< WSTECZ
R.pl > Blog > Bogactwa natury > Wodospady w Parku Narodowym Iguazú

Wodospady w Parku Narodowym Iguazú

Skrócony opis

W samym sercu dwóch parków narodowych w Ameryce Południowej znajduje się półkolisty wodospad o wysokości dochodzącej do 80 m i szerokości 2700 m, z czego 800 m znajduje się po stronie brazylijskiej, a 1500 m po argentyńskiej. Wodospad składa się z kilkuset kaskad wytwarzających magicznie wyglądającą mgiełkę wodną i jest jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów na świecie.

Sekcja 1

Za najbardziej efektowne kaskady uchodzą: kaskada Dwóch Braci i Gardziel Diabła (Garganta del Diablo). W otaczającym go subtropikalnym lesie deszczowym występuje ponad 2000 gatunków roślin naczyniowych. Żyje tu także wiele gatunków dzikich zwierząt, typowych dla tego regionu: tapiry, gigantyczne mrówkojady, wyjce, oceloty, jaguary i kajmany.

Dzięki tutejszym wodospadom Park Iguazú, wraz z siostrzanym parkiem Iguaçu w Brazylii, jest – pod względem wizualnym i akustycznym – jednym z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Część argentyńska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 r., a brazylijska znalazła się na liście w 1986 r. System wodospadów znajduje się na naturalnej granicy między Argentyną i Brazylią, czyli na rzece Iguazú. Nazwa rzeki, a także wodospadu, wywodzi się z rdzennego języka i może być tłumaczona jako „wielka woda”. Rzeka tworzy w sercu dwóch parków narodowych duży zakręt w kształcie podkowy, by za niecałe 25 km wpaść do potężnej rzeki Paraná. Większość, bo aż 80%, wodospadów znajduje się po stronie argentyńskiej. Wodna mgiełka unosząca się nieustannie nad wodospadem opada na pobliskie rzeczne wyspy i lasy, tworząc wyjątkowo wilgotny mikroklimat sprzyjający występowaniu bujnej i gęstej podzwrotnikowej roślinności, która daje schronienie różnorodnej faunie.

Oprócz uderzającego naturalnego piękna i wyjątkowego połączenia dwóch żywiołów, ziemi i wody, tereny obu parków dają nam jeszcze coś bardzo ważnego. To jeden z ostatnich fragmentów dziewiczego atlantyckiego lasu deszczowego, który jest ostoją niezliczonych gatunków fauny i flory zagrożonych wymarciem. Ten unikatowy biom leśny, obejmujący część brazylijskiego wybrzeża i biegnący przez wschodni Paragwaj, aż do północnej Argentyny i Urugwaju, znany jest z bardzo rzadkiego środowiska naturalnego, będącego domem dla różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, w tym dla wielu gatunków endemicznych. Naukowcy przyjmują, że na terenie parków występuje około 2000 gatunków roślin, w tym około 80 gatunków drzew i około 400 gatunków ptaków, w tym bardzo rzadka harpia wielka. Parki są także domem dla kilku gatunków dzikich kotów i gatunków rzadkich, takich jak kajman szerokopyski. W listopadzie 2011 r. wodospady Iguazu zostały uznane za jeden z siedmiu nowych cudów natury.• Argentyńska strona wodospadu

Park Narodowy Iguazú znajduje się w prowincji Misiones na północno-wschodnim krańcu Argentyny i na północy graniczy z brazylijskim stanem Paraná. Po stronie argentyńskiej na turystów czeka wiele szlaków w kilku obwodach, tak by mogli w pełni doświadczyć piękna tutejszego krajobrazu i dżungli. To zdecydowanie jeden z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w kraju. Władze Argentyny zajęły się kwestią ochrony środowiska naturalnego na tym obszarze już na początku XX w., a w 1934 r. utworzyły Park Narodowy, by zapobiec dewastacji dziewiczych obszarów. Obecnie park po stronie argentyńskiej stanowi integralną całość z siostrzanym przedsięwzięciem po stronie brazylijskiej.

• Brazylijska strona wodospadu


Park Narodowy Iguaçu znajduje się w stanie Paraná, położonym w południowej części Brazylii. Jest to park o łącznej powierzchni ponad 1700 km2, rozciągający się na długości około 420 km. Strony brazylijskie i argentyńskie obejmują łącznie 225 tysięcy hektarów obszarów chronionych. Park Narodowy Iguaçu powstał w 1939 r., a w 1986 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Łącznie te dwie nieruchomości stanowią cenną pozostałość po znacznie większym obszarze leśnym, a rządy obu krajów odpowiednio chronią wspaniały i unikatowy system wodospadów. Skuteczne zarządzanie obszarami chronionymi i łagodzenie wpływu użytkowania gruntów na otaczający krajobraz przyczyniają się do przetrwania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Dzięki objęciu wodospadów ochroną, turyści z całego świata mają szansę przyjeżdżać tu i podziwiać majestatyczne piękno dzikiej przyrody.

Ponieważ od turystów z Polski nie są wymagane wizy, możesz podziwiać wodospady z obu brzegów, przekroczywszy międzypaństwową granicę na przerzuconym przez rzekę Iguazu moście. Widok po stronie brazylijskiej jest bardziej rozległy i widać stąd doskonale siłę i ogrom wodospadów. Z kolei po stronie argentyńskiej masz szansę podejść znacznie bliżej do żywiołowych kaskad wody, tak by mieć je tuż pod sobą. Widok z każdej perspektywy jest nieco inny, ale z każdej równie imponujący i niezapomniany. Największe spośród 275 kaskad mają swoje nazwy, znajdziesz tam Adama i Ewę, Kaina i Abla oraz Trzech Muszkieterów. Największym z wodospadów jest jednak Gardziel Diabła, w tym miejscu z wysokości 82 m spada 1760 m3 wody na sekundę. Turyści mogą wybrać jeden z kilku sposobów zwiedzania wodospadów. Do ich dyspozycji są liczne ścieżki i pomosty, które ułatwiają dotarcie bardzo blisko kaskad. Dużym powodzeniem cieszą się również rejsy łódką lub pontonem po rzece u stóp wodospadu. Nie zapomnij zabrać nieprzemakalnej kurtki i wybierz się na spotkanie oko w oko z potężnym żywiołem.Jeśli już zawitasz w te okolice, to pamiętaj, że obfitują one także w wiele innych atrakcji i ciekawych miejsc. Warto na przykład zajrzeć do Guira Oga, czyli do ośrodka ratowania, rehabilitacji i hodowli dzikich zwierząt, położonego w samym sercu dżungli otaczającej wodospad Iguazu. Zwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, by poznać historię dzikich zwierząt zamieszkujących te tereny i dowiedzieć się, jakie działania są podejmowane na rzecz pomocy gatunkom zagrożonym. Dla osób zainteresowanych poznawaniem kolorowych ptaków i rzadkich gatunków zwierząt zamieszkujących dżunglę Iguazu, jest to zdecydowanie najlepsza – poza samym wodospadem – atrakcja, której nie można ominąć.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

10 najważniejszych atrakcji turystycznych Grecji

Wybierając się do Grecji, turyści często mają problem z wyborem miejsc wartych zobaczenia. Nic dziwnego - jest to piękny kraj śródziemnomorski, który przyciąga urlopowiczów swoim pięknem, bogatą historią i mnóstwem ciekawych lokalizacji. Przygotowaliśmy krótki opis 10 najważniejszych atrakcji tego kraju, które są obowiązkowym must-see.

Wyspy Grecji - ile ich jest i które musisz zwiedzić?

Wyspy greckie to idealne miejsce na wymarzone wakacje zarówno dla tych, którzy pragną relaksu na plaży, jak i tych, którzy chcą spędzić czas aktywnie. W naszym rankingu prezentujemy najpopularniejsze wyspy Grecji, które zachwycają krajobrazami, niesamowitymi zabytkami i wyjątkowymi miejscami do uprawiania sportów wodnych

Plaże Grecji - gdzie znajdziesz te najpiękniejsze?

Plaże w Grecji to jedne z najpiękniejszych plaż nie tylko w całej Europie, ale i na świecie. Wyróżniają się także pod względem czystości. Znajdziemy tu zarówno drobny piasek, przywodzący na myśl karaibskie wybrzeże, złote plaże ciągnące się przez wiele kilometrów, plaże usypane z drobnego żwirku, jak i czerwony lub nawet czarny wulkaniczny piasek, z którego słynie chociażby Santorini. Sprawdź, gdzie znajdziesz najpiękniejsze plaże w Grecji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Sakkara – fascynująca nekropolia faraonów

Egipt to dla wielu jedno z największych podróżniczych marzeń. Wszyscy od dziecka słuchaliśmy i czytaliśmy przecież o starożytnym państwie faraonów i o monumentalnych piramidach, które służyły im jako grobowce..

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Brazylia