Wenezuela – wodospady, rzeki, plaże i inne atrakcje przyrodnicze, które warto zobaczyć.

Wenezuela to jeden z najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo krajów na świecie. Można tu znaleźć zarówno tropikalne lasy deszczowe Amazonii, imponujące masywy górskie Andów Wenezuelskich z niezwykłymi wodospadami, przepiękne wyspy z lazurową wodą i kolorowymi rafami koralowymi, jak i piaszczyste wydmy! Przyroda Wenezueli zachwyca nie tylko różnorodnością krajobrazów, ale również obfitością dzikich zwierząt, ptaków ryb i innych stworzeń morskich.

Wenezuela - Park Narodowy El Ávila

Wenezuelska część Amazonii to raj dla miłośników przyrody, gdzie można zaznajomić się z niesamowitą roślinnością występującą w tutejszej dżungli, spotkać dzikie zwierzęta i doświadczać niezwykłej różnorodności tutejszego ekosystemu. Bardzo ciekawą dżunglę można zobaczyć tuż koło Caracas, stolicy tego kraju. Mowa o Parku Narodowym El Ávila, do którego można dostać się kolejką gondolową Teleférico de Caracas. To niezwykłe miejsce, gdzie w trakcie kilkunastominutowej podróży można przenieść się z miejskiej dżungli do gęstego i nieprzebytego lasu tropikalnego stanowiącego jedną z najpiękniejszych atrakcji, którą trzeba zobaczyć podczas wakacji w Wenezueli.

To może Cię zainteresować:

Caracas – co kryje stolica Wenezueli?

Wenezuela - atrakcje w Parku Narodowym Canaima 

Jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Wenezueli jest na pewno Park Narodowy Canaima i Gran Sabana (ma on imponującą powierzchnię 3 mln hektarów i wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Jego obszar jest bardzo zróżnicowany – obejmuje zarówno płaskowyż La Gran Sabana (nieopodal granicy z Brazylią) z ponad 100 tepuis (górami stołowymi) wznoszącymi się ponad 1 tys. metrów nad otaczającymi je terenami, jak i wiele malowniczych lagun oraz liczne wodospady!

Widoki w Parku Narodowym Canaima

Najwyższy wodospad świata - Salto Angel

Główną atrakcją parku jest najwyższy wodospad na świecie - Salto Angel, który oficjalnie mierzy 979 metrów (jego wysokość została oficjalnie ustalona przez National Geographic Society w 1949 r.), chociaż niektóre źródła podają aż 1054 m wysokości. Aby jednak do niego dotrzeć, należy przeprawić się tratwą przez dżunglę. Będzie to jednak idealna okazja do zobaczenia kolejnej atrakcji Wenezueli - indiańskich domów z trzciny, wzniesionych na palach.

Najwyższy na świecie wodospad Salto Angel w Parku Canaima w Wenezueli

Wodospad Salto Kukenan

W tym samym parku znajduje się też wodospad Salto Kukenan, spadający z masywu Kukenan Tepui. Jest drugim co do wielkości wodospadem w Wenezueli - jest nieco mniejszy od Salto Ángel (ma 674 m wysokości), ale ze względu na piękny widok jest często odwiedzany przez turystów. 

Pozostałe wodospady, które można zobaczyć w parku

Inne znane wodospady w tym parku to Salto Sapo, który charakteryzuje się szerokim wypływem, Salto El Hacha, spadający z masywu Auyán Tepui oraz Salto Paraíso i Salto Kama-Merú.

Wenezuela - rzeka Orinoko i bogactwo zwierząt

W tropikalnej części Wenezueli warto odwiedzić deltę rzeki Orinoko, która oferuje różnorodność dzikich zwierząt. Można tu spotkać zarówno zwierzęta żyjące w wodzie, jak np. kajmany, manaty, liczne żółwie czy delfiny, jak i na lądzie – różnorakie małpy, kapibary, oceloty, mrówkojady, leniwce, a nawet jaguary, jedne z najrzadziej spotykanych drapieżników na świecie. To idealne miejsce dla wielbicieli zwierząt. W delcie rzeki Orinoko żyje także wiele gatunków węży, żab, ropuch oraz innych płazów i gadów. Rzeka jest bogata w gatunki ryb, w tym znane piranie. Dodatkowo obszar ten jest bogaty w owady, co przyciąga wiele ptaków owadożernych. Można tu spotkać także kolibry oraz liczne odmiany papug. 

Delta Oriniko w Wenezueli

Sprawdź również:

Co warto wiedzieć przed podróżą do Wenezueli?

Co warto zobaczyć w Wenezueli - malownicze wyspy

Dla zwolenników plażowania Wenezuela oferuje mnóstwo urokliwych zakątków i kilka interesujących wysp, które warto zwiedzić.

Wyspa Margarita

Jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych jest wyspa Margarita, która powoli staje się turystyczną wizytówką tego kraju. Przepiękne plaże skoncentrowane są tu głównie na północy i wschodzie wyspy.

Plaża na wyspie Margarita

Coche i Cubagua

W pobliżu Margarity znajdują się też dwie urokliwe wysepki - Coche i Cubagua - które mają do zaoferowania niezwykle urokliwe wybrzeże z licznymi plażami.

Plaża na wyspie Coche

Archipelag Los Roques

Prawdziwym rajem na ziemi jest także Archipelag Los Roques, oddalony o 160 km na północ od stałego lądu, składający się z 50 koralowych wysepek z białym piaskiem rozsianych po turkusowym Morzu Karaibskim. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest fakt, że tutejsze wody skrywają jedną z najlepiej zachowanych raf koralowych na świecie. Występuje tu 60 gatunków koralowców, 200 gatunków skorupiaków i przeszło 280 gatunków ryb!

Wenezuelskie Malediwy, czyli Los Roques

To może Cię zainteresować:

Wyspa Margarita – zapraszamy do karaibskiego raju!

Park Narodowy Medanos de Coro - ruchome wydmy i piaszczyste plaże

W całej Wenezueli nie brakuje unikalnych miejsc, które stanowią o niepowtarzalności tego kraju. Jednym z nich jest np. Park Narodowy Medanos de Coro - niesamowite miejsce z ruchomymi wydmami (niektóre z nich osiągają przeszło 40 m wysokości), charakterystycznymi dla pustynnego krajobrazu, znajdujące się co ciekawe na mierzei wrzynającej się w Morze Karaibskie! Dla Ciebie wizyta w parku będzie świetną okazją, by móc zobaczyć liczne laguny i zrobić mnóstwo pamiątkowych zdjęć w niebanalnej, pustynnej scenerii.

Coro - ruchome wydmy w Wenezueli

Wenezuela - atrakcje w Parku Narodowym Morrocoy

Miłośnicy ornitologii powinni odwiedzić także Park Narodowy Morrocoy, oddalony ok. 250 km na zachód od Caracas, który słynie z tego, że jest domem dla różnorodnych gatunków ptaków. Dodatkową atrakcją są piękne plaże i bardzo kolorowa rafa koralowa, znajdująca się przy wielu tutejszych wyspach, która jest celem wielu wypraw nurkowych.

Data Publikacji: 15.11.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Planowanie wakacji na Florydzie – top 7 największych atrakcji, które warto zobaczyć podczas podróżySzukasz pomysłu na beztroskie i niezapomniane wakacje? W takim razie Floryda to idealne miejsce dla Ciebie! Zwana Słonecznym Stanem Floryda gwarantuje wspaniałą pogodę przez cały rok i zachwyca pięknymi plażami, interesującymi muzeami, parkami rozrywki dla całych rodzin, bogatą ofertą kulturalną i przepiękną przyrodą. Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie na Florydzie i zaplanuj swoje wspaniałe wakacje już dziś!
krajobraz kierunku
Tbilisi - stolica Gruzji. Atrakcje, zabytki, czyli co warto zobaczyćGruzja to niesamowita mieszanka fascynującej kultury, przejawiającej się choćby w fakcie posiadania własnego pisma i alfabetu, długowiekowej historii oraz pięknych widoków. Sublimacją tego wszystkiego jest Tbilisi, stolica kraju, w której jak w soczewce skupiają się wszystkie najciekawsze historie związane z tym nietuzinkowym krajem. Jakie zabytki szczególnie warto zobaczyć w Tbilisi? Jakie miejsca odwiedzić i z jakich atrakcji skorzystać? O tym więcej w artykule.
krajobraz kierunku
Zwiedzamy Maltę – największe atrakcje i zabytki, które warto zobaczyćMalta, malutkie wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym, jest jednym z najmniejszych krajów w Europie, ale niezaprzeczalnie posiada ogromny urok, bogatą historię, specyficzną kulturę i wyjątkową atmosferę, która przyciąga turystów z całego świata. To miejsce, gdzie dawne legendy spotykają się z nowoczesnością, a malownicze plaże sąsiadują z pięknymi zabytkami. Ten kraj fascynuje swoich gości nie tylko niesamowitymi widokami, ale również gościnnością jej mieszkańców i kulinarnymi przyjemnościami, które podbijają serca każdego podróżnika. Jakie atrakcje na Malcie szczególnie warto zobaczyć? Które zabytki stanowią szczególnie interesujące punkty na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Atrakcje Lizbony. Zwiedzamy stolicę PortugaliiStolica Portugalii to idealne miejsce dla miłośników malowniczych uliczek, klimatycznych restauracji, wspaniałej kuchni i wyśmienitego wina. W samym sercu dzielnic Alfama i Mouraria co wieczór rozbrzmiewa nostalgiczna i pełna tęsknoty muzyka fado czyniąc z Lizbony miasto pełne melancholii i skłaniając odwiedzających do zadumy. Jakie ciekawe miejsca i zabytki warto odwiedzić w Lizbonie? Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który pomoże Ci odkryć najpiękniejsze zakątki, zachwycające zabytki i inne topowe atrakcje turystyczne miasta.