Wakacje w Meksyku – czy jest bezpiecznie?

Meksyk to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw na świecie. Kraj tequili może poszczycić się rekordową liczbą zagranicznych podróżników w 2022 roku, wyższą nawet niż w roku poprzedzającym początek pandemii. Jest to coraz bardziej popularny kierunek również wśród Polaków, jednak przed wyjazdem wiele osób zastanawia się, czy w Meksyku jest bezpiecznie. W końcu kraj ten znany jest z obecności karteli narkotykowych. Jak jest naprawdę? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą.

Meksyk a bezpieczeństwo - których regionów unikać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że Meksyk jest krajem aż siedem razy większym od Polski, w dodatku o ogromnym zróżnicowaniu etnicznym, geograficznym i ekonomicznym, co przekłada się również na bezpieczeństwo w Meksyku. Na amerykańskiej rządowej stronie z mapą zagrożeń bezpieczeństwa można przeczytać, że obywatelom odradza się podróż do następujących stanów: Colima, Zacatecas, Guerrero, Tamaulipas, Sinaloa oraz Michoacán z powodu wysokich wskaźników przestępczości zorganizowanej. Nie są to jednak popularne turystycznie regiony Meksyku – większość turystów podróżuje po Półwyspie Jukatańskim oraz środkowo – południowej części kraju.

Czy Meksyk jest bezpieczny dla turystów?

Ważne jest również to, że precyzyjne określenie poziomu bezpieczeństwa dla poszczególnych regionów Meksyku jest trudne ze względu na bardzo zróżnicowaną sytuację w ramach jednego stanu lub nawet jednego miasta.

Stan Jalisco ogólnie jest traktowany jako niebezpieczny ze względu na działalności karteli narkotykowych, ale położone w nim nadmorski kurort Puerto Vallarta jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata i uważany za spokojne miejsce wypoczynku.

Jeśli chodzi o Mexico City, to bezpieczeństwo zależy od dzielnicy. Z jednej strony jest Tepito, jedna z najbardziej niebezpiecznych i najbiedniejszych dzielnic stolicy, podobnie jak obrzeża miasta. Z drugiej strony w dzielnicach takich jak Polanco, Roma, Condesa, które są bogate, zamieszkałe w dużej mierze przez obcokrajowców, ryzyko niebezpiecznych sytuacji jest o wiele mniejsze. W okolicach bazyliki Matki Bożej Guadalupe jako, że jest to miejsce często zatłoczone, trzeba uważać na kieszonkowców.

Meksyk - bezpieczeństwo w stanie Chiapas

W stanie Chiapas sytuacja bezpieczeństwa też jest bardzo zróżnicowana. Główne atrakcje turystyczne, takie jak Kanion Sumidero, strefa archeologiczna Palenque czy miasteczko San Cristobal de las Casas są spokojne i chętnie odwiedzane przez podróżników z całego świata, ale już na trasie prowadzącej między tymi ostatnimi dwiema miejscowościami jest niestety zwiększone ryzyko napadów spowodowane działalnością lokalnych grup przestępczych. Zaleca się więc omijanie jazdy drogą między Palenque a San Cristobal i wybranie alternatywnej trasy oraz korzystanie z usług lokalnych przewoźników i unikanie jazdy po zmroku.

Sprawdź: Zwiedzanie Meksyku śladami piramid Majów i Azteków

Bezpieczeństwo w Meksyku - blokady dróg

W wielu stanach, na przykład w Chiapas, Oaxace czy Guerrero, często spotykane są blokady dróg. To forma protestu mieszkańców – aby wywrzeć nacisk na władze, blokują oni autostradę lub wyjazd z miasta z myślą o bezpieczeństwie Meksyku. Zwykle nie stanowi to zagrożenia, ale powoduje utrudniania w podróży. Czasem bowiem taka blokada trwa cały dzień. Nie należy jednak kłócić się z osobami protestującymi, bo nie znając lokalnych realiów, można łatwo popaść w konflikt i zaostrzyć sytuację.

Półwysep Jukatański w Meksyku – czy jest bezpiecznie?

Najwięcej Polaków, którzy jadą na wakacje do Meksyku, wybiera wypoczynek nad Morzem Karaibskim, czyli na Riwierze Majańskiej w stanie Quintana Roo.

Miejscowości takie jak Cancun i Playa del Carmen pełne są hoteli all inclusive i stanowią dobrą bazę wypadową do zwiedzenia atrakcji turystycznych na Półwyspie Jukatańskim. W ostatnim czasie bardzo modne i chętnie odwiedzane stało się położone również na wybrzeżu Tulum. Bezpieczeństwo w tych miastach jest wyższe dzięki zwiększonej ilości patroli policyjnych i kontroli drogowych - w końcu jest tam pełno turystów z całego świata.

O ile sama Riwiera Majańska nie jest regionem niebezpiecznym, to należy pamiętać, że w dyskotekach i na zbiorowych imprezach często sprzedaje się narkotyki, a lokalne grupy przestępcze walczą o swój teren. Lepiej więc zachować ostrożność i unikać klubów, podejrzanych miejsc oraz absolutnie nie kupować żadnych narkotyków.

Natomiast stany Jukatan i Campeche, również stanowiące część półwyspu, to jedne z najbardziej bezpiecznych regionów Meksyku. Jest tam dużo patroli policyjnych, które pilnują porządku na ulicach, a poziom drobnej przestępczości jest niższy niż w wielu miastach europejskich.

Przestępczość zorganizowana a bezpieczeństwo w Meksyku

Nie ma co ukrywać, że zła sława dotycząca bezpieczeństwa w Meksyku spowodowana obecnością karteli narkotykowych ma swoje uzasadnienie. Kokaina, którą produkuje się z liści koki rosnących w Ameryce Południowej, transportowana jest głównie do USA przez Meksyk, dlatego powstały tam grupy przestępcze zajmujące się przemytem.

Celem karteli nie są przeważnie turyści, wręcz przeciwnie – ci stanowią część klientów, ponieważ kupują kokainę oraz inne narkotyki. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że można znaleźć się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie i paść przypadkową ofiarą porachunków. Dlatego na pewno należy unikać regionów, w których kartele walczą o terytorium.

5.01.2023 roku w mieście Culiacan złapano Ovidio Guzmana, jednego z liderów kartelu Sinaloa. W regionie zaczęły się zamieszki, podpalanie samochodów i strzelaniny, dlatego stanowczo odradza się podróż na północ Meksyku, zwłaszcza do stanu Sinaloa. Należy jednak podkreślić, że mało który turysta wybiera się w tamte rejony, a odległość między miastem Culiacan i Cancun wynosi prawie 3000 km.

Rady przed podróżą do Meksyku

Podsumowując, można powiedzieć, że miejsca popularne wśród turystów, takie jak strefy archeologiczne, plaże, miasteczka magiczne (pueblos mágicos) i najbardziej popularne zabytki są bezpieczne. Meksyk jest odwiedzany przez ok. 35 milionów turystów zagranicznych rocznie i zdecydowana większość z nich wraca z wakacji z samymi dobrymi wspomnieniami.

Oczywiście należy zachować ostrożność jak w przypadku każdej innej podróży. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Planując wyjazd, warto skorzystać z usług biura podróży oraz wiedzy lokalnych przewodników, którzy mieszkają w kraju i doskonale znają jego sytuację.
  • Zaleca się unikanie jazdy i spacerów po zmroku.
  • Wartościowe rzeczy oraz większą ilość gotówki lepiej trzymać w hotelowym sejfie niż nosić ze sobą.
  • Podróżując samodzielnie, najlepiej wcześniej bardzo dobrze przeanalizować trasę, przeczytać zalecenia polskiego MSZ oraz osób mieszkających w danym miejscu, gdyż sytuacja może się zmieniać.
  • W przypadku napadu lub blokady drogi nie należy kłócić się z napastnikiem albo protestującymi. W sytuacji kontroli drogowej trzeba zachować spokój i mieć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty.
  • Należy uważać na naciągaczy oraz złodziejskie sztuczki – jedną z najbardziej popularnych jest sytuacja, w której ktoś nas oblewa np. keczupem, a potem druga osoba podchodzi, chcąc nas wytrzeć, a jednocześnie kradnie zawartość torebki.
  • Nie warto kupować narkotyków ani łamać prawa.
  • Zaleca się zawsze mieć przy sobie dokument tożsamości.

Przeczytaj też: Meksyk – co warto wiedzieć przed podróżą?

Zagrożenia przyrodnicze a bezpieczeństwo w Meksyku

Warto też pamiętać, że Meksyk to kraj, w którym mogą wystąpić katastrofy naturalne – huragany na wybrzeżu oraz trzęsienia ziemi głównie w środkowej i południowej części kraju. Sezon huraganowy zaczyna się w sierpniu i trwa około miesiąca. W tym okresie mogą wystąpić większe opady deszczu oraz silny wiatr. Rzadko zdarza się, aby huragan był na tyle groźny, że konieczna jest ewakuacja, więc bezpieczeństwo w Meksyku nie jest raczej zagrożone przez przyrodę. Na szczęście jego nadejście można wcześniej przewidzieć i odpowiednio się przygotować.

Jeśli chodzi o trzęsienia ziemi, to niewielkie wstrząsy zdarzają się często, ale są ledwo odczuwalne. W każdym budynku są wytyczne, jak się należy zachować w przypadku zagrożenia. Ostatnie groźne trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk w 2017 roku.

Autorka: Iwona Klemczak

Data Publikacji: 10.03.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Szybki paszport tymczasowy – jak go wyrobić? Ile kosztuje? Ten dokument może Cię uratować nawet chwilę przed wylotem!Przygotowań do zagranicznego wyjazdu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Wiele osób jednak zapomina o tej z pozoru banalnej radzie i tuż przed planowanym wylotem orientuje się, że ich paszport stracił ważność, albo nie odebrali gotowego dokumentu z urzędu. Nawet tak trudna sytuacja nie przekreśla jednak szans na pilną wizytę u rodziny czy realizację zawodowych zobowiązań. Na lotnisku można otrzymać paszport tymczasowy, który umożliwi odbycie podróży. Dla kogo jest przeznaczony i jak go wyrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
krajobraz kierunku
Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Informacje z pierwszej ręki Salto Angel – najwyższy wodospad świata; tepui – najstarsze formacje geologiczne na świecie; andyjskie szczyty sięgające 5 000 m n.p.m. z najdłuższą i najwyższą kolejka linową na świecie – takich „naj” można wymienić jeszcze wiele. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji i „cudów natury”, jakie oferuje Wenezuela, kraj ten powinien znajdować się na topie najbardziej pożądanych destynacji na świecie! Dlaczego tak nie jest? Głównie za sprawą utrzymujących się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa turystów. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj obawy te – podsycane przez doniesienia medialne pisane często bez realnego odwiedzenia kraju – są zdecydowanie na wyrost.
krajobraz kierunku
Jakie linie lotnicze latają z Polski?Kiedy ostatnio patrzyłeś w niebo nad Polską? Jeśli uważnie się przyjrzysz, zobaczysz fascynującą mozaikę samolotów różnych linii lotniczych, przecinających błękit w każdym kierunku. Polska, strategicznie położona w centrum Europy, w ostatnich latach stała się prawdziwym lotniczym hubem. Od czasu wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku, liczba połączeń lotniczych z Polski wzrosła kilkukrotnie. Dziś pasażerowie mają do wyboru nie tylko loty do największych europejskich stolic, ale także egzotyczne kierunki i interkontynentalne podróże. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym liniom lotniczym operującym z polskich lotnisk. Poznamy ich historię w pigułce, siatkę połączeń i to, co wyróżnia je na tle konkurencji. A przy okazji dowiemy się kilku ciekawostek. Dowiesz się czegoś zarówno o firmach, które oferują tanie bilety lotnicze, jak i tych, które słyną z pełni luksusu w każdym swoim samolocie. Zapraszamy do lektury – i pamiętaj, że za każdym razem, gdy widzisz samolot na niebie, możesz teraz spróbować zgadnąć, do jakiej linii należy!
krajobraz kierunku
Przedsprzedaż LATO 2025 już wystartowała. Sprawdź nowe kierunki w naszej ofercie!Co prawda jesteśmy w środku Lata 2024, ale myślami jesteśmy już coraz bliżej kolejnego sezonu. Co przygotowaliśmy na Lato 2025? Dłużej nie trzymamy już nikogo w niepewności, a nowości mamy całe mnóstwo. Jako zupełna nowość pojawią się u nas 3 regiony – tunezyjska Tabarka, grecka Evia i hiszpańska Ibiza. Nowością będzie także długo wyczekiwana wypoczynkowa Malta, która dotychczas gościła w naszej ofercie jedynie wśród punktów wycieczek objazdowych. Lato 2025 to także powrót do naszej oferty hiszpańskiego wschodniego wybrzeża, czyli Costa Blanca i Costa Dorada. Znacie te miejsca? Coś słyszeliście, ale chętnie dowiecie się więcej? Zaczynamy!