< WSTECZ
R.pl > Blog > Bogactwa natury > Wodospady w Parku Narodowym Iguazú

Wodospady w Parku Narodowym Iguazú

Skrócony opis

W samym sercu dwóch parków narodowych w Ameryce Południowej znajduje się półkolisty wodospad o wysokości dochodzącej do 80 m i szerokości 2700 m, z czego 800 m znajduje się po stronie brazylijskiej, a 1500 m po argentyńskiej. Wodospad składa się z kilkuset kaskad wytwarzających magicznie wyglądającą mgiełkę wodną i jest jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów na świecie.

Sekcja 1

Za najbardziej efektowne kaskady uchodzą: kaskada Dwóch Braci i Gardziel Diabła (Garganta del Diablo). W otaczającym go subtropikalnym lesie deszczowym występuje ponad 2000 gatunków roślin naczyniowych. Żyje tu także wiele gatunków dzikich zwierząt, typowych dla tego regionu: tapiry, gigantyczne mrówkojady, wyjce, oceloty, jaguary i kajmany.

Dzięki tutejszym wodospadom Park Iguazú, wraz z siostrzanym parkiem Iguaçu w Brazylii, jest – pod względem wizualnym i akustycznym – jednym z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Część argentyńska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 r., a brazylijska znalazła się na liście w 1986 r. System wodospadów znajduje się na naturalnej granicy między Argentyną i Brazylią, czyli na rzece Iguazú. Nazwa rzeki, a także wodospadu, wywodzi się z rdzennego języka i może być tłumaczona jako „wielka woda”. Rzeka tworzy w sercu dwóch parków narodowych duży zakręt w kształcie podkowy, by za niecałe 25 km wpaść do potężnej rzeki Paraná. Większość, bo aż 80%, wodospadów znajduje się po stronie argentyńskiej. Wodna mgiełka unosząca się nieustannie nad wodospadem opada na pobliskie rzeczne wyspy i lasy, tworząc wyjątkowo wilgotny mikroklimat sprzyjający występowaniu bujnej i gęstej podzwrotnikowej roślinności, która daje schronienie różnorodnej faunie.

Oprócz uderzającego naturalnego piękna i wyjątkowego połączenia dwóch żywiołów, ziemi i wody, tereny obu parków dają nam jeszcze coś bardzo ważnego. To jeden z ostatnich fragmentów dziewiczego atlantyckiego lasu deszczowego, który jest ostoją niezliczonych gatunków fauny i flory zagrożonych wymarciem. Ten unikatowy biom leśny, obejmujący część brazylijskiego wybrzeża i biegnący przez wschodni Paragwaj, aż do północnej Argentyny i Urugwaju, znany jest z bardzo rzadkiego środowiska naturalnego, będącego domem dla różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, w tym dla wielu gatunków endemicznych. Naukowcy przyjmują, że na terenie parków występuje około 2000 gatunków roślin, w tym około 80 gatunków drzew i około 400 gatunków ptaków, w tym bardzo rzadka harpia wielka. Parki są także domem dla kilku gatunków dzikich kotów i gatunków rzadkich, takich jak kajman szerokopyski. W listopadzie 2011 r. wodospady Iguazu zostały uznane za jeden z siedmiu nowych cudów natury.• Argentyńska strona wodospadu

Park Narodowy Iguazú znajduje się w prowincji Misiones na północno-wschodnim krańcu Argentyny i na północy graniczy z brazylijskim stanem Paraná. Po stronie argentyńskiej na turystów czeka wiele szlaków w kilku obwodach, tak by mogli w pełni doświadczyć piękna tutejszego krajobrazu i dżungli. To zdecydowanie jeden z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w kraju. Władze Argentyny zajęły się kwestią ochrony środowiska naturalnego na tym obszarze już na początku XX w., a w 1934 r. utworzyły Park Narodowy, by zapobiec dewastacji dziewiczych obszarów. Obecnie park po stronie argentyńskiej stanowi integralną całość z siostrzanym przedsięwzięciem po stronie brazylijskiej.

• Brazylijska strona wodospadu


Park Narodowy Iguaçu znajduje się w stanie Paraná, położonym w południowej części Brazylii. Jest to park o łącznej powierzchni ponad 1700 km2, rozciągający się na długości około 420 km. Strony brazylijskie i argentyńskie obejmują łącznie 225 tysięcy hektarów obszarów chronionych. Park Narodowy Iguaçu powstał w 1939 r., a w 1986 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Łącznie te dwie nieruchomości stanowią cenną pozostałość po znacznie większym obszarze leśnym, a rządy obu krajów odpowiednio chronią wspaniały i unikatowy system wodospadów. Skuteczne zarządzanie obszarami chronionymi i łagodzenie wpływu użytkowania gruntów na otaczający krajobraz przyczyniają się do przetrwania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Dzięki objęciu wodospadów ochroną, turyści z całego świata mają szansę przyjeżdżać tu i podziwiać majestatyczne piękno dzikiej przyrody.

Ponieważ od turystów z Polski nie są wymagane wizy, możesz podziwiać wodospady z obu brzegów, przekroczywszy międzypaństwową granicę na przerzuconym przez rzekę Iguazu moście. Widok po stronie brazylijskiej jest bardziej rozległy i widać stąd doskonale siłę i ogrom wodospadów. Z kolei po stronie argentyńskiej masz szansę podejść znacznie bliżej do żywiołowych kaskad wody, tak by mieć je tuż pod sobą. Widok z każdej perspektywy jest nieco inny, ale z każdej równie imponujący i niezapomniany. Największe spośród 275 kaskad mają swoje nazwy, znajdziesz tam Adama i Ewę, Kaina i Abla oraz Trzech Muszkieterów. Największym z wodospadów jest jednak Gardziel Diabła, w tym miejscu z wysokości 82 m spada 1760 m3 wody na sekundę. Turyści mogą wybrać jeden z kilku sposobów zwiedzania wodospadów. Do ich dyspozycji są liczne ścieżki i pomosty, które ułatwiają dotarcie bardzo blisko kaskad. Dużym powodzeniem cieszą się również rejsy łódką lub pontonem po rzece u stóp wodospadu. Nie zapomnij zabrać nieprzemakalnej kurtki i wybierz się na spotkanie oko w oko z potężnym żywiołem.Jeśli już zawitasz w te okolice, to pamiętaj, że obfitują one także w wiele innych atrakcji i ciekawych miejsc. Warto na przykład zajrzeć do Guira Oga, czyli do ośrodka ratowania, rehabilitacji i hodowli dzikich zwierząt, położonego w samym sercu dżungli otaczającej wodospad Iguazu. Zwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, by poznać historię dzikich zwierząt zamieszkujących te tereny i dowiedzieć się, jakie działania są podejmowane na rzecz pomocy gatunkom zagrożonym. Dla osób zainteresowanych poznawaniem kolorowych ptaków i rzadkich gatunków zwierząt zamieszkujących dżunglę Iguazu, jest to zdecydowanie najlepsza – poza samym wodospadem – atrakcja, której nie można ominąć.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Brazylia