 32 złotych. Spędzając w Bułgarii więcej niż tydzień, warto rozważyć opłacalność zakupu winiety miesięcznej. Jej koszt to 16 euro, czyli ok. 66 złotych. Poruszając się po kraju, zapewne będziesz musiał zatankować. W przeliczeniu za złotówki zapłacisz tu 3,89 za litr benzyny.

  Jesteś w Bułgarii. Wreszcie czas na wypoczynek!

  Zostawiłeś za sobą niezapomniane miejsca i zwiedziłeś wiele fantastycznych zakątków. Teraz czas na zasłużone błogie lenistwo w bułgarskim słońcu. W samym sercu Słonecznego Brzegu czeka na Ciebie Avliga Beach. Od piaszczystej plaży i ciepłej wody dzieli Cię tylko kilka kroków. Wystarczy, że przejdziesz malowniczą promenadą, by zaznać relaksującej kąpieli w wodach Morza Czarnego. Plaża ma ok. 10 kilometrów długości, a jej szerokość sięga nawet do 100 metrów. Znajduje się też na najbardziej nasłonecznionym odcinku wybrzeża. W pobliżu znajduje się aquapark, lunapark, różnego rodzaju sporty wodne, jazda konna, paralotniarstwo czy wspinaczka ściankowa. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.

  Po odzyskaniu sił wyrusz na dalszy podbój okolicy. W poszukiwaniu malowniczych widoków wybierz się na wycieczkę do urokliwej świątyni Apolina, klasztoru św. Jerzego i cerkwi św. Bogurodzicy. Wyrusz w niezapomniany rejs wzdłuż krainy dzikich ptaków, ciągnącej się na rzece Ropotamo.

  A jeśli zależy Ci na bliższym poznaniu bułgarskiej tradycji, ruszaj w podróż przez góry aż do wioski Erkecz. Tu czekają na Ciebie wspaniałe przysmaki lokalnej kuchni, m.in. banica z jogurtem czy kiselo mljako. Możesz na własne oczy ujrzeć, jak przebiega produkcja tradycyjnej rakiji. Po drodze zahaczysz o architektoniczną perełkę regionu – prawosławną świątynię św. Konstantyna i Eleny.

  Złote Piaski i okoliczne atrakcje

  Bułgaria to nie tylko Słoneczny Brzeg. Jeśli planujesz wybrać się tu własnym samochodem może Cię również zainteresować kurort zlokalizowany około 17 kilometrów na północ od Warny. Złote Piaski urzekną Cię, piękną plażą, przejrzystą wodą i licznymi zabytkami w okolicy, które warto zobaczyć będąc tu na wczasach.

  Około 3 kilometrów od Złotych Piasków, w najmniejszym Parku Krajobrazowym w Bułgarii, czeka na Ciebie Aładża – średniowieczny monaster skalny, czyli pozostałości dawnego klasztoru z salami i kaplicami. Będąc na miejscu warto także pójść kawałek dalej i zobaczyć katakumby ukryte wśród gęstej zieleni. Jeden dzień możesz zarezerwować na zwiedzanie Warny, trzeciego co do wielkości miasta w Bułgarii. Zobaczysz tu między innymi termy rzymskie i Muzeum Archeologiczne, ze wspaniałą kolekcją ikon, ozdób i biżuterii pochodzących z  IV w p.n.e. Mauzoleum króla Władysława Warneńczyka upamiętniające bitwę z 1444 roku oraz Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, gdzie można obejrzeć przepiękne freski oraz cerkiewne ikony. Z kolei około 18km od miasta na turystów czeka Kamienny Las – rezerwat przyrodniczy z wapiennymi formacjami skalnymi.

  Jeśli zastanawiasz się czy wakacje w Bułgarii to dobry pomysł, koniecznie przeczytaj nasz artykuł 10 powodów by odwiedzić Bułgarię i przekonaj się, że spędzenie urlopu w tym kraju to bardzo dobry pomysł.

  Bułgaria z perspektywy czterech kółek, czyli dlaczego warto przyjechać tu własnym autem?

  Jadąc do Bułgarii samochodem, możesz zobaczyć o wiele więcej niż wtedy, gdy lecisz samolotem. Na trasie Twojego zwiedzania powinno znaleźć się co najmniej kilka najważniejszych obiektów kraju, w tym:


 • Słoneczny Brzeg
 • Swoją nazwę zawdzięcza temu, że słońce świeci tu przez co najmniej 300 dni w roku. Za dnia piaszczyste i gorące plaże tętniące życiem, nocą zaś liczne kluby i dyskoteki – na Słonecznym Brzegu nie ma czasu na nudę!

 • Rylski Monastyr
 • Zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Urzeka wspaniałymi freskami i białymi murami, prezentującymi się wyjątkowo malowniczo na tle górskich szczytów.

 • Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii
 • Najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna bułgarskiej stolicy, wykonana z największym kunsztem, szlachetnie zdobiona – złotem, marmurem, onyksem i alabastrem. Sobór powstał na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, któremu Bułgaria zawdzięcza niepodległość.

 • Park Przyrodniczy Rusenski Łom
 • Przyrodnicza perełka, zlokalizowana w północnej części kraju. Na jego terenie odnajdziesz ruiny słynnych monastyrów, wykutych w wapiennych skałach – w tym cerkiew św. Bogurodzicy z niezwykłymi freskami przedstawiającymi sceny biblijne.

  Biuro podróży R.pl ma więcej ofert wakacji z dojazdem własnym – zajrzyj na stronę, by poznać możliwości rezerwacji hoteli w interesujących Cię krajach.

  Zdjęcie samolotu
  Data Publikacji: 01.06.2020

  Polecane wycieczki

  zdjęcie-oferty
  5.1/6  49 ocen
  [object Object]
  zdjęcie-oferty
  4.0/6  182 oceny
  [object Object]
  Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
  zdjęcie-oferty
  4.2/6  65 ocen
  [object Object]
  Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
  zdjęcie-oferty
  4.0/6  34 oceny
  [object Object]
  Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
  zdjęcie-oferty
  4.6/6  88 ocen
  [object Object]
  Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
  zdjęcie-oferty
  5.2/6  68 ocen
  [object Object]
  Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
  zdjęcie-oferty
  4.5/6  128 ocen
  [object Object]
  Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg - Sozopol
  zdjęcie-oferty
  5.2/6  84 oceny
  [object Object]
  Objazd + wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski - Sofia
  zdjęcie-oferty
  5.0/6  2 oceny
  [object Object]
  Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
  zdjęcie-oferty
  5.5/6  87 ocen
  [object Object]
  Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
  [object Object]

  Podobne artykuły

  krajobraz-kierunku
  Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
  krajobraz-kierunku
  Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
  krajobraz-kierunku
  Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.
  krajobraz-kierunku
  Pogoda i średnie temperatury w Hurghadzie Jeszcze do niedawna Hurghada była niewielką osadą rybacką, dziś to cieszący się ogromną popularnością egipski kurort z wieloma hotelami o zróżnicowanym standardzie, barami, dyskotekami i restauracjami. Miasto kusi przybyszów pięknymi plażami, słoneczną pogodą, szmaragdowym ciepłym morzem i piękną rafą koralową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – rodziny znakomite parki wodne i inne atrakcje dla dzieci, miłośnicy sportów wodnych okazje do kitesurfingu i windsurfingu, a osoby chcące poczuć lokalny klimat targ w dzielnicy El Dahar. Hurghada jest też znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania najważniejszych zabytków Egiptu– można udać się stąd na wycieczkę do Luksoru i do Kairu. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.